פרויקט אמאד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פרויקט אמאד הוא הפרויקט האיראני ליצור נשק גרעיני שהחל בשנת 1992 ובשנת 2003 השתנה באופן רשמי לפרויקט ספאנד.

מטרת הפרויקט[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת הפרויקט היא ייצור 5 פצצות גרעיניות במשקל 10 קילוטון כל אחת והרכבתם על טילי שיהאב 3.

יוזמי הפרויקט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצמרת האיראנית המליצה להתחיל בפרויקט שאושר על ידי שר ההגנה, עלי שמח'אני, המועצה לטכנולוגיות מתקדמות, המועצה העליונה לביטחון לאומי, ונשיא איראן, חסן רוחאני. המלאכה הוטלה על המהנדס מוחסן פ'חרי- זאדה ומהנדסים משניים שבהם דוקטור עבאסי-דוואני ראש הפקולטה לפיזיקה באונברסיטת אימאם חוסיין שבטהראן ועמיתו מאגיד שהריארי מאוניברסיטת שהיד בהשתי שחוסל על ידי המוסד למודיעין ותפקידים מיוחדים בהצמדת פצצה לרכב שבו ישבו שהריארי ודוואני אך דוואני ניצל.

מהלך הפרויקט[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרויקט אמאד עלה לשולחן הצמרת האירנית כבר ב-1979 לאחר המהפכה האיראנית אך המנהיג העליון, חומייני, התנגד כיון שחשב שהרעיון אינו עולה בקנה אחד עם האסלאם. לאחר מותו החליטה איראן להתחיל בפיתוח של פרויקט אמאד ובייצור נשק גרעיני במסווה של מטרות אזרחיות. ובשנת 1992 החליטה להתחיל בפרויקט אמאד. בשנת 2003 לאחר הפלישה האמריקאית לעיראק חשפו מיליציות אופוזיציה את התוכנית. איראן הודיעה שהיא מפסיקה את תוכנית אמאד לנשק גרעיני צבאי ובמקומה הגיעה פרויקט ספאנד שאיראן הודיעה שהוא רק לצורך מחקר אבל מחשיפת הארכיון הגרעיני האיראני עולה כי פרויקט ספאנד מתחלק לשניים: החלק הראשון הוא למחקר ורפואה וכולי והשני ממשיך את פרויקט אמאד כמתכונתו. פרויקט ספאנד פועל עד היום.

המשא ומתן לעצירת הפרויקט[עריכת קוד מקור | עריכה]

2015: איראן ומעצמות העולם חותמות על הסכם לעצירת הפרויקט הגרעיני

2017: המוסד למודיעין ותפקידים מיוחדים פורץ לארכיון הגרעין האיראני וגונב חצי טון חומר מודיעיני וחושף כי על אף ההסכם איראן המשיכה בפרויקט הגרעין. מיד לאחר חשיפת מידע זה, ארצות הברית פרשה מההסכם.

2020: איראן פורשת כמעט מכל סעיפי ההסכם לאחר חיסולו של מפקד כוח קודס קאסם סולימאני בידי ארצות הברית.