פמלה לינדון טרברס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פמלה לינדון טרברס, מופיעה בתפקיד טיטניה מחלום ליל קיץ ב-1924

פמלה לינדון טרברס (אנגלית: Pamela Lyndon Travers‏; 9 באוגוסט 1899 - 23 באפריל 1996), שחקנית, סופרת, משוררת, עיתונאית ומבקרת ספרות בריטית. התפרסמה בעיקר כיוצרת הדמות מרי פופינס.

טרברס נולדה בשם הלן לינדן גוף (Goff), במדינת קווינסלנד שבאוסטרליה. היא הייתה ביתו של טרברס רוברט גוף. הוא היה אלכוהוליסט ולא מוצלח בקריירה שלו כמנהל בנק (מאוחר יותר הורד לדרגה של פקיד בנק). אמה, מרגרט, הייתה אחייניתו של פוליטיקאי מצליח באוסטרליה. העבודה של אביה לקחה את המשפחה לאלורה, קווינסלנד בשנה 1905, שם הוא מת משחפת שנתיים לאחר מכן, בגיל 43. משפחתה נאלצה לעבור שוב לקוטג' שהושכר עבורם על ידי דודה עשירה, בבואוראל שניו סאות' ויילס. משפחתה גרה שם עד שנת 1917, למרות שלינדון עצמה הייתה בפנימיה משנת 1912 עד 1916 ושבה לביתה בחופשות בלבד. בשנת 1917 עברה משפחתה לגור באשפילד שבסידני.

פמלה לינדן טרברס היה שם במה שנטלה לעצמה הלן גוף, כאשר הופיעה כשחקנית בחברת אלן וילקיס שהעלתה מחזות שייקספיריים בשנים 1921-1922. באותן שנים היא כבר החלה לכתוב ולפרסם שירים, ואף היה לה טור בעיתון מקומי.

בפברואר 1924 היא הגשימה חלום והפליגה לאנגליה כדי להתחיל את קריירת הכתיבה שלה תחת השם פ. ל. טרברס. מאותה שנה חזרה לבקר באוסטרליה פעם אחת בלבד, למשך שבועיים בשנת 1963. בשנת 1934 יצא לאור הספר הראשון בסדרת ספרי "מרי פופינס", אותו כתבה טרברס בזמן שהחלימה ממחלה. לאחריו, על פני יתר שנות חייה, המשיכה טרברס לכתוב סדרה של ספרי "מרי פופינס".

בשנת 1964 קיבלו אולפני דיסני את הזכויות להפיכת הספר לסרט קולנוע, לאחר ניסיונות מרובים שהחלו כבר בשנת 1948. כך התפרסמה בכל רחבי העולם הדמות החמה והאוהבת של האומנת שבאה עם הרוח. הסרט המוזיקלי של דיסני נחשב ליצירת מופת אך טרברס לא התלהבה מהפרשנות לספרה וטענה שדיסני לא הבין את הדמויות והרס את הדמויות ואת הסיפור. לטענת דיסני בזמן הצילומים הייתה טרברס שחצנית, שתלטנית וחסרת כל הומור, מה שהפך את העבודה איתה לקשה מאוד.

בשנת 1977 קבלה תואר אבירות על תרומתה לספרות. עד שנת 1989 הספיקה טרברס לפרסם עוד שמונה ספרים: שלושה מסדרת "מרי פופינס", והשאר בנושא טיולים ומיתולוגיה. היא מעולם לא נישאה, אך בגיל 40 אימצה תינוק, אחד מזוג תאומים. טרברס נפטרה באפריל 1996, בגיל 96.

בשנת 1999 התפרסמה הביוגרפיה של ואלרי לוסון על חייה של פ. ל. טרברס. לוסון חקרה חומרים שהשאירה טרברס בספריות ברחבי אנגליה, ואף מצאה מכתבים אישיים באוסטרליה. הביוגרפיה נקראת "Out of the sky she came". בשנת 2013 הופק סרט קולנוע בשם "להציל את מיסטר בנקס", המבוסס על הביוגרפיה ומתמקד במה שאירע מאחורי הקלעים לעיבוד הקולנועי של הסרט מרי פופינס. בסרט מככבים אמה תומפסון כטרברס וטום הנקס כוולט דיסני.

למרות שהיה לטרוורס יחסים חולפים רבים עם גברים לאורך כל החיים שלה, היא חיה יותר מעשור עם חברתה מאדג' בורננד. השנייה אף צילמה את פמלה במהלך החופשה באיטליה ללא חזיה על החוף. ידידותן, במילותיו של ביוגרף אחד, הייתה "עזה", אבל גם באותה מידה מעורפלת.

בגיל 40 אימצה פמלה ילד אירי בשם קמילוס. היה לו אח תאום בשם אנתוני, אבל טראוורס בחרה רק בקמילוס, לאחר שהתייעצה עם אסטרולוגית. אנתוני נשאר אצל קרובי משפחה מזניחים, בעקבות ההחלטה של פמלה. קמילוס לא היה מודע להורים האמיתיים שלו או לקיומם של כל אחים ואחיות עד גיל 17, כאשר אנתוני הגיע ללונדון ודפק על הדלת של הבית של פמלה. הוא היה שתוי ודרש לראות את אחיו. פמלה סרבה לאפשר לו לראות את בנה המאומץ ואיימה להתקשר למשטרה. אנתוני עזב, אבל זמן קצר לאחר מכן קמילוס, בעקבות ויכוח עם פמלה, הלך לחפש את אחיו.

פמלה הגיעה לזקנה מתקדמת, אבל הבריאות שלה הייתה בירידה לקראת סוף חייה. היא מתה בלונדון ב -23 באפריל 1996 בגיל 96. לדברי נכדיה, פמלה "מתה בלי לאהוב אף אחד ואף אחד לא אוהב אותה." בנה קמילוס נפטר בנובמבר 2011.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פמלה לינדון טרברס בוויקישיתוף