פרסי ג'קסון וקללת הטיטאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פרסי ג'קסון וקללת הטיטאן
The Titan's Curse
Pt.jpg
מידע כללי
מאת ריק ריירדן
שפת המקור אנגלית
סוגה פנטזיה, ספרות נוער-מבוגרים, המיתולוגיה היוונית
הוצאה
הוצאה מירמקס באנגלית ובעברית גרף
שנת הוצאה 1 במאי 2007 (באנגלית)2009 (בעברית)
תרגום לעברית יעל אכמון
מספר עמודים 312 (באנגלית)332 (בעברית)
סדרת ספרים פרסי ג'קסון והאולימפיים (5)
ספר קודם פרסי ג'קסון וים המפלצות
ספר הבא פרסי ג'קסון והקרב על המבוך
קישורים חיצוניים
מסת"ב ISBN 9781423101451
OCLC 76863948
הספרייה הלאומית 002652578

פֶּרְסִי ג'קסון וקללת הטיטאן הוא ספר הפנטזיה-הרפתקאות-רומנטי השלישי בסדרת הספרים המבוססת על המיתולוגיה היוונית של ריק ריירדן, "פרסי ג'קסון". הספר ממשיך לסקר את הרפתקאותיו של האל-למחצה בן ה-14, פרסי ג'קסון יחד עם חבריו, גרובר אנדרווד ואנבת' צ'ייס. בספר מצטרפות כמה דמויות-ראשיות נוספות: האלה ארטמיס, אשר נחטפה על ידי לוק בן הרמס, זואי צל-ליל המפקדת על קבוצת ציידות ארטמיס ותאליה גרייס, בתו של האל זאוס.

"פרסי ג'קסון וקללת הטיטאן" קיבל לרוב תגובות חיוביות ממבקרי הספרים. הספר היה מועמד ואף זכה במספר פרסים ובהם זכה לשהות במקום הראשון בטבלת הספרים הנמכרים ביותר לילדים של ניו יורק טיימס וזכה לשהות במקום הראשון במקבץ הספרים הטובים ביותר לנוער לשנת 2007 של Book Sense.

הספר יצא לאור בארצות הברית ובבריטניה ב-1 במאי 2007. הספר יצא לאור גם כספר מוקלט, כאשר הוא מוקרא על ידי ג'ס ברנשטיין.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בווסטאובר הול[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הספר פרסי, אנבת' ותאליה בת זאוס נסעו לפנימייה צבאית בשם "ווסטאוובר הול" מפני שגרובר מצא שני חצויים חדשים: ביאנקה וניקו די אנג'לו, שהתבררו כחזקים מאוד. על שני החצויים שם עין מפלצת - המנטיקור ד"ר קוטס. פרסי נקלע למצב שבו הוא מופרד מחבריו וצריך להלחם במנטיקור לבדו. בשנייה האחרונה אנבת', תאליה וגרובר מגיעים אבל גם הם לא מצליחים להביס אותו. המנטיקור לועג לחצויים ומדבר על המנהיג החדש של צבאות קרונוס, דמות שנקראת הגנרל. הוא גם מסביר שקורונוס הוביל להתעוררות הגדולה, שבה יצורים רבים חוזרים לחיים. רגע לפני ניצחונו של המנטיקור, נחלצת לעזרתם האלה ארטמיס - אלת הציד ביחד עם צידותיה, אך היא אינה מספיקה להציל את אנבת' שנחטפת על ידי קוטס. האלה ארטמיס יוצאת לחפש את המפלצת המסוכנת שיכולה להשמיד את האולימפוס, אחת המפלצות שעליהן דיבר המנטיקור, אבל היא נתפסת בטרם גילתה מידע חדש ונהיית שבויה.

הנבואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסי, תאליה, גרובר, ביאנקה (שהפכה לציידת ארטמיס) והבכירה שבציידות ארטמיס, זואי צל-ליל (אחותם של נימפות השקיעה-ההספרידות) יוצאים לחפש את ארטמיס, אנבת' ואת המפלצת בעקבות הנבואה שהם שמעו מפי האורקל מדלפי ששוכנת במחנה החצויים בגופה של מומיה:

מערבה, אל אלה כבולה, יצאו החמישה,

אחד מהם יאבד, בארץ גשם לא פגשה,

אימת האולימפוס אל הדרך תוביל,

חניכים וציידות - רק איחוד כוחות יציל,

בהתייצבו מול הטיטאן, אחד ישא קללתו,

ואחד אחר ביד הורה ימצא הוא את מותו.

מסע החיפושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו מרבית הספרים, גם למשימה הזו יש "דד ליין": יום אמצע החורף, 21 בדצמבר, כינוס האלים השנתי. הם מחליטים על שילוב של 3 ציידות ו-2 חניכים. התכנון הוא שתאליה, גרובר, זואי צל ליל, ביאנקה ופיבי הציידת יצאו. אך האחים טראוויס וקונור שוד מרעילים את פיבי, ופרסי בורח מהמחנה כדי להשתתף במסע במקומה. פרסי רואה את הגנרל מצמיח מהאדמה בעזרת שיני דרקון לוחמי שלד, ואז מתגלה בפני החבורה. הם פוגשים ומחסלים את האריה מנמאה, ופרסי מקבל את פרוותו שהופכת למעיל (בדומה להרקולס). הקבוצה יוצאת למסע מרובה הרפתקאות והנבואה התקיימה במלואה: ביאנקה די אנג'לו נהרגת במגרש הגרוטאות של הפייסטוס והאלים שנמצא במדבר, אליו הם מגיעים על גבו של חזיר הבר מארימנתוס, אימת האולימפוס הוא האופיאוטאורוס (חצי פרה חצי נחש ים שפרסי מתוך חובותיו בתור בנו של אל הים הציל בתחילת הספר), שאם מישהו יקריב אותו לאלים ויזרוק את קרביו לאש יהיה לו הכוח להשמיד את האולימפוס (את זה הם גילו מפיו של נראוס, הזקן מהים), והם אכן פוגשים את בסי האופיאוטאורוס בנקודות שונות לאורך הדרך.

הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

החבורה מגלה שהם נפלו במלכודת והמנטיקור תוקף אותם יחד עם שכירי חרב בני תמותה. הם מתקשרים באיריס נט למחנה החצויים, ומבקשים עזרה מדיוניסוס. דיוניסוס בתחילה מסרב, אך כשפרסי מוחל על כבודו, ומבקש ממנו עזרה באופן כנה, הוא מסכים. פרסי ניצב מול הטיטאן אטלס (שהוא בעצם ״הגנרל״) על הר אותריס ונשא את קללתו (ארס קילל את פרסי בספר הראשון ). לפני הקרב הם מחליטים להיעזר באביה של אנבת', שאכן יורה במפלצות בקרב. הם משחררים את האלה ארטמיס. לקראת סוף הספר מגלים שזואי צל-ליל הציידת היא אחת ההספרידות-נימפות השקיעה, שהן בנותיו של אטלס והיא אכן נהרגת על ידו.

לאחר הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

במחנה החצויים ניקו די אנגלו מאשים את פרסי במות אחותו, ולאחר התקף זעם מתגלה כבנו של האדס - אל המתים ואדון השאול - אחד משלושת הגדולים. בסוף הספר, תאליה מצטרפת לציידות ארטמיס יום לפני יום הולדתה ה-16 (22 בדצמבר) כדי לא להיות החצויה מהנבואה. במהלך הספר גרובר שותה קפה ומקבל הודעה מהאל פאן שאומרת: "אני ממתין לך".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]