לדלג לתוכן

פרינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קולונה ונוס (Colonna Venus), העתק הפסל אפרודיטה מקנידוס, מעשי ידי הפסל פרקיטלס, שלו שימשה פרינה כדוגמנית.
העתק קדום של פסל אפרודיטה שלו דגמנה פרינה. הצלב על מצח הפסל הוא השחתה מתקופה מאוחרת שנוספה על ידי נוצרים במטרה להרוס את פסל האלה.

פרינהיוונית: Φρυνη) הייתה הטאירה מפורסמת (קורטזנה או זונת צמרת) ביוון העתיקה במאה הרביעית לפנה"ס. פרינה הייתה ידועה ביופייה, ובכך שהתאימה את המחיר שדרשה מהלקוחות שלה בהתאם לרגש שלה כלפיהם (לקוחות שאהבה במיוחד שילמו פחות), יחד עם זאת היא ידועה בכך שכמעט תמיד דרשה תשלום בגין שירותיה.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרינה נולדה בתספיה שבבויאוטיה בשם מנסארטה אולם בשל צבע עורה כונתה "פרינה" משמעו - "קרפדה", והתגוררה מרבית חייה באתונה. במשך חייה הפכה עשירה ביותר, עד שהציעה לשקם את חומות תבאי בשנת 336 לפנה"ס לאחר שאלה נהרסו על ידי אלכסנדר הגדול, בתנאי שעל חומות העיר ייכתב:

"נהרסו על ידי אלכסנדר, שוקמו על ידי פרינה הקורטזנה (הזונה)."

בשל יופייה הרב שימשה השראה ודגמנה עבור פסלים רבים, וכן דגמנה עבור הצייר אפלס שצייר את ונוס עולה מהים.

בשל יופייה אף שימשה השראה לציירים מודרניים כגון ז'אן לאון ג'רום אשר צייר את "Phryné devant l'Areopage" בשנת 1861 [1] וציירים רבים אחרים. [2] [3] מלומדים סבורים כי היא שימשה דוגמנית עבור הפסל אפרודיטה מקינדוס מאת הפסל פרקסיטלס. הפסל הוצב במקדש אפרודיטה בתספיה, כפסל המסמל את האלה.

פרינה הואשמה ונשפטה בטענה כי השתתפה במיסטריות האלאוסיניות, והגן עליה הנואם היפרידס, שהיה אחד ממאהביה. על פי המסופר, כאשר נדמה היה שהיא עומדת להיות מורשעת, הורידה את בגדיה, ולאחר ששופטיה ראו אותה ערומה, הם זיכו אותה (באותה עת האמינו כי יופי מעיד על אלוהות הנמצאת בתוך האדם, ויופייה היה כה רב שהשופטים לא יכלו להאמין שהיא אשמה).

לאחר שמלך לידיאה שהיה מכוער במיוחד רצה את שירותיה, ובשל כיעורו נקבה פרינה במחיר גבוה במיוחד, נאלץ המלך הנואש להסכים למחיר הגבוה בו נקבה ולהכפיל את המיסים בממלכתו על מנת לשלם לה. לעומתו, פרינה נתנה את שירותה לפילוסוף דיוגנס בחינם, מאחר שהעריצה את חוכמתו, וכן נתנה שירותים מוזלים לפילוסוף קסנוקרטס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פרינה בוויקישיתוף
פרינה עומדת למשפט באראופגוס, בית המשפט להוצאות להורג ביוון העתיקה. ציורו של ז'אן-לאון ז'רום.