פלגות הבט"ש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף פלגות הדבורים)
פלגות הבט"ש
סיכת לוחם בט"ש -"דבורן"
סופר דבורה סימן 3
פרטים
כינוי "דבורנים" - "אבירי המפרץ"
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך חיל הים הישראליחיל הים הישראלי  חיל הים הישראלי
סוג ביטחון שוטף וסיור ימי
בסיס האם בסיס חיפה, בסיס אשדוד ובסיס אילת
אירועים ותאריכים
תאריך הקמה 1970- קבלת השם מפלגות הטרפדות
מקים היחידה אלוף אברהם בוצר
מלחמות מלחמת יום הכיפורים  מלחמת יום הכיפורים
מלחמת לבנון הראשונה  מלחמת לבנון הראשונה
האינתיפאדה הראשונה
האינתיפאדה השנייה
מלחמת לבנון השנייה  מלחמת לבנון השנייה
מבצע חורף חם
מבצע עופרת יצוקה
מבצע עמוד ענן
מבצע צוק איתן  מבצע צוק איתן
נתוני היחידה
ציוד עיקרי ספינות דבורה
וספינות שלדג.
בעבר ספינות דבור.
פיקוד
דרגת המפקד IDF Navy-sgan aluf.png סגן אלוף

פלגות הבט"ש הן יחידות של ספינות חיל הים הישראלי, האחראיות על הביטחון השוטף ועל מבצעים ימיים בגבולותיה הימיים של מדינת ישראל ומחוץ להם. קיימות 3 פלגות: פלגה 914 ממוקמת בבסיס חיפה, פלגה 915 בבסיס אילת, ופלגה 916 בבסיס אשדוד. על כל אחת מהפלגות מפקד קצין בדרגת סגן-אלוף כל פלגה מחולקת ליחידות משנה הנקראות "סיירות" שעל כל אחת מהן מפקד קצין בדרגת סרן.

כלי השיט בפלגות הבט"ש[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפלגות הבט"ש מופעלות כיום הספינות בדגמים: דבורה (כלי שיט), שלדג (כלי שיט) וסירת צרעה (כלי שיט) המשמשת להגנת נמלים.

חימוש ספינות הבט"ש[עריכת קוד מקור | עריכה]

חימוש ספינות הבט"ש במשך שנים רבות כלל שני תותח אורליקון 20 מ"מ ושני מקלעי 0.5. במלחמת יום הכיפורים חומשו הדבורים במפרץ סואץ במטול נגד טנקים 'קרגו'.
כיום מותקנים בספינות הבט"ש תותחי טייפון (נשק) אוטומטיים כחימוש עיקרי. ולמבצעים מיוחדים גם טילי ספייק.

התפתחות פלגות הבט"ש[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספינות פלגות הבט"ש מגינות ברציפות על הגבול הימי של ישראל. מאז שנות השבעים של המאה העשרים עצרו ופגעו פלגות הדבורים מדרום ומצפון במחבלים שפעלו ביבשה בסמוך לגבולות ישראל והן בפעילי טרור מושטים על סירות, אופנועי ים וספינות אויב. פלגות הדבורים פועלות כנגד איומי מחבלים פלסטינים וגורמי ג'יהד עולמי בזירת ים סוף, בגבול עזה וחזבאללה מלבנון. לוחמי ספינות הסיור מסיירים בימים ובעיקר בלילות לאורך כל חופי ישראל כדי למנוע פעילות חבלנית עוינת בים ובחוף, מהווים מחסום בפני בעלי כוונות עוינות המתקרבים בכלי שיט.

אחרי מלחמת ששת הימים עם התארכות הגבולות הימיים של ישראל, התגברו פעולות הטרור ניסיונות חדירה לישראל מהים, טרפדות העץ המהירות החלו לצאת מהשירות עקב התיישנות ובלאי, אף על פי שהיו מהירות וחמושות היטב (37 -40 קשר וחימוש כבד כסת"ח תותחי 20 מ"מ בחרטום ובירכתיים, תותח 40 מ"מ בירכתיים ומקלעי 0.5 בצידי הגשר. ראה פירוט מורחב בערך: פלגות הטרפדות ) ושירתו את חיל הים באותה תקופה במשימות הביטחון השוטף. לאחר תהליך חשיבה הוחלט בחיל הים להצטייד בכלי שיט שונה שיענה על האיומים והצרכים החדשים מולם ניצבה מדינת ישראל בזירה הימית. ארבע ספינות ה"דבור" הראשונות הגיעו בנובמבר 1970 התבססו על אב טיפוס של ספינה אמריקאית אזרחית שתוכננה להובלת נוסעים ומטען למתקני קידוח נפט בים. הן צוידו במנועים תוצרת GENERAL MOTORS בעלי 12 בוכנות, במכ"ם, במקלע 0.5 בעל קצב אש גבוה, ובמכשירי קשר שונים. בספטמבר 1971 הגיעו שש ספינות נוספות, ומאז בניית הספינות התבצעה במפעל רמת"א בבאר שבע. ספינות שנוספו להן שיפורים כגון תותח אורליקון 20 מ"מ, זרקור 30 מ"מ ותוספות נוספות.

בסוף שנות ה-70, עקב התפתחות אמצעי הלחימה בקרב ארגוני הטרור, נולד הצורך בשיפור ספינות הדבור למה שנקרא אז "דבור מוסב" בעל מנועי GM V16, מכלי דלק נוספים, תורן יעיל יותר לגילוי מטרות במכ"ם. אך לאחר זמן מה הוחלט כי יש צורך בכלי חדש שיענה להתפתחות המהירה של ארגוני הטרור.

בשנת 1978 השיק רמת"א את ה"דבורה": ספינת בט"ש המבוססת על הדבור אך גדולה יותר ומהירה יותר. מסיבות שונות רק בשנת 1989 הוחלט בחיל הים להצטייד בהן. כחלק מחוזה לבנית שש ספינות הגיעה הדבורה הראשונה באותה שנה בנוסף לארבע שנוספו לחוזה עקב המרדף בחוף ניצנים. הדבורות החדשות צוידו במנועי חברת MTU בשונה מדבורות משנות ה-70.

בשנות ה-90 נזקק חיל הים לכלים בעלי כושר תמרון טוב יותר. במסגרת השינויים נבחנה מערכת ההנעה .A.D של חברת "אריסון" המקנה את האפשרות לתמרן את הספינה בעזרת הזזת מדחפים בלא שימוש בדפי ההגה, מה שמקטין את קוטר סיבוב הספינה. המערכת נוסתה על הדבור 907 בהצלחה. השינוי תורגם בתכנון סופר דבורות סימן 2.

עם התפתחות מפרץ אילת וכלי השיט התיירותיים הרבים בו, כדי להקטין את נראות כלי מלחמה במפרץ מה שעלול להוביל לפגיעה בתיירות, הוחלט לרכוש את ה"נחשול". כלי קטן בעל מראה אזרחי ויכולת תמרון גבוהה המגיע עד ל-45 קשר. מה שתורם לשמור על הסדר בגבול עם מצרים וירדן ועם זאת לא להרתיע או להפריע ליאכטות הרבות הפוקדות את המרינה באילת.

צוותי הספינות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספינות הבט"ש מאוישות בצוות של כ-12 חיילים כל אחת. על הספינה מפקד חובל בדרגת סגן או סרן, שמילא כבר תפקיד סגן קצין מחלקה בסטי"ל, הוכשר בפלגות הבט"ש תוך איוש תפקיד סגן מפקד דבורה (סגמ"ד) ובוגר בית הספר לפיקוד ימי (פי"מ). במהלך שירותו כסגמ"ד יקבל סיכת לוחם לאחר שהוסמך לכך והוכיח את עצמו. בסוף הכשרתו כמפקד דבורה, במעמד טקס סיום קורס מפקדי כלי בט"ש, יקבל החובל את סיכת מפקד-דבורה שהיא סיכת דבורן מוזהבת. החובל מתפקד בדרך כלל כמפקד כלי בט"ש בין שנה וחודשיים לשנה ושמונה חודשים עד שיעבור לתפקיד בכיר יותר בפלגת הבט"ש או מחוצה לה, כגון: מפקד בית ספר שיט וימאות או מס"ר (מפקד סיירת).

אנשי הצוות הם לוחמים בשירות סדיר, שעברו טרום גיוסם, גיבוש סטי"לים/דבורים. לאחר טירונות רובאי 03 בבה"ד חיל הים מתקיים מיון לקורסים: לוחמים במגמת שיט -ימאים. ולוחמים מגמת הנעה - מכונאים. מפקדי הקורסים [א] חושפים את החניכים לאורח החיים של הדבורן בפלגות הבט"ש, מאמנים אותם לעבודת צוות, מעבירים הדרכות הקשורות להסמכות להן הם מיועדים הלוחמים. במהלך הקורס נחשפים החניכים למסעות, אימוני כושר ושבוע ס"ג כל זאת על מנת להכינם לתפקידם כלוחמים בפלגות הבט"ש. בשלהי הקורס מוצבים החניכים בפלגות בהן שובצו, ועוברים את תקופת "שהיות הסוף" בה נערכים מבחני "ההסמכות הבסיסיות" ובכך הופכים אותם מחניכים בקורס ללוחמים בספינות הבט"ש.

מירב הכשרות הלחימה נרכשות במהלך השנה הראשונה ביחידה והן משתנות בהתאם לתפקיד הלוחם: מכונאי או ימאי. המכונאים מוסמכים כשומרי ספינה, כבאים, מנוענים ומאגיסטים כדי להיות זכאים לסיכת דבורן. הימאים מוסמכים כשומרי ספינה, כמאגיסטים, עמדת נק"ל, תאורות, עבודות ימאות, ומפעילי עמדת טייפון או תותחן ירכתיים. לאחר ההסמכה יהיו זכאים לסיכת דבורן. עם קבלת הסיכה יוכשרו הימאים והמכונאים כבעלי רובאי ימי 08. לאחר קבלת הסיכה ימשיכו הלוחמים להכשרת העמדות והמערכות השונות בספינה בהתאם לצורכי הספינה או ברצונו של החייל לעבור הסבת מקצוע, לגוון את שירותו ולהתקדם לקורסים בכירים. לקראת קבלת הסמל יעברו מבחן עיוני. עם קבלת הסמל וההתקדמות הכללית של הלוחם, הוא נעשה מרכזי ומשמעותי יותר בצוות. שלב זה בשירות, חשוב להתפתחות המנהיגות והפיקודיות של החייל בדרכו למסלולים הבכירים או בהמשך הובלת הצוות כחייל מהמניין בתור לוחם וותיק המדריך את החיילים הצעירים ומוביל את ניהול הספינה.

במהלך השירות תינתן ההצעה לחלק מהלוחמים לצאת לקורס חובשים קרביים בבה"ד 10 והשלמה בבה"ד חיל הים ולשוב לספינות כחובש ספינתי.

בתקופת הקורס יסומנו על ידי המפקדים חיילים בעלי פוטנציאל הדרכה שיעברו מיונים בזמן הקורס ולאחר מכן בשירותם בספינות כשלבסוף אלה שיעברו את המיונים יחזרו לבה"ד ויעברו קורס שיכשירם כמפקדי קורס לוחם בט"ש ולוחם בט"ש השטה. לוחמים בעלי נתוני קב"א גבוהים יקבלו זימון למיוני קצונה של תומכי לחימה או לחלופין יוכלו להתנדב לקורס חובלים כדי להפוך לקצינים לוחמים.

לאחר תקופה מסוימת בספינות, חיילים שיבחרו לצאת לקורס להכשרת סגן מפקד וקורס מנוען ראשי (צ'יף - מגמת הנעה) ושעמדו בהסמכות הנדרשות: ימאים המוסמכים על כל נשקי הספינה ומערכות הגנ"ק ומכונאים המוסמכים על כל מערכות ההנעה, הבקרת נזקים וכדומה; יצאו לשני הקורסים, המקדמים את החיילים להוות חלק מסגל הספינה ומקנה להם עמדה של מש"ק, שנערכים בבה"ד חיל הים ואורכם 3 עד 4 חודשים. קורס סגנים מעניק רובאי ימי 09 ואילו קורס צ'יפים מעניק רובאי ימי 010. בדצמבר 2013 אושר רשמית בצה"ל הוספת סיכה רשמית לסגנים ולצ'יפים.

תפקידים בצוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סגן מפקד דבורה - הוא האחראי על תפקוד צוות המי"ק בעמדות הקרב, משמש כקצין בטיחות בסודרי ימאות, כקצין משמרת בסיורי הבט"ש ומחליף את מפקד הספינה במצבי חירום.
 • נגד המכונה - הצ'יף - הוא האחראי על מערכות ההנעה. בכך כלול: טיפולים, ביקורת, תדלוק, טיפול בתקלות ותחזוקה. הוא ישמש וראש צוות בקנ"ז במקרה של שרפה או הצפה. שניהם מהווים יחד עם מפקד הספינה את הסגל האחראי לתפקוד צוות הספינה וניהולו בים ובחוף ועל הכשרת הימאים והמכונאים מאנשי צוות ללוחמים ובסופו של דבר להכנתם ליציאה לקורסי סגני מפקדים ונגדי מכונה.

פלגה 914[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרן פלס ורון בוחניק הצטרפו לפלגה 914 של זרוע הים, אפריל 2019

תפקיד פלגה 914 הוא הגנה על צפון המדינה על אף שבימי שגרה הפלגה מבצעת את סיורי הביטחון הימי השוטף, וכוחותיה לוקחים חלק בכל פעילות מבצעית במרחב הימי שמטרתה סיכול פעילות ארגוני טרור, פגיעה בתשתיותיהם ובגורמים המסייעים להם.
ראשיתה של פלגה 914 בשייטת הטרפדות. בשנות ה-2000 פלגה 914 אחראית על הביטחון השוטף של רצועת החוף הצפונית של ישראל, בקרבת לבנון. הפלגה מורכבת מספינות דבורה, וסופר דבורה סימן 2 ו3. הפלגה מחולקת לסיירות "יסעור" ו"פרס" וכן יחידת סנפיר.

ארגון - פלגה 914 מחולקת לשתי סיירות: סיירת פרס, סיירת וסיירת יסעור ובנוסף אליהן יחידת סנפיר. כל סיירת היא בפיקוד קצין בדרגת סרן, לשעבר מפקד כלי שיט, בוגר בית הספר לפיקוד ימי (פי"מ) ובוגר קורס חובלים.

מפקדי פלגה 914[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקד הפלגה הוא קצין ים בדרגת סא"ל שעבר מסלול פיקוד על כלי בט"ש או פיקוד על סטי"ל

שם המפקד תקופת פיקוד תרומה, פעילות ואירועים מיוחדים תמונה
סא"ל אברהם בן זאב 1970-1971
Zabo1973.jpg
סא"ל אמנון גונן 1971-1972
סא"ל מיכאל קיסרי 1972-1973 מלחמת יום הכיפורים
סא"ל דן רבין 1973-1975
סא"ל שמואל שריג 1975
סא"ל אהוד סביון מאי 1977 – אוקטובר 1977
סא"ל עמי שר-אל 1977-1979
SaalAmiSarEl914-1978.jpg
סא"ל רוני איכר 1979-1981 חסימת חדירות מחבלים
סא"ל אבי שחף 1981-1983 מלחמת שלום הגליל
סא"ל רוני פלג 1983-1985
סא"ל עמי שגב 1985-1987
סא"ל זאב ינובסקי 1987-1989
סא"ל אילן בוכריס 1989-1990
סא"ל ירון צחר 1990-1991
סא"ל יצחק וינרב 1991-1993
סא"ל יוחאי בן יוסף 1993-1995
סא"ל יורם לקס 1995-1997
סא"ל יוסי שחף 1997-1999
סא"ל ירון לוי 1999-2001
סא"ל עדי גרוסבך 2001-2003
סא"ל אילן לביא 2003-2005
סא"ל סמי צמח 2005-2007 מלחמת לבנון השנייה
SamiTsemach2016.jpg
סא"ל יניב שחר 2007-2009
סא"ל אורן נחבס 2009-2011
סא"ל אריאל רזניק 2017
סא"ל זוהר כהן נוכחי

פלגה 915[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הביטחון בים האדום החזיקה פלגה 912 שכללה שלוש טרפדות בבסיס אילת. פלגה 915 הוקמה בבסיס מפרץ שלמה בשארם א-שייח' החליפה את הטרפדות. [ב] על הביטחון השוטף בזירת הים האדום כולל אבטחת נמל אילת, באזור בו גובלות בים גם ירדן, מצרים וערב הסעודית. הפלגה מורכבת מספינות דבור, דבורה, נחשול וצרעה. הפלגה מורכבת מסיירת כלי בט"ש אחת, סיירת "ברק" ויחידת סנפיר הכפופה לה.

מפקדי פלגה 915[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקד הפלגה הוא קצין ים בדרגת רב-סרן שעבר מסלול פיקוד על כלי בט"ש או פיקוד על סטי"ל

שם המפקד תקופת פיקוד תרומה, פעילות ואירועים מיוחדים תמונה
הרצל שחף סוף 1970 – קיץ 1971
אורי צור (צ'רה) קיץ 1971 – קיץ 1972
עמי אילון קיץ 1972 – קיץ 1973 חזר במלחמת יום הכיפורים
AmiAyalonDabur1973.jpg
ישראל פטשניק קיץ 1973 – אוקטובר 1973 במלחמת יום הכיפורים
אברהם בן זאב נובמבר 1973 – אפריל 1974
Zabo1973.jpg
דוד בכר אפריל 1974 – אפריל 1975
דובי גסר אפריל 1975 – דצמבר 1975
מייק אלדר דצמבר 1975 – יולי 1976
צבי ינאי יולי 1976 – נובמבר 1977 מש"ט דבורים
שמואל פרס נובמבר 1977 – אוקטובר 1978
דובי ברם אוקטובר 1978 – אוקטובר 1980
יהודה יפה אוקטובר 1980 – ינואר 1982
גרשון נווה ינואר 1982 – אפריל 1982 פינוי שארם א-שייח'
גיורא בוקסר
אברהמי סרולביץ
דודי מנטין
רוני דבני 1989- 1991
עזראל 1991 - 1992
שאולי ניצן 1992 - 1993
אבידן בר סלע 1993 -
מנחם לוי 1994-1995
גיורא דש 1995-1997
אלון וייס 1997-1999
קובי ריף 1999-2001
יששכר אינדיג 2003 - 2001
אמיר גוטמן 2004 - 2003
צביקה שחר 2006 - 2004
יניב שחר 2007 - 2006
מיקי כהן 2010 - 2007
רונן מרקם 2012 - 2010
RonenMarkam2015.jpg

פלגה 916[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פלגה 916

פלגה 916 פועלת במסגרת בסיס אשדוד ומבצעת את הביטחון השוטף של חוף מדינת ישראל בכל אזור המרכז, ובדגש בקרבת רצועת עזה ומבצעים בשיתוף יחידות העלית של צה"ל. על פעילותה זכתה בפרס הרמטכ"ל ליחידות לוחמות בשנת 2007. הפלגה מורכבת מספינות דבור, סופר-דבורה סימן 3, שלדג וצרעה. הפלגה כוללת את סיירות "כריש", "כסיף", "בזק" ו"טריגון", המורכבות מספינות סופר-דבורה סימן 3, שלדג ודבור, ויחידת סנפיר שמשמשת למגוון פעילויות הדורשות כלי שיט וכוח קטנים יותר.

כלי שיט בעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז הקמתן שירתו בפלגות הבט"ש ספינות מדגמים: סירת ברטרם, יתוש (כלי שיט) ספינות אלה הוחלפו בדגמים מתקדמים יותר ואינן נמצאות כיום בשירות חיל הים.
כלי השיט העיקרי בשירות פלגות הבט"ש הוא דבור (כלי שיט). ספינות אלה נרכשו לעשרות החזיקו את הביטחון השוטף במשך עשרות שנים. כלי שיט אמין ופשוט להפעלה. הדבור הצליח לבצע מהירות של כ-20 קשר ובכך היה עדיפות על סירות הגומי של המחבלים.
המחבלים למדו לקח כואב ועברו לסירות מהירות. נעשה ניסיון להרכבת מנועים חזקים תוצרת מאיבך ותוצרת GM ומספר דבורים מהירים שהגיעו ל30 קשר. עד שתעשייה האווירית הביאה את פתרון בדבורה (כלי שיט).
בנמל אילת הופעלו ספינות נחשול (ספינה) שהוצאו מהשירות בשנת 2018.

לקחי מלחמת יום הכיפורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות אירועי הזירה הימית במלחמת יום הכיפורים שהתחילה בקרב מרסא תלמאת חלו התפתחויות חיוביות בפלגות הבט"ש.

שדרוג ההכשרה ונוהלי הלחימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פיקוד בים – מפקד הכוח ומפקד כלי השיט צריכים להיות אנשים שונים. מפקד שהטילו עליו משימה ומסרו לו כוח עליו להבין את התמונה, לעבד את המודיעין, לגבש החלטות ותגובות ולהיות בקשר עם המפקדות. ואילו מפקד כלי השיט צריך לנווט ולנתב ולנהל את הירי תוך פיקוד על אנשי הצוות. הלקח היה ידוע ונהוג במבצעים וקרבות הטרפדות בעבר. ומומש גם בזירת ים סוף כאשר באוגוסט 1973 יצא אותו מפקד, צבי שחק, עם שני דבורים שלכל אחד מפקד משלו ונלחם עם ספינת דה קסטרו מצרית בהצלחה יחסית. בקרב מרסא תלמאת לו היה שחק, כמפקד הכוח, חופשי מניהוג הדבור, הייתה לו שליטה טובה יותר - ודאי לא היה נדרש באמצע הירי להתעסק בעצמו עם טרוטלים של מנועים שנחנקים.[1]- בהמשך המלחמה במהלך כל קרבות הדבורים האחרים מונה מפקד נפרד לכוח וכך גם בכל קרבות שייטת ספינות הטילים בים התיכון. לאחר המלחמה נקבעו בפלגות הבט"ש תקנים ל'מפקדי סיירת' - ואוישו במפקדי דבורים בעלי ניסיון, אף כי המושג 'מוביל זוג' המשיך להתקיים.
 • מגישי עזרה ראשונה – בקרב מרסא תלמאת נפגעו מחצית אנשי הצוות. פעולות החובש משה זילבור ב-867 והמוכ"ם מאיר נחמיאס ב-864 היו חיוניות והחזיקו את הפצועים בחיים. קצין הרפואה החילי חיים שוהם סיכם עם חיל הרפואה על השתלמות מגישי עזרה ראשונה. אנשי צוות מכל כלי השיט של חיל הים עברו השתלמות בת חודש ימים בה הגיעו לרמה שיכלו להגיש עזרה ראשונה לפצועים קשים.[2]
 • הכשרת החובלים – קורס החובלים שונה ומתכונתו כוללת פרק שלם המוקדש לשירות בדבורים. קצינים בוגרי חובלים רוכשים – במסגרת קורס פי"ם (פיקוד ימי, שארך 8 חודשים) - ניסיון תאורטי ומעשי בכלי הנשק של הדבור ומערכותיו ובפיקוד על הדבור וצוותו.
 • קוד באלחוט דיבור - 'מלקוד סגול' ששימש את מפקדת חיל הים להטלת המשימה בקרב מרסא תלמאת היה בשימוש צה"ל. נושאים ימיים היו חסרים בו וחלקים ממנו לא התאימו לכלי שיט. כלי השיט של חיל הים השתמשו במושגים מתוך הקוד הבינלאומי. בשנת 1974 חובר בשייטת ספינות הטילים 'קוד איתן' שכלל מושגי הפעלת כלי שיט וקרבות ימיים.
 • מורל הצוותים - המערכת החיילית החלה לטפל בצורה טובה יותר בצוותי הדבורים.[3]

שדרוג החימוש והציוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קשר משופר – מכשירי הקשר בדבורים שודרגו, רמת הטיפול עלתה והפרעות הקשר האופייניות שהקשו על הדבורים קטנו.
 • מכ"ם מתקדם – המכ"ם דקה 916 הוחלף ברייתאון Pathfinder משוכלל שנתן תמונה טובה וברורה גם בקרבת איים ושרטונות.
 • זרקור חזק - כלקח מקרבות הדבורים לרבות מרסא תלמאת הוכנס לשימוש זרקור קסנון בהפעלתו הדבור מגלה את מקומו אך גם מסנוור את כלי האויב אליו הוא מכוון. הזרקור הועבר בתליה אל התורן וכך הורחבה זווית החיפוש שלו.
 • ראיית לילה – כדי למנוע צורך בהפעלת זרקור המגלה את הדבור לכל הסביבה צוידו ספינות הבט"ש במתקן אופטרוני המותקן על התורן ומאפשר חישת לילה וזיהוי מוקדם.
 • שדרוג התותחים – העמדה החשופה על הסיפון הפתוח והצורך לטעון מחסניות שלמעשה שיתקו את כוח הירי של הדבורים בקרב עם הזמן עברו לתותחים בשליטה מרחוק עם כמות רבה של פגזים מוזנים בשרשרת ובעלי דיוק מרבי.
 • נשק קטלניתותח אורליקון אינו מספיק כדי להטביע כלי שיט אויב קטן. הקרב עם ה'דה קסטרו' (שהיה גדול פי שלושה מן הדבור) באוגוסט 1973 הראה זאת והפתרון הזמני לתקופת המלחמה היה תול"ר 'קרגו' 84 מ"מ. בשתי הספינות שהשתתפו בקרב מרסא תלמאת עוד לא היה החימוש הכבד מותקן. שנים רבות מאוחר יותר צוידו ספינות הבט"ש בטילים קצרי טווח.
 • נשק נגד מטוסים - בתחילת הערב הבחינו הדבורים בתנועת מסוקי אויב, ביקשו וקיבלו אישור לירות בהם, אך לא היה חימוש מתאים שיוכל לפגוע ולהפיל אותם. לאחר שהתברר כי בידי האויבים יש טיל כתף נגד מטוסים מתוצרת סובייטית 'סטרלה' חומשו כלי השיט של חיל הים בטילי (Redeye) תוצרת ארצות הברית.
 • ספינות בט"ש חדישות – הקשיים של הדבורים להתקיים במזג האוויר של המפרץ הבהירו שיש צורך בכלי שיט גדולים יותר התעשייה האווירית יצרה את ספינת הדבורה וחיל הים הצטייד בה וגם בספינות שלדג תוצרת מספנות ישראל שנבנו להתנהג טוב יותר בים.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירועים בפלגות הבט"ש[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאריך גזרה המבצעים ותיאור המבצע תוצאה
5 בינואר 1972 מפרץ סואץ מול א-טור תפיסת סירת מודיעין מצרית על ידי דבור 873 בפיקוד סגן יעקב בוגץ' אנשי המודיעין הועמדו למשפט.[4]
13 באוגוסט 1973 צפון מפרץ סואץ בפיקוד בפיקוד סרן צבי שחק: דבור 861 בפיקוד שלום שבוי ו-864 בפיקוד אלי גבריאלי, גילו סמ"ר דה קסטרו החוצה את קו אמצע המפרץ ותקפו אותו. [ג] הדה קסטרו נפגע קשות הצליח לחזור לנמל אך יצא משימוש. [ד][5]
6 באוקטובר 1973 מרכז מפרץ סואץ קרב מרסא תלמאת זוג דבורים בפיקוד צבי שחק ו-865 בפיקוד מרדכי דקל נשלחו למעגן מרסא תלמאת ופגעו בכלי שיט מצריים ההתארגנות המצרית במקום נבלמה. לכוחותינו הרוג וחמישה פצועים.
ליל 8–9 באוקטובר 1973 צפון מפרץ סואץ זוג דבורים בפיקוד עמי אילון תקפו ספינת משמר 'דה-קסטרו' מצרית הספינה המצרית הוטבעה
ליל 11–12 באוקטובר 1973 צפון מפרץ סואץ ניסיון לחילוץ לוחמי מוצב המזח על ידי לוחמי יחידה 707 בסירות גומי בסיוע 3 דבורים בפיקוד עמי אילון הכח התגלה למצרים והופגז ביעילות. דב בר החליט על ביטול הפעולה.
14 באוקטובר 1973 במפרץ סואץ תקיפת מעגן ראס-ע'ריב שני כוחות שכללו חמישה דבורים בפיקודם של עמי אילון וישראל פטשניק תקפו סירות דיג מגויסות של המצרים שהתכוננו להעברת כוחות פשיטה ופגעו בהם קשות.[6]
16 באוקטובר 1973 גזרת פורט סעיד שתי ספינות דבור שימשו לחילוץ ואבטחה למבצע ליידי של כח שייטת 13 פגיעה בכלי שיט מצריים
ליל 16–17 באוקטובר אזור פרץ שלמה כח דבורים בפיקוד אברהם בן שושן סיכל פשיטה של קומנדו מצרי בסירות מהירות המצרים נסוגו אך לא נפגעו
ליל 17–18 וליל19–20 באוקטובר מול חוף בירות צוללים מיחידה 707 בהובלת שני דבורים חיבלו בקווי תקשורת ימיים הקשר בין מצרים לסוריה עבר לאלחוט ונקלט על ידי המודיעין.
9 באוגוסט 1974 בדרום לבנון מול נמל צור דבור השמיד סירת מחבלים [7]
ליל 3–4 ביוני 1979 גזרת ראש הנקרה תפיסת סירת רקטות על ידי דבור בהכוונת מכ"ם החוף
ליל 17–18 באוגוסט 1979 בגזרת ראס אל בייאדה גילוי ותפיסת סירת מחבלים
18 בנובמבר 1979 גזרת ראש הנקרה השמדת סירת מחבלים מהירה שלושה דבורים בשליטת אל"ם משה אורון רדפו ודבור 853 בפיקוד ערן אושרוב השמיד את הסירה.[8]
16 ביוני 1980 ראש הנקרה סירת מחבלים מנסה לחדור מלבנון התגלתה לבקרית השליטה הושמדה על ידי דבור 894 בפיקוד דן רבין.
26 באוגוסט 1985 14 מיל מערבית לצידון, תפיסת היאכטה קסל ארדיטי על ידי כח בפיקוד סא"ל אלכס אייל שכלל את אח"י גאולה ודבור 881. נתפסו 8 מחבלים שהגיעו מאלג'יר במגמה לפיגוע בישראל. הספינה צורפה לחיל הים בשם "אח"י תמנון".
10 ביולי 1986 בחוף רצועת הביטחון מצפון לראש הנקרה סירת גומי עם מחבלים מהחזית העממית של ג'ורג' חבש שהיו בדרכם לפיגוע בנהריה נתגלתה על ידי דבור 852 בפיקוד עידן. המחבלים נחתו מצפון לראש הנקרה ופתחו באש לוהדבור השיב אש. כוח צה"ל סרק בחילופי אש נהרגו שני חיילי צה"ל ואחד עשר נפצעו. ארבעת המחבלים נהרגו וסירתם הושמדה.

[ה][9]

15 ביולי 1986 בדרך מלימסול לביירות אח"י עצמאות בפיקוד דרור הררי ו-3 דבורים, לכדו את האוניה 'אנטון' ולידה סירת דיג, כשעל סיפונן 7 מחבלים. המחבלים הורדו מהאניה והובאו ארצה.
10 בספטמבר 1986 כחמישה ק"מ מצפון לצור אח"י מולדת (בפיקוד נועם פייג),, עם דבור 881 (בפיקוד מיכה שיטקין) בסיוע מסוקי קרב, גילו סירת גומי 600 מטר מחוף מינט אבו זייד וירו לעברה. חלק מהמחבלים נפגעו והיתר הצליחו לברוח עם הסירה לחוף.
10 בדצמבר 1987 באזור שפך הליטני ספינת דבור 894 בפיקוד ערן שור השמידה ספינת מחבלים במהלך ההיתקלות נהרג סג"ם עמית סלע[ו] הי"ד.
24 ספטמבר 1988 מול צור דבור 894 בפיקוד סרן זאב קופל זיהה במהלך סיור סירת גומי בסמוך לחוף ועליה 3 חמושים. קופל פתח באש והטביע את הסירה על אנשיה
4 בדצמבר 1988 בין קפריסין ללבנון ספינת דבור עצרה את הספינה 'חסן' שהייתה מעורבת בהעברת מחבלים מקפריסין ללבנון ועליה 3 לבנונים
8 באפריל 1989 מול חופי דרום לבנון השמדת סירת מחבלים על ידי דבורה 810 בפיקוד עידו רם בסיור שגרתי גילו סירת מחבלים שירו RPG. והסירה הושמדה בירי לוחמי הדבורה
30 באוקטובר 1989 דרום לבנון ספינת דבורה 811 בפיקוד סגן דני נאור, נתקלה בסירת מחבלים שהייתה בדרכה לפיגוע בישראל. הפיגוע סוכל הסירה נפגעה ומחבל אחד נהרג
13 נובמבר 1989 במימי דרום לבנון סוכל ניסיון פיגוע בספינת דבורה 811 בפיקוד דני נאור, על ידי סירת דיג לבנונית ממולכדת. הדבורה נפגעה מעוצמת הפיצוץ וחולצה ממימי דרום לבנון על ידי דבור שהיה דרומית מהאירוע בפיקודו של סגן יאיר דרור. מסוק של צוות 669 הוזנק לזירה לחלץ פגוע מ-811
23 ביוני 1990 דרומית מערבית לצור סירת מחבלים שהייתה בדרכה לפיגוע הושמדה על ידי דבורה 811 בפיקוד דני נאור.
31 ביולי 1990 מול ראשידיה ספינת דבורה מס 811 בפיקוד דני נאור גילתה סירה מהירה ועליה מחבלים חמושים. הדבורה ירתה קרגו תאורה ותותחן חרטום ירה מטווח 800 ופגע סירת המחבלים נעצרה. דני נאור סגר לטווח קרוב והקיף את הסירה תוך כדי ירי. היה רגע של עצירה באש עקב תפעול מעצורים בתותח חרטום ואז מחבל ששכב בתחתית הסירה התרומם וניסה לירות RPG אך חוסל בירי מתותחן הירכתיים הסירה הושמדה וטבעה.

[ז]

5 בספטמבר 1990 בקרבת צידון מעצר אניית מחבלים- אח"י רשף (סער 4) בפיקוד אריה נגלר, ודבורה 816 בפיקוד דני אמיר והצ'יף ליאור נאור, עצרו את המעבורת "ביליס" חשוד כמחבל הובא לישראל לחקירה
24 בנובמבר 1990 מול צידון בדרום לבנון ספינת דבור מפלגה 916 בפיקוד סגן עמיחי ורדי הטביעה סירה נושאית 5 מחבלים ואמצעי לחימה רבים מארגון החזית העממית לשחרור פלסטין, שיצאו מצידון למטרת פיגוע. מפקד חיל הים אלוף מיכה רם העלה את מפקד הדבור עמיחי ורדי לדרגת סרן
19 במרץ 1991 בדרום לבנון מול ראשידיה - ספינת דבורה 817 בפיקוד ליאור פרלמן טיבעה סירה ממולכדת שנמצאה על נתיב הסיור שמרו טווח ירו פגעו הסירה התפוצצה ולא נפגעו
1 ביולי 1991 במפרץ אילת ספינה אזרחית קטנה 'סואלן' נקלעה למצוקי בים גלי מול חופי דהב הצוות חולץ על ידי דבור
10 ביולי 1994 דרום לבנון ליד ראס ביאדה ספינת דבורה 813 בפיקוד בוריס ווסלר חיסלה שני מחבלים צוללים של החזבאללה שהיו בדרכם לפיגוע בישראל. הצוות קיבל מכתב הערכה ממפקד חיל הים עמי אילון
26 ביוני 1996 גבול מצרים בים התיכון דבור לכד פעיל חמאס שניסה לעבור בשחיה מעזה למצרים
19 במאי 1997 דרומית לראשידיה דבורה 817 בפיקוד זוהר ברקאי, סיכלה פיגוע תופת סד"ג המחבלים התפוצץ מהירי ללא נזקים לדבורה
06 מאי 2001 מול עזה אח"י "עליה", דבורות 818 ו- 821, אח"י "מעוז" וכוח השתלטות משייטת 13 תפישת ה'סנטוריני', מניעת הברחת אמצעי לחימה לרצועת עזה
14 ביולי 2006 אזור צידון ספינות דבורה 814, 817 ירי טייפון על שתי תחנות דלק בחוף תחנה אחת הושמדה ושנייה ניזוקה
28 ביולי חוף לבנון ספינת שלדג סירת תקיפה ואח"י אילת (סער 5) ביקור שר הביטחון עמיר פרץ
31 ביולי 60 מייל מהחוף ישראל דבורה 817 פתחה בנוהל עצירה כולל ירי על כלי שיט חשוד שלא ענה בקשר הבינלאומי זהותה התבררה כיאכטה ישראלית "קוקה"
ליל 2/1 באוגוסט 2006 חוף עזה שלדג 841 ירה על מטרות מחבלים בתוך נמל עזה
2 באוגוסט 3.5 מיל ימי מראש הכרמל דבורה 818 ואנשי ילת"מ עסקו בשליית מטוס ללא טייס של חיל האוויר אשר נפל לים עקב תקלה טכנית
לילות 2 ו-3 באוגוסט חוף דרום לבנון דבורה 820 גוררת מס 7 וסירת "צרעה" העגינו סירות 'סנונית' שיצאו משימוש מול חופי דרום לבנון במגמה למשוך פעילות חזבאללה; חלק מהסירות טבעו
18 בספטמבר 2006 בסיס אשדוד כלים חדשים רמתא תעשייה אווירית מסרה לפלגה 916 שלוש ספינות "סופר דבורה סימן 3" [10]
8 ביולי 2014 באזור חוף זיקים ספינת דבורה מכוונת על ידי מכ"ם החוף השמידה את המחבלים שביצעו את החדירה לחוף זיקים הפגיעה במחבלים מהים, זכה מפקד סיירת כריש סרן אורי ניסים[15], בצל"ש מהרמטכ"ל בני גנץ ובקרית השליטה, רב"ט נועה טייטל, זכתה בתעודת הערכה ממפקד זרוע הים רם רוטברג.[11]
1 ביוני 2018 רצועת עזה פלגה 916 חסמה הפלגת מחאה [12]

מקורות וקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אורי פורת לכידת ספינת מחבלים, 'מערכות ים' 104, יולי 1971, עמ' 6.
 • ע. עוז, לילה בגבול הצפון, 'מערכות ים' ביטאון חיל הים, יולי 1971, עמ' 20–22.
 • סרן אופיר שהם, שיר לסיירת הימית, 'בין גלים' אוקטובר 1975, עמ' 29.
 • ה"דבורים" אינם מלקקים דבש, 'בין גלים' מרץ 1983.
 • דבור בראש 'בין גלים' נובמבר 1984.
 • את הבט"ש הזה לעולם לא יישכחו 'בין גלים' יולי 1986.
 • מה עושה מפקד דבור במטבח 'בין גלים', אפריל 2002.
 • קבלו את הרכש החדש של ח"י - ספינת שלדג 'בין גלים', אוקטובר 2004.
 • שלדג חדש בחיל 'בין גלים', מאי 2005.
 • ראשית הדבורים - תכנון תוצרת הארץ 'בין גלים', ספטמבר 2005.
 • הגבול הכי חם של ישראל 'בין גלים', יולי 2006.
 • פלגה 914 - ימי קרבות 'בין גלים', אוקטובר 2006.
 • קולאז' פלגת דבורים 914 'בין גלים', אוקטובר 2007.
 • ספינות סיור מתקדמות 'בין גלים', אפריל 2010.
 • גדי שכטר, תולדות הדבורה, מוזיאון ההעפלה וחיל הים, 2014.
 • אנני אלרועי מתרגלים על רטוב - תרגיל פלגה שנתי, 'בין גלים', אוקטובר 2014, עמ' 60.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פלגות הבט"ש בוויקישיתוף

ביאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ לוחמים מהספינות שעברו קורס הכנה של 5 שבועות
 2. ^ המספר 915 היה קיים כמסגרת פנימית בשייטת הטרפדות בחיפה.
 3. ^ הקרב היה באור יום הפתיחה באש בטווח גדול והובחנו פגיעות טובות.
 4. ^ ברטרם מצרי שניסה לסייע לו לא נפגע.
 5. ^ ארגון החזית העממית בראשותו של ג`ורג` חבש נטלה עצמה את האחריות לאירוע ומסרה כי המחבלים היו בדרכם לפיגוע מיקוח.
 6. ^ סרט לזכרו של עמית סלע ז"ל עמותת מגדלור בוגרי קורס חובלים.
 7. ^ חלק מצוות 811 שהשתתף בהשמדה השתתף גם בפיצוץ סד"ג התופת פחות משנה לפני כן.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ תשובת נמרוד ארז באתר משמר המורשת הימית.
 2. ^ דברי ד"ר חיים שוהם בתמליל התחקיר ע' 61.
 3. ^ כוכבי אזרן "הרהורים" אודות הצורך במנהיגות והיבט נוסף למושג "אחוות לוחמים" באתר אבירי המפרץ.
 4. ^ יעקב בוגץ' תפיסת סירת מודיעין מצרית באתר משמר המורשת הימית 25 באפריל 2014.
 5. ^ דני נחושתן, סיפורו של תותחן הירכתיים בדבור מס 2 באתר משמר המורשת הימית.
 6. ^ עמי אילון, דבורים וראס סודר במלחמת יום הכיפורים באתר משמר המורשת הימית.
 7. ^ מאמר בדבר (עיתון).
 8. ^ משה אורון, לכידת סירת מחבלים מהירה באתר משמר המורשת הימית.
 9. ^ חוליית מחבלים שחוסלה זממה לבצע פיגוע המוני בנהריה ידיעות אחרונות, 11 ביולי 1986
 10. ^ שלוש ספינות סופר דבורה מתוצרת מפעל רמתא נמסרות לחיל הים, אתר התעשייה האווירית – ארכיוני המדיה, 18 ספטמבר 2006
 11. ^ סרטון הסיכול חדירת מחבלים שחדרו לחוף זיקים, נועה טייטל באתר הגבורה
 12. ^ יניב קובוביץ' אלמוג בן זכריו ג'קי חורי, חיל הים השתלט על סירה פלסטינית שיצאה מרצועת עזה במחאה על המצור, באתר הארץ, 29 במאי 2018