פריז - ניס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פריז - ניס
שם בשפת המקור Paris-Nice
כינוי המרוץ אל השמש
מדינות צרפתFlag of France.svg  צרפת
סוג מרוץ קטעים
היסטוריה
התקיים לראשונה 1933
מרוצים עד כה 70
מנצח ראשון בלגיהFlag of Belgium (civil).svg  בלגיה אלפונס שפרס
מוביל במספר הניצחונות אירלנדFlag of Ireland.svg  אירלנד שון קלי

שבעה ניצחונות

מנצח אחרון אוסטרליהFlag of Australia.svg ריצ'י פורט
שנת מרוץ אחרונה 2015

פריז-ניס, המכונה גם "המרוץ אל השמש", הוא מרוץ אופניים בקטעים המתקיים מדי שנה באמצע חודש מרץ. המרוץ התקיים לראשונה בשנת 1933 והמנצח בו היה אלפונס שפרס (Alfons Schepers) מבלגיה. רוכב האופניים בעל שיא הזכיות במרוץ הוא שון קלי (Sean Kelly) מאירלנד. הוא זכה ברציפות שבע שנים בשנים 1982-1989.

למרות שמו של המרוץ, הוא אינו תמיד מתחיל בפריז. לעתים קרובות המרוץ מתחיל בעירות הנמצאות דרומית לפריז. הקטע האחרון במרוץ מסתיים לרוב בפרומנד דז אנגלה (Promenade des Anglais) שבניס. אחד משני הקטעים האחרונים עובר בדרך כלל במעבר הרים קרוב לניס, הנקרא קול ד'אז ('Col d'Eze').

בשנת 2000 עבר ארגון המרוץ לידיו של רוכב העבר הצרפתי, לורן פיניון, אולם, כבר לאחר שנתיים, עמד המרוץ בפני פשיטת רגל בשל אי מציאת חברות מממנות למרוץ. במצב שנוצר, רכשה חברת (ASO (Amaury Sport Organisation, אשר מארגנת גם את הטור דה פראנס, מרוץ פריז - רובא ואירועים אחרים כמו ראלי דקר, את הזכויות לארגון המרוץ ומאז, המרוץ מאורגן על ידיה.

בשנת 2003 התרחשה, במהלך המרוץ, תאונה בה נפצע בראשו, ומת כתוצאה מהפציעה, הרוכב הקזחי - אנדרי קיבילב. בעקבות תאונה טרגית זו, הוציאה התאחדות האופניים הבינלאומית חוק חדש המחייב את הרוכבים לחבוש קסדה במרוצי האופניים.

החל משנת 2006 נכלל המרוץ בסבב הפרו-טור - סבב המרוצים החשובים ביותר במשך עונת המרוצים, ולמעשה הוא המרוץ הפותח את הסבב בכל שנה.

רשימת המנצחים בשנים האחרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]