פסק דין לאבינג נגד וירג'יניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פסק דין לאבינג נגד וירג'יניה
(Loving v. Virginia)
Seal of the United States Supreme Court.svg
בית המשפט העליון של ארצות הברית
טענות נשמעו ב-10 באפריל 1967
החלטה: 12 באפריל 1967
שם מלא של המקרה ריצ'רד פרי לאבינג, מילדרד ג'טר לאבינג נגד וירג'יניה
Richard Perry Loving, Mildred Jeter Loving v. Virginia
מראה מקום 388 U.S. 1
החלטת בית המשפט העליון
פסילת החוקים האוסרים על נישואים בין-גזעיים
המותב
נשיא בית המשפט העליון: ארל וורן
חברי המותב: הוגו בלאק, ויליאם אורוויל דאגלס, טום קלארק, ג'ון מרשל הארלן השני, ויליאם ברנן, פוטר סטוורט, ביירון וייט, אבה פורטס

לאבינג נגד וירג'יניהאנגלית: Loving v. Virginia) הוא פסק דין של בית המשפט העליון של ארצות הברית משנת 1967 שהיווה ציון דרך בתחום זכויות האזרח, כאשר פסל את החוקים האוסרים על נישואים בין-גזעיים (אנ').

העותרים היו מילדרד לאבינג, אישה שחורה, וריצ'רד לאבינג, גבר לבן, שנידונו לשנת מאסר בווירג'יניה עקב זה שנישאו זה לזה. הנישואים שלהם הפרו את החוק נגד נישואי תערובת של המדינה משנת 1924, שאסר על נישואים בין אנשים המסווגים כ"לבנים" לבין אנשים המסווגים כ"צבעוניים" ("colored"). החלטת בית המשפט העליון קבעה פה אחד כי איסור זה הוא בלתי חוקתי, כשהם דוחים תוך כך את ההחלטה בתיק "פייס נגד אלבמה" (1883) ומבטלים את כל המגבלות לנישואים על בסיס גזע בארצות הברית.

בעקבות ההחלטה חלה עלייה בנישואים בין-גזעיים בארצות הברית, וההחלטה מצוינת מדי שנה ב-Loving Day, ב-12 ביוני. ההחלטה הפכה לנושא של כמה שירים ושלושה סרטים, כולל הסרט "לאבינג" (אנ') משנת 2016. החל משנת 2013 ההחלטה החלה מצוטטת כתקדים, בפסיקת בית המשפט הפדרלי בארצות הברית, הקובעת כי הגבלות על נישואים חד-מיניים בארצות הברית הן לא חוקתיות, וכולל בהחלטת בית המשפט העליון בתיק משנת 2015 אוברגפל נגד הודג'ס, שקבעה כי הזכות הבסיסית להינשא מובטחת לזוגות חד-מיניים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

US Department of Justice Scales Of Justice.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא חוק ומשפט. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.