פרנהייט 451

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פרנהייט 451
Fahrenheit451cover.jpg
מחבר ריי ברדבורי
שם בשפת המקור Fahrenheit 451
שפת המקור אנגלית
הוצאה בשפת המקור Ballantine Books
הוצאה בעברית אודיסיאה, 2002
סוגה מדע בדיוני
תרגום לעברית נועה מנהיים

פרנהייט 451אנגלית: Fahrenheit 451) הוא ספר מסוגת המדע הבדיוני, מאת הסופר ריי ברדבורי.

הספר ראה אור לראשונה בשנת 1953, ובדומה למספר ספרי מדע בדיוני נוספים כגון 1984, ועולם חדש מופלא, הוא מתאר חזון קודר של סדר חברתי עתידני, תחת משטר טוטליטרי, שבו רמת המעורבות של המדינה בחיי הפרט גבוהה בהרבה מהמקובל בדמוקרטיות (דיסטופיה). מקור שם הספר הוא הטמפרטורה שבה דפי נייר עולים באש, 451 מעלות פרנהייט (כ-233 מעלות צלזיוס).

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במציאות העתידנית המתוארת בספר, קריאת ספרים אסורה על פי החוק, וכך גם כתיבתם והחזקתם. היה זה תהליך הדרגתי; בתחילה הוצאו מחוץ לחוק ספרים שפגעו באוכלוסיות מיעוט ואט-אט גדלה רשימת הספרים "האסורים" עד שהוכללה לעצם קיומם של הספרים כולם.

תפקידם של כבאים הוסב, לאחר שטכנולוגיות מתקדמות הסירו את הסכנה לפריצת שריפות, והם הפכו ליחידות שמטרתן לשרוף ספרים, ביחד עם בתיהם של האנשים אשר החזיקו בהם בניגוד לחוק. בשפת המקור, זהו משחק מילים: כבאי באנגלית הוא fireman (איש האש) כך שבשפת המקור המילה מתאימה גם במשמעות החדשה, המתרגמת בחרה לדבוק במונח כבאים, במובן של "מכבי התרבות".

גיבור הסיפור הוא גאי מונטאג, כבאי שורף ספרים, אשר מגיע בהדרגה להבנה לגבי אשליית האושר שלו ושל הסובבים אותו, המושגת באמצעות ריקנות נפשית הנכפית על האזרחים בידי השלטון, והדחקת רגשותיהם האמיתיים.

הספר עובד, בשינויים קלים, לסרט בבימויו של פרנסואה טריפו, ויצא לאקרנים בשנת 1966. בסרט שיחק אוסקר ורנר את תפקיד מונטאג.

בשנת 2002 יצא הסרט "שיווי משקל" (Equilibrium), שהוא עיבוד חופשי למדי לאותה עלילה.

הספר יצא לאור בעברית בהוצאת אודיסיאה בשנת 2002, בתרגומה של נועה מנהיים.

שם סרטו הדוקומנטרי של מייקל מור, "פרנהייט 9/11", המתאר את רצף הכשלים של ממשל ג'ורג' בוש בנושא פיגועי 11 בספטמבר, נגזר משם ספר זה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]