פרזול סוסים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פִּרְזוּל סוסים[1] היא אומנות הטיפול בטלפי הסוסים ובכלל זאת התאמת ואיזון פרסות (מנעלים) לרגל הסוס. מפרזלים משלבים את אומנותו של הנפח (בשל הטיפול והעיצוב של המתכת) עם ידע בפיזיולוגיה ובאנטומיה של הסוס ובבעיות הבריאותיות השונות שסוסים עלולים לפתח ברגליהם (למשל למיניטיס, דלקת העלעלים). תפקידם של המפרזלים אינו מסתכם בהתאמת הפרסה, אלא הם אחראים גם על טיפול בבעיות בריאות ובפציעות. בעבר, טיפלו מפרזלים גם בחיות משק אחרות, אך כיום עיקר הטיפול הוא בסוסים.

פרזול הוא מקצוע עתיק ביותר. בחפירות ארכאולוגיות שנערכו במצד עטרת נמצאו שלדי סוסים ובהמות רכיבה אחרות מן התקופה הצלבנית, אשר פרסותיהם נלקחו מהם. הממצאים העלו כי סוסים ופרדות פורזלו יותר מחמורים[2]. לפני המהפכה התעשייתית היו מקצועות הנפחות והפרזול מקצוע אחד שכלל גם את הטיפול בפרסות הסוסים וגם בייצור או תיקון כלי ברזל. כיום, קיימת התמקצעות של מקצוע הפרזול והמפרזלים מתמקדים רק בטיפול בפרסות הסוסים. קיימים גם תחומים שהשתייכו בעבר לתחום פעילותם של המפרזלים, אך כיום מטפל בהם וטרינר, כמו הטיפול בשיני הסוס.

עיקר עבודת הפרזול היא בחיטוב הטלפיים והתאמת פרסות. כל טלף צריך להיות מותאם לזווית הנוחה ביותר לסוס לעמידה על הקרקע. לעיתים, אם הסוס עובד רבות במשטחים קשים, או אם הוא עובר שינויים בטלפיו, יש צורך להתאים לו פרסות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מארמית: פרזלא = ברזל
  2. ^ הדס מוטרו, רבקה רבינוביץ ורוני אלנבלום, "שלדי סוסים ופרדות בשדה קרב צלבני - מה ניתן ללמוד מהם?", אתר האוניברסיטה העברית
ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.