לדלג לתוכן

פלנדריה הזיילנדית

ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
פלנדריה הזיילנדית (נפה)
Zeeuws-Vlaanderen, Zêeuws-Vloandern, Zeêuws-Vlaonderen
דגל פלנדריה הזיילנדית
דגל פלנדריה הזיילנדית
דגל פלנדריה הזיילנדית
מדינה / טריטוריה הולנדהולנד הולנד
על שם פלנדריה עריכת הנתון בוויקינתונים
שטח 875.8 קמ"ר
קואורדינטות 51°20′00″N 3°49′00″E / 51.333333333333°N 3.8166666666667°E / 51.333333333333; 3.8166666666667 
מפה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פלנדריה הזיילנדיתהולנדית: Zeeuws-Vlaanderen; בזיילנדית: Zeêuws-Vlaonderen; במערב פלמית: Zêeuws-Vloandern) הוא האזור הדרומי ביותר של מחוז זיילנד בדרום-מערב הולנד. הוא שוכן מדרום לסכלדה המערבית המפרידה בין האזור לשאר זיילנד והולנד מצפון. פלנדריה הזיילנדית גובלת בדרום ובמזרח בבלגיה.

פלנדריה הזיילנדית היא החלק הצפון-מזרחי של האזור ההיסטורי הגדול של פלנדריה שכיום שוכן ברובו בבלגיה. היא חולקת גבול יבשתי עם המחוזות הבלגיים של מזרח ומערב פלנדריה. זוהי רצועת אדמה בעלת אוריינטציה רוחבית לאורך הסכלדה המערבית, שפך של הים הצפוני, ואין לה גישה יבשתית לשאר הולנד. שטחה של פלנדריה הזיילנדית הוא 876 קילומטרים רבועים (338 מילים רבועים) מתוכם 733 קילומטרים רבועים (283 מילים רבועים) הם אדמה ו143 קילומטרים רבועים (55 מילים רבועים) הם מים.

האזור גובל בשמורת הטבע Zwin במערב ובארץ השקועה של Saeftinghe במזרח. מאז הרפורמות בגבול השלטון המקומי ב-2003, פלנדריה הזיילנדית מורכבת משלוש רשויות בלבד: סלויס במערב, טרנאוזן במרכז והולסט במזרח.

פלנדריה הזיילנדית מחוברת ל- Zuid-Beveland מצפון על ידי מנהרת הסכלדה המערבית, המנהרה עוברת מתחת לסכלדה המערבית (השפך). המנהרה מגיעה 18 ק"מ מזרחית לפלשינג בחצי האי Zuid-Beveland. לפני המנהרה היו בעבר 2 מעבורות מכוניות שחיברו את פלנדריה הזיילנדית לחלקים אחרים של זיילנד, מעבורת אחת מפרקפולדר לקרוינינגן ב-Zuid-Beveland והשנייה מברסקנס ל-Flushing on Walcheren, המעבורת האחרונה הזו עדיין קיימת בימינו אך יכולה רק לשמש הולכי רגל ורוכבי אופניים.

תעלת גנט-טרנוזן עוברת בפלנדריה הזיילנדית.

קו רכבת משא מחבר את טרנוזן לתחנת הרכבת גנט-דמפורט.

מלבד כמה אזורים מבודדים לשעבר, האזור שנקרא כיום פלנדריה הזיילנדית לא היה חלק מהמחוז ההיסטורי של זיילנד, אלא חלק מרוזנות פלנדריה שנשלט בתחילה על ידי בית הבסבורג. האזור היה בקו החזית במלחמת שמונים השנים ונכבש על ידי הרפובליקה ההולנדית ב-1604. ככזה, הוא היה החלק היחיד של פלנדריה, שהשתתף במרד, והפך לחלק מהרפובליקה החדשה.

פלנדריה הזיילנדית נשלטה לאחר מכן ישירות על ידי המדינות הכלליות ההולנדיות (הפרלמנט) כאחת מהארצות הכלליות ונקראה פלנדריה של המדינות (Staats-Vlaanderen). לאחר כיבוש על ידי הצרפתים בשנת 1795, השטח הוגדר כמחוז אסקוט. לפני הקמת הממלכה המאוחדת של ארצות השפלה בשנת 1815, פלנדריה הזיילנדית הייתה שטח של המחוז ההולנדי של צפון בראבנט במשך כמה שנים, אך כאשר נוצר המחוז הנוכחי זיילנד פלנדריה הזיילנדית הפכה לחלק ממנהו, אפילו לאחר המהפכה הבלגית של 1830 שהפרידה בין פלנדריה ההולנדית להולנד.

נכון ל-2010, האוכלוסייה של פלנדריה הזיילנדית מנתה 106,522 בני אדם.

מחלוקות עם בלגיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכיוון שפלנדריה הזיילנדית הייתה חלק מפלנדריה באופן היסטורי, דרישות/תוכניות לספח אותה הועלו על ידי פוליטיקאים בלגים במספר הזדמנויות.

דוגמה מפורסמת הייתה לאופולד השני, שתכנן לפלוש להולנד לפני שהוא הפך למלך. הוא תכנן לספח גם את לימבורג, ואף שלח מרגלים להשיג מידע על הצבא ההולנדי. הוא החליט לבטל את תוכניותיו לאחר שפנה לצרפת, שלא תמכה בכך.

אירוע מפורסם נוסף אירע זמן קצר לאחר מלחמת העולם הראשונה. בלגיה שוב תבעה גם את פלנדריה הזיילנדית וגם את לימבורג, הפעם כפיוס. למרות שהולנד הייתה נייטרלית במלחמה, בלגיה הרגישה שהנייטרליות היא סימן לתמיכה בגרמניה וחשדה בהולנד בשיתוף פעולה איתם.

הניב המקומי של החלק המערבי של האזור הוא פלמית זיילנדית, שיכולה להיחשב כמגוון של מערב פלמית וגם זיילנדית קרובה. באזורי המרכז, דיאלקטים לנד-ואן-אקסלים ולנד-וואן-קדזנדים של זיילנדית, בעצמה שפת מעבר בין מערב פלמית להולנדית. בחלק המזרחי מדברים מזרח פלמית עם השפעה בראבנטית מסוימת. מכיוון שחלק מהאזורים הקטנים יותר היו מבודדים על ידי מים, ובכך היו איים קטנים, ישנם כמה דיאלקטים שנבדלים מעט מהדיאלקט ה'רגיל'.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פלנדריה הזיילנדית בוויקישיתוף