לדלג לתוכן

פנטזיה מינית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איור של האמן הצרפתי אדואר-אנרי אבריל בו נראה אדם מאונן בעודו מדמיין פנטזיה מינית

פנטזיה מינית או פנטזיה ארוטית היא דימוי מנטלי (אנ') או דפוס מחשבה המעורר את מיניותו של האדם (אנ') ויכולים ליצור או להגביר עוררות מינית. פנטזיה מינית יכולה להיווצר על ידי הדמיון או הזיכרון של האדם, והיא עשויה להיגרם באופן עצמאי או כתוצאה מגירויים חיצוניים, כגון ספרות ארוטית, פורנוגרפיה ארוטית, אובייקטים פיזיים, או משיכה מינית לאדם אחר. כל דבר שעשוי לגרום לעוררות מינית עשוי גם לגרום לפנטזיה מינית, ומקרים בהם אדם חווה עוררות מינית עשוויים לתרום להיווצרות של פנטזיות מסוימות עבור אנשים מסוימים.

פנטזיות מיניות קיימות במרבית החברות ברחבי העולם. עם זאת, פנטזיות מסוימות עשויות להיות פחות נפוצות באזורים מסוימים של העולם בשל אילוצים תרבותיים, חברתיים, מוסריים ודתיים. במקרים מסוימים, אפילו דיון על פנטזיות מיניות מסוימות עלול להיות תחום עליו יש איסור חברתי. עבור אנשים רבים נוח יותר להגשים פנטזיות מיניות בחייהם באמצעות משחק תפקידים מיני. עבור אחרים, צפייה בסרט או קריאה של טקסט העוסק בפנטזיה, ואשר בדרך כלל בעל אופי פורנוגרפי, יהיה מספקים. פנטזיה מינית יכולה להיות חוויה חיובית או שלילית, או אפילו גם וגם. פנטזיה מינית יכולה להיווצר בתגובה לחוויה שאדם חווה בעבר, אשר עשויה אף להשפיע על ההתנהגות המינית העתידית של אותו האדם. לעיתים רבות אנשים עשויים להעדיף שלא לרצות להגשים פנטזיות מיניות בחיים האמיתיים, ועל כן הפנטזיות המיניות שלהם עשויות להיות מוקצנות מעט מעבר למה שמקובל או מעשי לבצע.

מתודולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פנטזיות מיניות הן סמויות ונסתרות מעיניי המתבונן מהצד, מה שמקשה על ביצוע מדידה דרך גורם חיצוני. על כן, דרך המדידה המקובלת נעשית בצורת דיווח עצמי[1]. ישנן מספר דרכים מרכזיות למדידת פנטזיות מיניות בשיטת הדיווח העצמי. הדרך הראשונה היא שימוש ברשימה מוכנה בה הנבדקים מקבלים רשימה של פנטזיות מיניות וממלאים באופן אנונימי את הפנטזיות שחוו מתוכה. כמו כן, ניתן לבקש מהנבדקים למלא את ההקשר בו הפנטזיה המינית הופיעה (לדוגמה, האם הופיעה בזמן אוננות או בזמן מגע מיני עם פרטנר) ובאיזו תדירות היא מופיעה. הדרך השנייה היא שימוש בשאלונים פתוחים בהם הנבדקים מתבקשים לתאר באופן נרטיבי את הפנטזיות המיניות שלהם. לאחר שממלאים את השאלונים בצורה אנונימית, סיפורי הנבדקים מנותחים ומסווגים לקטגוריות שונות. דרך נוספת היא תיעוד מסודר של הפנטזיות המיניות שנבדקים חווים בתקופת זמן מוגדרת. התיעוד יכול להיעשות באמצעות רשימה מוכנה או בעזרת שאלון פתוח.

בנוסף לבעיות הידועות של שיטת הדיווח העצמי, לשיטות המוזכרות לעיל ישנם חסרונות נוספים[1]. שיטת הסימון מתוך הרשימה וכן שיטת השימוש בשאלונים פתוחים, מבוססות שתיהן על הזכרות רטרוספקטיבית אשר עלולה להיות לא מדויקת ולא אמינה. בנוסף, שימוש ברשימה מוכנה עלול להחסיר פריטים רלוונטיים ולא להיות מקיף מספיק. כתוצאה מכך, רשימות אלו עלולות להיות מוטות כלפי תכנים או תחומים ספציפיים. כמו כן, המחקרים המשתמשים ברשימות מוכנות מראש נוטים להיות לא עקביים עקב השימוש ברשימות שונות האחד מהשני. מכאן, נוצר קושי ליצור השוואה בין המחקרים הקיימים. מחקרים המשתמשים בשאלונים פתוחים עלולים גם הם לגרום להשמטה של פנטזיות מיניות ולהטיה. ההטיה עלולה לנבוע עקב הבקשה למלא מספר מצומצם של פנטזיות מיניות, עקב אי-מילוי הפנטזיות הפחות תדירות, בשל החשש מהסטיגמה החברתית שעשויה לנבוע מכתיבת מספר רב של פנטזיות מיניות או מהתכנים של פנטזיות אלו. מחקרים המשתמשים בניטור מתמשך של הפנטזיות המיניות אמורים להיות אמינים יותר. עם זאת, מחקרים אלו נוטים להיות לא מייצגים. ניטור עצמי מתמשך דורש תיעוד לאורך זמן רב על מנת שיהיה אמין ומקיף. אך תיעוד זה אינו מעשי, ועל כן שיטה זו עלולה להיות לא מייצגת.

בעיות נוספות שעולות במחקרים הבודקים את מיניות האדם, ביניהן מחקרים על פנטזיות מיניות, הן שרוב המחקר נעשה בחברה המערבית, דבר המקשה על ביצוע הכללה[1]. כמו כן, ישנן בעיות נוספות בייצוג האוכלוסייה. נבדקים במחקרים אלו לרוב אינם נבחרים באופן אקראי או באופן המייצג את האוכלוסייה (לדוגמה, המחקרים הנעשים על סטודנטים). כמו כן, מחקרים רבים בתחומים אלו מבוססי אוכלוסיות מתנדבים אשר נרשמים ביודעין למחקרים העוסקים במיניות האדם. מחקרים המבוססים על מתנדבים עלולים להיות מוטים בשל המאפיינים האישיותיים השונים של מתנדבים אלו. אוכלוסיית המתנדבים למחקרים על מיניות האדם נוטים להיות בעלי ניסיון מיני עשיר יותר[2][3], הם נוטים להתעניין במגוון רחב יותר של התנסויות מיניות, הם מיניים יותר[3], בעלי גישה חיובית יותר כלפי מין וחווים פחות אשמה מינית[2]. בשל מאפיינים אלו, מחקרים המבוססים על מדגם מתנדבים עלולים להיות מוטים כלפי השקפות חיוביות וליברליות יותר כלפי מין.

רוב המחקר מתחלק לשלושה נושאים מרכזיים: תדירות ושכיחות, תוכן, ותפקידים בהתנהגות מינית פלילית[1].

התוכן והשימושים של פנטזיות מיניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכן והמטרה של הפנטזיה המינית משתנים מאוד בין יחידים וכפופים לרצונות אישיים. הפנטזיות המיניות יכולות להיות רגילות לחלוטין או יוצאות דופן במיוחד, ואדם בעל הפנטזיה עשוי שלא לרצות להגשים את הפנטזיה אף פעם, או להיות בעל רצון עז לנסות ולהגשים את הפנטזיה. אנשים משתמשים לעיתים רבות בפנטזיות המיניות שלהם על מנת לתכנן מפגשים מיניים עתידיים[4]. פנטזיות מיניות יכולות להתרחש אצל כל אדם ובכל שעה במהלך היממה. הפנטזיות מסייעות לאנשים לעיתים רבות דרך מילוט מהאיפוק המיני המאפיין אותן בחייהם האמיתיים ומאפשרות לאנשים לדמיין את עצמם בתפקידים שלא אופייניים להם בדרך כלל, כמו להיות בעמדת כוח, להיות תמים או לחוש אשמה[5]. לפנטזיות המיניות השפעה עצומה על ההתנהגות מינית ובמקרים מסוימים יכולות אף להיות הגורם העיקרי לאורגזמה[6]. אמנם ישנם מספר נושאים נפוצים בפנטזיות מיניות, באופן תאורטי כל אובייקט או פעילות ניתן להפוך לארוטיים[7].

שימוש בפנטזיות מינית נפוצה במהלך אוננות[8], אם כי לרוב הדבר נכון יותר לגברים מאשר לנשים.

במהלך פעילות מינית אנשים מסוימים עשויים להשתמש בפנטזיות מיניות מסוימות על מנת למקד את תשומת הלב במקום הנכון על מנת לשפר את ביצועיהם או להסיח את דעתם מאספקט מסוים של יחסי המין[9], למשל אדם המקבל מין אוראלי ומשתמש בדמיון והפנטזיה המינית על מנת להסיח מעט את דעתו כדי להאריך את משך ההנאה[10].

זוגות רבים בוחרים לחלוק את הפנטזיות המיניות שלהם על מנת לחוש קירבה ואינטימיות רבה יותר ולפתח אמון בין בני הזוג, או במטרה להפיק הנאה רבה יותר מיחסי המין[5].

פנטזיות מיניות נפוצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שכיחותן של הפנטזיות המיניות משתנה בהתאם למין, גיל, נטייה המינית והחברה בה חי האדם. בשל ההסתמכות על זיכרון רטרוספקטיבי, הטיית דיווח והטאבו שקיים בחברות שונות, הקושי בהשוואה בין המחקרים השונים (כתוצאה מההבדלים המתודולוגיים ביניהם) והקושי להכלילם על כלל האוכלוסיות, ישנו קושי אינהרנטי במדידת תדירות הסוגים השונים של הפנטזיות המיניות בחברות השונות[1].

עם זאת, ניתן למנות מספר פנטזיות מיניות כנפוצות ביותר בקרב גברים ונשים[1]: פנטזיה המשחזרת מחדש חוויה מינית מרגשת שהתרחשה[11][12][13], פנטזיה על קיום יחסי מין עם בן/בת הזוג הנוכחי/ת[14][15], ופנטזיה על קיום יחסי מין עם בן/בת זוג אחר/ת[16][12][13][15][11]. אין הבדלים עקביים בפופולריות של שלושת סוגי פנטזיות אלו[1]. פנטזיות נפוצות נוספות הן מין אוראלי[1][12][13][15],מין במיקום רומנטי[1] או מיקומים אחרים שאינם חדר השינה[15], פנטזיות הכוללות אינדיקציה לכוח מיני רב עד שלא ניתן לעמוד בפניך[1], פנטזיות הכוללות מין כפוי[1][11][16], פרנטרים מרובים מהמין השני באותו הזמן[16][15] וסצנה מסרט אירוטי[12][13].

ישנן מספר דרכים לקטלג את תוכני הפנטזיות המיניות לנושאים. אחת הדרכים להפרדה בין הפנטזיות, כך שלא תיכללנה אחת בתוך השנייה, היא בעזרת חלוקתן לפנטזיות אשר הן זיכרון של מפגשים מיניים שהתרחשו בעבר לעומת מפגשים מיניים מומצאים[1]. עם זאת, חלוקה זו אינה מפורטת, ולכן לא מוסיפה מספיק תוכן לניתוחים המחקריים. דרך נוספת לחלוקה לקטגוריות היא בעזרת 'ניתוח גורמים' החושף כי רוב הפנטזיות המיניות מתקבצות למספר קטגוריות תוכן הנפרדות זו מזו[1]. ישנן ארבע קטגוריות תוכן אשר נמצאו כנפוצות ביותר הן עבור נשים והן עבור גברים. הקטגוריה הנפוצה ביותר היא דימויים הטרוסקסואליים אינטימיים אשר כוללים דמויות שהאדם המציא בראשו או דמויות אמיתיות מהעבר או מההווה. בתרחיש המדומיין, הדמות המדומיינת, בין אם היא אמיתית או ממוצאת, מהווה מאהב שהאדם כבר הכיר. קטגוריה נוספת היא דימויים המרמזים על כוח מיני רב עד שלא ניתן לעמוד בפניו. דימויים אלו כוללים בין היתר סצנות פיתוי, אקטים של משתתפים מרובים ועוד. הקטגוריה השלישית היא של תכנים הכוללים דימויים מיניים "אסורים". דימויים אלו כוללים בתוכם מקומות שונים בהם מתרחש האקט המיני, תנוחות ופרקטיקות מיניות שונות, פרטנרים "מפוקפקים" ועוד. הקטגוריה האחרונה מערבת תכנים הכוללים מין כפוי, הכולל כניעה או שליטה. פנטזיות אלו יכולות לכלול כוח פיזי או דימויים סדו-מזוכיסטיים.

הפנטזיות המיניות מדומיינות במצבים שונים: בזמן אוננות, במהלך אקט מיני עם פרטנר נוסף ובמהלך פעולה שאינה מינית וכמעט אין הבדלים בתכני הפנטזיה בין המצבים השונים[14]. עם זאת קיימים הבדלים מינוריים ביניהם. בעת חלימה בהקיץ, כלומר כאשר האדם לא מבצע פעולה מינית, הפנטזיה המינית נוטה לרוב לכלול קיום יחסי מין עם הפרטנר הנוכחי[1]. מנגד, בעת קיום יחסי מין, הפנטזיה המינית נוטה לרוב לכלול יחסי מין עם פרטנר חדש.

תיאוריות על מקורות העדפות הפנטזיה המינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לא קל להסביר מדוע דימוי מסוים מלהיב מינית יותר לאדם אחד מאשר לאחר[1]. לכן, ישנן מסגרות תאורטיות שונות המנסות להסביר כיצד נוצרות ומשתמרות פנטזיות מיניות. ככל הנראה תהליך היווצרותן והשתמרותן של פנטזיות מיניות משלב מוכנות ביולוגית[17] ותהליכי סוציאליזציה[18]. המוכנות הביולוגית ותהליכי הסוציאליזציה יחדיו מעצבים ומשפיעים על היווצרותן, תוכנן והשתמרותן של הפנטזיות המיניות והן מנחות יחדיו אנשים לראות ייצוגים מסוימים כמיניים ואחרים כלא מיניים[1].

סוציאליזציה מתייחסת לתהליכים בהם האדם לומד ומסגל לאישיותו את האמונות והערכים, הנורמות וקודי ההתנהגות של התרבות אליה הוא משתייך[19]. כחלק מתהליך הסוציאליזציה, מתקיים גם תהליך של סוציאליזציה מינית[20]. תהליך הסוציאליזציה המינית מתרחש באמצעות שילוב של שלוש מקורות השפעה: תוך-אישי, בין-אישי וחברתי-תרבותי[21]. תהליך הסוציאליזציה המינית, וההשקפות החברתיות על הפנטזיה המינית ועל מין בכלל, משפיעות על היווצרותן, אופיין ותוכנן של הפנטזיות המיניות ומחזקות אותן[20].

על פי התיאוריה האבולוציונית, המכונה גם פסיכולוגיה אבולוציונית או התיאוריה הסוציוביולוגית, ישנה מוכנות ביולוגית אשר מאפשרת יצירת התניות המקשרות בין גירויים או ייצוגים מסוימים לבין עוררות מינית[14]. לפי תיאוריה זו, להתניות אלו היה יתרון של ברירה טבעית מפני שהתניה זו עזרה להישרדות ולשימור הגנים באוכלוסייה[14]. בהתאם, מוכנות ביולוגית זו קשורה להיווצרותן ולאופיין של הפנטזיות המיניות[22]. תיאוריות ישנות, הציעו כי המוכנות הביולוגית קשורה רק לתהליכים של למידה קלאסית ואינסטרומנטלית שבעזרתם כל הגירויים שקושרו בעבר לעוררות מינית ולאורגזמה יכולים להפוך לארוטיים[23]. עם זאת, תיאוריות אבולוציוניות מתקדמות יותר מציגות כי תהליכים אלו תלויים גם בגורמים ביולוגיים ראשוניים[14]. באופן מולד, ישנם גירויים הנקשרים לעוררות מינית[24]. גירויים אלו הופכים למעוררים יותר מפני שהם מדומיינים במהלך פעילות מינית המובילה לאורגזמה, לדוגמה בזמן אוננות. עם הזמן, הפנטזיה המינית משתנה ורכיבי הפנטזיה המעוררים ביותר נשמרים, והפחות מעוררים מושלכים[24]. בנוסף, חוויות חדשות יכולות להוביל לפנטזיות חדשות או לחזק פנטזיות ישנות, ואלמנטים חדשים יכולים להשתלב בפנטזיות כאשר הן מתגלות כמעוררות. נראה אפוא שפנטזיות מסוימות משתמרות כתוצאה מחיזוקים חוזרים ונשנים דרך תחושות של עוררות מינית ואורגזמה, במהלך אוננות או פעילות מינית[25].

בנוסף, נראה כי חוויות מיניות משפיעות על תוכן הפנטזיות המיניות. אנשים עם מגוון רב של חוויות מיניות, יטו לחוות פנטזיות מיניות מגוונות יותר[26][27][28], בעלות אופי מיני מפורש ועשיר יותר[29][28][30][26]. במילים אחרות, אנשים נוטים לפנטז יותר על נושאים שהם מכירים, וככל שהם חווים חוויות מיניות מגוונות יותר מגוון הפנטזיות המיניות שלהם גדל. לכן, אנשים בעלי חיי מין עשירים ופעילים יותר, חווים מגוון רחב יותר של פנטזיות מיניות. כמו כן, ככל שתדירות האוננות, קיום יחסי המין, תאוות המין ומספר הפרטנרים המיניים עולה, כך תדירות הפנטזיות המיניות עולה[14][13][31]. בנוסף, חשיפה לתמונות או לסרטים ארוטיים יכולה לעורר פנטזיות מיניות המכילות את האלמנטים שנצפו בתכנים אלו[32].

בנוסף לתיאוריות אלו, לפי תיאורית השערת שינוי הביוץ, העדפות של נשים משתנות לאורך המחזור החודשי כדי לשרת פונקציות ספציפיות[33]. בשלב הפוריות, נשים נוקטות באסטרטגיית זיווג קצרת טווח ומחפשות בני זוג עם גנים טובים (לדוגמה, הן מדווחות על משיכה מינית לגברים דומיננטיים או גבריים יותר מבן זוגם העיקרי)[34]. בשלבים הלא פוריים של המחזור החודשי, נשים נוקטות באסטרטגיית זיווג ארוכת טווח ומחפשות מחויבות (למשל, מעדיפות גברים פחות גבריים אבל בעלי פוטנציאל השקעה גבוה)[35][36]. חוקרים מציעים כי היבטים רבים של המיניות הנשית משתנים בביוץ או בסמוך אליו[37][33]. כך למשל האופן שבו מופרשים הורמוני המין במהלך המחזור מווסתים את החשק המיני, העוררות המינית והעדפותיהן של נשים, ומסבירים את השינויים בפנטזיות המיניות שנשים חוות[38].

הבדלים מגדריים בתכני הפנטזיות המיניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימות קטגוריות תוכן רבות של פנטזיות מיניות המשותפות לנשים ולגברים[1][39]. יתר על כן, מחקרים מסוימים מראים כי אין הבדלים מגדריים בתכני הפנטזיות המיניות[39]. עם זאת, רוב הספרות מצביעה על הבדלים בתכנים אלו[1]. ככל הנראה, הבדלים אלו נובעים מתוך מניעים שאינם מיניים הקשורים לתפקידים המגדריים הנלמדים אצל נשים וגברים, וכי הפנטזיות המיניות מתעצבות באופן התואם את הסטראוטיפ החברתי והתסריט המיני[40]. הוצע כי מכיוון שפנטזיות מיניות הן פרטיות ואינן תלויות בהשתתפות בן/בת הזוג, הן חושפות את ההבדלים המגדריים במיניות[41]. בפנטזיה אפשר לדמיין כל דבר שאוהבים, ללא תלות בממד המציאות, מבלי לחוות מבוכה, דחייה ומגבלות חברתיות וחוקיות. לכן, הפנטזיות המיניות עשויות לספק תובנה ייחודית לתסריטים השונים העשויים להיות בבסיס ההתנהגות המינית בקרב גברים ונשים[42].

ההבדלים המגדריים בתכני הפנטזיה המינית מתבטאים במספר תחומים. ראשית, סוג התפקיד בפעילות המינית שלוקח עליו האדם במהלך הפנטזיה, עשוי להיות אקטיבי או פאסיבי יותר[1]. בפנטזיות המיניות, גברים נוטים לדמיין עצמם כיותר פעילים, מספקים ופועלים עבור האובייקט המדומיין. לעומת זאת, נשים נוטות לדמיין עצמן כיותר פאסיביות וכמושא "המקבל" בפעילות המינית[43][14][44].

שנית, קיימים הבדלים באופן בו מוצגים הדימויים המיניים. פנטזיות מיניות בקרב גברים הן מפורשות יותר, ומכילות יותר דימויים ויזואליים של אקטים מיניים ודימויים של חלקי גוף מפורשים בדגש על אברי מין[41][45][46]. בקרב נשים, הפנטזיות המיניות עוסקות יותר בתמות רומנטיות של מחויבות וחיבה[47]. הן מכילות יותר דימויים של משיכה[48], רגשות וקו עלילתי, ומודגש בהן המגע[41], התגובות הרגשיות של הפרטנר והמצב הרגשי הכללי (למשל מצב הרוח והאווירה בסיטואציה). כמו כן, ישנה התמקדות במאפיינים האישיים והרגשיים של הפרטנר המדומיין[41].

הבדלים מגדריים מתקיימים גם בשכיחות הפנטזיות המיניות העוסקות בפרטנרים מרובים. אף על פי שפנטזיות מיניות על פרטנרים מרובים מהמגדר השני יכולות להיות מעוררות עבור נשים וגברים כאחד, פנטזיה זו נפוצה יותר בקרב גברים[49][15] ומתיישבת עם הסטראוטיפ הגברי[1].

יתר על כן, קיימים הבדלים מגדריים בשכיחות הפנטזיות המיניות המערבות ממד כניעה אל מול ממד שליטה. פנטזיית כניעה היא פנטזיה בה האדם מדמיין את עצמו כנשלט[50], כנוע מינית או שהמין נכפה עליו[16]. שם נוסף לסוג זה של פנטזיה הוא פנטזיית אונס[1]. אף על פי שפנטזיה זו קיימת גם אצל גברים[51], ואף שכיחה עבורם[50], נשים נוטות לחוות אותה יותר[50][16][52] והיא נפוצה מאוד בקרבן[11][27][53]. פנטזיות שליטה, בהן האדם מדמיין עצמו כופה על אדם אחר פעולה מינית, נפוצה יותר אצל גברים מאשר אצל נשים[16][52]. למרות ההבדלים המגדריים בשכיחותן של פנטזיות כניעה ושליטה, פנטזיות אלו נמצאו קשורות זו לזו, דבר המרמז כי תמות אלה אינן מופרדות או הפוכות[50]. אחת ההשערות היא ששתי התמות משרתות באופן בלתי ישיר את אותה המטרה שהיא חיזוק הכוח המיני של האדם והאטרקטיביות שלו[1].

למרות שמה של הפנטזיה, נשים אשר מדמיינות פנטזיית אונס ונהנות ממנה אינן מעוניינות להיאנס ואינן מחזיקות משאלת אונס[54] ואף יגיבו באופן שלילי יותר לסצנות אונס אמיתיות מאשר לסצנות כפייה ארוטיות[55]. ההנאה שנשים מקבלות מפנטזיות אלו מזינה סטיגמות ומיתוסים שגויים שבהם נשים רוצות להיאנס או נהנות מכך[1]. היכולת להנות מפנטזיית כניעה נובעת מתוך ממד השליטה אשר מבדיל באופן מהותי בין פנטזיית כניעה לבין אונס אמיתי[55]. האדם המחזיק בפנטזיית הכניעה שולט בעולמו הפנימי ובמשמעויות של הפנטזיה אותה הוא חווה[55], ופנטזיות אלו יכולות לספק תחושת שליטה על האירוע המפחיד[56]. בפנטזיות אלו, הנשים שולטות בבחירת הפרטנר, בכמות הכוח המשומש, בכמות הזמן שהאקט לוקח, ברמת הגירוי שלהן ובתוצאות האקט.

תיאוריות המסבירות את ההבדלים המגדריים בתכני הפנטזיות המיניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן תיאוריות שונות המסבירות את ההבדלים המגדרים בתכני הפנטזיות המיניות. תהליכי סוציאליזציה מינית משפיעים על היווצרותם של הבדלים מגדריים אלו[20]. ההשקפות החברתיות על הפנטזיה המינית ועל מין בכלל, הנוצרות מתהליכי החיברות, משפיעות על היווצרותן, אופיין ותוכנן של הפנטזיות המיניות. על כן, באופן זה גם מתחזקים ונשמרים ההבדלים המגדריים בתכני הפנטזיות.

אחת ההשערות היא כי גורמים סוציו-תרבותיים משפיעים יותר על המיניות הנשית מאשר על זו הגברית. כלומר, ההשקפות והציפיות התרבותיות בנוגע לאופן בו נשים צריכות לחשוב ולהתנהג, מעצבות ומשנות יותר את המיניות הנשית[20].

תהליך הסוציאליזציה המינית מאורגן באמצעות יצירת תסריטים מיניים[57]. התסריט המיני הוא מבנה של סכמות קוגניטיביות ספציפיות ומותאמות אישית, המגדירות את המציאות המינית ומנחות את קבלת ההחלטות בפן המיני[57]. לפי תאוריית התסריט המיני, ההבדלים המגדריים בתכני הפנטזיות נובעים מלמידה והפנמה של התפקידים המגדריים[18]. למידת 'התסריט' (התפקיד המגדרי) נעשית דרך חשיפה קבועה של הפרט לתרבות (לנורמות ולערכים המקובלים) ובאמצעות אינטראקציות חברתיות שונות עם סביבתו (לדוגמה, משפחה, חברים)[42]. בעקבות ההפנמה של התסריט המיני מתעצב האופן בו האדם נותן פירושים ומשמעויות למצבים פנימיים (רגשות, תחושות) ולחוויות מיניות. בהתאם לתסריט המיני מתעצב הרצף המקובל של הפעילות המינית, הדרך בה ניתן לפענח מצבים חדשים ומוצבים גבולות לתכנים שיעוררו תגובות מיניות[18]. למעשה, התסריט המיני 'מספק' קווים מנחים להתנהגויות מיניות מקובלות (הולמות ומוסריות) ולא מקובלות (לא הולמות ולא מוסריות), ככאלה הנמצאות בהלימה או בניגוד לנורמות החברתיות והתרבותיות[42]. באופן זה, התסריט המיני מעצב את הפנטזיות המיניות ומסביר את השוני בין תוכני הפנטזיות המיניות של המינים[18].

תיאוריה נוספת המסבירה את ההבדלים המגדריים בתכני הפנטזיות, היא התיאוריה האבולוציונית. לפי תיאוריה זו, ההבדלים המגדריים בתדירותן ובתוכנן של הפנטזיות המיניות, נובעים מההבדלים בלחצים האבולוציוניים השונים שעיצבו גברים ונשים לאורך ההיסטוריה[41]. לפי תיאוריה זו, מהגברים נדרשה השקעה הורית נמוכה יותר על מנת להעביר את הגנים שלהם ולכן עבורם קיים יתרון בקיום יחסי מין עם מספר רב של נשים פוריות[58]. מנגד, לנשים אין יתרון אבולוציוני בקיום יחסי מין עם מספר רב של גברים, ועבורן היתרון בהעברת הגנים נמצא בהשקעה הורית רבה. אם כן, תאוריה זו יכולה להסביר מדוע גברים נוהגים לפנטז על מין קבוצתי[14][1] ועל מספר פרטנריות בפנטזיה מינית אחת[41] בעוד שנשים נוהגות לפנטז על מכרים[27] ועל מערכות יחסים, מחויבות ומונוגמיה[1].

הסברים לשכיחות הגבוהה של פנטזיות כניעה בקרב נשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשי
ראו גם – פנטזיית אונס

קיימים הסברים רבים לשכיחות הגבוהה יותר של פנטזיות כניעה בקרב נשים. ההסבר הראשון הוא שפנטזיות כניעה מתקפות את הכוח המיני והנחשקות של האישה[1]. לפי תיאוריה זו, כוחן המיני של הנשים בפנטזיות הכניעה הוא כל כך חזק עד שלא ניתן לעמוד בפניו וגברים לא יכולים להתנגד ולעמוד בפני הפיתוי ולכן "חייבים" לכפות את עצמם על האישה. בפנטזיה זו, הכניעה נעשית למען עינוגה של האישה ועל כן היא נהנית מכניעה זו, ומתקפת את נחשקותה דרכה.

ההסבר השני הוא שפנטזיות הכניעה נובעות מתוך תהליך הסוציאליזציה בו נשים לומדות כי תפקידן בחברה הוא להיות כנועות[59]. חלק מהנורמות המגדריות המסורתיות מגדירות כי נשים צריכות להיות פאסיביות, חמות ולשמש כמטפלות עבור אחרים, בעוד שהגבריות היא עצמאית, חזקה ולא תלויה באיש[60]. תפקידים מגדריים אלה מוטמעים בתהליך הסוציאליזציה ומלמדים גברים כי עליהם להיות דומיננטיים, אסרטיביים ובשליטה, בעוד שנשים לומדות כי עליהן לשתף פעולה, להיות פאסיביות ולהעניק תשומת לב לצורכי האחר[59]. לכן, נטייתן של נשים לחוות יותר פנטזיות כניעה יכולה להיות הרחבה של התפקיד החברתי שלהן בחברה[59]. תהליך הסוציאליזציה מארגן את מיניות האדם בעזרת התסריט המיני[40] לפיו גברים הם "הרודפים" והנשים הן "הנרדפות"[61]. יחסים אלה של "רודף-נרדף" שמים את האישה כפאסיבית, הן במערכת היחסים והן בפעילות המינית ההטרוסקסואלית, ואת הגבר כאקטיבי, הגוף שיוזם את המגע המיני ועל הנשים לקבל את יוזמתם או להתנגד לה[61]. התסריט המיני מצוי באדם באופן סמוי ולכן האדם מתנהג ומונע לפיו באופן בלתי מודע[62]. הליך סוציאליזציה מחזק את הכניעה הנשית באמצעות המדיה למשל דרך חשיפה מוקדמת לפורנוגרפיה מחוזק הרעיון כי אגרסיביות מינית גברית היא נחשקת. חשיפה מוקדמת לפורנוגרפיה קשורה להופעת פנטזיות כניעה בקרב נשים בשלב מאוחר יותר בחייהן[63]. על כן, תיאוריה זו מניחה כי פנטזיות כניעה בקרב נשים משקפות את יחסי הכוחות בין המינים, את מעמדן של הנשים בחברה ואת תהליך הסוציאליזציה שהן עוברות[64].

הסבר נוסף הוא שנשים גדלות לתוך תרבות שמלמדת אותן שעליהן להתנגד למין[65][27] מכיוון שזו פעולה נצלנית ו"מלוכלכת" שיש להימנע מלבצע אותה. הן לומדות כי מין הוא סחורה שאינה מתחדשת ושאם הן "יעניקו סקס" בצורה חופשית, ערכו ירד[59]. השיח הסובב סביב מונחים כגון "שמרי על עצמך" או "לתת מין", לא מאפשר לנשים להחזיק בחשקים משלהן ו"לרצות סקס בשביל לרצות סקס". עקב כך, העיסוק במין הופך ללא מקובל מוסרית[27] ו"אי נתינת המין" אף מעלה את ערכן[59]. מנגד, נשים לומדות שערכן מוערך על ידי המידה בה הן נתפסות כנחשקות ו"סקסיות"[59]. לכן, אחת הדרכים שאישה יכולה להסתיר את חשקיה "הלא מוסריים" (רצונה לעסוק במין), היא דרך פנטזיות בהן היא לא מחפשת מין בצורה פעילה[59]. בפנטזיית הכניעה האישה זכאית למין אך במקביל אינה צריכה לקחת חלק פעיל בהנאה המינית ממנה עקב היותה אובייקט תשוקה של אדם אחר. בנוסף, עקב תפיסה זו נשים נמנעו מלחקור ולהבין מהם החשקים שלהן אך למדו כיצד לדכא אותם ולכן הגיוני כי הן יעדיפו להיות מושא סביל של תשוקה בפנטזיות שלהן[59]. כמו כן, בפנטזיית הכניעה, עקב הנחשקות הרבה של האישה המין נלקח בכוח, דבר המסיר ממנה את ה"אחריות" "שנתנה מין" לאדם אחר[59]. באופן זה, נשים מספקות את צרכיהן המיניים מבלי להפעיל את הסוכנות שלהן[59], והאשמה על החזקת החשקים המיניים וקיום יחסי המין יורדת מהן[27]. כלומר, בפנטזיית כפייה, האחריות על השתתפות בפעולה המינית מוסרת מן האישה מכיוון שהיא מאולצת בכפייה לקיימה[65]. עצם הסרת האחריות מאפשרת ליהנות יותר מהמין ומהפנטזיה.

הסבר נוסף לשכיחות זו קשור לשכיחות ההתעללות המינית בקרב נשים[66]. נשים שעברו התעללות מינית נמצאו כבעלות נטייה גבוהה יותר לחוות פנטזיות מיניות בהן הן נכפות לקיים יחסי מין[51]. ההסבר שהוצע לכך הוא שהפגיעה המינית מובילה ליצירת קשר מותנה בין כוחניות ואגרסיביות לגירוי מיני. התעללות שכללה מרכיב מיני ואגרסיבי, עשויה לייצר קישור בין השניים ועקב כך לכלול תמות של אלימות או כפייה בתכני הפנטזיה המינית. קשר מותנה זה אינו נובע מתוך רצון פנימי לחיפוש אחר מין אלים, אלא נוצר באופן מתודי בשל האסוציאציה הנלמדת המתבטאת בפנטזיה המינית. כמו כן, נראה כי קשר זה הוא חזק יותר כאשר ההתעללות המינית מתרחשת בגיל צעיר. עם זאת, לא ברור אם פנטזיות הכפייה בקרב נשים שעברו התעללות מינית משרתות את אותה המטרה כמו בקרב נשים ללא היסטוריה זו. עבור נשים עם היסטוריה של התעללות מינית, פנטזיות הכניעה עלולות להוות ייצוגים של חוויות חוזרות של האירועים הכואבים מעברן[56]. לכן, עולה השאלה האם פנטזיות הכפייה מהוות עבור נשים אלה גורם נעים ומגרה או זיכרון פולשני, לא רצוני המשחזר את החוויה הטראומטית.

הסברים לשכיחות הגבוה של פנטזיות שליטה בקרב גברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים הסברים שונים לשכיחות הגבוהה יותר של פנטזיות שליטה בקרב גברים. ההסבר הראשון הוא שבתרבות המערבית בה נפוצים תיאורים של שליטה גברית וכניעה נשית, פנטזיות השליטה תואמות את התפקיד המגדרי הגברי[1]. המסרים התרבותיים שמחוזקים על ידי המדיה מקבעים הלך חשיבה לפיו כאשר הגבר יוזם אינטראקציה מינית באופן פיזי וכוחני, האישה עשויה להיענות לו בחיוב. דוגמה נפוצה לכך מוצגת בסרטים שמראים דמות גברית מנשקת אישה אף על פי שהביעה לכך התנגדות, אך לאחר מכן היא נכנעת לפעולותיו באופן נלהב וממשיכה לפעילות מינית עימו.

הסבר נוסף הוא שפנטזיות שליטה ודומיננטיות הן דרך לחיזוק ותיקוף הכוח המיני של האדם והנחשקות שלו[1]. דבר זה מתבטא בכך שבפנטזיות אלו, בדרך כלל האישה לא יכולה לעמוד בפיתוי בפני הגבר בשל כוחו המיני הרב, והיא מרוגשת ונמשכת אליו מינית, למרות התנגדותה הראשונית.

הסבר אחר יוצא מתוך השוואה עם מינים של חיות אחרות, בהם לא רק שזכרים נלחמים ביניהם לא רק על מנת להשיג את הנקבה, אלא שהם גם רודפים אחריה ומשתמשים בכוחם להכניעה לפני זיווג. תיאוריות סוציו-ביולוגיות מציעות כי לבני אדם יש היסטוריה ביולוגית דומה ושהיסטוריה זו אחראית לעוררות המינית הנגרמת מרעיון שליטה זה[67].

השקפות חברתיות על פנטזיות מיניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההשקפות החברתיות על פנטזיות מיניות (ועל מין בכלל) משתנות ממקום למקום ברחבי העולם. משום שיש טאבו על פנטזיות מיניות מסוימות במקומות רבים בעולם, באותם המקומות חל לרוב גם איסור לדבר באופן פתוח על אותן הפנטזיות - או אפילו להכיר בכך שלאדם יש את אותן הפנטזיות, ובמקרים הללו אנשים נאלצים לשמור זאת בסוד. באזורים היותר ליברליים בעולם אדם עשוי לבחור לחלוק את הפנטזיות המיניות שלהם עם חברים קרובים, בני זוג או לעיתים אפילו עם קבוצה של אנשים עימם האדם מרגיש נוח.

מבחינה היסטורית, הקבלה והמחר של פנטזיות מיניות בתרבות המערבית הם חדשים יחסית. בעבר פנטזיות מיניות נתפסו ל"דבר רע" או כ"חטא", ולעיתים אף נחשבו כמחשבות טורדניות שנשתלו במוחם של אנשים על ידי "סוכני השטן"[68]. אפילו בשלב בו פסיכולוגים היו מוכנים לקבל את העובדה שלאנשים יש פנטזיות מיניות ולהתחיל ללמוד יותר על הפנטזיות המיניות, הם הראו הבנה מועטה ובמקרים מסוימים אף הרחיקו לכת כאשר אבחנו פנטזיות מיניות אצל נשים כסימן להיסטריה נשית[69]. לפני תחילת המאה העשרים, מומחים רבים סברו כי קיומן של פנטזיות מיניות (במיוחד אצל נשים) הם דבר לא תקין. בשנת 1962 הציעו שאנשים אשר חוו פנטזיות מיניות היו מקופחים, מתוסכלים מינית או שהם לא חוו גירוי מיני וסיפוק מיני בחייהם[70]. במהלך המחצית השנייה של המאה ה-20 הפנטזיות המיניות הפכו מקובלות יותר בתרבות המערב, במיוחד עם פרסומם של ספרים בולטים כמו דוחות קינסי של אלפרד קינסי, והספר "My Secret Garden" (אנ') מאת ננסי פריידיי[71]. בתרבות המערבית פנטזיות מיניות נחשבות לרוב לדבר טבעי וחיובי במיניותם של אנשים, ולעיתים קרובות אפילו נעשה שימוש בפנטזיות מיניות לשיפור פרקטיקות מיניות, הן במסגרות רגילה והן במסגרת טיפולית[70].

בברית החדשה נאסר במפורש לדמיין פנטזיות מיניות עם אנשים אשר אינם בני/בנות הזוג (Matthew 5:28 (אנ')). עם זאת, הפרשנות של אותו הפרק והפסוק נתונה לוויכוח. לפי פרשנות אחרת המילה "תאווה" מתארת חשק במשהו ששייך למישהו אחר. בתקופה בה נכתבה הברית החדשה נשים נשואות נחשבו לרכוש של בעליהן.

אף על פי שהתרבות המערבית ליברלית למדיי ביחס לפנטזיות מיניות, אנשים רבים עדיין חשים בושה ואשמה על הפנטזיות המיניות שיש להם. בושה זו יכולה לגרום לירידה באיכות חיי המין של בני הזוג[72], ולקשיים במערכת היחסים[73].

אשמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אשמת מין היא ציפייה כללית לעונש בתיווך עצמי (שאדם גורם לעצמו) עקב הפרת או ציפייה להפרת סטנדרטים של התנהגות מינית ראויה[74]. מספר מחקרים בחנו את הקשר בין תדירות הפנטזיה המינית ל"אשמת מין" כדי להעריך את הנטייה לחוש אשמה בעקבות נושאים מיניים. נמצא כי סטודנטיות עם אשמת מין גבוהה יותר דיווחו על פחות פנטזיות מיניות[75]. במדגם אחר נמצא כי אשמת מין גדולה יותר בקרב נשים קשורה גם לפנטזיות מיניות פחות תכופות ופחות מגוונות[53]. באופן דומה נמצא כי גם גברים וגם נשים שקיבלו ציון גבוה באשמת מין הצביעו על כך שהם חוו פחות עוררות מינית בהשוואה למשתתפים עם אשמת מין נמוכה כשהתבקשו לכתוב או לחשוב על הפנטזיות המיניות שלהם[76][45]. עמדות שליליות כלפי מיניות (איברי מין, אוננות, יחסי מין) נמצאו כקשורות לפנטזיות מיניות בתדירות נמוכה יותר[77].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 Leitenberg Harold and Henning Kris, Sexual fantasy, Psychological bulletin, 3 117, American Psychological Association, 1995 doi: https://doi.org/10.1037/0033-2909.117.3.469
 2. ^ 1 2 Donald S. Strassberg, Kristi Lowe, Volunteer bias in sexuality research, Archives of Sexual Behavior 24, 1995-08-01, עמ' 369–382 doi: 10.1007/BF01541853
 3. ^ 1 2 Anthony F. Bogaert, Volunteer bias in human sexuality research: Evidence for both sexuality and personality differences in males, Archives of Sexual Behavior 25, 1996-04-01, עמ' 125–140 doi: 10.1007/BF02437932
 4. ^ Wilson 1978, p. 9
 5. ^ 1 2 Scott 1994, p. 163
 6. ^ Rathus et al. 2005, p. 106
 7. ^ Scott 1994, p. 155
 8. ^ Rathus et al. 2005, p. 206
 9. ^ Fisher 1989, p. 275
 10. ^ Fisher 1989, p. 274
 11. ^ 1 2 3 4 E. Barbara Hariton, Jerome L. Singer, Women's fantasies during sexual intercourse: Normative and theoretical implications., Journal of Consulting and Clinical Psychology 42, 1974, עמ' 313–322 doi: 10.1037/h0036669
 12. ^ 1 2 3 4 Claude Crépault, Marcel Couture, Men's erotic fantasies, Archives of Sexual Behavior 9, 1980-12-01, עמ' 565–581 doi: 10.1007/BF01542159
 13. ^ 1 2 3 4 5 Claude Crépault, Georges Abraham, Robert Porto, Marcel Couture, Progress in Sexology: Selected papers from the Proceedings of the 1976 International Congress of Sexology, Boston, MA: Springer US, 1977, Perspectives in Sexuality, עמ' 267–283, ISBN 978-1-4684-2448-5. (באנגלית)
 14. ^ 1 2 3 4 5 6 7 8 Glenn D. Wilson, Rudie J. Lang, Sex differences in sexual fantasy patterns, Personality and Individual Differences 2, 1981-01-01, עמ' 343–346 doi: 10.1016/0191-8869(81)90093-3
 15. ^ 1 2 3 4 5 6 J. Kenneth Davidson Sr Ph.D, The Utilization of Sexual Fantasies by Sexually Experienced University Students, Journal of American College Health 34, 1985-08-01, עמ' 24–32 doi: 10.1080/07448481.1985.9939614
 16. ^ 1 2 3 4 5 6 Morton M Hunt, Sexual behavior in the 1970s,, New York: Dell Pub. Co., 1975. (בenglish)
 17. ^ Martin E. P. Seligman, Phobias and preparedness, Behavior Therapy 2, 1971-07-01, עמ' 307–320 doi: 10.1016/S0005-7894(71)80064-3
 18. ^ 1 2 3 4 William Simon, John H. Gagnon, Sexual Scripts: Origins, Influences and Changes, Qualitative Sociology 26, 2003-12-01, עמ' 491–497 doi: 10.1023/B:QUAS.0000005053.99846.e5
 19. ^ Klaus A. Schneewind, International Encyclopedia of the Social & Behavioral Sciences (Second Edition), Oxford: Elsevier, 2015-01-01, עמ' 861–865, ISBN 978-0-08-097087-5. (באנגלית)
 20. ^ 1 2 3 4 Roy F. Baumeister, Gender differences in erotic plasticity: The female sex drive as socially flexible and responsive., Psychological Bulletin 126, 2000, עמ' 347–374 doi: 10.1037/0033-2909.126.3.347
 21. ^ Gagnon, John H., Sexual conduct; the social sources of human sexuality, Chicago,: Aldine Pub. Co, [1973], ISBN 0-202-30261-X
 22. ^ Glenn D. Wilson, Gender differences in sexual fantasy: An evolutionary analysis, Personality and Individual Differences 22, 1997-01-01, עמ' 27–31 doi: 10.1016/S0191-8869(96)00180-8
 23. ^ S. Rachman, Sexual Fetishism: An Experimental Analogue, The Psychological Record 16, 1966-07-01, עמ' 293–296 doi: 10.1007/BF03393671
 24. ^ 1 2 R. J. McGuire, J. M. Carlisle, B. G. Young, Sexual deviations as conditioned behaviour: A hypothesis, Behaviour Research and Therapy 2, 1964-01-01, עמ' 185–190 doi: 10.1016/0005-7967(64)90014-2
 25. ^ John N. Marquis, Orgasmic reconditioning: Changing sexual object choice through controlling masturbation fantasies, Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry 1, 1970-12-01, עמ' 263–271 doi: 10.1016/0005-7916(70)90050-9
 26. ^ 1 2 Jerri J. Brown, Darrell H. Hart, Correlates of Females' Sexual Fantasies:, Perceptual and Motor Skills, 2016-10-06 doi: 10.2466/pms.1977.45.3.819
 27. ^ 1 2 3 4 5 6 Danielle Knafo, Yoram Jaffe, Sexual fantasizing in males and females, Journal of Research in Personality 18, 1984-12-01, עמ' 451–462 doi: 10.1016/0092-6566(84)90004-7
 28. ^ 1 2 Lisa A. Pelletier, Edward S. Herold, The relationship of age, sex guilt, and sexual experience with female sexual fantasies, The Journal of Sex Research 24, 1988-01-01, עמ' 250–256 doi: 10.1080/00224498809551420
 29. ^ Steven R. Gold, David A. Chick, Sexual Fantasy Patterns as Related to Sexual Attitude, Experience, Guilt and Sex, Journal of Sex Education and Therapy 14, 1988-09-01, עמ' 18–23 doi: 10.1080/01614576.1988.11074932
 30. ^ Earl R. Carlson, Catherine Elaine Havelock Coleman, Experiential and motivational determinants of the richness of an induced sexual fantasy1, Journal of Personality 45, 1977-12, עמ' 528–542 doi: 10.1111/j.1467-6494.1977.tb00169.x
 31. ^ Leonard M. Giambra, Clyde E. Martin, Sexual daydreams and quantitative aspects of sexual activity: Some relations for males across adulthood, Archives of Sexual Behavior 6, 1977-11-01, עמ' 497–505 doi: 10.1007/BF01541154
 32. ^ Gunter Schmidt, Volkmar Sigusch, Sex differences in responses to psychosexual stimulation by films and slides, The Journal of Sex Research 6, 1970-11-01, עמ' 268–283 doi: 10.1080/00224497009550678
 33. ^ 1 2 Samantha J. Dawson, Kelly D. Suschinsky, Martin L. Lalumière, Sexual Fantasies and Viewing Times Across the Menstrual Cycle: A Diary Study, Archives of Sexual Behavior 41, 2012-02-01, עמ' 173–183 doi: 10.1007/s10508-012-9939-1
 34. ^ Steven W. Gangestad, Christine E. Garver-Apgar, Jeffry A. Simpson, Alita J. Cousins, Changes in women's mate preferences across the ovulatory cycle., Journal of Personality and Social Psychology 92, 2007, עמ' 151–163 doi: 10.1037/0022-3514.92.1.151
 35. ^ Thornhill, Randy., The evolutionary biology of human female sexuality, Oxford: Oxford University Press, 2008, ISBN 978-0-19-971249-6
 36. ^ Steven W. Gangestad, Randy Thornhill, Christine E. Garver-Apgar, Fertility in the cycle predicts women's interest in sexual opportunism, Evolution and Human Behavior 31, 2010-11-01, עמ' 400–411 doi: 10.1016/j.evolhumbehav.2010.05.003
 37. ^ Susan B. Bullivant, Sarah A. Sellergren, Kathleen Stern, Natasha A. Spencer, Women's sexual experience during the menstrual cycle: Identification of the sexual phase by noninvasive measurement of luteinizing hormone, The Journal of Sex Research 41, 2004-02-01, עמ' 82–93 doi: 10.1080/00224490409552216
 38. ^ Alan F. Dixson, The Evolutionary Biology of Human Female Sexuality: By Randy Thornhill and Steven W. Gangestad. Oxford University Press, New York, 2008, 411 pp., $125 (hardback), $49.95 (paperback), Archives of Sexual Behavior 38, 2009-12, עמ' 1067–1069 doi: 10.1007/s10508-009-9584-5
 39. ^ 1 2 Ami Rokach, Content Analysis of Sexual Fantasies of Males and Females, The Journal of Psychology 124, 1990-07-01, עמ' 427–436 doi: 10.1080/00223980.1990.10543238
 40. ^ 1 2 Gagnon, John H., Sexual conduct : the social sources of human sexuality, 2nd ed, New Brunswick [N.J.]: AldineTransaction, 2005, ISBN 0-202-30663-1
 41. ^ 1 2 3 4 5 6 Bruce J. Ellis M.A, Donald Symons Ph.D, Sex differences in sexual fantasy: An evolutionary psychological approach, The Journal of Sex Research 27, 1990-11-01, עמ' 527–555 doi: 10.1080/00224499009551579
 42. ^ 1 2 3 William Simon, John H. Gagnon, Sexual scripts, Society 22, 1984-11, עמ' 53–60 doi: 10.1007/bf02701260
 43. ^ Robert A. Mednick, Gender-Specific Variances in Sexual Fantasy, Journal of Personality Assessment 41, 1977-06-01, עמ' 248–254 doi: 10.1207/s15327752jpa4103_4
 44. ^ Saburo Iwawaki, Glenn D. Wilson, Sex fantasies in Japan, Personality and Individual Differences 4, 1983-01-01, עמ' 543–545 doi: 10.1016/0191-8869(83)90086-7
 45. ^ 1 2 Diane R. Follingstad, C. Dawne Kimbrell, Sex fantasies revisited: An expansion and further clarification of variables affecting sex fantasy production, Archives of Sexual Behavior 15, 1986-12-01, עמ' 475–486 doi: 10.1007/BF01542312
 46. ^ Kimeron N. Hardin, Steven R. Gold, Relationship of Sex, Sex Guilt, and Experience to Written Sexual Fantasies:, Imagination, Cognition and Personality, 2016-11-28 doi: 10.2190/YQQJ-7A8U-23LE-59KJ
 47. ^ Kathryn Kelley, Sexual Fantasy and Attitudes as Functions of Sex of Subject and Content of Erotica:, Imagination, Cognition and Personality, 2016-11-28 doi: 10.2190/J66D-N10E-LTH5-8AW5
 48. ^ Barclay, A. M., Sexual fantasies in men and women, Medical Aspects of Human Sexuality, 5 7, 1973, עמ' 205–216
 49. ^ Glenn D. Wilson, Male-female differences in sexual activity, enjoyment and fantasies, Personality and Individual Differences 8, 1987-01-01, עמ' 125–127 doi: 10.1016/0191-8869(87)90019-5
 50. ^ 1 2 3 4 Christian C. Joyal, Amélie Cossette, Vanessa Lapierre, What Exactly Is an Unusual Sexual Fantasy?, The Journal of Sexual Medicine 12, 2015-02, עמ' 328–340 doi: 10.1111/jsm.12734
 51. ^ 1 2 John Briere, Kathy Smiljanich, Diane Henschel, Sexual fantasies, gender, and molestation history, Child Abuse & Neglect 18, 1994-02-01, עמ' 131–137 doi: 10.1016/0145-2134(94)90115-5
 52. ^ 1 2 David Sue, Erotic fantasies of college students during coitus, The Journal of Sex Research 15, 1979-11-01, עמ' 299–305 doi: 10.1080/00224497909551053
 53. ^ 1 2 Lisa A. Pelletier, Edward S. Herold, The relationship of age, sex guilt, and sexual experience with female sexual fantasies, The Journal of Sex Research 24, 1988-01-01, עמ' 250–256 doi: 10.1080/00224498809551420
 54. ^ Kanin, E. J., Female rape fantasies: A victimization study, Victimology, 1-4 7, 1982, עמ' 114–121
 55. ^ 1 2 3 Susan B. Bond, Donald L. Mosher, Guided imagery of rape: Fantasy, reality, and the willing victim myth, The Journal of Sex Research 22, 1986-05-01, עמ' 162–183 doi: 10.1080/00224498609551298
 56. ^ 1 2 Steven R. Gold, History of Child Sexual Abuse and Adult Sexual Fantasies, Violence and Victims 6, 1991-01, עמ' 75–82 doi: 10.1891/0886-6708.6.1.75
 57. ^ 1 2 William Simon, John H. Gagnon, Sexual scripts: Permanence and change, Archives of Sexual Behavior 15, 1986-04-01, עמ' 97–120 doi: 10.1007/BF01542219
 58. ^ Symons, Donald, 1942-, The evolution of human sexuality, Oxford: Oxford University Press, 1981, ©1979, ISBN 978-0-19-987422-4
 59. ^ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ali Ziegler, Terri D. Conley, The Psychology of Love and Hate in Intimate Relationships, Cham: Springer International Publishing, 2016, עמ' 29–45, ISBN 978-3-319-39277-6. (באנגלית)
 60. ^ Alice H. Eagly, Valerie J. Steffen, Gender stereotypes stem from the distribution of women and men into social roles., Journal of Personality and Social Psychology 46, 1984, עמ' 735–754 doi: 10.1037/0022-3514.46.4.735
 61. ^ 1 2 Emily A. Impett, Letitia A. Peplau, Sexual compliance: Gender, motivational, and relationship perspectives, The Journal of Sex Research 40, 2003-02-01, עמ' 87–100 doi: 10.1080/00224490309552169
 62. ^ John H. Gagnon Ph.D, The Explicit and Implicit Use of the Scripting Perspective in Sex Research, Annual Review of Sex Research 1, 1990-03-01, עמ' 1–43 doi: 10.1080/10532528.1990.10559854
 63. ^ SHAWN CORNE, JOHN BRIERE, LILLIAN M. ESSES, Women's Attitudes and Fantasies About Rape as a Function of Early Exposure to Pornography:, Journal of Interpersonal Violence, 2016-07-02 doi: 10.1177/088626092007004002
 64. ^ Russell, Diana EH, Pornography and violence: What does the new research say., Take back the night: Women on pornography, 1980, עמ' 218-238
 65. ^ 1 2 Shepard, M, Nancy Friday (ע), In defense of Nancy Friday, My secret garden, New York: Pocket Books, 1973, עמ' pp. 324-336. (בenglish)
 66. ^ David Finkelhor, Gerald Hotaling, I. A Lewis, Christine Smith, Sexual abuse in a national survey of adult men and women: Prevalence, characteristics, and risk factors, Child Abuse & Neglect 14, 1990-01-01, עמ' 19–28 doi: 10.1016/0145-2134(90)90077-7
 67. ^ Wilson, G. D., The secrets of sexual fantasy, London: Dent, 1978
 68. ^ Rathus et al. 2005, p. 225
 69. ^ Scott 1994, p. 153
 70. ^ 1 2 Frostino & 2006 9
 71. ^ Wilson 1978, p. 10
 72. ^ Scott 1994, p. 82
 73. ^ Scott 1994, p. 101
 74. ^ D. L. Mosher, H. J. Cross, Sex guilt and premarital sexual experiences of college students, Journal of Consulting and Clinical Psychology 36, 1971-02, עמ' 27–32 doi: 10.1037/h0030454
 75. ^ Denise Moreault, Diane R. Follingstad, Sexual fantasies of females as a function of sex guilt and experimental response cues., Journal of Consulting and Clinical Psychology 46, 1978, עמ' 1385–1393 doi: 10.1037/0022-006x.46.6.1385
 76. ^ Sterling E. Green, Donald L. Mosher, A causal model of sexual arousal to erotic fantasies, The Journal of Sex Research 21, 1985-02-01, עמ' 1–23 doi: 10.1080/00224498509551241
 77. ^ Frances E. Purifoy, Alicia Grodsky, Leonard M. Giambra, The relationship of sexual daydreaming to sexual activity, sexual drive, and sexual attitudes for women across the life-span, Archives of Sexual Behavior 21, 1992-08-01, עמ' 369–385 doi: 10.1007/BF01542026