פרויקט אגורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פרויקט אגורה
סמל הפרויקט
סוג: אתר אינטרנט
הקמה: 2006
מייסדים: צור טאוב וירון בן-עמי
שירותים עיקריים: עסק חברתי
agora.co.il
סמליל הפרויקט הישן

פרויקט אגורה הוא מיזם חברתי הממומש כאתר אינטרנט אשר מאפשר לאנשים שיש להם חפצים מיותרים למסור אותם בחינם, במקום שיזרקו או ישארו ללא שימוש, לאנשים אחרים אשר מחפשים אותם. כל אחד יכול למסור חפצים דרך האתר ולבקש לקבל את החפצים שאחרים פרסמו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האתר הוקם בשנת 2006 על ידי צור טאוב וירון בן-עמי, לאחר שצור נתקל בכמות גדולה של קולבים שנזרקו במחסן אופנה בו עבד, ושם עלה לו הרעיון להקים פלטפורמה למסירת חפצים במקום לזרקם לפח. לפרויקט הצטרפו נכון לאוגוסט 2013 מאות אלפי ישראלים, ובמהלך 2010 נמסרו דרכו מעל 70,000 חפצים שונים. ניתן למסור חפצים מכל הסוגים כגון רהיטים, מוצרי חשמל, ספרים, צעצועים, בגדים ועוד. בנוסף, פרויקט אגורה מהווה פלטפורמה לפעילויות התנדבות שונות ועזרה לקהילה על ידי כך שניתן להציע בחינם שירותים שונים אשר מועילים לשני הצדדים.

הפרויקט מגדיר עצמו כעסק חברתי אשר מקיים את עצמו כלכלית, וכן נעזר בתמיכה כספית מרצונם הטוב של משתמשיו.

על מנת לעודד מסירת חפצים בקרב המשתמשים ולא רק קבלתם, ומתוך אמונה שלכל אחד יש משהו בבית שאינו צריך ויוכל לתת לאחר, פותח מנגנון המחייב למסור לפחות חפץ אחד פעם בחודשיים, על מנת לראות חפצים חדשים אשר פורסמו ב-24 שעות האחרונות. כאשר מתפרסמים חפצים טובים במיוחד, הם בדרך כלל נחטפים תוך דקות ספורות, ולכן יש אינטרס לראות את החפצים בהקדם האפשרי. האתר פופולרי במיוחד בקרב סטודנטים, אשר נוטים לחסוך בעלויות הבית ומשתתפים בפרויקטים חברתיים, וגם בקרב זוגות צעירים, חיילים, בחורי ישיבות ואף פנסיונרים.

קוד אתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרויקט אגורה פועל לפי קוד אתי, אשר מנחה את משתמשי האתר ברוח הפרויקט[1]:

  • תאום העברת החפץ – אמנם יש אנשים המוכנים ורוצים לסייע בשינוע החפץ או משלוחו, אך האחריות על העברת החפץ היא בראש ובראשונה על המקבל.
  • התייחסות לשפע – שיתוף חפצים נתפס כמעשה מבורך המספק שפע הן לנותנים והן למקבלים. משתמשי האתר מוזמנים לקחת כל מה שהם צריכים או רוצים, אך להשאיר לאחרים את מה שאין להם בו צורך אמיתי.
  • פרסום מודעות הולמות – פרויקט אגורה הוא במה לנתינה חופשית בחינם, לכן המשתמשים אינם מורשים לפרסם מודעות מכירה, החלפה, מסירה ב"מחיר סמלי" או מודעות פרסומיות.
  • היו כנים – המשתמשים מתבקשים לתאר את מצבו האמיתי של החפץ שהם מפרסמים, במטרה למנוע עלבון ומפח נפש למקבל החפץ. עיקרון זה נובע מהתפיסה כי על אף שהחפץ נמסר בחינם, המקבל לא אמור לגלות במעמד המסירה '"הפתעות" לא נעימות שלא תוארו במודעה.
  • חייכו – פרויקט זה ממחיש לנו את הצדדים הטובים אשר בבני האדם. בכל פעם שאתם יוצרים קשר עם אדם אחר, אם זה במסר, מייל, טלפון או פנים אל פנים, עשו זאת בחביבות ועם חיוך.
  • הביעו את תודתכם – כאמור בסעיף הראשון, זה כלל אינו מובן מאליו שאנשים מוסרים חפצים מרצונם הטוב. הקפידו להודות לאדם שנתן לכם משהו מבלי לבקש דבר בתמורה. ניתן להודות בצורה מילולית או באמצעות שי סמלי, ואף ניתן לשלוח כרטיס ברכה נחמד.

אמנת הפרסום המיטיב[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר אגורה הוא אתר ששואף להשפיע לטובה על התפתחותם של האדם, החברה והסביבה. מתוך הבנה שפרסום הוא כח אשר יכול להשפיע לטובה, ובאותה מידה גם יכול לגרום נזק, הוחלט שבאתר יופיעו רק פרסומות המשפיעות לטובה, או לכל היותר אינן פוגעות, בהתפתחותם של האדם, החברה והסביבה. כפועל יוצא נוסחה אמנה אשר מבהירה אילו סוג פרסומות לא יוכלו להיות מוצגות באתר[2].

פרסים וזכיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרוצת הזמן זכה הפרויקט במס' פרסים בתחרויות שונות, הן במרחב האינטרנטי והן מחוצה לו, כגון: מלאכים ברשת וטקס פרסי האינטרנט[3].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]