פיקוד החלל של ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פיקוד החלל של ארצות הברית
פיקוד החלל של ארצות הברית
פרטים
כינוי USSPACECOM
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
שיוך מחלקת ההגנה של ארצות הברית
סוג פיקוד קרבי מאוחד
בסיס האם בסיס חיל האוויר פיטרסון, קולורדו, ארצות הברית
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות ספטמבר 1985 (הקמה ראשונה)
29 באוגוסט 2019 (הקמה מחדש) – 2002 (פירוק מתכונת פעילות ראשונה)
פיקוד
מפקד נוכחי גנרל ג'יימס דיקינסון

פיקוד החלל של ארצות הברית אנגלית: United States Space Command, בקיצור: USSPACECOM) הוא אחד מהפיקודים הקרביים המאוחדים של משרד ההגנה האמריקני והכוחות המזוינים של ארצות הברית. הפיקוד מרכז את פעילות לוחמת החלל של ארצות הברית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפיקוד הוקם לראשונה ב-1985 מתוך מטרה לרכז את פעילויות הזרועות השונות של הכוחות המזוינים של ארצות הברית בתחום החלל. לאחר פיגועי 11 בספטמבר 2001 הוחלט על שינוי במערך הפיקודים הקרביים המאוחדים, ובעקבות הקמתו של פיקוד צפון של ארצות הברית ב-2002 והרחבת תחומי אחריותו של פיקוד הגנת האוויר והחלל של צפון אמריקה, מוזג פיקוד החלל תחת הפיקוד האסטרטגי של ארצות הברית.

ביוני 2018 הורה נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ למחלקת ההגנה של ארצות הברית להתחיל לתכנן כוח לוחמת חלל.[1] בפברואר 2019 חתם טראמפ על הוראה להקמת "חיל חלל".[2] הקמת חיל החלל כזרוע נוספת של הכוחות המזוינים ממתינה לאישור הקונגרס.

בדצמבר 2018 הנחה טראמפ את מחלקת ההגנה להקים את פיקוד החלל כפיקוד קרבי מאוחד גאוגרפי ובאוגוסט 2019 הוקם הפיקוד.

למפקדו הראשון של הפיקוד במתכונתו החדשה מונה גנרל ג'ון ריימונד, במקביל לתפקידו כמפקד פיקוד החלל של חיל האוויר של ארצות הברית.

מפקדת הפיקוד נקבעה באופן זמני להתמקם בבסיס חיל האוויר פיטרסון שבקולורדו, עם פונקציות וכוח אדם נוסף בבסיס חיל האוויר שריבר בקולורדו, בבסיס חיל האוויר אופוט בנברסקה ובבסיס חיל האוויר ונדנברג שבקליפורניה. עם הקמת הפיקוד הוחלט על שתי יחידות שיפעלו תחתיה: המפקדה המשולבת לכוח החלל (CFSCC), והכוח המשותף להגנת החלל (JTF-SD).

מטרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרות הפיקוד להרתיע מפני תוקפנות ועימותים, להגן על חופש הפעולה של ארצות הברית ובעלות הברית, לספק כוח לחימה בחלל עבור הכוח המשותף/המשולב ולפתח לוחמים לקידום האינטרסים של ארצות הברית ובעלות בריתה, דרך ומתוך תחום החלל.

הפיקוד נקבע כפיקוד גאוגרפי שאחריותו הוגדרה כאזור סביב כדור הארץ בגובה של לפחות 100 קילומטרים מעל פני הים (מעל קו קרמן).[3]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ United States Space Force, ‏military.com
  2. ^ Trump Signs Directive to Create a Military Space Force, ‏space.com
  3. ^ US Space Command Establishment Ceremony Launches New Era of Space Superiority Capabilities, אתר חיל האוויר של ארצות הברית, 30 באוגוסט 2019