פרדריק דאגלס, עבד אמריקני, סיפור חייו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פרדריק דאגלס, עבד אמריקני, סיפור חייו
Narrative of the Life of Frederick Douglass, an American Slave
פרדריק דאגלס, עבד אמריקני, סיפור חייו.jpg
מידע כללי
מאת פרדריק דאגלס
שפת המקור אנגלית
סוגה אוטוביוגרפיה, מסה
הוצאה
שנת הוצאה 1845
מספר עמודים 164
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת נהר
שנה 2006
תרגום מיכל אילן
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 002505537
המהדורה משנת 1845

פרדריק דאגלס, עבד אמריקני, סיפור חייואנגלית: Narrative of the Life of Frederick Douglass, an American Slave) הוא חיבור אוטוביוגרפי ומסה בזכות ביטול העבדות שנכתבה על ידי הנואם והעבד המשוחרר פרדריק דאגלס, ויצאה לאור בשנת 1845. בדרך כלל היא נחשבת לידועה ביותר מבין מספר סיפורים שכתבו עבדים משוחררים במרוצת אותה תקופה בארצות הברית.

בשנים שקדמו לצאת הספר לאור עסק דאגלס במסע הסברה שבו הציג את קורות חייו והטיף במרץ לביטול העבדות. השפה העשירה שבה השתמש דאגלס גרמה לכך שמאזיניו חשדו בו בהונאה: מסיבות של ביטחון אישי לא סיפר דאגלס לשומעיו מהו שמו המקורי, המחוז בו נולד ומהם שמות אדוניו. בנוסף, השכלתו סתרה את הידוע לגבי בורותם של עבדים. כדי לְהָזֵם את טענות ההתחזות החליט דאגלס לכתוב את סיפורו האוטוביוגרפי. בשנת 1845 יצא לאור ספרו Narrative of the Life of Frederick Douglass, An American Slave (בתרגומו העברי "פרדריק דאגלס, עבד אמריקני, סיפור חייו"), המתאר לפרטי פרטים את תולדות חייו של המחבר תוך שימוש בשמותיהם האמיתיים של כל הנוגעים בדבר, כך שלא ניתן היה לפקפק באמיתות הסיפור. לספר זה מקום חשוב בהיסטוריה של ארצות הברית: הייתה זו הפעם הראשונה שבה עבד שחור העלה על הכתב תיאור מפורט של סיפור חייו.

יחד עם "אוהל הדוד תום", היה ספר זה אחד מפיסות הספרות המשפיעות ביותר, שהניעו את התנועה לביטול העבדות באמצע המאה התשע-עשרה בארצות הברית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]