פרס האמן המצטיין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף פרס אמן מעוטר)
פרס האמן המצטיין
Magyarország Érdemes Művésze díj
מדינה הונגריה עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפרס 1950–הווה (כ־74 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פרס האמן המצטיין של הונגריההונגרית: Magyarország Érdemes Művésze díj) הוא אחד מפרסי ההצטיינות של הונגריה, בדרגה אחת פחות מפרס האמן הדגול (Magyarország Kiváló Művésze díj).

הענקת הפרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרס מוענק כל שנה ב-14 במרץ על ידי ראש ממשלת הונגריה לאמנים "שהציגו הישגים בתחום התרבות הלאומית ההונגרית והיצירה האמנותית (תיאטרון, מוזיקה, מחול, משחק, קולנוע, אמנות יפה, צילום, אומנות שימושית). אמנים שיצרו לאורך זמן ערכים אמנותיים מצטיינים וכבר זכו בפרס האמנות של שר התרבות.[1] ניתן להגיש שמות מועמדים לפרס עד 30 בנובמבר של השנה הקודמת במשרד משאבי האנוש, במזכירות האגף ליחסי חברה ואזרחים, לממונה על העיטורים בנושאי תרבות.[2] לפרס מתלווה גם מענק כספי שערכו הוא שליש מהמענק הכספי של פרס קושוט. הפרס כולל מדליית ברונזה בקוטר 3.5 ס"מ עם סרט וכיתוב "אמן מצטיין". החל משנת 2014 ואילך מוענקת גם תעודה מקושטת.

הפרס בתקופה הקומוניסטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קודמו של הפרס היה "פרס האמן המצטיין של הרפובליקה העממית ההונגרית", והוא הוענק לאמנים בעלי זכות יוצאת דופן בפיתוח התרבות הסוציאליסטית בין 1963 ל-1990. התגמול כלל תוספת פנסיה.[3] הסכום החודשי של תוספת זו היה תוספת של 60% מהשכר הממוצע אז בהונגריה. במקרה של מות האמן, האלמנה הייתה זכאית לחצי מהקצבה אם הייתה:

  • תושבת הונגריה
  • הגיעה לגיל הפרישה הרלוונטי
  • גרה עם האמן כבן הזוג בעת מותו.[4]

שם הפרס בין 1991 ל-2011 היה פרס "האמן המצטיין של רפובליקת הונגריה".

תולדות הפרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדליית האמן המצטיין של הפדרציה הרוסית

התואר "האמן המצטיין של המדינה" נוסד במקור בברית המועצות תחת השם Заслуженный артист.

כדוגמה לתואר זה שימש "פרס זמר/ת אופרה" [Hofkammersänger(in)](אנ') על הצטיינות בתחום זמרת האופרה בגרמניה. התואר הוענק אז על ידי נסיכים ומלכים. ברוסיה הצארית הוענק תואר "הזמר/ת הקיסרי/ת", שאחרי המהפכה הסובייטית של 1917 הוחלף שמו לתואר "אמן מצטיין של רוסיה" או "של ברית המועצות" והוא שימש לא רק לציון זמרי אופרה אלא לכל תחומי האומנויות.

תואר זהה או מקביל לו מוענק מחוץ לרוסיה במדינות רבות של חבר המדינות לשעבר (יורשות ברית המועצות) וגם בחלק ממדינות הגוש המזרחי לשעבר.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Sajtóhír a 2013. évi díjátadásról". אורכב מ-המקור ב-2013-03-19.
  2. ^ "Oktatási és Kulturális Minisztérium - Kulturális kitüntetések, javaslattétel, adományozás rendje". אורכב מ-המקור ב-2007-03-05.
  3. ^ [1]
  4. ^ 1000 év törvényei