פירוקינזיס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פירוקינזיס (החלם שם πῦρ, אש ו-κίνησις תנועה) הוא יכולת על-טבעית לייצר אש ולשלוט בה בכוח המחשבה. פירוקינזיס מוצג לעיתים במופעי בידור של קוסמים ונחקר כביכול במסגרת פאראפסיכולוגיה. קיומו של פירוקינזיס אינו מוכר על ידי המדע, והוא מהווה בעיקר אלמנט בידורי או ספרותי, המופיע בספורת פנטזיה ומדע בדיוני. פירוקינזיס מופיע רבות בספרות, קומיקס וקלנוע. גיבורי על ונבלי על רבים מוכרים בזכות שליטה באש. המנוח "פירוקינזיס" (אנגלית: Pyrokinesis) הוא מודרני והופיע לראשונה ב-1980 בספרו של סטיבן קינג Firestarter (אנ'). הוא נגזר למעשה מהמונח טלקינזיס.

בספרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם מספר דמויות ספרותיות השולטות באש. לדגומה Firestarter (אנ') (עליו מבוסס הסרט משחקת באש) מעת סטיבן קינג מתאר את סיפורה של ילדה בעלת יכולת פירוקנטית. כך גם דמותה של קארי וייט של אותו הסופר. גנדלף משר הטבעות משתמש בטבעת האש.

אנימציה ומנגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותה של בלום "מועדון ווינX" היא בעלת יכולת לשלוט באש. אומת האש באווטאר: כשף האוויר האחרון ידועה ביכולת פירוקינטית (ביניהם צוקו, אירו. וגם האווטרים אנג וקורה במידה מופחתת) . רוי מוסטנג (אנ') מהסדרת המנגה והאנימה אלכימאי המתכת ידוע בזכות שליטה באלמנט האש. כך ניתן לציין גם מספר דמויות מאקדמיית הגיבורים שלי ווואן פיס, את קיוז'ורו רנגוקו מקוטל השדים ואת נטסו דרגניל מפיירי טייל.

מחשקי מחשב[עריכת קוד מקור | עריכה]

שליטה באש מופיעה בתור קסם בשחקי מחשב רבים. דמויות רבות משתמשים בשליטה באש בתור נשק. כך לדגומה סקורפיון מזיכיון המורטל קומבט יורק אש על אויביו. במשחקי פנטזיה מבוססי מבוכים ודרקונים, כדגומת באלדורז גייט קיימים קסמים רבים המבוססים על שליטה באלמנט האש. מספר רב של דמויות מזיכיון Final Fantasy שולטים באש.

קומיקס מערבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פירוקינזיס הוא אחד היכולת הנפוצות ביותר בקומיקס המופיעה בקרב כמות גדולה של דמויות. בין היתר ניתן למנות את:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]