פנינה אריאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פנינה אריאל
פנינה אריאל, צילום רבקה נרקיס
פנינה אריאל, צילום רבקה נרקיס
לידה רחובות, ישראל
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
לאום ישראלישראל ישראל
עיסוק סופרת
שפות היצירה עברית
תחום כתיבה ספרות נוער, ספרות ילדים, ספרות בלשית
תקופת הפעילות מ-2000
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פנינה אריאל (נולדה ברחובות) היא סופרת ישראלית, הכותבת ספרים בנושאי ספרות נוער, ספרות ילדים וספרות בלשית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פנינה אריאל נולדה ברחובות לאימה בלה (לבית פרידמן), ולאביה מיכאל (חיים משולם) שיבר. בילדותה התגוררה מספר שנים בארצות הברית, בבוסטון ובסנטה ברברה שבקליפורניה, בעקבות עבודת אביה, שהיה פרופסור להנדסת חומרים ומדען קרינה גרעינית.

בשנת 1967 שבה לישראל.

אריאל שירתה בשרות לאומי במגדל העמק במשך שנתיים בתפקיד קומונרית בבני עקיבא. למדה במכללה ירושלים לתואר ראשון ביהדות ובייעוץ חינוכי, ולאחר מכן בתוכנית הסבה להוראת אנגלית במכללת דוד ילין.

מאז סוף שנות ה-80 היא מתגוררת עם משפחתה ביישוב הדתי דולב שבמערב חבל בנימין. חיי היישוב משמשים רקע לספריה, שעלילתם בלשית.

במשך שנים רבות, הייתה פנינה אריאל פעילה בוועדות השונות ביישוב, ביניהן ועדת תרבות, ועדת בריכה וועדת קליטה, זאת בנוסף להיותה חברה במזכירות (הנהלת) היישוב ובוועדת ביקורת. כמו כן עבדה כרכזת פעילויות נוער ומבוגרים מטעם המתנ"ס האזורי. פעילויות אלה העמיקו את היכרותה עם הפן החברתי ועם הפן האנושי של היישוב.

כתיבתה כסופרת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספריה, הכתובים כולם סביב עלילות בלשיות שונות, עוסקת אריאל בנושאים מורכבים כגון קשיים חברתיים, מוגבלויות פיזיות, הפרעות נפשיות ואלימות רגשית בתוך המשפחה. הטיפול בנושאים רגישים אלו נעשה בכבוד ובעדינות, תוך התייחסות כנה וחשופה לתכנים העולים. בספריה מופיעים הגוונים הייחודיים הבאים לידי ביטוי בקהילה קטנה ואינטימית, כמו גם ההתמודדות האישית של הפרט ושל החברה עם האחר ועם שונות בין אנשים..

פעילותה בחברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך השנים, עבדה פנינה אריאל, בין היתר, בתפקידים מורה לאנגלית ביסודי ובתיכון, רכזת פעילויות נוער ומבוגרים, מנהלת קרן תרומות, מוקדנית שרות ונציגת פניות הציבור בחברת עמידר, ואף יזמה, כתבה והפיקה פעילויות למסיבות בז'אנר "משחקי בילוש (Mystery Game)", בהם המשתתפים פותרים תעלומה בלשית תוך משחק תפקידים.

בימים אלה (2018) עובדת אריאל ברשות לזכויות ניצולי השואה, המסייעת לניצולים למצות את זכויותיהם במשרד האוצר.

אריאל מאמינה כי התנסויות מגוונות מעשירות את עולמה הפנימי, ובאופן כלשהו יבואו לידי ביטוי בכתיבתה.

מפגשים דרך סל תרבות ארצי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפגשים דרך סל תרבות ארצי מתמקדים בעיקר בספר "לא בא בחשבון", ומיועדים לכיתות ד'-ו'[1][2]. הסופרת משוחחת עם הילדים על תהליך הכתיבה, משלב הרעיון, דרך פיתוח העלילה ויצירת הדמויות ועד לספר השלם. ומה קורה, למשל, כשהדמויות אינן מוכנות לשתף פעולה עם העלילה? המפגש מלווה במצגת ובקטעי הקראה מתוך הספרים.

ספריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספריה לנוער הם:

  1. "מטבעות הכפר הנסתר", דני ספרים 2000: מטבעות עתיקים מתקופת החשמונאים נשדדים מאתר ארכאולוגי הסמוך ליישוב. אלירז וחבריה נחושים למצוא את הגנב.
  2. "שים פס רחב", פרוזה עשרה ידיעות ספרים 2002, 237 עמ': בעלי חיים נפגעים, ואביעד וחבריו מנסים לבדוק האם יש קשר למפעל הסטרט-אפ החדש שהוקם ביישוב. החקירה הבלשית מכניסה אותם לעולם של תקשורת פס רחב, ועל הדרך לומד אביעד להתמודד עם בעיות הקואורדינציה שלו ולמצוא את מקומו בחברה.
    הספר השתתף בתוכנית 'לקראת' של צו פיוס ומשרד החינוך. כמו כן הופיע ברשימת הספרים המומלצים בקלסר החינוך החברתי של משרד החינוך[3].
  3. "לא בא בחשבון", ספרית הפועלים 2012, 192 עמ’[4]: נועם בטוח שהוא הילד הכי דפוק בכיתה בחשבון. הוא פשוט לא מצליח לראות את התשובות שיתר הילדים רואים ושהמורים רוצים לשמוע. אבל יש דברים שנועם רואה והאחרים לא. למשל, שנעלם כל הזמן כסף מקופת הכיתה, ושאחותו הגדולה מתנהגת פתאום כל-כך מוזר, בעיקר בכל מה שקשור באוכל. רק שאת הדברים שנועם רואה, הוא לא תמיד מבין... אז איך יוכל לגרום לאחרים סביבו להבין מה מתרחש לפני שהעניינים מתדרדרים ויוצאים מכלל שליטה?
  4. "יוצאת מהמשחק", הוצאת הקיבוץ המאוחד 2014, 222 עמ': כשרותם מתחילה לעבוד ב'משחקי בילוש', שבהם המשתתפים באירועי הבר-בת מצווה פותרים תעלומות מההיסטוריה, היא חושבת שהבעיה שלה תהיה רק להפעיל את מערכת ההגברה במקום אחיה הצעיר ארז – סוג של פסק זמן מהמתחים ומהמריבות בבית. אבל תעלומות מהחיים מתערבבות בתעלומות שבמשחק, ועל הדרך מסבכות את ארז. מסתבר שאין דבר כזה פסק זמן ממתחים וממריבות בבית, ורותם לא יכולה 'לצאת מהמשחק' כשאחיה הצעיר הולך ושוקע עמוק בצרות.
    ספר מוקלט בקריינות המחברת (אורך: 06:26:59)[5] זכה בפרס במצעד הספרים תשע"ו.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]