לדלג לתוכן

פרובינציית ייליך-קלווה-ברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פרובינציית ייליך-קלווה-ברג
Provinz Jülich-Kleve-Berg
ממשל
שפה נפוצה גרמנית
עיר בירה קלן
גאוגרפיה
יבשת אירופה
היסטוריה
הקמה קונגרס וינה
תאריך 1815
פירוק הקמת פרובינציית ריינלנד
תאריך 1822
ישות קודמת צרפתצרפת הקיסרות הצרפתית הראשונה
הדוכסות הגדולה של ברג
ישות יורשת פרובינציית ריינלנד
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פרובינציית ייליך-קלווה-ברגגרמנית: Provinz Jülich-Kleve-Berg) הייתה פרובינציה של פרוסיה מ-1815 עד 1822. ייליך-קלווה-ברג הוקמה בשנת 1815 משטחים שסופחו על ידי ממלכת פרוסיה מצרפת והדוכסות הגדולה של ברג, ופורקה בשנת 1822 כאשר אוחדה עם הדוכסות הגדולה של הריין התחתון ויצרה את פרובינציית ריינלנד. קלן הייתה בירת המחוז.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר המלחמות הנפוליאוניות, קונגרס וינה החזיר את דוכסות קלווה לממלכת פרוסיה, אשר שילב את השטחים עם שאר נחלות הריין שנלקחו בחזרה מצרפת (חלרה הפרוסית ונסיכות מורס) עם האדמות הרייניות שנרכשו בווינה - דוכסות ייליך ודוכסות ברג יחד עם חלקים מנסיכות הבוחר מקלן והעיר החופשית וההנזה של קלן ועוד כמה טריטוריות קטנות יותר.

ב-30 באפריל 1815, השלטונות הפרוסיים ארגנו מחדש את מדינות הממלכה ל-10 מחוזות Verordnung wegen verbesserter Einrichtung der Provinzialbehörden, אשר ייליך-קלווה-ברג הייתה אחת מהם. שם המחוז התייחס לדוכסויות המאוחדות של יוליך-קלווה-ברג, טריטוריה לשעבר של האימפריה הרומית הקדושה שהכילה את רוב האזור.

בירת הפרובינציה הייתה קלן, כאשר המחוז חולק ל-Regierungsbezirke (מחוזות) של דיסלדורף, קלווה וקלן החל מה-22 באפריל 1816. נשיא המחוז היה פרידריך, רוזן סולמס-לאובאך.

ב-22 ביוני 1822, צו של הקבינט הפרוסי איחד את המחוז עם הדוכסות הגדולה של הריין התחתון, עם בירתה בקובלנץ, כדי ליצור את פרובינציית ריינלנד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]