פיקוד מרחבי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
החלוקה של רוסיה לפיקודים מרחביים

פיקוד מרחביאנגלית: Military district או Military region) הוא מונח צבאי המציין גוף פיקודי בעל אחריות על מרחב גאוגרפי יבשתי קבוע המהווה מפקדה עליונה לכל הכוחות הצבאיים בגזרה זו. בשעת רגיעה הפיקוד אחראי לקיום הביטחון השוטף ולהכנה למלחמה. בשעת עימות אחראי הפיקוד על ניהול הלחימה בחזית (או חזיתות) המרחב מול האויב ולהשגת המטרות האסטרטגיות בגיזרתו, לפי הנחיית המטכ"ל[1] ומהווה, לפיכך, דרג מערכתי.

פיקודים מרחבים בצה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצה"ל ישנם ארבעה פיקודים מרחביים:

בישראל כל פיקוד אחראי על הפעלת תקנות ההגנה לשעת חירום במרחב פעילותו. פיקוד מרחבי נוסף שהיה קיים בעבר הוא פיקוד מרחב שלמה בדרום סיני.

בראש הפיקוד בצה"ל ניצב קצין בדרגת אלוף, המהווה את הדרג הבכיר ביותר במערך המבצעי היבשתי בגיזרתו, מתחת לרמטכ"ל.

לעומת הפיקוד המרחבי קיים מושג של פיקוד ייעודי או פיקוד משימתי האחראי על תחום מקצועי או משימתי מוגדר ומהווה סמכות עליונה בתחום זה כגון פיקוד העומק, פיקוד ההכשרות והאימונים האחראי על כלל הכשרות בצה״ל (כגון: בה״ד 1, קורס מפקדי פלוגות, קורס מפקדי גדודים), פיקוד הנוער והנח"ל (שהיה קיים עד 1997 גם כ"פיקוד הגדנ"ע" ו"פיקוד חיל החינוך והנוער"), פיקוד ההדרכה, ופיקוד הסייבר של ארצות הברית (United States Cyber Command (USCYBERCOM) ). בצבאות המערב מקובל כי למפקד הפיקוד ניתן חופש פעולה נרחב למילוי משימתו, במסגרת המטרות שהוכתבו לו.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מבוסס על ההגדרה במילון למונחי צה"ל, אג"ם/תוה"ד 2003