פנטומימה קורנת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כרזת הפנטומימה הקורנת במוזיאון גרוון
תמונה מתוך פיירו המסכן

פנטומימה קורנתצרפתית: Pantomimes Lumineuses) היא סדרה של שלושה סרטים מצוירים קצרים: בירה טובה (Un bon bock), הליצן וכלביו (Le Clown et ses chiens) ופיירו המסכן (Pauvre Pierrot). השלושה נוצרו על ידי אמיל ריינו בשנים 1888, 1890 ו-1891 בהתאמה, והוקרנו לראשונה ב-28 באוקטובר 1892 במסגרת ההקרנה הפומבית הראשונה בהיסטוריה של סרט מצויר. ההקרנה בוצעה ידנית באמצעות התיאטרון החזותי שהמציא ריינו, טרם המצאת הסינמטוגרף על ידי האחים לומייר. יום ההקרנה מצוין החל מ-2002 כיום ההנפשה הבינלאומי.

לסגנונם של שלושת הסרטים קרא ריינו "פנטומימה קורנת", והם הוצגו בקביעות במוזיאון גרוון ברובע התשיעי של פריז החל מנובמבר 1892 ועד פברואר 1894. בעקבות ההצלחה הוציא ריינו סדרה נוספת של פנטומימה קורנת, שכללה שני סרטים: "ליד בקתת החוף" (Autour d'une cabine) שהוקרן עד 1900 ו"חלום ליד האח" (Un rêve au coin du feu) שהוקרן עד יולי 1897.

שלושת הסרטים, מצוירים, הומוריסטיים ואילמים, הונפשו על ידי אמיל ריינו לפסקול שנכתב במיוחד על ידי גסטון פולן (Gaston Paulin).

למעט "פיירו המסכן" ו"ליד בקתת החוף", ריינו השליך את תמונות כל סרטיו לנהר הסן, וכך מתוך שלושת סרטי הפנטומימה הקורנת הראשונה רק תמונות הסרט "פיירו המסכן" שרדו עד ימינו.

עלילת "בירה טובה" (1888)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחור עובר אורח נכנס לפונדק קברט באזור כפרי בצרפת ומזמין בירה ממלצרית אלגנטית. כשהמלצרית חוזרת עם ההזמנה, פונה אליה הבחור ופותח בשיחה. בעודו משוחח עם המלצרית, מגיע הטבח, שותה את כוס הבירה שהזמין הבחור, ונעלם. כשהבחור מסתובב חזרה לשולחן הוא מופתע מהיעלמות הבירה בכוסו ומזמין כוס נוספת מהמלצרית.

נוסע אחר נכנס לפונדק ומתחיל להתווכח עם הבחור. במהלך הוויכוח שוב מופיע הטבח, שותה את תוכן כוס הבירה החדשה ונעלם בשנית. הנוסע האחר הולך לו, ושוב הבחור מוצא כוס בירה ריקה. הוא קורא למלצרית, מתעצבן ועוזב את הפונדק. אז הטבח שב לפונדק ומסביר למלצרית את פשר היעלמות תוכן שתי כוסות הבירה, שניהם צוחקים מהמקרה ונעלמים מהמסך.

הסרט כלל 700 תמונות ונמשך כ-15 דקות בקצב ההקרנה דאז.

עלילת "הליצן וכלביו" (1890)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליצן נכנס ומצדיע למצלמה. שלושה פודלים מבצעים פעלולים שונים: נעמדים, תופסים שרביט בפיהם, עוברים דרך חישוק, הולכים על כדור, קופצים מעל מקל וכן הלאה.

הסרט כלל 300 תמונות על פני סרט של 22 מטרים, ונמשך כ-10 דקות בקצב ההקרנה דאז.

"פיירו המסכן" (1891)[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

לילה אחד בא ארלקינו לראות את אהובתו קולומבינה (שתי דמויות מהקומדיה דל'ארטה האיטלקית). פיירו מגיע לבית קולומבינה ודופק בדלתה, אך קולומבינה וארלקינו מסתתרים. פיירו מתחיל לשיר, אבל ארלקינו מפחיד אותו ופיירו המסכן נס על נפשו.

תמונות הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט כלל 500 תמונות שהשתרעו על פני סליל של 36 מטרים. משך ההקרנה דאז עמד על כ-15 דקות. תמונות הסרט המקוריות ניתנו בשנת 1926 על ידי משפחת ריינו לקונסרבטוריון הלאומי לאומנויות (Conservatoire National des Arts et Métiers). הוא שוחזר חלקית ונשמר בארכיון של הסינמטק הצרפתי בשני עותקים: גודל מקורי ובתמונות 35 מ"מ. בקצב ההקרנה כיום משך הסרט עומד על 4 דקות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פנטומימה קורנת בוויקישיתוף
  • Pauvre Pierrot, יוטיוב (קצב ההקרנה מותאם לימינו ועל כן משך הסרט אינו זהה למקור)
  • Un bon bock, במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
  • Le Clown et ses chiens, במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
  • Pauvre Pierrot, במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
  • בירה טובה, אתר העמותה של אמיל ריינו (בצרפתית)
  • הליצן וכלביו, אתר העמותה של אמיל ריינו (בצרפתית)
  • פיירו המסכן, אתר העמותה של אמיל ריינו (בצרפתית)