פנטהאוז (מגזין)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דוגמנית על שער המגזין

פנטהאוזאנגלית: Penthouse) הוא מגזין אירוטי המיועד לקהל יעד גברי. תוכנו של המגזין כולל מאמרים אשר נהוג לשייכם מבחינה מגדרית למין הגברי לצד תמונות פורנוגרפיות. המגזין נוסד ב-1965 על ידי בוב גוצ'יונה והתפתח עם הזמן לתאגיד תקשורת בינלאומי. על אף שמייסדו אמריקאי, המגזין הושק לראשונה בבריטניה ורק ארבע שנים לאחר השקתו החל להימכר בארצות הברית. המגזין מופץ מדי חודש ב-11 מהדורות במדינות ובשפות שונות. על פי גוצ'יונה, בשלושים שנות פעילותו היו הכנסות המגזין כ-3.5 עד 4 מיליארד דולר אמריקני והרווח הנקי קרוב לחצי מיליארד דולר.[1]

תכנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המגזין מציג לצד מאמרים בנושאי סגנון חיים "גברי" תמונות פורנוגרפיות, אשר נחשבות לבוטות בהשוואה לאלו המופיעות במתחרהו המוביל, המגזין פלייבוי. פנטהאוז הציג איברי מין נשיים ושיער ערווה בעוד שאלו נחשבו לגסים מדי גם עבור ירחון אירוטי. עם הזמן התמונות הפכו יותר ויותר בוטות וכללו גם יחסי מין מדומים ואיברי מין זכריים. אולם, המגזין מציג מאמרים רבים ואינו מתמקד בתמונות ארוטיות בלבד. לאורך שנים במגזין פורסם טור ייעוץ של קסווירה הולנדר.

ההחרפה ההולכת וגוברת בתכניו הפורנוגרפיים גרמה לירידה במספר המנויים וכן לחוסר רצון מצד חברות רבות לשכור מודעות פרסום בעיתון. ההפסדים הובילו למספר ניסיונות לעדן את התוכן המופיע במגזין. הניסיון הראשון היה השקתו מחדש בבריטניה תחת השם PH.UK. מגזין זה שילב ראיונות עם ידוענים וכתבות אופנה עם תכנים אירוטיים. ניסיון זה לא נמשך זמן רב, ו-PH.UK נסגר כשנה לאחר שנפתח.

השינוי המשמעותי הגיע לבסוף ב-2005, לאחר שגוצ'יונה לא היה עוד המחזיק העיקרי במניות, והמגזין היה בבעלות חברת Cerberus Capital Management. החל מגיליון ינואר 2005 התכנים הפורנוגרפיים חזרו לצילומים "רכים" יותר, ללא איברי מין או הדמיית יחסי מין.

סנסציות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • גיליון ספטמבר 1984 היה הגיליון השני הנפוץ ביותר בכל מכירות המגזינים בהיסטוריה ונמכר ב-5.3 מיליון עותקים. המכירות הגבוהות נבעו מכך שבגיליון זה הופיעה מיס אמריקה, ונסה ויליאמס, בתמונות עירום בשחור לבן מתחילת קריירת הדוגמנות שלה. ויליאמס הופיעה בתמונות עם דוגמנית נוספת, מה שהוליד שמועות על כך שהיא לסבית.
  • אותו הגיליון הפך לשנוי במחלוקת כאשר התברר שפורסמה בו גם כפולת-עמודים מרכזית בה הופיעה בעירום טרייסי לורדס. לורדס, שהייתה באותה עת בת 15 בלבד, הערימה על מעסיקיה בעזרת רישיון נהיגה מזויף ופתחה בקריירה בתחום הפורנוגרפיה. כיום אסור הגיליון להחזקה בארצות הברית בצורתו המקורית, כיוון שהוא נחשב לפורנוגרפיית ילדים.

Penthouse Forum[עריכת קוד מקור | עריכה]

"פורום פנטהאוז" הוא מגזין-בן של המגזין המקורי שזכה אף הוא לפרסום רב. המגזין, הנקרא לרוב רק "פורום", לא כולל תמונות פורנוגרפיות אלא מאמרים בלבד, לרוב בנושאי אקטואליה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פנטהאוז בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]