פסטיבל סרטי נשים הבינלאומי בקהיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו הפסטיבל

פסטיבל סרטי נשים הבינלאומי בקהירערביתمهرجان القاهرة الدولي لسينما المرأة ובראשי תיבות באנגלית CIWFF) היא יוזמה עצמאית המוקדשת לתמיכה בסרטים בבימוין של נשים מכל רחבי העולם.[1] 

מטרת הפסטיבל היא לשמש כפלטפורמה שדרכה סרטים שנוצרו על ידי נשים יוצגו לקהל וכן להוות "נקודת מפגש עבור הקהל והיוצרות".[2] לצורך כך, הסרטים מוקרנים ללא תשלום[3] עם כתוביות בערבית ובאנגלית,[4] ונערכים פאנלים, הפעלות, וכיתות אמן עם אורחי הפסטיבל.[5]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפסטיבל הראשון התקיים בשנת 2008 בשמות אנטרה סינאסטאס (בערבית: بين سينمائيات) או שיירת סרטי נשים ערביות ומאמריקה הלטינית (בערבית: قافلة سينما المرأة العربية واللاتينية).[6] במקומות שונים בעולם הערבי, אמריקה הלטינית, והעולם דובר הספרדית.[7] במהלך השנים, היוזמה פותחה עד שבסופו של דבר, היא התרחבה לכדי פסטיבל בינלאומי המתרחש בקהיר, ואשר עדיין כולל את הקרוואן כאחד מקטעי הפסטיבל הרבים.

אירועים ופעילויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך כל הפסטיבל, כיתות אמן ופאנלים מתקיימים כדי להכיר לקהל את היוצרות וכדי לפתח דיונים על הנושאים שהסרטים עוסקים בהם.

אחד מעמודי התווך של הפסטיבל הוא "סדנת דקה אחת" (בערבית: ورشة أفلام الدقيقة الواحدة). את הסדנה מדריכה הבמאית ומייסדת CIWFF, אמאל רמסס, ובו היא מלמדת נשים שאינן מעולם הקולנוע את היסודות של עשיית סרטים קצרים על מנת לכתוב, לשחק, לצלם ולביים סרט באורך דקה בנושא נבחר. הסדנה מתקיימת מספר פעמים במהלך השנה בערים שונות ברחבי מצרים והעולם הערבי, אמריקה הלטינית ואירופה.[8]

בכל פסטיבל מבנה התוכנית הוא שונה,[9] אך הוא תמיד כולל את הקרוואן שהיה האירוע שהוליד אותו.[10] כל שנה גם נבחרת קולנוענית אחת הזוכה למחווה והכרה, ומבחר מסרטיה מוקרן בקטע הנקרא ′Tribute to a Cineaste′, במסגרתו היא גם מקיימת פאנל ומקבלת שאלות מהקהל.[11] תוכניות אחרות שחוזרות על עצמן כוללות "מדינה בפוקוס" ו"פסטיבל אורח"—בו הפסטיבל מארח פסטיבל נשים אחר מכל מקום בעולם.[12]

פרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת CIWFF מוענק רק פרס אחד: פרס הקהל. הוא ניתן לראשונה ב-2013. כל הסרט שמוצג בפסטיבל מועמד לפרס, מלבד הסרטים מהקרוואן, תוכנית המחווה או הסדנה. רק ציבור באי הפסטיבל מצביעים לזוכה, אין התערבות מצד הפסטיבל או וועדותיו. אם נבחר סרט קצר, הפרס מחולק בינו לבין הסרט שבמקום השני. את הפרס מקבלת במאית הסרט הזוכה, וסרטה מוקרן בערב סגירת הפסטיבל.

בין הסרטים שזכו בפרס הקהל הם:

שנה סרט במאית
2017 آية والبحر מרים טוזאני
2016 رحلة في الرحيل
[13]
הנד צ'ופאני
2014 يد اللوح כותר בן הניה
Herfeh: Mostanadsaz
[14]
פרהנאז שריפי, פירוזה חוסרובאני, מינה קשאווראז, נהיד רזאי, סהר סלהשור, ספידה אבטאהי, שירין ברגהנוואר
2013 Silent City תריס אנה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "Cairo International Women Film Festival". Cairowomenfilmfest.com. 
 2. ^ "Ninth Cairo International Women's Film Festival hosts 60 international movies". Daily News Egypt. 28 בפברואר 2016. 
 3. ^ "Cairo International Women’s Film Festival: Unique Festival Returns For Seventh Edition | | Cairo 360 Guide to Cairo, Egypt". Cairo360.com. 
 4. ^ "Portail du film documentaire". Film-documentaire.fr. 
 5. ^ "Cairo International Women Film Festival". Cairowomenfilmfest.com. 
 6. ^ "INTERVIEW: Filmmaker Amal Ramsis on the 9th Cairo Int'l Women's Film Festival - Film - Arts & Culture - Ahram Online". English.ahram.org.eg. 22 בפברואר 2016. 
 7. ^ "9th Cairo International Women's Film Festival" (PDF). Cairowomenfilmfest.com. 
 8. ^ "Cairo International Women Film Festival". Cairowomenfilmfest.com. 
 9. ^ "7th Cairo International Women’s Film Festival makes strong comeback". Egypt Independent. 27 בנובמבר 2014. 
 10. ^ "Cairo International Women Film Festival". Cairowomenfilmfest.com. 16 בנובמבר 2014. 
 11. ^ "Dutch Filmmaker at the Cairo International Women’s Film Festival | Netherlands Embassy in Cairo, Egypt". Egypt.nlembassy.org. 
 12. ^ "Cairo International Women Film Festival". Cairowomenfilmfest.com. 
 13. ^ "Trip Along Exodus • كُلفة الثورة ومسيرة إلياس شوفاني بـ«رحلة في". Tripalongexodus.com. 17 באפריל 2016. 
 14. ^ "فاز بجائزة الجمهور هذا العام: فيلم يد... - Cairo International Women's Film Festival | Facebook". Facebook. 4 בדצמבר 2014.