לדלג לתוכן

פלרם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פלרם תעשיות בע"מ
נתונים כלליים
בורסה הבורסה לניירות ערך בתל אביב
סימול פלרם
מייסדים קיבוץ רמת יוחנן
תקופת הפעילות 1963–הווה (כ־61 שנים)
מיקום המטה רמת יוחנן
משרד ראשי רמת יוחנן
ענפי תעשייה פלסטיק
מוצרים עיקריים לוחות גליים
שווי שוק 1.23 מיליארד ש"ח (20 ביוני 2024)
הכנסות 1.72 מיליארד ש"ח (2023)[1]
רווח תפעולי 212 מיליון ש"ח (2023)[1]
רווח 176 מיליון ש"ח (2023)[1]
הון עצמי 1.26 מיליארד ש"ח (2023)[1]
סך המאזן 1.70 מיליארד ש"ח (2023)[1]
יו"ר שי מיכאל
עובדים 1635 (03/2021)
 
[1] www.palram.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פלרם תעשיות בע"מ היא חברה בינלאומית לייצור לוחות תרמופלסטיים, לתעשייה ובנייה. מטה החברה שוכן בקיבוץ רמת יוחנן ולה נציגויות ומפעלים באירופה, אמריקה, אפריקה, אוסטרליה ואסיה.

פלרם היא אחת משלוש היצרניות הגדולות בעולם של לוחות פוליקרבונט גלי, כאשר חלקה במכירות מוצרים אלו בעולם מוערך בכ-8% עד 10%. בשוק הישראלי היא מחזיקה בכ-80% מהמכירות בתחום הפוליקרבונט וה-PVC. הכנסות החברה ב-2020 הסתכמו במעל ל-1.73 מיליארד ש"ח והיא הציגה רווח נקי של מעל 250 מיליון ש"ח. בחברה מועסקים כ-1600 עובדים, כמחצית מהם בישראל. פלרם היא אחת היצרניות הגדולות בתעשיית הפלסטיק בישראל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלרם הוקמה כמפעל קטן לייצור לוחות תרמופלסטיים מפי.וי.סי (P.V.C) עוד בשנת 1963. את הידע רכשו 5 חברי קיבוץ רמת יוחנן שנסעו לאוסטריה בה למדו את תהליך הייצור, בקרת האיכות והאריזה. חומר תרמופלסטי הוא חומר בעל תכונות פלסטיות, כלומר זה חומר המתרכך בעת שמחממים אותו ומתקשה כאשר הוא מתקרר. תכונה זו מאפשרת לעצב אותו מחדש מספר רב של פעמים.

בשנת 1985 הוקמה חברת בת לפלרם ושמה פלטוב (PALTOUGH) אשר עוסקת בייצור מוצרים הדומים לאלה שמייצרת פלרם פי.וי.סי, פרט לכך שמוצריה עשויים מחומר גלם בעל תכונות אחרות בשם פוליקרבונט.

ב-1993 הונפקה פלרם בבורסה, אחרי שהוסדר מנגנון העברת כספים מפלרם לקיבוץ כך שמחזיקי המניות שאינם שייכים לקיבוץ רמת יוחנן לא ייפגעו. התשלומים שנקבע שהקיבוץ זכאי להם היו דמי חכירת הקרקע, תגמולים עבור ידע שהקיבוץ תרם ותשלום בעד שירותים שהקיבוץ מעניק למפעל כולל שירותי עבודה.

במשך השנים הרחיבה פלרם את עסקיה גם אל מחוץ לישראל ובנתה אתרי ייצור ולוגיסטיקה באנגליה - פוליקרב (POLYCARB) ודי.פי.אל (D.P.L), באמריקה את פלרם 2000, כמו גם שני אתרי ייצור שכבר נמכרו מאז - פלרם פי.פי.איי (P.P.I) ומפעל בגרמניה. בנוסף למפעלים קיימים בחו"ל מחסנים קדמיים רבים שהמרכזיים ביניהם נמצאים באוסטרליה, גרמניה, הודו, ודרא"פ.

בשנת 2003 הוקמה החברה "סוליר" שפלרם הייתה שותפה בה ומטרתה הייתה לייצר חממות ביתיות. ב-2004 התפרקה סוליר ובמקומה צמחה קאנופיה (פלרם אפליקציות עד 2021), שהפכה למשווק החממות הביתיות הגדול בישראל. עם השנים הרחיבה פלרם אפליקציות את קו מוצריה אל כיוונים אחרים, כמו מחסנים קלים, ופרגולות מסוגים שונים. כיום החברה שוכנת באזור התעשייה תרדיון.

חברת בת חשובה נוספת היא פלרם פור-יו (4U), שנקנתה בשלמותה בשתי פעימות ב-2019-2020 (שמה בעבר היה לינרולייט). החברה מתמחה בייצור מתקנים אוטומטיים למכירת סיגריות (בעיקר למדינות מזרח אירופה), ובמקביל מפתחת מתקני תצוכה לעסקים שונים ופתרונות יצירתיים לחיות מחמד.

מוצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת פלרם מייצרת סוגי לוחות רבים ושונים המשמשים ליישומים שונים כמו למשל - קירויים בקנה מידה גדול כמו מבני תעשייה וחקלאות. לוחות בסיס בתעשיית הדפוס, חיפוי קירות היגייני, פרגולות, זיגוג ועוד.

בין מוצריה הפופולריים - לוחות המופיעים בשמות המסחריים סנגלייז, איזיגלייז, סנטף BH, פלסן, פלאופק, פלייט ועוד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 3 4 5 פלרם תעשיות בע"מ: נתונים כספיים באתר מאי"ה.