פלאו-שמרנות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: מבלבל בין שני זרמים לפחות, לא אחיד, קביעות שגויות ומרחיקות לכת ללא תימוכין כלשהם.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

פלאו-שמרנות הוא זרם בשמרנות האמריקנית, התומך בבדלנות, התנגדות להגירה והידוק אופיה הנוצרי של ארצות הברית.

אביו הרוחני של זרם זה הוא "הימין הישן", אשר שלט במפלגה הרפובליקנית בתקופת מלחמת העולם השנייה והתנגד לכניסת ארצות הברית למלחמה. מאז נחלש מאוד כוחו של הימין הבדלני והוא מצוי כיום בשוליה של המפלגה הרפובליקנית ומזוהה עם אישים הנמצאים מחוץ לזרם המרכזי כמו רון פול וכמו פט ביוקנן. המנהיגים הבולטים של הימין האמריקני אחרי מלחמת השנייה, כמו בארי גולדווטר ורונלד רייגן, היו רחוקים מהשקפות פלאו-קונסרבטיביות. בדרך כלל מזוהה הזרם עם יחס חשדני, עד כדי אנטישמיות, ליהודי ארצות הברית, והסתייגות מהסיוע לישראל. זאת אף על פי שיחסם של הפלאו-שמרנים לערבים בדרך כלל גם כן אינו אוהד. לדעתם, על ארצות הברית להתמקד בענייניה ולהימנע בהתערבות בענייני העולם. במישור הכלכלי, התומכים בפלאו-שמרנות מזוהים לרוב עם השקפות האסכולה האוסטרית, התומכות בחופש כלכלי מרבי ובהתערבות מינימלית של הממשלה במשק. הפלאו-שמרנים נוטים לעמדות נוצריות דתיות, כגון התנגדות להפלות מלאכותיות ולזכויות הומוסקסואלים.

רבים בזרם הפלאו-שמרני מבליטים את חשיבות השמירה על אופייה הלבן של ארצות הברית, ומדגישים הבדלים מהותניים בין בני הגזע הלבן לבני גזעים אחרים. דבר זה מוביל להאשמתם בגזענות.

יריבתה האינטלקטואלית הגדולה ביותר של הפלאו-שמרנות היא הניאו שמרנות. בניגוד לפלאו-שמרנים, המעוניינים להסתגר בתוך ארצם ולהימנע מהתערבות בענייני מדינות אחרות ומהגירה, הניאו שמרנים מעוניינים להפיץ את הערכים המערביים בקנה מידה גלובאלי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]