פעם שלישית גלידה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פעם שלישית גלידה הוא ניב עברי ישראלי נפוץ.

השימוש בניב[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים חילוקי דעות באשר לצורת השימוש הנכונה בניב וכיום מקובלות שתי צורות שימוש בו. הביטוי נאמר כאשר אדם פוגש את חברו יותר מפעמיים בפרק זמן קצר ושלא כהרגלו. כאשר מתרחשת הפגישה המקרית הראשונית הרי שמדובר בדבר נורמלי וסביר. כאשר תוך זמן קצר מתבצעת פגישה שנייה על פי צורת השימוש הראשונה נהוג להזהיר ברוח הפתגם המקורי "בפעם הבאה תהיה חייב לי גלידה" בווריאציות שונות. על פי צורת השימוש השנייה נהוג כעת לומר את המשפט "פעם שלישית גלידה" לאות אזהרה לעתיד לבוא. על פי צורת השימוש הראשונה בפגישה השלישית שמתרחשת תוך זמן קצר נהוג לומר את המשפט המקורי.

לאחר המשפט בדרך כלל מתנהל ויכוח תאורטי קל בנוגע למימונה של אותה גלידה. למעשה, לא מדובר באמת על מצב בו אוכלים המכרים הנפגשים גלידה אלא על סוג של מטונימיה שמטרתה להראות את הרצון לחגוג את צירוף המקרים הנדיר.

מקור הניב[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור הניב איננו ברור לגמרי. יש המשערים שהגיע מניב גרמני דומה: "nächstes Mal gibst du mir einen aus", שפירושו: בפעם הבאה תצטרך לקנות לי משקה. הניב הישראלי שונה מהניב הגרמני גם בחסרונה של "הפעם השלישית" בגרמנית, והן באשר למה שקורה בפעם השלישית - על פי הניב הגרמני מי שאומר את המשפט יקבל משקה על חשבון חברו ועל פי הניב העברי מי שאומר את המשפט או מי שהמשפט מכוון עליו יקנה לשני המכרים גלידה. המפרשים את הניב העברי ככזה שיש לאומרו בפגישה השנייה מוסיפים שוני נוסף. ניב דומה ברוח הניב הגרמני מצוי בשפה ההולנדית.

טענה נפוצה ולא מבוססת בעניין מקור הביטוי, הרווחת ברשת האינטרנט היא שמקור הביטוי בביטוי קרוב באנגלית - If I see you next time I'll scream (בתרגום חופשי: אם אראה אותך בפעם הבאה אצעק), אלא שבעקבות הצליל הדומה הפכו המילים I scream (אני אצעק) ל- Ice-cream (גלידה), אלא שגם בביטוי זה לא מופיעה "הפעם השלישית", וגרוע מכך, בדיקה בגוגל מעלה שכלל לא קיים ביטוי כזה בשפה האנגלית. בתאוריה זו תומך גם הלשונאי רוביק רוזנטל (הזירה הלשונית 1/10/2004) -

"המקור הקרוב ביותר ל"פעם שלישית גלידה" הוא ביטוי באנגלית שמופיע בכמה גרסאות. באנגלית הבריטית נאמר לאחר שתי פגישות או נסיונות שלא עלו יפה: ‭:Third time lucky‬ בפעם השלישית יתמזל מזלנו. הגרסה האמריקנית לביטוי היא Third time's a charm ‬ בפעם השלישית יתרחש קסם. מאיפה צצה אם כן הגלידה במקום הקסם והמזל? ייתכן בהחלט שכאן השפיע ביטוי שכן מצוי באנגלית: If I see you next time I'll scream. המשחק הלשוני הזה גם שימש בעבר בבריטניה כגימיק בסיסמה לגלידה, נוסח: "I scream: Ice cream!".

רוביק רוזנטל, הזירה הלשונית 24/12/2004


אך כנראה שמקור הביטוי בא מהשיר הפופולרי משנת 1927 "Ice Cream (I Scream, You Scream, We All Scream for Ice Cream)".  בפזמון שרים שלוש פעמים את המילה צעקה (scream) ובצעקה השלישית שרים את הצמד ice cream דהיינו גלידה, ולכן יש בפעם השלישית גלידה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]