לדלג לתוכן

פיקוד אירופה של ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פיקוד אירופה של ארצות הברית
United States European Command
Stronger Together עריכת הנתון בוויקינתונים
פרטים
כינוי EUCOM
מדינה ארצות הברית
שיוך מחלקת ההגנה של ארצות הברית
סוג פיקוד קרבי מאוחד
בסיס האם שטוטגרט, גרמניה
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 1952–הווה (כ־72 שנים)
פיקוד
דרגת המפקד גנרל
מפקד נוכחי כריס קאוולי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
מפת גבולות האחריות של הפיקודים המרחביים, בכתום פיקוד אירופה

פיקוד אירופה של ארצות הבריתאנגלית: United States European Command ובקיצור EUCOM) הוא אחד מהפיקודים הקרביים המאוחדים של משרד ההגנה האמריקני והכוחות המזוינים של ארצות הברית. מפקד הפיקוד הוא גנרל או אדמירל 4 כוכבים ומכהן במקביל גם כמפקד העליון של כוחות נאט"ו באירופה. מיולי 2022 מכהן בתפקיד גנרל כריס קאוולי.

נכון ל-2016 הפיקוד כולל כ-52,000 אנשי צבא המוצבים באירופה, המספר הנמוך ביותר מאז הקמתו. מתוכם כ-24,000 אנשי חיל האוויר של ארצות הברית, כ-21,000 אנשי צבא ארצות הברית, וכ-7,000 אנשי צי ארצות הברית.[1]

מפקדת הפיקוד ממוקמת בשטוטגרט שבגרמניה.

גבולות אחריות מרחביים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפיקוד אחראי על שטח של 51 מדינות וטריטוריות כולל כל שטחה של אירופה, רוסיה וגרינלנד. עד שנת 2021, גם ישראל נכללה בשטח הכיסוי של הפיקוד על אף שהמדינות סביבה הן תחת אחריות פיקוד מרכז של ארצות הברית.

הפיקוד הוקם כפיקוד משולב ב-1952 על בסיס מפקדת זירת המבצעים האירופית שפעלה במלחמת העולם השנייה ופיקוד הצבא של אירופה שפעל אחרי המלחמה. בתחילה כללו גבולות האחריות של הפיקוד את יבשת אירופה, צפון אפריקה וטורקיה. בהמשך הורחבו הגבולות גם לדרום-מערב אסיה. ב-1983 הועברה האחריות על אזור המזרח התיכון לפיקוד מרכז שזה עתה הוקם, למעט ישראל, לבנון וסוריה. ב-1999 קיבל אחריות על השטחים הימים של אירופה ושל מערב אפריקה שקודם לכן היו באחריות הפיקוד האטלנטי. ב-2002 עברה האחריות על סוריה ולבנון לפיקוד מרכז, ולפיקוד אירופה התווספה אחריות על רוסיה, איסלנד, האיים האזוריים שקודם לכן היו באחריות פיקוד הכוחות השלובים. ב-2008 הוקם פיקוד אפריקה והאחריות על האזורים באפריקה שעד אז נכללו באחריות פיקוד אירופה הועברו אליו. ב-2021 הועברה האחריות על ישראל לפיקוד מרכז של ארצות הברית.

יחידות הפיקוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]