פרידריך וילהלם הראשון, הנסיך הבוחר מברנדנבורג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פרידריך וילהלם הראשון, נסיך בוחר של ברנדנבורג

פרידריך וילהלם (16 בפברואר 1620 - 29 באפריל 1688) היה הנסיך הבוחר של ברנדנבורג ודוכס פרוסיה מ-1 בדצמבר 1640 ועד מותו. הוא עמד בראש בית הוהנצולרן ונודע בכינוי הנסיך הבוחר הגדול (Der Große Kurfürst) בזכות כשרונותיו הפוליטיים והצבאיים. פרידריך וילהלם היה גם קלוויניסט אדוק, ושמו נקשר גם לעליית מעמד הסוחרים, היות שהאמין בחשיבותו של המסחר וקידם אותו ללא ליאות. הרפורמות הפנימיות הממולחות שלו כנסיך בוחר העניקו לפרוסיה מעמד איתן בסדר הפוליטי של צפון ומרכז אירופה שלאחר שלום וסטפליה, ובזכותן הצליח בנו לשדרג את מעמדה של פרוסיה מדוכסות לממלכה.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרידריך וילהלם נולד בברלין לגיאורג וילהלם ולרוזנת אליזבט שרלוטה. נחלתו כללה את מרקיזות ברנדנבורג, דוכסות קלווס, רוזנות מרק ודוכסות פרוסיה. ב-7 בדצמבר 1646 נשא פרידריך וילהלם לאישה את לואיזה הנרייטה מנסאו בהאג, וממנה נולדו לו שישה ילדים, ששלושה מתוכם מתו בינקותם:

ב-13 ביוני 1668 בגורינגן התחתן פרידריך וילהלם עם סופיה דורותיאה לבית שלזוויג-הולשטיין-זונדרבורג-גליקסבורג, ולשניים נולדו שבעה ילדים:

קריירה צבאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרידריך וילהלם נודע כמפקד צבאי דגול, וצבאו היה היסוד לצבא פרוסיה. במיוחד הוא התפרסם לאחר ניצחונו המשותף עם השוודים בקרב ורשה (1656), אך זמן לא רב לאחר מכן בגדו בו השוודים במצוותו של לואי ה-14, מלך צרפת, ופלשו לברנדנבורג. לאחר צעדה של 250 קילומטרים במשך 15 יום חזרה לברנדנבורג, הפתיע פרידריך וילהלם את השוודים והביס אותם בקרב פהרברלין, ובכך שם קץ למיתוס על הצבא השוודי הבלתי מנוצח. הוא השמיד צבא שוודי נוסף שפלש לדוכסות פרוסיה במסע המזחלות הגדול של שנת 1678.

מדיניות פנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרידריך וילהלם הצליח להקים צבא של 40,000 חיילים עד ל-1678, באמצעות משרד המלחמה שבראשו עמד יואכים פרידריך פון בלומנטל. הוא היה חסיד של מרקנטיליזם, מונופוליזם, סובסידיות, מכסים ורפורמות פנים. בעקבות ביטולו של האדיקט של נאנט בידי לואי ה-14 עודד פרידריך וילהלם הגירה של הוגנוטים וולונים וצרפתים לברנדנבורג-פרוסיה באמצעות צו פוטסדם, וביסס את מעמדה התעשייתי והטכנולוגי של פרוסיה. בעצתו של בלומנטל הסכים פרידריך וילהלם לפטור את האצולה מתשלום מיסים ובתמורה לכך קיבל את הסכמתם לפירוק המדינות הגרמניות. הוא חיבר תעלות ונהרות והקל על השיט בתחומי ברנדנבורג והדוכסות של פרוסיה, מערכת שאותה המשיכו לפתח ארכיטקטים כגון גיאורג שטינקה, ונמצאת בשימוש עד ימינו אנו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]