פרס בראשית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פרס בראשיתאנגלית: Genesis Prize), הוא פרס בסך מיליון דולר, עליו הכריזו ביוני 2012, במשותף, ממשלת ישראל, הסוכנות היהודית וקרן ג'נסיס[1][2]. הפרס ניתן על ידי ראש ממשלת ישראל, מדי שנה החל ממאי 2014, "לאיש מקצוע רב הישגים ובעל מוניטין בינלאומי מכל העולם, המהווה דמות מופת בקהילתו ויוכל להעניק השראה לדור הצעיר של העם היהודי ברחבי העולם"[3][4].

"טיים מגזין" העניק לפרס את הכינוי "פרס נובל היהודי"[5], וכינוי זה נקלט באמצעי התקשורת.

מוסדות הפרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ועדת הבחירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יו"ר ועדת הבחירה הוא יושב ראש הסוכנות היהודית מאז 2009, נתן שרנסקי וחבריה הם: מנכ"ל משרד ראש הממשלה (כיום אלי גרונר), חברת הפרלמנט האיטלקי (20082013) וסגנית יו"ר הוועדה ליחסי חוץ שלו לשעבר פיאמה נירנשטיין, היועצת המשפטית למשרד ראש הממשלה שלומית ברנע פרגו, נציג קרן ג'נסיס פיוטר אבן (אנ'), נשיא הקונגרס היהודי האמריקאי ג'ק רוזן (אנ'), נשיא "Jewish Funders Network" אנדרס ספוקויני (אנ') ודייויד האצ'וול אלטראס, מנהיג יהודי מספרד ודירקטור בקבוצת EXCEM.

ועדת הפרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

יו"ר ועדת הפרס הוא יו"ר הכנסת (החל מ-2013: יולי אדלשטיין) וחבריה הם נשיא בית המשפט העליון לשעבר (19831995) מאיר שמגר, שופטת בית המשפט העליון לשעבר (19942003) טובה שטרסברג-כהן ונשיאת הקרן היהודית למען השכלת נשים ג'יל סמית'[6]. חתן פרס נובל לשלום לשנת 1986 אלי ויזל היה חבר בוועדה עד מותו בשנת 2016. חברי ועדת הפרס נבחרו בזכות "מנהיגותם היוצאת מהכלל בתחומים כגון יחסים בינלאומיים ותקשורת, זכויות האדם וצדק, עסקים ופילנתרופיה וכן בזכות תמיכתם האיתנה במטרות העם היהודי"[7].

דירקטוריון[עריכת קוד מקור | עריכה]

יו"ר הדירקטוריון הוא נציג קרן ג'נסיס, סטניסלב פולובץ, סגנו הוא עורך דין אהרן אברמוביץ ממשרד עו"ד ליפא מאיר ושות'[6], ונשיא הקרן הוא סטיבן רקיט[8].

מועצה מייעצת[עריכת קוד מקור | עריכה]

יו"ר המועצה המייעצת הוא נשיא אוניברסיטת ברנדייס לשעבר (19942010) יהודה ריינהרץ וחבריה הם: נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע פרופסור רבקה כרמי, חבר הפרלמנט, שר המשפטים והתובע הכללי לשעבר של קנדה ארוין קוטלר, נשיא האקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים ג'ונתן פנטון (אנ'), נשיא תאגיד קרנגי בניו יורק ורטאן גרגוריאן, הרבה הראשית של התנועה ליהדות רפורמית לורה ג'אנר-קלוזנר (אנ') וחמישה אישים יהודים בולטים נוספים[6].

מטרת הפרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרס בראשית הוא יוזמה כלל עולמית שמטרתה לחזק את הקשר בין העם היהודי ברחבי העולם, לבין ערכיו התרבותיים והרוחניים המשותפים. יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, המכהן כיו"ר ועדת הבחירה, אמר בהקשר למטרת הפרס כי: "ברוח היהודית יש שילוב מיוחד של ערכים וחוזק. ערכים שלא מיטשטשים עם השנים, אלא שומרים על גוניהם הייחודים, גם כשמסביב סערות מאיימות. ממשה דרך הרמב"ם, מאיינשטיין ועד בן-גוריון - יהודים ידעו לתרום לעולם בדרכם הבלתי מתפשרת, לדחוף קדימה ולעורר השראה להמצאות, לפיתוחים, לחשיבה וליצירה. כעת אנו רוצים להודות על כך ולמצוא את ממשיכי דרכם של הגדולים ביותר".

מימון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מיכאיל פרידמן

קרן ג'נסיס (Genesis Philanthropy Group)[9], אחת משלוש מייסדות הפרס, היא המממנת שלו. היא השקיעה בקרן הפרס סכום של 100 מיליון דולר, אשר מפירותיו אמור להינתן מדי שנה סכום הפרס לזוכה. את קרן ג'נסיס הקימו ב-2007 חמישה אנשי עסקים ממוצא יהודי-רוסי, שבראשם עמד מיכאיל פרידמן, שתרם את עיקר הכסף[10]. ארבעת התורמים האחרים, חוץ מפרידמן, הם: פיוטר אוון (Pyotr Aven), שהוא כיום אחד משמונת חברי וועדת הבחירה של הפרס, ג'רמן חאן (German Khan), אלכסנדר קנסטר (Alexander Knaster) וסטן פולובץ (Stan Polovets), שהוא כיום יו"ר דירקטוריון הפרס. כל החמישה נחשבו, לפחות בזמן הכרזת הקמת הפרס, לידידים של ולדימיר פוטין, שהחל כחודש בלבד לפני כן את הקדנציה השלישית שלו כנשיא רוסיה. ממשלת ישראל הודיעה על כינון הפרס ביוני 2012, עת ביקורו של פוטין בישראל[11].

תהליך בחירת הזוכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המועמדים ייבחרו על ידי המנהיגים של מוסדות וארגונים מובילים בכל קהילה יהודית חשובה בעולם וכן על ידי האוניברסיטאות המובילות. ועדת הבחירה תסנן את הרשימה ותבחר חמישה מועמדים, ואלה ייבחנו על ידי ועדת הפרס, שתבחר מביניהם את הזוכה.

הזוכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מייקל בלומברג - 2014[עריכת קוד מקור | עריכה]

ינואר 2015 - משמאל לימין: שני הזוכים הראשונים בפרס, מייקל בלומברג ומייקל דאגלס יחד עם יו"ר דירקטוריון הפרס סטניסלב פולובץ

ב-21 באוקטובר 2013 הוכרז שמו של הזוכה הראשון בפרס, מייקל בלומברג, ראש עיריית ניו יורק. על פי יו"ר וועדת הפרס, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, "הבחירה בבלומברג מעידה על הישגיו יוצאי הדופן בשרות הציבור ועל פועלו כאחד הפילנטרופים הגדולים ביותר בעולם". "סיבה נוספת לבחירה בבלומברג, היא תמיכתו הגלויה בישראל והעובדה כי הפגין גאווה רבה בזהותו היהודית".

טקס מתן הפרס התקיים ב-22 במאי 2014, בתיאטרון ירושלים, בהנחייתם של ג'יי לנו ואיילת זורר. בלומברג הפנה את הכסף שקיבל בפרס, ל"אתגר דור בראשית" - תחרות גלובלית ייחודית במסגרתה יוענק ל-10 קבוצות יזמים צעירים תקציב סיוע התחלתי לפרויקטים השואפים לאתר פתרונות חדשניים לבעיות עולמיות ומקומיות חשובות[12].

מייקל דאגלס - 2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-14 בינואר 2015 הכריזה קרן בראשית כי הזוכה השני בפרס, לשנת 2015 הוא שחקן הקולנוע ממוצא יהודי מייקל דאגלס, "בזכות הישגיו המקצועיים ובזכות תשוקתו למורשתו היהודית ולמדינת ישראל".

דאגלס הגיב על קבלת הפרס באומרו: "אני חולק כבוד זה עם משפחתי, שעודדה אותי לחקור את מעמקי האמונה היהודית. אני מקווה כי הלקחים והערכים האלה יהיו חלק מהמורשת בעולם אותו אני משאיר לילדיי". הוא גם הודיע כי הוא מתכנן להשתמש בכספי הפרס כדי לקדם פעילות להגברת המודעות לחשיבות הפתיחות והגיוון בעולם היהודי[13].

טקס הענקת הפרס לזוכה השני התקיים ב-18 ביוני 2015, בהנחייתו של ג'יי לנו (פעם שנייה ברציפות).

אורי דרומי (שמאל) מראיין את יצחק פרלמן, לקראת הענקת פרס בראשית לשנת 2016

יצחק פרלמן - 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-14 בדצמבר 2015 הוכרז כי הזוכה בפרס לשנת 2016 הוא הכנר היהודי יצחק פרלמן, "המגלם את כל התכונות של חתן פרס בראשית האידיאלי: הישגים מקצועיים ​​יוצאי דופן, תרומה לאנושות ומסירות לקהילה היהודית ולמדינת ישראל"[14].

טקס הענקת הפרס לזוכה השלישי התקיים ב-23 ביוני 2016, בבימויו של רונן פלד חדד ובהנחייתה של הלן מירן.

לקטע סיום הטקס, נבחרו שישה הכנרים הישראלים המובילים בתחומם כיום, כאשר כל כנר ייצג ז׳אנר מוזיקלי ממקום אחר בעולם. בנאמבר, עלו הכנרים לפי הסדר הבא: גליה חי (מוזיקה ישראלית), מיכאל גריילסאמר (מוזיקה אירית), אביבה אלייב (מוזיקה מבוכרה), ליאת רוזנברג (קאנטרי) ומאיר משעלי (מוזיקה מזרחית).

אניש קאפור - 2017[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 2017 הוכרז על זכייתו של הפסל ההודי-בריטי-יהודי אניש קאפור. קאפור בחר לתרום את כספי הזכייה לטובת סיוע לפליטי מלחמת האזרחים בסוריה. בהודעת קרן הפרס הוסבר כי קאפור ומארגניו של טקס הענקת הפרס החליטו לבטלו לאור התגברות המלחמה בסוריה[15].

נטלי פורטמן - 2018[עריכת קוד מקור | עריכה]

נטלי פורטמן, שחקנית ובמאית אמריקאית-ישראלית, הוכרזה בנובמבר 2017 ככלת פרס בראשית לשנת 2018[16] ונקבע שכספי הפרס יחולקו על ידה לתוכניות פילנתרופיות המתמקדות בקידום נשים בכל תחומי העשייה: שוויון זכויות, חינוך, כלכלה, בריאות ופוליטיקה. חודש לאחר ההכרזה הפילנתרופ הישראלי מוריס קאהן הוסיף לפרס עוד מיליון דולר לכבוד פורטמן ובכך הגדיל את הפרס לשני מיליון דולרים[17]. באפריל 2018 הודיעו נציגיה של פורטמן כי: "האירועים האחרונים בישראל מטרידים מאוד את גב' פורטמן והיא אינה מרגישה בנוח להשתתף באירועים ציבוריים בישראל"[18]. אחר מכן אמרה פורטמן שהיא לא מחרימה את מדינת ישראל אלא אינה מעוניינת להופיע כמי שתומכת בראש הממשלה בנימין נתניהו ובמדיניות שלו, כשהוא אמור לנאום בטקס הענקת הפרס[19]. עקב זאת בוטלה הענקת הפרס לפורטמן, וסכום הפרס יועבר ישירות מקרן פרס בראשית לארגוני זכויות נשים[20].

רות ביידר גינסבורג - 2018 (מפעל חיים)[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמוך לאחר בחירת הזוכה החמישית בפרס, בחרו חמשת הזוכים עד כה ברות ביידר גינסבורג, שופטת בית המשפט העליון של ארצות הברית, ככלת פרס בראשית למפעל חיים לשנת 2018. הפרס, שאינו כספי, מוענק לראשונה בשנה זו, בנוסף לפרס המקורי. הפרס יוענק לה על ידי נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרון ברק, ביולי 2018[21].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פרס בראשית בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ההודעה הרשמית של משרד ראש הממשלה על הקמת הפרס - 26 ביוני 2012
 2. ^ "ניו יורק טיימס", 27 ביוני 2012
 3. ^ רשת ב', 24 במרץ 2013
 4. ^ "מעריב", 24 במרץ 2013
 5. ^ Noah Rayman, Bloomberg Is First ‘Jewish Nobel Prize’ Winner, Time Magazine]], October 21, 2013
 6. ^ 6.0 6.1 6.2 Board of Directors and Advisory Board, באתר של פרס בראשית
 7. ^ אלי ויזל בוועדת "פרס נובל היהודי", באתר ynet, 24 במרץ 2013
 8. ^ Team - Genesis Prize Foundation, באתר של פרס בראשית
 9. ^ אתר קרן ג'נסיס
 10. ^ "The Man Behind The ‘Jewish Nobel Prize", יולי 2012, באתר The Jewish Week
 11. ^ "Russians Join Israel to Start Jewish Prize of $1 Million", ניו יורק טיימס, 27 ביוני 2012
 12. ^ "פעמיים מייקל", 18 בינואר 2015, באתר נענע 10
 13. ^ באתר הקרן
 14. ^ ברכות לחתן פרס בראשית לשנת 2016, יצחק פרלמן, הכנר המוביל בעולם, באתר הקרן
 15. ^ http://www.haaretz.co.il/gallery/art/1.4067193
 16. ^ נטלי פורטמן היא הזוכה בפרס בראשית בגובה מיליון דולר, באתר כלכליסט, 8 בנובמבר 2017
 17. ^ יעל ולצר, אחרי הסערה: בוטלה הענקת פרס "בראשית" לנטלי פורטמן, באתר ynet, 21 באפריל 2018
 18. ^ עמי פרידמן, נטלי פורטמן ביטלה הגעתה לישראל לקבלת פרס: "מצפוני אינו מאפשר זאת", באתר ynet, 20 באפריל 2018
 19. ^ אינה טוקר, נטלי פורטמן על הסירוב להגיע לישראל: "לא רציתי להראות תמיכה בבנימין נתניהו", באתר ynet, 21 באפריל 2018
 20. ^ יעל ולצר, אחרי הסערה: בוטלה הענקת פרס "בראשית" לנטלי פורטמן, באתר ynet, 21 באפריל 2018
 21. ^ שירי דובר, ‏פרס מפעל חיים לשופטת העליון בארה"ב רות ביידר גינסבורג, באתר גלובס, 16 בנובמבר 2017
  יוסי ורטרקרן "פרס נובל היהודי" נזכרה שהזוכה תקפה את טראמפ – ועשתה סיבוב פרסה מביך, באתר הארץ, 17 בנובמבר 2017