פסגות בית השקעות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פסגות בית השקעות בע"מ
PsagotLogo.svg
סוג חברה פרטית
מייסדים בנק לאומי
שנת הקמה 1963
משרד ראשי תל אביב
שליטה בחברה אייפקס פרטנרס
מוצרים עיקריים קופות גמל, קרנות השתלמות, קופות מרכזיות לפיצויים, קרנות פנסיה, קרנות נאמנות, תעודות סל, קרנות גידור, ניהול תיקים וברוקראז'
אנשי מפתח אהוד שפירא (יו"ר), ברק סורני (מנכ"ל)
עובדים 900
www.psagot.co.il

פסגות בית השקעות בע"מ הוא בית השקעות ישראלי. החברה עוסקת בניהול קופות גמל, קרנות השתלמות, קופות מרכזיות לפיצויים, קרנות פנסיה, קרנות נאמנות, תעודות סל, קרנות גידור, ניהול תיקים וברוקראז'.

פסגות הוא בית ההשקעות הגדול בישראל והוא מנהל כספים עבור כמיליון לקוחות פרטיים בהיקף של 190 מיליארד שקלים. אהוד שפירא מכהן כיו"ר פסגות בית השקעות והמנכ"ל הוא ברק סורני.[1]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית פסגות (מימין), ברקע: מגדל רוטשילד 1

ב-1963 הקים בנק לאומי את החברה הבנקאית הראשונה בישראל לניהול תיקים - "אופק ניירות ערך והשקעות", וב-1989 הקים הבנק את "פסגות חברה לניהול קרנות נאמנות". ב-2003 אוחדה הפעילות של שתי החברות. באוקטובר 2005 נכנסה לתוקף רפורמת בכר, שחייבה את הבנקים למכור קופות גמל וקרנות נאמנות. ב-2006 קבוצת פסגות נרכשה על ידי קרן יורק, והחלה לפעול כבית השקעות עצמאי.

ב-2008 רכשה פסגות בית השקעות את קופת הגמל "גדיש" מבנק הפועלים ובכך הפכה לבית ההשקעות הגדול בישראל. ב-2009 רכשה פסגות את קופות הגמל וקרנות ההשתלמות של בית ההשקעות "פריזמה". ב-2010 רכשה פסגות את קרן הפנסיה הוותיקה הע"ל.[2]

ב-29 באוקטובר 2010 הושלמה העסקה להעברת השליטה בפסגות לקרן אייפקס פרטנרס. למחרת החליט פרקליט המדינה, משה לדור, לסגור את תיק החקירה, בחשד לעבירות בניירות ערך, שהתנהל כנגד חברות בקבוצת פסגות, לאחר שפסגות התחייבה לשורת צעדים לתיקון המצב, ובהם תשלום קנס בסך 150 מיליון ש"ח.[3] ב-2013 הושק מרכז הידע של פסגות לחינוך פיננסי.

ב-2013 רכשה פסגות את "מיטב תעודות סל" מבית ההשקעות מיטב דש.[4]

הרצת ניירות ערך[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה הייתה חשודה במעורבות במספר אירועי הרצת ניירות ערך לאורך השנים. הרצת מניות קניטקס (1994-1993), בעקבותיה הורשע זאב שיר, מנהל תיקים בחברה. ב-2002 נגזרו עליו 20 חודשי מאסר[5]. בנוסף, בשנת 2014 נפתח משפט הרצת אג"ח מדינת ישראל בתיק הנוסטרו של פסגות בשנים 2009-2010[6][7].

חברות בנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסגות קופות גמל ופנסיה - מנהלת נכסים בהיקף של כ-71 מיליארד ש"ח. 57 מיליארד ש"ח בגמל (גמל השתלמות ופיצויים), 14 מיליארד ש"ח בקרנות פנסיה (בכלל זה הע"ל הוותיקה). החברה הגדולה בישראל בתחום קופות הגמל.[8]

פסגות קרנות נאמנות - מנהלת נכסים בהיקף של כ-27 מיליארד ש"ח. מציעה מגוון רחב של קרנות נאמנות המתמחות באפיקי השקעה שונים בישראל ובעולם.

פסגות ניירות ערך - מנהלת נכסים בהיקף של כ-62 מיליארד ש"ח. נמנית עם חברי הבורסה לניירות ערך משנת 1968 והיא חברת ניהול תיקי ההשקעות הגדולה בישראל.

פסגות תעודות סל - מנהלת נכסים בהיקף של כ-28 מיליארד ש"ח. מציעה מגוון רחב של תעודות סל העוקבות אחר מדדי מניות, איגרות חוב, מטבעות וסחורות בישראל ובעולם.

פסגות חברה לביטוח - מציעה מגוון ביטוחי חיים לצורך התאמה לצרכים הספציפיים של כל אדם – ביטוח חיים, ביטוח חיים למשכנתאות ופוליסות חיסכון.

פסגות השקעה בסוכנויות ביטוח - משקיעה ומחזיקה במספר סוכנויות ביטוח.

הסכומים נכונים למחצית שנת 2016.

מוצרי החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיסכון לטווח הבינוני והארוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

קופות גמל, קרנות השתלמות וקופות מרכזיות לפיצויים - פסגות קופות גמל ופנסיה היא חברת הגמל הגדולה בישראל. פסגות מתמחה בניהול השקעות לטווח בינוני וארוך, ומציעה מגוון רחב של קופות גמל, קרנות השתלמות וקופות מרכזיות לפיצויים. בבעלות פסגות גדיש - קופת הגמל הגדולה בישראל.

קרנות פנסיה - קרנות הפנסיה של פסגות מציעות מגוון מסלולי ביטוח ואפיקי השקעה, שמטרתן לאפשר התאמה מרבית של מסלול החיסכון לאופיו וצרכיו של העמית.

ביטוח - פסגות חברה לביטוח מציגה פתרונות ביטוח לציבור הרחב.

חיסכון לטווח הקצר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרנות נאמנות - במסגרת החברה פועלות כ -160 קרנות נאמנות במגוון רחב של אפיקים המתאימות לסוגי משקיעים שונים.

תעודות סל - פסגות תעודות סל היא החברה הוותיקה בענף תעודות הסל בישראל. החברה מנהלת כ-180 תעודות סל ותעודות התחייבות העוקבות אחר מגוון נכסי בסיס, כגון מדדים, סחורות ומטבעות, בישראל ובעולם.

ניהול תיקי השקעות בישראל ובעולם - חברת ניהול התיקים של פסגות הנה הגדולה בישראל, ומנהלת תיקי השקעות בישראל ובעולם עבור חברות, גופים מוסדיים ומשקיעים פרטיים במגוון אפיקי השקעה.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]