פרנקלין (פינאטס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Franklin.gif

פרנקליןאנגלית: Franklin) הוא דמות בסדרת הקומיקס ארוכת הימים פינאטס, פרי עטו של צ'ארלס מ. שולץ. פרנקלין היה הדמות האפרו-אמריקאית הראשונה בסדרה, והוא דוגמה לתופעה הנקראת "דמות שחור ייצוגית". כאשר נפגשו צ'ארלי בראון ופרנקלין לראשונה, אמר לו פרנקלין שאביו הוא חייל הנלחם בווייטנאם. בתגובה אמר לו צ'ארלי, כי אביו שלו הוא ספר שגם היה במלחמה, אך הוא אינו זוכר איזו. כאשר פרנקלין בא לבקר את צ'ארלי בראון, הוא נוכח כי חבריו של צ'ארלי בראון הם די משונים.

הופעתו של פרנקלין הייתה בתקופה בה נושאים כגון הפרדה גזעית ויחסים בין-גזעיים היו מקור נאמן לקונפליקטים בקרב החברה האמריקאית. צירופה של דמות שחורה לתוך הסדרה נחשבה שערורייתית, אולם שולץ טען כי לא הייתה שום מוטיבציה פוליטית בהופעה זו. רק לעיתים רחוקות עולה עניין צבע עורו של פרנקלין בפרקי הסדרה, רוב החבורה פשוט מקבלת אותו כמו שהוא. בראיון שנערך ב-1997 ציין שולץ כי קיבל מכתב מעורך עיתון בדרום ארצות הברית, שכתב כי אינו מתנגד להופעת דמות שחורה בקומיקס, אך הוא מבקש ממנו כי לא יאייר אותם לומדים יחדיו בבית הספר.

פרנקלין ניחן באינטליגנציה רבה ומשמש לרוב כגירוי אינטלקטואלי לליינוס ואן פלט, שבדומה אליו נוטה לצטט פסוקים מן המקורות. דמותו מאופיינת באופייה הנוח, החסר דאגות או אובססיות. האג'נדה של צבע עורו חלפה במהירות. פרנקלין משחק בתפקיד סנטר פילדר (center fielder) בקבוצת הבייסבול של צ'ארלי בראון (בגיליונות מאוחרים יותר הוא נראה כשחקן בקבוצתה של פאטי, ובסדרת הטלוויזיה שיצאה לקומיקס הוא גם לומד בכיתתה).