פרוסופגנוזיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פרוסופגנוזיהיוונית: prosop - פנים, agnosia - אי ודאות), נקרא גם עיוורון פנים (באנגלית: Face blindness), היא הפרעה המתבטאת בקושי בעיבוד פנים שונות ובאי-הבחנה ביניהן[1].

ההפרעה יכולה להופיע באופן מלאכותי כתוצאה מפגיעה במוח עקב אירוע טראומתי כגון תאונה, ולעומת זאת, בראשית המאה ה-21 זוהתה התופעה אצל אנשים מסוימים כמולדת או שהתפתחה אצלם באופן טבעי בגיל צעיר. יש להבדיל בין שתי הקבוצות בכך שבקבוצה הראשונה אנשים מודעים לבעיה שנוצרה אצלם משום שהם יכולים להשוות בין שתי התקופות, הראשונה בה הבחינו בין פרצופים והשנייה שלא. לעומתם, הקבוצה השנייה עלולה לא להיות מודעת לכך שיש לה בעיה ואף אם תיתקל בקשיים בהמשך לא בהכרח תתלה אותם בבעיית הפרוסופגנוזיה, אלא לדוגמה בבעיות זיכרון כלליות. דבר זה מקשה על אבחונם של חברי הקבוצה השנייה.

אנשים הסובלים מפרוסופגנוזיה נוטים לזהות אנשים על-פי שפת גוף, תסרוקת, צורת הליכה, סגנון לבוש, צורת דיבור ועוד. כך למעשה נוצר מצב שאם אדם (אפילו קרוב מאוד כמו בן זוג או אח) משנה את התסרוקת או לובש תחפושת, פעמים רבות האדם אשר סובל מפרוסופגנוזיה לא יצליח לזהות אותו.

מחלת הפרוסופגנוזיה מתרחשת בעקבות פגיעת ראש בלידה או מאוחר יותר, בדרך כלל פגיעה הכוללת את אזורי הליבה.

על פי ההערכות כ-2% אחוז מן האנשים בעולם לוקים בפרוסופגנוזיה ברמות שונות.

"גם בזיכרוני המוקדם ביותר, מעולם לא יכולתי להבדיל בין אנשים לפי הפנים שלהם". למשפט המפתיע הזה אחראי דייוויד פיין. הגסטרואנטרולוג הבריטי, בן 60, לא יכול לזהות פנים: "לקח לי לפחות 30 שנה להבין שיכולת זיהוי הפנים שלי נמוכה מהממוצע, ועשר או 15 שנים נוספות כדי להבין שרוב האנשים תופשים תווים ייחודיים לכל פנים. הייתי כמעט בן 50 כששמעתי לראשונה על פרוסופגנוזיה, והפרעה זו אובחנה אצלי רק כעבור שלוש שנים". פרוסופגנוזיה היא הפרעה המתבטאת בקושי או אי-יכולת לעבד פנים שונות ולהבחין ביניהן. היא יכולה להיות מולדת או להיגרם מפגיעה מוחית. הציבור כמעט ואינו מודע להפרעה זו, למרות שמספר לא מבוטל של אנשים לוקים בה, ולעיתים גם הם עצמם אינם מודעים לבעיה שנוצרה אצלם. או, כפי שמסביר בפשטות פיין עצמו, "הייתי בטוח שזה ככה [אצל כולם]".

מתוך "האיש שאינו מזהה פנים", באתר הארץ

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • פראידוליה - הנטייה לזהות תבניות מוכרות בתמונות ועצמים עמומים, בעיקר של פרצופים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ פרוסופגנוזיה, באתר Ben-Gurion University of the Negev - Visual Perception Lab
P medicine Colored Flat.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.