פרוטוקול דיפי-הלמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בקריפטוגרפיה, פרוטוקול דיפי-הלמן (Diffie-Hellman) הוא הפתרון המעשי הראשון לבעיית הפצת המפתחות, ביתר פירוט לבעיית "שיתוף מפתח". הפרוטוקול מאפשר לשני משתתפים שלא נפגשו מעולם ואינם חולקים ביניהם סוד משותף כלשהו מראש, להעביר ביניהם מעל גבי ערוץ פתוח (שאינו מאובטח) סוד כלשהו כך שאיש מלבדם אינו יודע. פרוטוקול דיפי-הלמן מתמודד עם בעיה זו בשיטה אסימטרית. הפרוטוקול פוטר מהצורך לשמור מפתחות הצפנה סודיים לאורך זמן; תחת זאת המצפין יכול להכין מפתח הצפנה ארעי, להעבירו באמצעות הפרוטוקול לצד השני ואז התקשורת ביניהם יכולה להיות מוצפנת באמצעות צופן סימטרי מהיר כמו AES כאשר מפתח ההצפנה הוא הסוד המשותף או מפתח אחר שנגזר ממנו באמצעות פונקציה מוסכמת ובגמר השימוש בו המפתח מושמד.

בטיחות הפרוטוקול מסתמכת על הקושי שבפתרון בעיית דיפי-הלמן, הדומה לבעיית הלוגריתם הדיסקרטי. הגרסה הבסיסית המתוארת להלן מספקת הגנה על סודיות המפתח המשותף כנגד יריבים פסיביים בלבד המסוגלים לצותת לערוץ התקשורת, אולם אינה מספקת הגנה מפני יריב אקטיבי המסוגל ליירט מסרים ולשנותם. למעשה, הפרוטוקול אינו מספק את מה שקרוי "אימות זהויות המשתתפים". המשתתפים בפרוטוקול יכולים להיות סמוכים ובטוחים כי מלבדם אין איש יודע מהו המפתח ששיתפו, אולם אינם מקבלים כל ערובה כל אחד לגבי זהות המשתתף האחר.

פרוטוקול דיפי הלמן הוצג לראשונה ב-1976 על ידי ויטפילד דיפי ומרטין הלמן, במאמר "כיוונים חדשים בהצפנה"[*], המהווה ציון דרך בתולדות ההצפנה המודרנית. במאמרם הציגו דיפי והלמן רעיון מהפכני לאותה עת - רעיון המפתח הפומבי. הם הראו כיצד רעיון זה יכול לפתור את בעיית העברת מפתח הידועה מבלי שהמשתתפים ייאלצו להיפגש כלל. כמו כן הראו לראשונה כיצד ניתן ליישם חתימה דיגיטלית בעזרת מפתח פומבי. הרעיונות שהציגו הובילו לאחר מכן להמצאות נוספות בתחום זה, כמו RSA, צופן אל-גמאל, חתימת אל-גמאל וכן DSA.

Diffie-hellman.jpg

הגרסה הבסיסית היא כדלהלן:

הכנה חד-פעמית: המשתתפים בפרוטוקול אליס ובוב, לצורך העניין (A ו-B) בוחרים ומפיצים באופן ציבורי, ראשוני \ p גדול ויוצר \ \alpha של \ \mathbb{Z}^{*}_p כאשר \ 2 \le \alpha \le p - 2. בסיום הפרוטוקול A ו-B משתפים ביניהם מפתח הצפנה \ K, בצורה מאובטחת (כך שאף גורם זר לא יכול לדעת מהו). מפתח זה יכול לשמש להצפנת מסרים באמצעות אלגוריתם סימטרי כלשהו.

מסרי הפרוטוקול:

  1. \ \mbox{A} \rightarrow \mbox{B}: \ \ \alpha^x \ \mbox{ mod }p \ \
  2. \ \mbox{A} \leftarrow \mbox{B}: \ \ \alpha^y \ \mbox{ mod }p \ \

פעולות הפרוטוקול:

  1. A בוחר שלם אקראי סודי \ x כאשר \ 1 \le x \le p - 2 ושולח ל-B את מסר 1 לעיל.
  2. B בוחר שלם אקראי סודי \ y כאשר \ 1 \le y \le p - 2 ושולח ל-A את מסר 2 לעיל.
  3. B מקבל את  \ \alpha^x ומחשב את המפתח המשותף כ-\ K = (\alpha^x)^y \mbox{ mod } p.
  4. A מקבל את \ \alpha^y ומחשב את המפתח המשותף כ-\ K =(\alpha^y)^x \mbox{ mod }p.

אליס ובוב שידרו זה לזה את הערכים \ \alpha^x ו-\ \alpha^y (מודולו p) בהתאמה. נניח שמאזין נסתר הצליח לקלוט את שני המספרים הללו. המאזין נאלץ לחשב בעזרתם את \ \alpha^{xy} \text{ mod }p (כאשר \ p ו- \ \alpha פומביים), מכיוון ש- \ x ו- \ y אינם ידועים לו (שכן הם מעולם לא שודרו). בעיה זו (חישוב \ \alpha^{xy} מתוך \ \alpha^x ו- \ \alpha^y) (מודולו p), נקראת בעיית דיפי-הלמן, ונחשבת לבעיה קשה אם \ p הוא מספר גדול.

מאזין המסוגל לחשב את \ x מתוך הערך של \ \alpha^x , יכול לחשב את ה'סוד' של אליס ובוב. חישוב \ x מתוך \ \alpha^x נקראת בעיית הלוגריתם הדיסקרטי, ואף היא נחשבת לבעיה קשה. מי שיכול לפתור את בעיית הלוגריתם הדיסקרטי באופן יעיל, בוודאי יכול לפתור גם את בעיית דיפי-הלמן המקבילה באופן יעיל. ההיפך אינו ידוע: עדיין לא נמצאה הוכחה לכך שהיכולת לפתור את בעיית דיפי-הלמן שקולה ליכולת לפתור את בעיית הלוגריתם הדיסקרטי.

כאמור כל הפעולות מבוצעות מודולו הראשוני \ p. החישוב המודולרי הכרחי לצורך בטיחות הפרוטוקול כיוון שבלעדיו, אליס משדרת את המספר השלם \ \alpha^x, כאשר \ \alpha ידוע לכל. במקרה הזה בעיית הלוגריתם הדיסקרטי קלה מאוד לפתרון, מכיוון שמספר הספרות העשרוניות הדרושות לכתיבת \ \alpha^x קרוב למספר הספרות של \ \alpha כשהוא מוכפל בנעלם \ x. כדי למצוא את \ x די לחלק את מספרי הספרות זה בזה. מאידך חישוב \ x מתוך השארית לאחר חילוק \ \alpha^x ב-\ p אינו קל.

בעיית דיפי-הלמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעיית דיפי-הלמן - Diffie-Hellman problem בקיצור DHP היא בעיה מתמטית קשה שהועלתה לראשונה על ידי ויטפילד דיפי ומרטין הלמן בהקשר של קריפטוגרפיה. הסיבה לאטרקטיביות הבעיה היא העובדה שהיא מהווה על פניה, פונקציה חד-כיוונית. ויש עניין רב בקריפטוגרפיה בפונקציות חד-כיווניות כיוון שהן הבסיס המתמתטי למרבית האלגוריתמים האסימטריים. פונקציה חד-כיוונית מאפשרת ביצוע תהליך הצפנה שהוא קל יחסית בכיוון אחד אבל קשה בכיוון ההפוך, דהיינו פענוח. אלא אם כן קיים מידע נסתר בידי המפענח שמקל על מלאכתו. המידע הנסתר קרוי מפתח פענוח או מפתח פרטי.

בעיית דיפי-הלמן היא כדלהלן:

בהינתן אלמנט מספר ראשוני \ p, יוצר \ \alpha של החבורה \ \mathbb{Z}^{*}_p, והערכים \ \alpha^x ו-\ \alpha^y מהו \ \alpha^{xy}?

באופן פורמלי \ \alpha הוא יוצר של חבורה ציקלית כלשהי (בדרך כלל בשדה סופי מסדר ראשוני או בעקום אליפטי) והערכים x ו-y שלמים אקראיים כלשהם.

בטיחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרוטוקול דיפי הלמן מתבסס כאמור על בעיית הלוגריתם הדיסקרטי בחבורות. הדרך העדיפה היא ליישמו מעל החבורה הכפלית \ \mathbb{Z}^{*}_p או החבורה הכפלית \ \mathbb{F}_{2^m}. הרעיון הוא שבחבורות אלו חישוב לוגריתמים קשה הרבה יותר מבחינה חישובית, מהעלאה בחזקה, קיימים אלגוריתמים פולינומאליים לחישוב חזקות גדולות מודולו \ p. כמו כל שיטת מפתח-פומבי, בטיחות הפרוטוקול תלויה בגודל המספר הראשוני \ p. כאשר לפי המקובל כיום \ p אמור להיות לפחות בסדר גודל של כ-2000 סיביות. כדי למנוע תקיפת הפרוטוקול באמצעות אלגוריתמים ידועים לפתרון לוגריתמים בחבורות. דרך אחרת ליישום פרוטוקול דיפי-הלמן היא, מעל קבוצת הנקודות בעקומה אליפטית מעל שדה סופי, רעיון זה הוא חלק ממערכת ECC שנחשבת כיעילה מאוד ויחודה הוא בגודל המפתח, שיכול להיות קטן באופן משמעותי, זאת מבלי לאבד מבטיחותו.

פרוטוקול דיפי הלמן ניתן לשינוי באופן שיספק גם אימות זהויות, על ידי קביעת הערכים \ \alpha^x ו-\ \alpha^y מודולו \ p כמפתחות ציבוריים של כל משתמש ואז על ידי חתימה על המפתחות (באמצעות סרטיפיקט) ניתן להבטיח את שייכותם לכל משתמש בהתאמה. בדרך זאת ניתן מענה לבעיית אימות הזהויות.

למרות שאולי נדמה כי פרוטוקול דיפי הלמן מספק למשתתפים בו הגנה על אופן בחירת המפתח ומונע שליטה חד צדדית באופן בו הוא נבחר. למעשה, הצדדים מסוגלים להשפיע על אופן בחירת המפתח על ידי בחירת \ x או \ y קטנים במכוון. לדוגמה בחירת מעריך \ x = 0 גורמת לכך שהמפתח יהיה בעצם \ \alpha^y. באופן דומה הפרוטוקול המתואר לעיל פגיע במיוחד להתקפה הבאה: אם \ p = Rq + 1 (כאשר \ R קטן כגון \ R = 2 ו-\ q ראשוני), אזי \ \beta = \alpha^q = \alpha^{(p - 1)/R} הוא מסדר \ R (ואז \ \beta = -1). תוקף אקטיבי כמתואר לעיל, יכול להחליף את המסרים ששלחו המשתתפים בערכים \ (\alpha^x)^q וכן \ (\alpha^y)^q בהתאמה, בכך גורם למפתח המשותף \ K להיות \ K = \alpha^{xyq} = \beta^{xy}. כתוצאה מכך, ערכו של \ K יהיה בטווח \ 1 או \ -1. כלומר יש צורך להבטיח כי המעריכים \ x ו-\ y יהיו בטווח המותר וכן שלא שונו בידי גורם זדוני כלשהו במהלך הפרוטוקול.

דוגמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדוגמה ניתנת במספרים קטנים לצורך המחשה בלבד; במציאות ביטחון הפרוטוקול דורש שהראשוני \ p יהיה גדול כאמור לעיל.

נבחר את המספר הראשוני \ p = 113 ו- \ \alpha = 3 הוא יוצר של \ \mathbb{Z}^*_{113}.

A בוחר את \ x = 45.
B בוחר את \ y = 63.
A שולח ל-B את \ 3^{45} \equiv 55 \pmod{113}.
B שולח ל-A את \ 3^{63} \equiv 73 \pmod{113}.
המשתתפים מחשבים את המפתח המשותף כדלהלן.
B מחשב את:
\ K = 55^{63} \equiv 78 \pmod{113},
A מחשב גם הוא את:
\ K = 73^{45} \equiv 78 \pmod{113}.
כעת בידי שניהם מפתח \ K זהה.

הכללות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקום לעבוד בחבורה הכפלית של המספרים מודולו הראשוני p (שהיא חבורת אוילר של p), אפשר לעבוד בכל חבורה ציקלית אחרת. השותפים צריכים לפרסם את החבורה G ואת האיבר a, ואז לחזור על התהליך כמתואר לעיל. הבעיות הניצבות בפני המאזין הסמוי נקראות 'בעיית דיפי-הלמן' ו'בעיית הלוגריתם הדיסקרטי' בחבורה G, בהתאמה.

דרך פופולרית לממש את פרוטוקול דיפי הלמן היא בעקום אליפטי דוגמת MQV. זאת בשל העובדה שקיימים אלגוריתמים תת-מערכיים לפתרון בעיית הלוגריתם הדיסקרטי בחבורה \mathbb{Z}_p^* מסיבה זו המפתחות צריכים להיות בסדר גודל של 2000 ספרות בינאריות לפחות, בעוד שבעקום אליפטי מוצע ביטחון דומה עם מפתחות קצרים בהרבה בסדר גודל של 256 סיביות.

מגבלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המגבלה העיקרית של פרוטוקול דיפי-הלמן היא רגישותו להתקפת אדם שבתווך, בה גורם שלישי (איב) מנהלת את הפרוטוקול עם אליס ובוב במקביל, כאשר היא מתחזה לצד השני. באופן זה, אליס ואיב מסיימות את הפרוטוקול עם מפתח הצפנה אחד, ואיב ובוב מסיימים הרצה אחרת של הפרוטוקול עם מפתח הצפנה שני. אליס בטוחה שהיא מדברת עם בוב ישירות, אך למעשה היא מדברת עם איב (אשר מממסרת את ההודעות אל בוב). לפתרון בעיה זו נדרש אימות זהות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]