פסטיבל אבו גוש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרכב כלי נשיפה בסגנון בלקני המלווה את זמרי א-קפלה ירושלים במופע הקסם הבולגרי הסרבי והצ'כי בפסטיבל מאי 2010, בגן שבכנסיית קריית יערים
אירית שטרק במופע חושניות ספרדית עם דה פאיה ואלמודובר בקריפטה שבמנזר הבנדיקטיני באבו גוש

פסטיבל אבו גוש הוא פסטיבל מוזיקה ווקאלית, המתקיים כיום בסוכות ובשבועות, בכנסיית גבירתנו של ארון הברית ובשטחים שסביבה, בכפר אבו גוש שבהרי יהודה.

ראשיתו של הפסטיבל בשנת 1957. מספר חובבי מוזיקה ובראשם ד"ר פליכס זולמן, מרצה לרוקחות מבית הספר לרפואה בירושלים וזיגי שטדרמן, פסנתרן ומנצח, גילו את מעלותיה האקוסטיות של הכנסייה שבראש ההר. הפסטיבל התקיים אותן שנים בארבע השבתות של חודש מאי, שני קונצרטים בכל שבת בצהריים. הקהל היה מגיע מצויד בסלי פיקניק, ובין הקונצרטים ותוך ישיבה על שמיכות אל מול הכנסייה, היה מצטרף לשירת המקהלה בכוראלים ומדריגלים. בשנת 1970 כלל הפסטיבל עשרה קונצרטים, שבעה באבו גוש ושלושה נוספים בחיפה, בית צבי ברמת גן וקיבוץ דפנה[1].

הפסטיבל ענה בזמנו על הצורך בהשמעת מוזיקה כנסייתית, שהוחרמה אז באולמות אחרים בלחץ יהודים דתיים, ובמשך שנים היה זה המקום היחיד שאפשר היה לשמוע בו בישראל יצירות כמו פסיונים, מיסות וקנטטות.

כל מפעל הפסטיבל דאז נעשה בהתנדבות מלאה. הנגנים, הסולנים וזמרי המקהלות, הן מישראל והן מחוצה לה, עשו את המלאכה ללא תמורה ומתוך אהבת המוזיקה לשמה, וגם הכנסייה העמידה את המקום לרשות הפסטיבל ללא תשלום. הקהל שילם מחיר מוזל, לכיסוי ההוצאות בלבד. עבור אמנים שבאו לפסטיבל מחוץ לישראל התקבל אישור לפטור ממס נסיעות מפקיד בכיר במשרד האוצר, אוהד הפסטיבל, כדי לעקוף את הוועדה במשרד החינוך שהתנגד לפסטיבל[2].

בשנת 1968 הוכלל הפסטיבל בתוכנית של חגיגות 20 שנים למדינת ישראל.

בשנת 1971, לאחר 14 שנים של קיום הפסטיבל בתנאים אלה, התחלפה הנהלת המסדר שהחזיק את הכנסייה והאחראים החדשים לא הביעו עניין להמשיך במפעל, שלא הביא להם תמורה כספית ולא מיסיונרית. זיגי שטדרמן ניסה להעביר את הפסטיבל לקיבוץ עין השופט[3], אך לא עמד בנטל ההוצאות. בקשה להשמיע פסיון של באך במסגרת הפסטיבל בהיכל התרבות נדחתה, בנימוק שליצירה תוכן אנטי-יהודי[4]. פנייתו לבג"ץ נגד משרד החינוך בדרישה לתמיכה כספית נדחתה ברב דעות[5]. הפסטיבל התקיים בשנת 1972[6] וכעבור זמן מה עזב שטדרמן את ישראל. הוא לימד מוזיקה בניו יורק, שם נפטר ב-21 ביולי 2011.

בשנת 1992 חודש הפסטיבל ביוזמת דליה מרוז שהביאה את חנה צור המנהלת המוזיקלית וגרשון כהן המפיק ומאז הוא מנוהל על ידי העמותה לקידום מוזיקה ותרבות באבו גוש והרי יהודה שמזכירה הוא בנימין גדליהו. הפסטיבל מושך אליו אוהבי מוזיקה רבים מכל הארץ בשל איכות התוכנית האמנותית הכוללת מיטב המקהלות מהארץ ומקהלות מחו"ל, בשילוב אקוסטיקה משובחת ונוף מרהיב.

מנצחת המקהלות וזמרת האלט חנה צור הייתה במשך 10 שנים מנצחת משנה לצד זיגי שטדרמן במתכונתו הקודמת של הפסטיבל וכיום היא המנהלת המוזיקלית של הפסטיבל בדמותו החדשה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פסטיבל אבן גוש בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]