לדלג לתוכן

פסגת המילניום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תמונה קבוצתית של מנהיגי העולם בפסגת המילניום
ולדימיר פוטין נואם בעת הועידה

פסגת המילניום שהתקיימה בתחילת חודש ספטמבר 2000, הייתה כינוס גדול של מנהיגי העולם אליו הגיעו יותר מ-150 ראשי מדינות: מלכים, נשיאים, ראשי ממשלה וגנרלים, עובדה שמציבה את האירוע ככינוס הגדול ביותר של מנהיגים בהיסטוריה.

ראשי המדינות והממשלות, התאספו במטה ארגון האומות המאוחדות בניו יורק, כשמטרתם המוצהרת הייתה לקדם את העקרונות אשר מושתתים על עקרונות צדק, שיוון, ושותפות גלובלית. בכינוס זה אימצה הפסגה את הצהרת המילניום של האו"ם, הנסמך על הרעיון כי האו"ם הוא בית משותף הכרחי של המשפחה האנושית, שדרכו מבקשים לממש שאיפות אוניברסליות של האנושות כולה.

ההצהרה הוצגה כסדרת מטרות מוגבלות בזמן, עם תאריך יעד של 2015, אשר כונו: "יעדי הפיתוח של המילניום". יעדי הפיתוח של המילניום (MDGs) הוצבו במטרה לקדם ולספק זכויות אדם אדם בסיסיות הנוגעות בחינוך, בריאות, ביטחון, ומחסה. האו"ם הציב לעצמו להילחם בעוני, רעב, מחלות, תוך קידום שוויון בין המינים, וחינוך לקיימות סביבתית[1]. על פי הדו"ח לפיתוח האנושות שפרסם האו"ם, הכנסת המאיון העליון בעולם - כ-60 מיליון בני אדם - שווה לזו של יותר מכ-5.3 מיליארד בני אדם הנמנים עם העשירונים התחתונים, הדו"ח הוסיף שפער ההכנסה בין המדינות העשירות למדינות העניות ביותר באפריקה שמדרום לסהרה התרחב בשנים האחרונות. הוא גם הצביע על ירידה בפער בין מספר מדינות מתפתחות, הכוללות את הודו וסין, למדינות העשירות ביותר. גם הפערים בתוך המדינות עצמן הם אדירים. על פי דו"ח האו"ם, 8 שנים אחרי סיום משטר האפרטהייד, רק ברזיל עולה על דרום-אפריקה בפער בחלוקת ההכנסות.[2]

מטרות הוועידה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – יעדים לפיתוח בר קיימא

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון הצהיר "מיגור העוני הקיצוני ממשיך להיות אחד האתגרים העיקריים של הזמן שלנו, הוא החשש העיקרי של הקהילה הבינלאומית. סיום בנגע זה ידרוש מאמץ משותף של כל ממשלות, ארגוני החברה האזרחית והמגזר הפרטי, במסגרת. שותפות גלובלית חזקה ויעילה יותר לפיתוח מטרות המילניום לפיתוח יעדים, שבאמצעותו התקדמות לצמצום העוני הכנסה, רעב, מחלות, חוסר קורת גג הדרה נאותה - תוך קידום שוויון בין המינים, בריאות, חינוך לקיימות סביבתית - ניתן למדוד הם גם מגלמים זכויות אדם בסיסיות -.. את הזכויות של כל אדם על פני כדור הארץ אל, מחסה, בריאות, חינוך וביטחון הם מטרות שאפתניות אך ריאלי, יחד עם סדר יום מקיף פיתוח האומות המאוחדות, לקבוע את הקורס עבור העולם של מאמצים כדי להקל על עוני קיצוני בשנת 2015."[3]

  1. חיסול רעב ועוני קיצוני - להעלות את האחוז באוכלוסייה אשר הכנסתם נמוכה מדולר אחד, למגר, בין השנים 1990 - 2015 את אחוז האנשים אשר סובלים מרעב.
  2. השגת חינוך יסודי אוניברסלי - הבטחה שעד שנת 2015 ילדים בכל העולם: בנים ובנות יוכלו להשלים בית ספר יסודי.
  3. קידום שיוון בין המינים והעצמת הנשים - ביטול אפליה בחינוך יסודי ועל יסודי בעדיפות עד לשנת 2005, ובכל רמות הלימוד לא יאוחר משנת 2015.
  4. הפחתת תמותת ילדים - הפחתה ב-60% בין השנים 1990 - 2015 של תמותת הילדים עד גיל 5.
  5. שיפור הבריאות האמהית - הפחתה ב-75% בין השנים 1990 - 2015 של תמותת האמהות.[4]
  6. ניצוח איידס מלריה ומחלות אחרות - מיגור הפצת והתפשטות איידס, מיגור הפצת והתפשטות מלריה ומחלות אחרות.
  7. הבטחת קיימות סביבתית - שילובה עקרונות של פיתוח בר קיימא לתוך מדיניות המדינה ותוכניות שונות. ושימור משאבי הסביבה. הגדלה באופן משמעותי את חלקם של אנשים עם גישה קיימת ונוחה למים ראויים לשתייה ותברואה בסיסית. עד שנת 2020 להגיע לשיפור משמעותי בחייהם של לפחות 100 מיליון תושבי שכונת עוני.
  8. פיתוח שותפות גלובלית לפיתוח עולמי - פיתוח שיטה כלכלית למסחר אשר צפויה, לא מפלה ומתבססת על כללים ידועים מראש וקבועים, אשר כוללת את מחויבות הממשל למשילות טובה, פיתוח, והפחתת העוני, אשר תקפה הן על הרמה הארצית והן על הרמה הבינלאומית. הפניית המענה לצרכים המיוחדים של המדינות המתפתחות: ייצוא, תוכניות מוגברות ומשופרות להקלה על החוב ואף לשמיטתו, ביטול החובות הבילטרים הרשמיים. תוכנית מקיפה אשר מתייחסת לבעיות חוב של מדינות מתפתחות באמצעות צעדים לאומיים ובינלאומיים על מנת להפוך את החוב להגיוני ואפשרי בטווח הארוך. במסגרת שיתוף הפעולה עם מדינות מתפתחות, לפתח וליישם אסטרטגיות עבודה הגונים ויצרניים לנוער. בשיתוף עם חברות התרופות, לספק גישה לתרופות חיוניות במדינות מתפתחות במחיר סביר. בשיתוף עם המגזר הפרטי, להפוך לזמין את היתרונות של טכנולוגיות חדשות, במיוחד מידע ותקשורת טכנולוגית.

על מנת ליצור המשכיות להשגת מטרות פסגת המילניום, כבר ב-2012 נדנו מטרות המשך בוועידת האו"ם לפיתוח בר קיימא בריו דה ז'ניירו שנוסחו במסך מטרות לפיתוח בר קיימא.

לקריאה נוספת

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • Hotez PJ, Molyneux DH, Fenwick A, Kumaresan J, Sachs SE, et al. (2007) Control of neglected tropical diseases. N Engl J Med 357: 1018–1027

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]