פס גלילה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

"פס גלילה" (scrollbar) במחשבים, הוא הפס שבצד או בתחתית חלונות ודפדפנים, אשר באמצעותו גוללים את הדף למעלה או למטה, ימינה או שמאלה.

פס גלילה אנוכי (הוריזונטלי) ופס גלילה אופקי (תחתון)

ה'גלילה' היא טכניקה אינטראקציה שבו טקסט רציף, תמונות או כל תוכן אחר יכול להיגלל לכיוונים למעלה, למטה, שמאלה או ימינה על תצוגת מחשב, כך שניתן יהיה לצפות בכל התוכן, גם אם חלק קטן מהתוכן ניתן לראות על המסך של המכשיר בבת אחת. הוא מציע פתרון לבעיה של ניווט למיקום ידוע או לא ידוע במרחב מידע דו ממדי. פס הגלילה ידוע גם בשם 'ידית' בממשק משתמש גרפי בגרסאותיו הראשונות. הוא נמצא במגוון רחב של מכשירים אלקטרוניים כולל מחשבים, מחשבונים גרפים, טלפונים ניידים, נגני מדיה ניידים. המשתמש מקיים אינטראקציה עם האלמנטים של סרגל הגלילה באמצעות שיטה כלשהי של פעולה ישירה, סרגל הגלילה מתרגמת פעולה זו לפקודות גלילה, והמשתמש מקבל משוב באמצעות עדכון חזותי של אלמנטים של סרגל הגלילה ושל תוכן הגלילה.

אף על פי שעיצובי גלילה שונים זה מזה לאורך ההיסטוריה, הם מופיעים בדרך כלל על צד אחד או שניים של אזור הצפייה כשטחים מלבניים ארוכים המכילים סרגל (או אגודל) שניתן לגרור לאורך מסלול מסוים כדי להזיז את גוף המסמך. הוא עשוי להיות ממוקם אנכית, אופקית, או שניהם. תלוי באיזה כיוון התוכן משתרע מעבר לגבולות שלו. שני החצים כלולים לעיתים קרובות על קצה אחד של ה'שוקת' (המקום שבו פס הגלילה עובר) עבור התאמות מדויקות יותר. ל- "שוקת" הזאת יש שמות שונים בסביבות שונות: ב- Mac OS X 10.4 הוא נקרא Scroller בפלטפורמת ג'אווה הוא נקרא "thumb" או "knob"; אתר מיקרוסופט.נט מתייחס אליו כאל "תיבת גלילה" או "תיבת אגודל" ("scroll box" or "scroll thumb"); בסביבות אחרות זה נקרא elevator" או "quint", "puck", "wiper" או "grip".

בעברית, קיים לעיתים בלבול בין לשונית (tab) לבין פס גלילה.

Crystal Clear app ktalkd.png ערך זה הוא קצרמר בנושא מחשבים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.