פרויקט מסע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פרויקט "מסע" הוא פרויקט של ממשלת ישראל והסוכנות היהודית, לעידוד שהות של צעירים יהודים בישראל לתקופה של סמסטר עד שנה. פרויקט מסע הוחל משנת 2004 ובמסגרתו מקיימת הסוכנות היהודית הכוון של צעירים לתוכניות שונות של שהות בישראל ומעניקה מלגות למשתתפים.

המסגרת של פרויקט מסע כוללת מגוון של מעל 200 תוכניות לימוד והתנדבות בישראל. בין התוכניות של מסע תוכניות ללימודי יהדות, בהן כאלו שבמוסדות חרדיים, דוגמת סמינר בית חנה של חב"ד בצפת, ומאור בית יעקב בבית וגן, במוסדות דתיים לאומיים נפרדים כמו מכון מאיר, מכון טל ומכללת אמונה, במוסדות דתיים לאומיים מעורבים דוגמת אוניברסיטת בר-אילן ובתוכניות של בני עקיבא, כמו גם תוכניות בישיבה קונסרבטיבית ובהיברו יוניון קולג'. ישנן גם מגוון של תוכניות ללימודים אקדמיים, לצבירת נקודות לתואר ראשון או לתואר שני. תוכניות נוספות כוללות לימודי מכינה לקראת לימודים אקדמיים בישראל, לימודי אומנות (למשל בבצלאל) ולימודי עברית באולפן. תוכניות אחרות מוכוונות ברמות שונות להתנדבות בישראל ו/או למגורים בעיירות פיתוח או בקיבוץ.

מטרות וקהל היעד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת הפרויקט היא ליצור אצל יהודים צעירים מכל רחבי העולם זיקה למדינת ישראל ולעם היהודי. הסוכנות היהודית וממשלת ישראל, באמצעות נותן שירותים חיצוני ‏‏‏[1], בוחנות את התוכניות המוכרות על ידי מסע ומעניקות להן אישור שהן עומדות בסטנדרטים שנקבעו.

הפרויקט מיועד לצעירים מגיל 18-30, ואמור להקיף כ-20,000 צעירים בשנה כאשר יגיע למלוא היקפו‏‏‏[2]. בשנים תשע"א ותשע"ב הגיעו במסגרת הפרויקט כ-10,000 בני נוער בכל שנה‏[3].

מנכ"לית "מסע" היא עו"ד לירן אבישר בן חורין. בעבר שימשה בתפקיד איילת שילה-תמיר, לימים המשנה למנכ"ל הסוכנות היהודית.

מקורות מימון[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרויקט "מסע" ממומן על ידי ממשלת ישראל, הסוכנות היהודית ושותפיה בתפוצות: הקהילות היהודיות המאוחדות של צפון אמריקה וקרן היסוד. על פי התוכנית הראשונית, התחייבו ממשלת ישראל והסוכנות היהודית להקצות לפרויקט 10 מיליון דולר כל אחת בשנה הראשונה ולהגדיל את תרומתן ב-10 מיליון דולר בכל שנה עד הגעה ל-50 מיליון דולר כל אחת בשנת 2008‏‏‏[4]. אולם בשנת 2007 החליטה הממשלה להאט את קצב הגידול במימון הפרויקט, כך שיגיע למלוא היקפו רק בשנת 2014. המימון של ממשלת ישראל והסוכנות אמור לכסות כמחצית מעלות השהות של הצעירים בישראל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מכרז למתן שירותי ביקורת על פרויקט "מסע" מטעם משרד ראש הממשלה מס' 4/08‏, אתר ממשלת ישראל
  2. ^ אושר פרויקט 'מסע' להבאת 20.000 צעירים לשנה בישראל, 20 בדצמבר 2004‏, אתר ערוץ 7
  3. ^ מתוך דו"ח "תוכניות סיור חינוכיות בישראל עבור בני נוער וסטודנטים מהתפוצות" של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, 8 בפברואר 2012.
  4. ^ דברי מזכיר הממשלה באירוע השקת פרויקט "מסע", 29 מאי 2005, אתר ממשלת ישראל