פרויקט הגנום המוזיקלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פרויקט הגנום המוזיקליאנגלית: Music Genome Project) הוא פרויקט שנוצר בינואר 2000, במסגרתו צוות של מוזיקאים, טכנאי-סאונד ומתכנתים בראשות טים וסטרגרן פעלו "לתפוס את מהות המוזיקה" על ידי הפרדת כל שיר לכ-400 פרמטרים שונים. השם שנבחר מייצג הקבלה מוזיקלית לפרויקט הגנום האנושי, רק שבפרויקט זה במקום גנים ישנם פרמטרים מוזיקליים. הצירוף הקומבינטורי של פרמטרים אלה נותן תוכנית מתאר לשיר או מלודיה בדומה לכך שצירוף קומבינטורי של גנים (ואלמנטים נוספים) נותן תוכנית מתאר של אורגניזם.

האתר Pandora.com[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פנדורה (רדיו אינטרנט)

ב-2005, לאחר 5 שנות עבודה של משתתפי הפרויקט, עלה האתר פנדורה לרשת. האתר מאפשר למשתמשיו לחקור את טעמם המוזיקלי בהתאם לעקרונות שהתוו בפרויקט הגנום המוזיקלי. המשתמש מקליד שם מבצע או שיר בודד אותו הוא אוהב והאתר מנסה למצוא הומולוגיות לשיר בצורת שירים אחרים הקרובים אליו (זאת, שוב, בדומה לעקרונות ביואינפורמטים הנהוגים בביולוגיה). עקב מגבלות של זכויות יוצרים האתר אינו יכול להשמיע את השיר המבוקש מיד אלא רק לאחר מספר השמעות של שירים אחרים.

לאחרונה נכנסו לתוקף מגבלות חדשות אשר מונעות ממשתמשי האתר המתגוררים מחוץ לגבולות ארצות הברית מלהאזין למוזיקה המושמעת באתר. כיום האתר מממן את עצמו מפרסומות וממשתמשים מנויים אשר אינם נחשפים לפרסומות ומקבלים הטבות נוספות.

כיום משיק האתר שירות הנקרא Squeezebox. החברה פיתחה מכשיר רדיו, בעל חיבור WAP לאינטרנט, ממנו ניתן להשמיע רשימות השמעה בדומה לשירות המופעל באתר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתרים דומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]