פינים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פינים
Suomalaiset
Finnish people around the world.svg
אוכלוסייה
6-7 מיליון
ריכוזי אוכלוסייה עיקריים
פינלנדפינלנד  פינלנד - 4.7-5.1 מיליון
ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית - 653,222
שוודיהשוודיה  שוודיה - 156,045-712,000
קנדהקנדה  קנדה - 143,645
רוסיהרוסיה  רוסיה - 127,600
אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה - 30,359
גרמניהגרמניה  גרמניה - 16,000 (ב-2002)
נורווגיהנורווגיה  נורווגיה - 15,000-60,000
הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת  הממלכה המאוחדת - 15,000-30,000
ספרדספרד  ספרד - 12,961 (ב-2016)
אסטוניהאסטוניה  אסטוניה - 8,260
דנמרקדנמרק  דנמרק - 3000
בלגיהבלגיה  בלגיה - 3000
ישראלישראל  ישראל - 700
שפות
פינית והדיאלקטים שלה
דת
בדרך כלל לותרניזם
קבוצות אתניות קשורות
קוונים, טורנדלינים, פינים אינגריאניים, פינים שודים

פינים או אנשים פיניםפינית: suomalaisett או ˈs̠uo̯mɑlɑi̯s̠et̪) הם קבוצה אתנית פינית-בלטית (אנ') ילידי מדינת פינלנד.[1]

חוץ מפינלנד עצמה, הפינים מחולקים באופן מסורתי לקבוצות אזוריות קטנות יותר המשתרעות על פני כמה מדינות הסמוכות לפינלנד, יש קבוצות אזוריות שמקורן במדינות אלה יש כאלו שהתיישבו בהן. כמו כן, חלק מהקבוצות עלולות להיות מסווגות כקבוצות אתניות נפרדות, ולאו דווקא אנשים פינלנדים במלואם. קבוצות אלו כוללות את הקוונים (אנ') בנורווגיה, את הטורנדלינים (אנ') בשוודיה ואת הפינים האינגריאניים (אנ') ברוסיה.

פינית, השפה המדוברת על ידי הפינים, קשורה בקשר הדוק לשפות בלטו-פיניות אחרות, למשל, אסטונית וקרלית. השפות הפיניות הן תת-קבוצה ממשפחת השפות האוראליות הגדולה יותר, הכוללת גם הונגרית. שפות אלה שונות באופן ניכר מרוב השפות האחרות המדוברות באירופה, השייכות למשפחת השפות ההודו-אירופית. ניתן לחלק את ילידי מדינת פינלנד גם על פי דיאלקט לתתי-קבוצות המכונות לפעמים "היימו", אם כי חלוקות כאלה הפכו לאי-רלוונטיות עקב הגירות.

נכון ל-2021 ישנם כ-6–7 מיליון פינים אתניים הכוללים צאצאים פינים אתניים ברחבי העולם, כאשר רובם גרים בפינלנד ובמדינות הסביבה, כלומר שוודיה, רוסיה ונורווגיה. פינים התפזרו גם מעבר לים עוד מזמנים עתיקים ביבשות כמו אמריקה ואוקיאניה, בעוד שמהגרים גרים בהם בעיקר, כלומר אוסטרליה, קנדה, ניו זילנד, ברזיל וארצות הברית.

קבוצות אתניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פינים שוודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפינים השוודים הם פינים שנולדו בשוודיה או פינים שהיגרו מפינלנד לשוודיה. על פי הערכות, 450,000 מהגרים מהדור הראשון או השני מפינלנד מתגוררים בשוודיה, מתוכם רק כ-מחצית הם דוברי פינית. הרוב עברו מפינלנד לשוודיה לאחר מלחמת העולם השנייה וניצלו את הכלכלה השוודית שהתרחבה במהירות. הגירה זו הגיעה לשיאה בשנת 1970 ומאז היא הולכת ופוחתת. קיים גם מיעוט מולד של דוברי פינית בשוודיה, הטורנדלינים באזור הגבול הקיצוני של שוודיה. לשפה הפינית מעמד רשמי כאחת מחמש שפות המיעוט בשוודיה, אך רק בחמש העיריות הצפוניות ביותר בשוודיה.

קבוצות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח פינים משמש גם עבור קבוצות של פינים-בלטיים אחרים, כולל אזוריאנים באינגריה, קרליאנים בקארליה וופים, כולם ברוסיה. בקרב קבוצות אלה, הקארלים הם המאוכלסים ביותר ואחריהם האנגלים. על פי מפקד האוכלוסין משנת 2002, נמצא כי האנגלים מזדהים גם עם זהות אתנית פינית, כשהם מכנים את עצמם פינים אינגריאנים.[2]

טרמינולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפינים קוראים "פינים" משם מקור מדינתם, פינלנד, ומהמילה של שפת המדינה, פינית.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פינים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]