פסטיבל הג'אז הבינלאומי אילת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: נימה שיווקית ובלתי-אנציקלופדית.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
סמל פסטיבל "ג'אז בים האדום" שהתקיים עד שנת 2004

פסטיבל הג'אז הבינלאומי אילת הוא פסטיבל ג'אז, המתקיים מדי שנה בנמל אילת, מאז 1987.

הפסטיבל החל את דרכו תחת השם "ג'אז בים האדום" (כפרפרזה על הפסטיבל המפורסם "ג'אז בים הצפוני") ב-31 באוקטובר 1987 ונערך מאז כל שנה בשבוע האחרון של חודש אוגוסט. בשנת 2004 הוחלף המפיק הראשון של הפסטיבל, אבי יפרח (חברת מולטימדיה) ושמו שונה לשם הנוכחי. מבין מייסדיו ומנהלו האמנותי מאז ראשית דרכו הוא פסנתרן הג'אז דני גוטפריד. גוטפריד ניהל את הפסטיבל לאורך 22 שנה והוליך אותו במהלך השנים מאירוע צנוע לאירוע שנתי רב ממדים, פסטיבל הנחשב אחד מהחשובים בעולם הג'אז. גוטפריד פרש בשנת 2008 וכמחליפו מונה בשנת 2009 הקונטרבסיסט אבישי כהן. באוקטובר 2011 פורסם כי הסקסופוניסט אלי דג'יברי ואיש הרדיו דובי לנץ נבחרו לשמש כמנהלים האמנותיים של הפסטיבל. השניים נכנסו לתפקיד לאחר שלוש שנים בהן ניהל כהן את הפסטיבל.

הפסטיבל מקיים כעשרה מופעים כל לילה במשך 4 ימים, כאשר במרבית הזמן מתקיימים במקביל שני מופעים. הלהקות המגיעות מחוץ לארץ מופיעות פעמיים (כדי לאפשר לקהל לראות את כל המופעים המופיעים במקביל) והישראליות מופיעות בחלקן פעם אחת ובחלקן פעמיים. הפסטיבל מציג כל שנה כתריסר הרכבים בינלאומים, מצמרת הג'אז העכשוי, ומספר דומה של להקות ישראליות. פסטיבל הג'אז הבינלאומי באילת הוא אירוע הג'אז הגדול ביותר המתקיים בישראל מזה שנים רבות. בשנת 2008 נרשמו כ-85,000 כניסות של בודדים ל40 מופעי הפסטיבל.

לפסטיבל מוניטין בינלאומי מצוין והוא מוכר היטב בקהילת הג'אז העולמית בה קנה מקום של כבוד.

בכל ערב, לאחר סיום ההופעות, מתקיים מופע משותף ("ג'אם סשן") עד עלות השחר על שפת בריכת אחד המלונות, בהשתתפות חלק מהאמנים האורחים בפסטיבל ומוזיקאים ישראליים. במהלך ימי הפסטיבל מועברות על ידי האמנים המשתתפים סדנאות וכיתות אמן.

בין האמנים אשר הופיעו במהלך שנות הפסטיבל נמנים:מייקל ברקר, רנדי ברקר, ויין שורטר, הרבי הנקוק, דייב ליבמן, ג'ורג' קולמן, רד רודני, ג'ון סקופילד, מישל פטרוצ'יאני, צ'ארלי היידן, ג'ו הנדרסון, צ'יק קוריאה, דם, יזע ודמעות, טאוור אוף פאוור, מנהטן טרנספר, בטי קרטר, אבי לינקולן, דיאן ריבס, באד פלאס, טיטו פואנטה, גארי ברטון, צ'ארלס לויד, הירומי, טוטס טילמנס, ספיירוג'יירה, מייק סטרן, בילי קובהם ועוד - שמות מפורסמים רבים. במשך השנים שולבו בפסטיבל גם מופעים מתחום מוזיקת העולם וכאלו המשלבים סגנונות שונים של ג'אז.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]