לדלג לתוכן

פרסונה (סדרת משחקים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
Persona
Shin Megami Tensei: Persona
הלוגו של המשחק הראשון
הלוגו של המשחק הראשון
כללי
סוגה משחק תפקידים ממוחשב, סימולציות חברתיות
פיתוח Atlus
הוצאה לאור Atlus, סגה
סדרה הראשון:
Revelations: Persona

האחרון:
Persona 5 Scramble: The Phantom Strikers
דרישות תוכנה
פלטפורמות פלייסטיישן, ווינדוס, פלייסטיישן 2, PlayStation Portable, פלייסטיישן 3, Xbox 360, ארקייד, PlayStation Vita, נינטנדו 3DS, פלייסטיישן 4, נינטנדו סוויץ'

פרסונה (הידועה בתור Shin Megami Tensei: Persona מחוץ ליפן) היא סדרת משחקי תפקידים יפנית, אשר פותחה בידי אטלס. הרעיון במשחק הוא להיכנס לנעלי הפרוטגוניסט חסר השם (השחקן יכול לבחור כל שם לפרוטגוניסט, מלבד בחלק השני של הדואולוגיה של המשחק השני, ביודעין, והשם של הפרוטגוניסטית, מאיה אמאנו, ידוע, מכיוון שהייתה דמות ראשית בחלק הקודם) ולצאת לקרבות מול מפלצות ושדים עם חברי קבוצתו (אותם הוא בוחר בטרם היציאה לקרבות), בלווית ישות הנקראת פרסונה (שעל שמה סדרת המשחקים). מאז המשחק השלישי, המשחקים קיבלו נופך של סימולציה חברתית, שעל פיה הפרוטגוניסט יכול להיקשר לאנשים שונים, במהלך סיטואציות יומיומיות, כשבסופן הפרס הוא חיזוק הקשר החברתי, שמשפיע על יכולות יצירת פרסונות, על סמך סוג הארקנה אליו משויכת הדמות. הסדרה, במקור, היא ספין אוף לסדרת המשחקים Megami Tensei, בעקבות יציאת המשחק Shin Megami Tensei: If... שיצא בשנת 1994, כשלאחריו יצא המשחק הראשון בשנת 1996, אך עם השנים הסדרה קיבלה הכרה משל עצמה, בעקבות הצלחת המשחק החמישי אשר יצא בשנת 2016, וכן בעקבות הצלחת הסדרה, יצאו לה משחקי ספין אוף.

הסדרה זכתה לעיבודים שונים, כגון סדרות אנימה, סרטים, נובלות, מנגות, מחזות, תסכיתים וקונצרטים.

מבנה המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקן מגלם את דמותו של ״הפרוטגוניסט השתקן״. דמותו של הפרוטגוניסט כמעט ואינה מדברת במהלך העלילה, מלבד שאלות אותן היא נשאלת, ולפיהן השחקן צריך לבחור את התשובה, ואשר עליה מבוססת התפתחות העלילה במשחק. בנוסף, מלבד בחלק השני של פרסונה 2, השחקן יכול לקרוא לדמות בה על פיהוא משחק בכל שם שירצה. זאת למרות שמבחינה טכנית, שמו של הפרוטגוניסט בחלק הראשון של פרסונה 2 נקרא "טטסויה סואו", כפי שנחשף בחלק השני, ואילו שמו האמיתי של הפרוטגוניסט בפרסונה 4 הוא "יו נארוקמי", כפי שנחשף בפרסונה 4 ארנה.

במהלך המשחק, השחקן מרכיב את נבחרת הדמויות, איתן הוא ייצא לקרבות בהם ייתקל בזמן המסע שלו בעיר מלבד בפרסונה 2 אשר שם הדמויות בנבחרת הן חלק מהעלילה, כולל החלפתה של יוקיו מאיוזומי בג׳ון קורוסו וכן בחלק השני טטסויה מחליף את קיי נאנג׳ו/אריקו קירישימה בהמשך העלילה

במהלך הקרב הוא יתמודד מול שדים (החל מהמשחק השלישי והשדים נקראים צללים) באמצעות פרסונה: ישות המלווה את השחקן ואיתה ניתן לבצע קסמים כנגד האויב/המטרה, לרפא את חברי הקבוצה, לתקוף את האויב עם כלי נשק, או להשתמש בפריט מסוים שיכול לעזור לשחקן. הקרבות מתנהלים בכך שהשחקן יכול לתת תפקיד לכל דמות, הוא יכול גם לקבוע אילו פריטים היא תשתמש והאם היא תתקוף עם נשק או תשתמש בפרסונה שלה (בפרסונה 3, מלבד הפרוטגוניסט, הדמויות האחרות פועלות באופן אוטומטי ולא ניתן לשלוט עליהן). אם השחקן מנצח, הוא זוכה בפרס מסוים, וכמו כן לכמות נקודות שיכולות להעלות אותו ואת חברי הנבחרת שלב. אם השחקן רואה שהוא אינו מסוגל להתמודד מול האויב, יש האפשרות לסגת מהקרב. עם זאת, בקרבות מול בוסים (ובוסי משנה החל מהמשחק השלישי) אין אפשרות לסגת.[1][2][3][4][5][6]

בשלושת המשחקים הראשונים, השחקן או האויב היו מסוגלים לנהל תקשורת ביניהם, על פי דפוס התנהגות מותאם, ולפיו השחקן בוחר דמות שתתקשר עם האויב. אם התקשורת מצליחה, השחקן זוכה לקלפים שיעזרו לו ב-Velvet Room. אם התקשורת נכשלת, מתנהל קרב רגיל. פיצ׳ר זה התבטל בפרסונה 3 והוחלף על ידי ״קשר חברתי״: כישור שבעזרתו יכול הפרוטגוניסט להיקשר אנשים מסוימים, חלקם גם דמויות שיוצאות להילחם עם הפרוטגוניסט, דרך סיטואציה חברתית הנמשכת ל-10 מפגשים. המפגשים הללו לרוב מקריים ואם השחקן בוחר להיפגש עם דמות אחרי שהוא עלה שלב בקשר, אין לצפות לעליית שלב מיידית כי זה עלול לקחת ימים. בסוף כל מפגש כזה, הקשר החברתי של השחקן עם הדמות איתה הוא מתקשר עולה שלב, וכמו כן, השחקן זוכה להעלות את סיכויו ליצור פרסונה המבוססת על הארקנה, אותה מייצגת הדמות. הקשר החברתי הוא חלק מחיי היומיום של השחקן, אותו הוא ממלא באורח חיים שגרתי, המתחיל ביום בבית הספר.

כשהשחקן לא נמצא במצב קרב, הוא יכול לשוטט בעיר באמצעות מפת העיר. בתוך העיר ישנם מרכזי קניות אליהם יכול להגיע השחקן בשביל לקנות כלי נשק ואמצעי הגנה בחנויות המותאמות לכך, פריטים לשעת הצורך (כמו תרופות, פריט שיכול להשיב חבר קבוצה שמת לחיים וכיוצא כזה) להצטייד בבית המרקחת, לאכול במסעדה ואף ללכת לבקר ב-Velvet Room. במקביל, במהלך השיטוט, מופיעים גם אתרים חשובים התורמים לעלילת המשחק, כשבחלקם נמצאים מבוכים בהם יכול השחקן להיתקל באויבים בזמן שהוא ממלא את המשימה באותו אתר. ישנם אתרים שהשחקן לא ממלא בהם משימות הקשורות לעלילה, אך יוכל להתאמן בהם כדי לעלות שלבים במטרה, ויוכל למלא משימות הדורשות להגיע לשלב מסוים. החל מהמשחק השלישי, מצב האימון מתפצל לזמן מיוחד עבורו, ואשר בו השחקן יכול להילחם באויבים בשעה האפלה בתוך מגדל טרטרוס. במשחק הרביעי השחקן נשאב לתוך הטלוויזיה ונכנס לערוץ חצות בו הוא מתאמן ונלחם באויבים. במשחק החמישי השחקן נכנס לארמונות שונים המכילים מבוכים שאותם צריך להשלים בכמות זמן מוגבלת.

Velvet Room[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי ליצור פרסונות חזקות, השחקן נכנס לחדר מיוחד הנקרא Velvet Room, בו שוכן איגור, הידוע בשני המשחקים הראשונים כעבדו של פילמון. החל מהמשחק השלישי, בתחילת כל משחק, איגור מכין עבור השחקן חוזה, ועל פיו הוא יוכל לבקר בחדר. כמו כן, מאותו משחק, עיצוב החדר משתנה ממשחק למשחק (בפרסונה 3 החדר בנוי כמעלית אינסופית בעוד שב-4 החדר בנוי בתור פנים של לימוזינה וב-5 החדר מעוצב כבית כלא). אותו איגור יכול ליצור פרסונות על סמך שילובים של פרסונות קיימות, או על סמך כמות קלפי ארקנה (בשלושת המשחקים הראשונים)/טארוט (במשחק השני). לאיגור עצמו מתלווים עוזרים שונים:

 • בלדונה (Belladona) – זמרת אופרה אשר מנעימה את החדר בעודה מזמרת את מנגינת הנושא החדר. בלדונה מופיעה בשלושת המשחקים הראשונים, אך עם זאת הנעימה אותה היא מזמרת מלווה את החדר גם בהיעדרה.
 • חסר השם (Nameless) – פסנתרן המתלווה לבלדונה. מופיע בשלושת המשחקים הראשונים.
 • צייר השדים (Demon Painter) – צייר אשר מכין קלפי טארוט עבור הכנת פרסונה אצל איגור. מופיע רק בשני המשחקים של פרסונה 2.
 • אליזבת׳ (Elizabeth) – העוזרת של איגור בפרסונה 3. אחותה הצעירה של מרגרט ואחותם הגדולה של ת׳יאודור וקרוליין וג׳סטין. למעשה היא זו שמתקשרת עם הפרוטגוניסט במהלך המשחק ומעבר להיותה המזכירה של איגור, היא גם מחזיקה את הפרסונות שעברו שילוב וממנה ניתן להחזיר פרסונה שהייתה בשימוש עבר וכן נותנת לשחקן משימות שונות ואם המשימה בוצעה, השחקן מקבל ממנה פרס. בגרסת Portable, אם השחקן בוחר לשחק בפרוטגוניסטית, הוא יכול לבחור בין אליזבת לאחיה הצעיר ת׳יאודור (Theodore)
 • מרגרט (Margaret) – העוזרת של איגור בפרסונה 4. אחותם הבכורה של אליזבת׳, ת׳יאודור וקרוליין וג׳סטין. ממלאת את מקום אליזבת׳/ת׳יאודור בתפקיד העוזרת של איגור. להבדיל מקודמיה מרגרט נותנת משימות הקשורות לפרסונות עם יכולות מורכבות.
 • מארי (Marie) – שולייתה של מרגרט. תפקידה להתעסק בכל הנוגע לקלפי כישורים. מופיעה רק במהדורת הגולדן של פרסונה 4.
 • קרוליין וג׳סטין (Caroline and Justine) – העוזרות של איגור בפרסונה 5. אחיותיהן הצעירות של אליזבת׳, מרגרט ות׳יאודור. ממלאות את מקומה של מרגרט. לוקחות על עצמן את כל התפקיד בעניין הפרסונות בעוד שג׳סטין מחזיקה את הפרסונות שעברו שילוב אצלה. השתיים יכולות להפוך ללבנזה (Lavenza), הממשיכה את תפקידן. בשלב האחרון של המשחק היא חושפת לשחקן כי איגור אשר בחדר אינו איגור האמיתי אלא ילדבאות׳, הבוס האחרון במשחק.

הרעיון לחדר נעשה בהשראת הביתן האפל מהסדרה טווין פיקס בעוד איגור עצמו מבוסס על דמות מתוך הרומן "פרנקנשטיין"[7].

משחקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Revelations: Persona[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק הראשון בסדרה. עלילת המשחק מתמקדת בקבוצת תלמידי תיכון סיינט הרמלין הממוקם בעיירה מיקאגה צ׳ו הנחשפים לתאונות על טבעיות בעירם. לאחר משחק מזל בו הפרוטגוניסט וחבריו מגלים שיש להם כוחות מיוחדים הנקראים פרסונה, לעיני החבורה נגלה פילמון, המלמד אותם על יכולותיהם להשתמש בישות הנקראת פרסונה, שבעזרתה יוכלו להילחם באויבים וכן להגן על עירם[8] וכן, עליהם להיזהר מפני אויבים. בעודם באים לבקר את חברתם מאקי סונומורה בבית החולים, הם מגלים כי האזהרה אכן מתגשמת כאשר ארגון בשם SEBEC, בהנהגתו של טאקאהיסה קאנדורי, מייצר כאוס בעיר באמצעות שדים. את הידיעה הזו הם מגלים באמצעות אימה של מאקי, העובדת בארגון. לאחר שהם לוקחים את גברת סונומורה לבית הספר (המקום הכי בטוח מפני שדים), הם מחליטים לפתור את תעלומת השדים ולהילחם בקאנדורי, המנסה למצוא את משמעות החיים, תוך שהוא מספיק לחטוף את מאקי. במקביל מסאו אינבה נחטף בידי השדים של SEBEC אך נחלץ בידי קיי נאנג׳ו ושיבוט של מאקי (שנוצר בידי קאנדורי), כשלאחר מכן הם מגלים את קאנדורי מסתתר בתוך מכונה הנקראת DEVA System – מכונה המייצרת מציאות חדשה תוך שהיא מתקשרת עם מוח של אדם מסוים ובמקרה הזה, מאקי נבחרת להיות שפן הניסיונות שלו, מה שיוצר מציאות חדשה בעיר. ברגע שהם מתקרבים אליו כדי להילחם בו, מגיחה לפתע ילדה בשמלה שחורה בשם אקי, הטוענת כי קאנדורי הוא אביה וגורמת באורח פלא לכך שהחבורה מאבדת הכרה וגם להם נוצרים שיבוטים. לאחר שהחבורה מתאוששת ומוצאת את קאנדורי במחבואו ואף מביסה אותו, הוא מתוודה כי מטרתו היא לגלות את משמעות החיים ובאמצעות כך להפוך לאלמוות ושהמאקי שמסתובבת עם החבורה היא לא יותר מאשר גרסה אידיאלית של מאקי (אשר עדיין שוכבת חולה ומאושפזת בבית החולים) ואילו אקי וילדה נוספת בשמלה לבנה בשם מאי הן לא יותר מחלקים באישיות של מאקי ושהוא נשלט על ידי הפרסונה שלו ניארלת׳וטפ, המעניק לו כוחות ובקרב אף הפך אותו לאל במהלך קרב זה. לאחר מותו, אקי מעוררת את פנדורהמפלצת אשר מהווה את הצד השלילי של מאקי שמתעוררת והורסת חצי מהעיר במטרה לנקום את מותו של ״אביה״ וכן להשמיד את העולם באמצעות המכונה של DEVA System, אך פנדורה מאבדת שליטה ובולעת אות אקי. החבורה מחליטה שכדי להציל את העיר מפני פנדורה, כל מה שצריך זה להיכנס לראשה של מאקי האמיתית, למצוא את הנשמה שלה בים הנשמות ובכך להביס את פנדורה. לאחר שהם מצליחים במשימה, פילמון מברך את החבורה על הצלחתם ומשיב את הכל לקדמותו בעוד שמאקי מצליחה להחלים באופן מלא ממחלתה. המשחק מסתיים כשמספרים מה קרה לדמויות במשחק לאחר שהעלילה הסתיימה בעוד שעל הפרוטגוניסט נאמר: ״מה עתידו? זו כבר החלטה שלכם...״

Snow Queen Quest[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסך בונוס, אשר עלילתה מתרחשת במיקאגה צ׳ו האמיתית, אשר מטרתו היא להביס את מסכת מלכת השלג הנשלטת בידי מלכת הלילה. מסתבר כי המסכה, אשר שומשה במועדון התיאטרון של תיכון סנט הרמלין, גבתה ארבעה קורבנות והשתלטה על גברת סאיקו (מורה בבית הספר) ובכך מצליחה להקפיא את העיר. כדי לפתור את תעלומת המסכה, הפרוטגוניסט וחבריו יוקינו מאיוזומי, יוקה איאסה, אריקו קירישימה, קיי נאנג׳ו והידהיקו יואסאגי מתוודעים כי יש למצוא את מראת השד כדי להציל את גברת סאיקו מהמסכה. לאחר שהחבורה מצליחה להשיג את רסיסי המראה, היא מגלה כי קללת מלכת השלג התבצעה על ידי חברת ילדות של גברת סאיקו בשם טומומי פוג׳ימורי, שנשלטה ע״י מלכת הלילה אשורה אשר מטרתה היא לכסות את העולם באפילה מוחלטת. לאחר שהיא מובסת, העיר משתחררת מהקללה והכל שב לקדמותו.

המשחק שוחרר בגרסת פלייסטיישן ביפן ב-20 בספטמבר 1996[9] ובארצות הברית חודשיים לאחר מכן. הגרסה לא שוחררה לאירופה. גרסת רימייק ל-PSP שוחררה בשנת 2009, הן ליפן והן לארצות הברית ושנה לאחר מכן גם לאירופה.

Persona 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק זה התפצל לשני חלקים: Innocent Sin ו-Eternal Punishment. בשני המשחקים, מעבר ללחימה הרגילה במפלצות, זוויות הצילום במבוכים השתנו והן אינן מנקודת המבט של השחקן. נוספו פיצ׳רים חדש בקרבות: האחד, הנקרא Fusion Spell, אשר בו השחקן יכול לבצע קסם באמצעות שתי דמויות (בגרסת ה-PSP הדמויות המבצעות את הקסם היו מופיעות בתקריב cut in עם פלג גופן העליון) או יותר והשני, בזמן שהשחקן היה מתקשר עם האויבים, הוא היה יכול לבחור את הדמות שתתקשר ומה סוג הפעולה שהיא תעשה בשביל כך וכן, היה ניתן לראות את צורת התגובה של האויב לסוג התקשורת. מעבר לקרבות, גם במצב רגיל, נוספו פיצ׳רים חדשים: פיצ׳ר אחד לפיו דמויות היו בוחרות מה לאכול ולפיכך היו מקבלות בונוס באחת מהיכולות שלהן למשך זמן מוגבל (כאשר הבונוס נגמר, הדמויות היו מתריעות שהן רעבות). פיצ׳ר נוסף שהיה במשחק היה הפצת שמועות. מאחר שהמשחק התבסס על רעיון השמועות, השחקן היה מקבל שמועות מאנשים איתם ניהל שיחה ובאמצעות משרדו של הבלש טודורוקי, היה יכול להפיץ אותן[10][11]. כמו כן, יכולת השמירה במשחק לא התבססה על סמך תחנת שמירה והשחקן היה יכול לשמור את המשחק מתי שבא לו.

Innocent Sin שוחרר בגרסת פלייסטיישן ביפן ב-26 ביוני 1999, בעוד שבהתחלה בשאר העולם הוא לא יצא מכיוון שאזכורו של אדולף היטלר במשחק הרגיש בתור פגיעה ברגשות הציבור[12], שכן בסוף יצא כגרסת PSP בשנת 2011 בכל העולם כאשר נעשה רימייק מותאם לפלטפורמה זו.

Eternal Punishment שוחרר בגרסת פלייסטישן ביפן ב-29 ביוני 2000 וכן גם בשאר העולם. גרסת רימייק ל-PSP, שכללה פיצ׳רים חדשים במשחק, שוחררה בשנת 2012[13] אך לא שוחררה בשאר העולם מנסיבות לא ידועות[14].

Innocent Sin[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלק הראשון בדואולוגיה. השחקן נכנס לנעליו של טטסויה סואו (אמנם בחלק זה ניתן לבחור לו שם אחר אך עם זאת, במהלך החלק השני, מסתבר שזהו שמו האמיתי), תלמיד בשנתו אחרונה בתיכון Seven Sisters בעיר הבדיונית סומארו. לאחר שהוא וליסה ״גינקו״ סילברמן, תלמידת שנה שנייה מאותו תיכון אשר מפתחת התעניינות רומנטית כלפי סואו, מגיעים לכלא העירוני בעקבות ״חטיפתה״ של תלמידה מבית ספרם ע״י אייקיצ׳י ״מיצ׳ל״ מישינה מבית הספר קאסוגאיימה, אשר מתגלה כהתלוצצות כיוון שכוונתו הייתה לצרף את טטסויה ללהקה שלו ובשביל כך חטף תלמידה בשם מיאבי ״קוזי״ הנאקוג׳י, המתגלה כמפתחת רגשות רומנטיים כלפיו. לאחר תקרית בה השלישייה מגלה כי הם משתמשי פרסונה, נתגלה מולם פילמון מהמשחק הקודם, אשר מזהיר אותם שסומארו הולכת להיות בסכנה מאוד גדולה, דבר שאכן קורה כאשר נתגלה מולם ג׳וקר – האנטגוניסט המרכזי במשחק שלפי השמועות, הוא מופיע כאשר קוראים בשמו וכל מי שיסרב לגלות בפניו את האנרגיה האידיאלית שלו, הוא הופך אותם לצל של עצמם, דבר שאכן קורה שבעקבותיו חבריו של מישינה נפגעים ממנו לאחר שהם משחקים את משחק הג׳וקר (משחק מזל המבוסס על משחק הפרסונה מהמשחק הקודם). לאחר תקרית זו, אייקיצ׳י מצטרף לליסה וטטסויה והשלושה מגלים כי הג׳וקר השתלט גם על בית ספרם של טטסויה וליסה. בעקבות כך, מגיעות עיתונאית בשם מאיה אמאנו וצלמת בשם יוקינו מאיוזומי (אשר הופיעה במשחק הקודם) לסקור את תופעת הג׳וקר ובעקבות כך מצטרפות לחבורה[2]. החמישייה מגלה כי אזהרתו של פילמון הופכת למציאות ובעקבות כך יוצאת למסע חיפוש אחר הג׳וקר, מה שמוביל אותם להיחשף לכת הנקראת מעגל המסכות (The Masked Circle), בהנהגת הג׳וקר, כשחבריו הם טטסויה סודו (המאמץ את זהות קינג לאו ומתגלה כמי שהצית את המקדש עשר שנים טרם האירועים במשחק), ג׳ונקו קורוסו (המאמצת את זהותה של קווין אקווריוס), אנה יושיזקה (המאמצת את זהותה של ליידי סקורפיו וידועה כחברה של יוקינו) וגינג׳י סאסקי (המאמץ את זהותו של פרינס טאורוס כשלפני כן הוא מציג את עצמו כמנהלה של להקת האיידולז המוזות). הכת מהווה אויבת מרכזית של החבורה במשחק. בהמשך מתגלה כי מעגל המסכות היה בכלל שם קוד לפגישות שקיימו טטסויה, אייקיצ׳י, ליסה, מאיה וילד נוסף בשם ג׳ון קורוסו כאשר נפגשו בילדותם ליד מקדש אלאייה, הממוקם ליד הר איוואטו, תוך שהם עונדים על פניהם מסכות של הדמויות מסדרת הטלוויזיה Phoenix Ranger Featherman R (מעין פרודיה על הזיכיון פאואר ריינג׳רס). במהלך פגישתם האחרונה מאיה מספרת כי היא נאלצת לעזוב את העיר ובעקבות כך ליסה ואייקיצ׳י נועלים אותה במקדש כדי למנוע ממנה את העזיבה. מאוחר יותר טטסויה מנסה לחלץ אותה מהמקדש ורואה את סודו בא למקדש ומצית אותו מאחר שמאיה נמצאת שם וחשב שהיא מכשפה. כשהם מגלים זאת, הם מבינים שני דברים: שהילדה שנשרפה במקדש לאחר פגישתם האחרונה אינה מתה, אלא שזו הייתה מאיה עצמה (שמאז מפחדת מאש) ושהפרסונה שלה היא מה שהציל אותה מהשריפה ושזהותו האמיתי של הג׳וקר היא ג׳ון. לאחר שחמשתם מגלים זאת, נתגלה כי מאיה שהתלוותה אליהם הייתה בעצם צורת הצל שלה שנועדה להראות להם מה היה חטאם וכי מאיה האמיתית פיספסה אותם לאחר המקרה במוזיאון השמימי. לאחר שהקרב מסתיים, הם מגלים כי ג׳ון נשלט בידי ניארלת׳וטפ, שהיה הפרסונה של קאנדורי וכאן הוא מאמץ את זהותו של אביו של ג׳ון, אשר משקר לו שמאיה מתה ולכן מאמץ את זהות הג׳וקר כדי להעניש את חבריו על חטא זה, אבל להגשים לאנשים אחרים את משאלותיהם. ושבמקביל נתגלה כי אדולף היטלר שרד את מלחמת העולם השנייה ועכשיו הוא מנסה להשתלט בשנית על העולם עם צבא שנקרא לאסט באטליון. לאחר שהם נלחמים בו ואף מנצחים אותו, הג׳וקר הופך לג׳ון ויוקינו מחליטה לפרוש מעסקי הפרסונה ובעקבות כך נותנת את כוחותיה לג׳ון. במקביל הפרסונות של מאיה, ליסה, אייקיצ׳י וטטסויה משתנות בהתאם. במקביל העיר מאבדת את כוח המשיכה והופכת לחלק משיבאלבה. כדי להציל את העיר, החבורה מחליטה להסיר את גולגולות האלמנטים, פריטים אשר היו שייכים לחברי הכת, מהמקדשים של מסכות המעגל אשר הוקמו בעיר בזמן הפיכתה מחלק משיבאלבה, כששם מחכים להם הצללים של ליסה, אייקיצ׳י וטטסויה, אשר מזכירים להם את טעויות העבר שעשו במטרה להחליש אותם. לאחר שהם מצליחים בכך, הם נכנסים לליבה של שיבאלבה במטרה להסיר את הגולגולת של הג׳וקר אך עם זאת הם מתעכבים כדי למנוע ממאיה אוקאמורה, הידועה כמורתה של ליסה, להכין את חנית הגורל ובכך למלא את האורקל של מיה. לאחר מכן החבורה נלחמת בהיטלר ומנצחת אותו אך מגלה כי היטלר היה לא יותר מאשר ניארלת׳וטפ, שלאחר מכן הופך לאבא האידיאלי – יצור המורכב מאבותיהם של הדמויות הראשיות. לאחר שהוא מובס, פילמון מופיע וניארלת׳וטפ חוזר ללבוש את צורתו של אביו של ג׳ון. פילמון מנסה לעצור את המתרחש אך אוקמורה מופיעה משום מקום ופוגעת במאיה עם חנית הגורל ובכך גורמת למותה, מה שגורם לביצוע האורקל של מיה במלואו והעולם נהפך לכאוס מוחלט כשלאחריו ניארלת׳וטפ ואוקמורה בורחים. בעקבות מצב האין חזור שנוצר פילמון מציע לאתחל את אירועי המשחק ולהחזיר את מאיה לחיים בתנאי שהחבורה מוחקת מזכרונה את אירועי הילדות מאותו זמן שנפגשו במקדש ואף מוותרים על החברות ביניהם. החבורה מקבלת את המצב, מה שמוביל לתחילת העלילה של Eternal Punishment.

Eternal Punishment[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלק השני בדואולוגיה. השחקן נכנס לנעליה של מאיה אמאנו[15], העובדת במגזין הנוער קיסמט. בדומה לחלק הראשון, גם כאן מאיה נשלחת לבית הספר סבן סיסטרס לחקור את אירועי הג׳וקר, כשביניהם מקרה הרצח של מנהל בית הספר, אלא שכאן הג׳וקר הוא לא יותר מזהותו של טטסוידה סודו הידוע בתור חבר מעגל המסכות וקינג לאו מהחלק הקודם. אל מאיה מתלווים שותפתה לדירה וחברתה הטובה ביותר, אוללה סריזאווה ובלש משטרתי בשם קאטסויה סואו (שהוא גם אחיו של טטסויה מהמשחק הקודם). לאחר ששלושתם מותקפים בידי הג׳וקר, הם מגלים את יכולות הפרסונה שלהם. לאחר שהג׳וקר ניסה לכפות על תלמיד לגרום לו לזכור את אירועי Innocent Sin, מגיח משום מקום טטסויה (הקרוי תחילה בידי מאיה נער הדז׳ה וו בשל היותו מוכר לה, אך אין לה מושג מאין) ומציל את התלמיד, אך עם זאת מזהיר את מאיה לשכוח ממנו. לאחר שקאטסויה מודח מתפקידו בעקבות ניסיונו להוכיח שכל מקרה הג׳וקר נכון, השלישייה מתחברת לבאופו – סחטן ממוצא טיוואני, המנהל אתר המרכז לתוכו את כל השמועות המסתובבות בעיר – דבר שעשה גם במהלך Innocent Sin. באופו מאמין כי אביו של סודו, טטסוזו, הידוע כשר החוץ של יפן ביקום המשחק, שלח חבר מאפיה טייוואנית כדי להתנקש בבנו וביחד הם מגיעים למוזיאון השמיים, שם מתרחשת מחדש השתלשלות המקרים כפי שהתרחשו ב-Innocent Sin, אלא שהפעם הם רואים את טטסויה מנסה להציל את ג׳ון מידיו של סודו, המנסה לכפות עליו לזכור מחדש את אירועי Innocent Sin. לאחר שהמוזיאון נשרף בשנית והחבורה נחלצת מהשריפה ביחד עם מבקרי המוזיאון, סודו הפצוע נלחם מול טטסויה, אך נהרג בידיו וטטסויה עצמו נעלם לאחר מכן בשנית. לאחר מכן, על סמך המידע שבאופו נתן, החבורה מחליטה לחקור את פעולותיו של טטסוזו ומגלה כי הוא חוטף אנשים באמצעות סוכנים שבעזרתם הוא הופך את האנשים החטופים לג׳וקרים באמצעות ארגון הנקרא מסדר העולם החדש (New World Order) ובכך משתלט על סומארו בכל רבדיה – התקשורת, הממשל והתאגידים. פעולותיו של טטסוזו אף מגיעות לאוזניהם של נאנג׳ו (שהופיע במשחק הראשון בתור דמות ראשית וכיום מתפקד בתור שכיר בחברה המשפחתית לאחר שחזר מלימודים באנגליה) ואריקו קירישימה (בדומה לנאנג׳ו גם היא הופיעה במשחק הראשון וכיום עוסקת בדוגמנות) המגיעים לעיר כדי למצוא ג׳וקרים נוספים בעיר הנשלטים בידיו וכן מגלים לפי שמועה כי קאנדורי, האויב מהמשחק הראשון שעוד חי במציאות של Eternal Punishment, משתף פעולה עם טטסוזו. כאשר הם מגיעים, השחקן יכול לבחור אחד משניהם כדי לסייע לו בפתירת החקירה וכאן המשחק מתפצל לפי קווי העלילה הבאים:

 • אם השחקן בחר ללכת עם נאנג׳ו, הוא מגלה כי אייקיצ׳י נחטף בידי קאנדורי לאחר שחיפש חבר שנעלם. בעקבות כך, קאנדורי מענה את אייקיצ׳י כדי לגרום לו להיזכר במאורעות Innocent Sin עד שטטסויה מתערב בנעשה ומאפשר לחבורה לברוח יחד עם אייקיצ׳י.
 • אם השחקן בחר ללכת עם אריקו, הוא מגלה שליסה, בדומה למאורעות Innocent Sin, חברה בקבוצת איידולז בשם המוזות. הלהקה מגיעה להתראיין בתחנת הטלוויזיה של העיר ביחד עם מנהלן גינג׳י סאסאקי (בדומה לחלק הקודם). מנחת התוכנית, צ׳יזורו אישיגאמי, מנסה לראיין את ליסה ולשאול אותה לגבי מאורעות Innocent Sin ובטרם ליסה יודעת על מה מדובר מגיעה החבורה להציל אותה מידי המנחה כשבמקביל מגיח טטסויה ומתערב בנעשה ונעלם.

לאחר שהחבורה מתאחדת, באמצעות המשטרה מתגלה כי מטרתו של מסדר העולם החדש היא להעלות את העיר על ה״טוריפונה״ (בדומה לרעיון מ-Innocent Sin שלפיו העיר תיהפך לחלק משיבאלבה) ולהשמיד את העולם באמצעות הדרקונים הקדושים וליצור עולם חדש נקי מחטאים וכדי למנוע זאת, יש להביס את המסדר.

בזמן שהם מתכוננים לקרב, החבורה מסתקרנת לגבי מניעיו של טטסויה ומדוע הוא פועל כפי שהוא פועל. כתוצאה מכך, טטסויה מבין כי אין לו ברירה ועליו לספר את האמת ולחשוף את כל מה שקרה במהלך Innocent Sin מאחר שהוא היחיד שלא שכח את המאורעות וכתוצאה מכך הוא חי בלופ אינסופי שלפיו הוא חייב למנוע מחבריו לזכור את מה שהיה כי אם הזכרונות ישובו אליהם, המציאות של Innocent Sin תחזור ותמחק את המציאות הנוכחית (בדומה לפלאשפוינט), מה שמוביל להצטרפותו לחבורה במקום נאנג׳ו/אריקו שחוזרים לתמוך בחבורה מהצד ומודים כי סיימו את תפקידם בעיר. במקביל מסתבר כי העיר אכן הפכה לחלק משיבאלבה (בדומה לחלק הקודם) והחבורה נלחמת בטטסוזו ובאל בו הוא מאמין גוזן (Gozen). לאחר שטטסוזו הובס, העיר חוזרת לשטח אך החבורה מגלה כי ג׳ון, ליסה ואייקיצ׳י נחטפו בידי ניארלת׳וטפ ליקום הנקרא מונדו מנדלה (Monado Mandala) כששם הוא מנסה לכפות עליהם לזכור את מאורעות Innocent Sin תוך שהוא מאמץ את צורתו של טטסויה מהחלק הקודם ואליו מתלווים צלליהם של מאיה, קאטסויה, אוללה ובאופו. החבורה מבינה כי אין מנוס ועליהם להציל אותם כשהם עצמם נמצאים ביקום זה ונלחמים בצללים תוך שהם מצילים את שלושת החטופים. כשהם מגיעים להילחם בניארלת׳וטפ, האחרון מנסה להחליש את טטסויה פסיכולוגית בכך שהוא מאשים אותו בחוסר רצונו למלא את הבטחתו לפילמון מסוף המשחק הקודם ולכן הגיע לו לחיות בייסורים אותם הוא חי כעת, מה שמוביל לקרב הסופי מולו. לאחר שהחבורה מנצחת את ניארלת׳וטפ, טטסויה יודע שהצליח למלא את הבטחתו לג׳ון בכך שהצליח להציל את מאיה ומחליט לשוב לעולם של Innocent Sin בעוד שגם העיר וגם החבורה חוזרת לחייה הנורמליים, אך ללא הזכרונות מ-Innocent Sin.

Persona 3[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – פרסונה 3

אף על פי שהמשחק נקרא פרסונה 3, מדובר במשחק הרביעי בסדרה המרכזית (זאת מכיוון שהמשחק השני התפצל לשני חלקים). המשחק עצמו מכיל מבנה משחק שונה לחלוטין ממשחקיו הקודמים ואף מוסיף לתוכו את ז׳אנר הסימולציה (לפיה השחקן חי את חייו של הפרוטגוניסט) ובעצם פותח יקום חדש במשחק[16], מה שמוביל רבים לחשוב כי זהו המשחק הראשון בסדרה אף על פי שבפועל מדובר במשחק ראשון מבחינת אתחול הסדרה.

עלילת המשחק מתרחשת בעיירה טאטסומי פורט איילנד, אשר אליה חוזר הפרוטגוניסט עשר שנים לאחר מות הוריו בתאונה ועובר להתגורר במעונות איוואטודאי. במעונות מקבל את פניו ילד מסתורי (אשר מציג עצמו בהמשך בשם פארוס) אשר מחתים אותו על חוזה לפיו על הפרוטגוניסט לקחת אחריות על מעשיו. מסתבר כי הפרוטגוניסט הועבר למעונות במיוחד על ידי קבוצה הנקראת S.E.E.S (ראשי תיבות של Special Extracurricular Execution Squad), איתם הוא יוצא לקרבות מול צללים – שדים המופיעים בשעת חצות (הנקראת השעה האפלה בעקבות כך) ויוצאים מתוך מגדל מסתורי הנקרא טרטרוס ו״הופכים״ את אנשי העיר לארונות קבורה, כשלאחר מכן אותם אנשים אינם זוכרים דבר ממה שקרה (בעוד שחברי הקבוצה ואנשים שיכולים להשתמש בפרסונה כן) אך מקבלים את תסמונת האדישות, אשר בגינה הם מאבדים את רצונם לחיות.

המשחק שוחרר ביפן ב-13 ביולי 2006, בארצות הברית ב-14 באוגוסט 2007 (לאור דחייה שנוצרה בעקבות בעיות בהשקת הארטבוק הרשמיֿ) בעוד שבאירופה המשחק שוחרר ב-29 בפברואר 2008[17][18][19]. למשחק יצאו מהדורת FES שמעבר לעלילת המשחק הרגיל, היא הכילה המשך לעלילה המקורית. המהדורה יצאה ביפן ב-19 באפריל 2007 בעוד שבארצות הברית יצאה ב-22 באפריל 2008 ובאירופה ב-17 באוקטובר 2008[20]. כמו כן, יצאה גרסה מיוחדת למשחק אשר הותאמה עבור ה-PSP ונקראה Persona 3 Portable[21]. בגרסה עצמה היה ניתן לבחור פרוטגוניסטית וכן, בעקבות כך ניתנה לשחקן אפשרות לבחור בת׳יאודור שיהיה העוזר של איגור ב-Velvet Room במקום אליזבת׳ וכן, היכולת לשלוט ביתר הדמויות חזרה במהדורה זו (מה שהיה בלתי אפשרי בגרסה המקורית)[22]. המהדורה יצאה ביפן ב-1 בנובמבר 2009, בארצות הברית ב-6 ביולי 2010 ובאירופה ב-29 באפריל 2011.

Persona 4[עריכת קוד מקור | עריכה]

Persona 5[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסונה 5 עוקב אחר הדמות הראשית ג'וקר, תלמיד בן 16 שעבר לטוקיו לאחר שנענש פלילית על ניסיון פגיעה שלא ביצעה במפורסם בשם shido.

הדמויות והארקנות אותן הן מייצגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרת המשחקים פרסונה, כל דמות מייצגת ארקנה מתוך מערכת קלפי הטארוט.

שם הארקנה Revelations: Persona פרסונה 2[23] פרסונה 3 פרסונה 4 פרסונה 5
השוטה - - הפרוטגוניסט

אייגיס*

הקבוצה (א)

יו נארוקמי

הקבוצה (א)

הפרוטגוניסט
הקוסם יוקה אייאסה - ג׳ונפיי ייורי (מ)

קנג׳י טומוצ׳יקה (ק)

יוסקה האנמורה מורגנה (א)
הכוהנת מאקי סונומורה - פוקה יאמגישי יוקיקו אמאגי מאקוטו ניג׳ימה
הקיסרית יוקינו מאיוזומי יוקינו מאיוזומי מיטסורו קיריג׳ו מרגרט (ק) הארו אוקמורה
הקיסר הפרוטגוניסט - אקיהיקו סאנדה

הידטושי אודגירי (ק)

קאנג׳י טאטסומי יוסקה קיטגאווה
הכהן קיי נאנג׳ו קיי נאנג׳ו שינג׳ירו אראגקי

בונקיצ׳י ומיטסוקו (ק)

ריוטארו דוג׳ימה (ק) סוג׳ירו סאקורה (ק)
האוהבים - ליסה סילברמן

גינג׳י סאסקי

יוקארי טאקבה ריסה קוג׳יקאווה אן טאקמאקי
המרכבה מאסרו אינאבה - אייגיס צ׳י סאטונאקה ריוג׳י סקאמוטו
צדק היידהיקו אווסוגי קאטסויה סואו קן אמאדה (מ)

צ׳יהירו פושימי (ק)

נאנאקו דוג׳ימה (ק) גורו אקאצ׳י
הנזיר - - ג׳ין שיראטו

״מאיה״ (ק)

השועל (ק) פוטאבה סאקורה
גלגל המזל - ג׳ון קורוסו טאקאייה סאקאקי

קייסקה היראגה (ק)

ריוג׳י מוצ׳יזוקי (מ)

נאוטו שירוגאנה צ׳יהאיה מיפונה (ק)
עוצמה - - קורומארו (מ)

יוקו נישיוואקי (ק)

קו איצ׳יג׳ו/

דאייסקה נגאסה (ק)

קרוליין וג׳סטין
הרעב^ - - - טורו אדאצ׳י
האיש התלוי - יאסו אינואה

באופו

צ׳ידורי יושינו

מייקו אוהשי (ק)

נאוקי קונישי (ק) מונהיסה אוואי (ק)
מוות - אייקיצ׳י מישינה פארוס (א) היסאנו קורודה (ק) טאה טאקאמי (ק)
מזג - - אנדריי לורנט

ז׳אן גרוקס (ק)

ארי מינאמי (ק) סאדאיו קאווקאמי (ק)
השטן רייג׳י קידו - הנשיא טנאקה (ק) סאיאקו אווהארה (ק) איצ׳יקו אוהיה (ק)
המגדל טקאהיסה קאנדורי אנה יושיזאקה מוטאטסו (ק) שו נקאג׳ימה (ק) שינייה אודה (ק)
הכוכב - אוללה סריזאווה מאמורו היאסה (ק)

אקיהיקו סאנדה (מ)

טדי היפומי טוגו (ק)
הירח - מאיה אמאנו

אקארי הושי

נוזומי סוומיטסו/

שינג׳ירו אראגקי (מ)

איי אביהרה (ק) יוקי מישימה (ק)
השמש - טטסויה סואו

טטסויה סודו

אקינארי קאמיקי (ק) יומי אוזאווה/

אייאנה מאטסונאגה (ק)

טוראנוסקה יושידה (ק)
יום הדין אריקו קירישימה אריקו קירישימה הקבוצה (א) הקבוצה (א) סאה ניג׳ימה (ק)
אאיאון^ - - אייגיס (מ) מארי (מ) -
העולם - - אליזבת׳ - -
אמון^ - - - - קאסומי/סומירה יושיזאווה (מ)
תקווה^ - - - - סופיה (מ)

הערות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. (ק) – מסמל קשר חברתי שמתקיים עם הדמות סביב הארקנה הזו (דמויות שידועות כמייצגות ארקנה מסוימת לא סומנו על אף שניתן לקיים קשר חברתי עימן סביבה)
 2. (מ) – מסמל קשר חברתי שניתן לקיים במהדורות מיוחדות של המשחקים
 3. (א) – מסמל קשר חברתי שמתנהל באופן אוטומטי
 4. * – אייגיס מייצגת את ארקנת השוטה במהדורת FES מאחר שהיא ממלאת את מקום הפרוטגוניסט במהלך המאורעות שלאחר המשחק המקורי
 5. ^ – ארקנה שהופיעה במהדורות מיוחדת של המשחקים
 6. יוקינו מאיוזומי, אריקו קירישימה וקיי נאנג׳ו חזרו במשחק השני ולכן נרשמו פעמיים
 7. הדמויות שהודגשו הן דמויות שבוודאות מייצגות את הארקנה

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פרסונה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Persona 4 North American instruction manual., Atlus USA, 2008, עמ' 5-28, ISBN SLUS-21782B
 2. ^ 1 2 Wayback Machine, web.archive.org, ‏2012-03-03
 3. ^ RPGamer > Staff Review > Persona 4, web.archive.org, ‏2014-11-16
 4. ^ Analyzing the Persona 5 Trailer, Kotaku (באנגלית)
 5. ^ Persona 3 FES North American instruction manual, Atlus USA, 2008, עמ' 31-32
 6. ^ Persona 4 Golden Review, GameSpot (באנגלית)
 7. ^ Megan Farokhmanesh, The Persona series, explained, Polygon, ‏2016-09-14 (באנגלית)
 8. ^ Atlus. Philemon: Welcome. It's a pleasure to meet you. I am Philemon, a dweller between consciousness and unconsciousness. And now, a simple test. Can you state your name? [Player enters name] Splendid. There aren't many who can remember their identity when in this domain. It seems you pass that test. But tell me this: are you aware of the many and varied selves you harbor within you? The self suffused with divine love. The self capable of demonic cruelty. People live by wearing different masks. Your current self may only be one of those innumerable masks. You though... You have a very firm grip on your identity. I respect your strong will. In return, I grant you this power. Persona. It is the power to summon the selves within you. The many gods and demons you harbor. The time is soon when you will need this power.
 9. ^ Persona series sales top six million, Gematsu, ‏2015-05-11 (באנגלית)
 10. ^ RPGFan Reviews - Persona 2: Innocent Sin, www.rpgfan.com (ארכיון)
 11. ^ Persona 2: Innocent Sin Import Review, GameSpot (באנגלית)
 12. ^ Anime Expo '08: Atlus' Shin Megami Tensei panel, Destructoid (באנגלית)
 13. ^ Persona 2: Eternal Punishment announced for PSP, Gematsu, ‏2012-02-29 (באנגלית)
 14. ^ Persona 2: Eternal Punishment Hits PSN Tomorrow, PlayStation.Blog, ‏2013-02-25 (באנגלית)
 15. ^ ペルソナ2 罰, web.archive.org, ‏2001-11-18
 16. ^ RPGamer - News Bulletin - New Persona, Metal Saga Games Announced, web.archive.org, ‏2011-06-21
 17. ^ Persona 3, Megami Tensei Wiki (באנגלית)
 18. ^ Robert Purchese, Koei to bring Persona 3 to Europe, Eurogamer, ‏2008-01-29 (באנגלית)
 19. ^ Sony PS2 Japanese Ranking, web.archive.org, ‏2008-12-16
 20. ^ Persona 3 FES Coming to PlayStation Network - IGN (באנגלית), נבדק ב-2020-06-29
 21. ^ Persona 3 Portable, Megami Tensei Wiki (באנגלית)
 22. ^ Persona Mania: Developer Reveals New Details - IGN (באנגלית), נבדק ב-2020-06-29
 23. ^ מאחר שלכל דמות בשני החלקים של המשחק יש ארקנה משלה, העמודה מתייחסת לשני החלקים ביחד