פראנקוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אחוזת אלאטיני, סלוניקי.[1]
אחוזת מודיאנו, סלוניקי.[1]

פראנקוס (גם "סניורס פראנקוס", בתרגום לעברית: "גבירים אירופאים") היה כינוי ליהודים ממוצא ספרדי ואיטלקי, שהיו סוחרים עשירים והתיישבו בארצות שונות במערב אירופה וברחבי האימפריה העות'מאנית, ויצרו קהילות יהודיות נבדלות שהיוו עלית החברתית והכלכלית בערים בהן ישבו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מהמאה ה-16 התגבשו קבוצות של צאצאי אנוסים מחצי האי האיברי ויהודים איטלקים בקהילות ברחבי מערב אירופה. קבוצות סוחרים עשירים אלו החלו בפעילות כלכלית ותרבותית ענפה ומרושתת היטב ברחבי אירופה ובאימפריה העות'מאנית.

הפראנקוס ייסדו קהילות בסלוניקי, איסטנבול, חאלב, איזמיר, תוניס וערים נוספות, והביאו עימם חינוך מערבי, קשרים כלכליים ענפים ורוח של מודרניזציה. הפראנקוס היוו קבוצה נבדלת בתוך הקהילות היהודיות ונהנו מזכויות יתר (קפיטולציות), הטבות במכס, וחיו לרוב תחת חסות המעצמות האירופאיות.

הפראנקוס בסלוניקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת המאה ה-16 היגרו סוחרים עשירים מאיטליה אל סלוניקי שביוון, והתחילו את פיתוח התעשייה בעיר בהקמת תשתית תאורה, ביצור ובהפצת גז טבעי, בפיתוח אמצעי תחבורה, טחנות מים, שסייעו לייצור הטקסטיל, יסדו בתי חרושת, בתי חולים ובתי ספר, ותקעו יתד בתעשיית הטבק ובקידום התיעוש והמודרניזציה של העיר.[2][3]

הפראנקוס בתוניס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – גראנה

בתוניס היו הפראנקוס רובם ככולם יוצאי העיר ליבורנו שבאיטליה, וכונו 'ליבורנזים' או 'גראנה'. לפי חיבורו של ונטורה דה פרדיסו (Venture di Paradiso) היה לסוחרים יוצאי ליבורנו תחום מיוחד בנמל תוניסיה, עם רציפים משלהם, ואף המכס היה נותן להם שירות מיוחד. לסוחרים יוצאי ליבורנו היה זיכיון למסחר עם ארצות הלבנט וקשרי מסחר הדוקים עם נמלי אירופה, שהיו חשובים לשליטים המקומיים.

ב-1738 מונה יצחק לומברוזו שהיה בן לקהילת הגראנה, לרב ראשי של תוניס.

ריבוד חברתי וקשרי נישואין[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפראנקוס הקפידו להביא את בניהן ובנותיהן בברית הנישואים עם משפחות איטלקיות וספרדיות-מערביות אחרות או משפחות בעלות ייחוס וממון ואם לא היה בנמצא העדיפו להמתין עד שיימצאו להם בני זוג הולמים. הילדים למשפחות המיוחסות, ובהן משפחות אלאטיני, פרננדס-דיאס, מודיאנו, נברו וקסטלנואובו נישאו בתוך המשפחה, בתוך המעמד החברתי-כלכלי או לילדים למשפחות עשירות ומיוחסות אחרות מהתפוצה או מחוצה לה.[1][4]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הפרנקוס בחלב והשפעת הקפיטולציות על תושביה היהודים, א' לוצקי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]