פרס מאן בוקר הבינלאומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פרס מאן בוקר הבינלאומיאנגלית: Man Booker International Prize) הוא פרס ספרותי בינלאומי הניתן בבריטניה. הקמת הפרס הוכרזה ביוני 2004, כהשלמה לפרס מאן בוקר הוותיק יותר, המוענק רק לסופרים מחבר העמים הבריטי, מאירלנד ומזימבאבווה. שני הפרסים מוענקים על ידי קבוצת מאן (Man Group) הבריטית, ונהנים מיוקרה רבה.

בשנים 2005–2015 ניתן הפרס אחת לשנתיים לסופר חי, על מכלול יצירתו שיצא לאור לאנגלית. המועמדים לפרס נקבעו על ידי חבר השופטים. הפרס היה בסך 60,000 ליש"ט,[1] וסופר יכול היה לזכות בו רק פעם אחת בימי חייו. לסופר הזוכה ניתנה זכות לבחור מתרגם של ספריו לאנגלית, וזה זכה בפרס בסך 15,000 ליש"ט.

החל משנת 2016 הפרס ניתן לספר יחיד שתורגם לאנגלית. הפרס הוא בסך 50,000 ליש"ט ומתחלק שווה בשווה בין הסופר והמתרגם. בנוסף ניתן פרס של 1,000 ליש"ט לכל אחד מהסופרים והמתרגמים שברשימה המצומצמת של המועמדים לפרס.[1][2] בתהליך בחירת הספר הזוכה נוצרת תחילה רשימה של 12 או 13 מועמדים, ממנה נבחרת רשימה מצומצמת שבה שישה מועמדים, וממנה נבחר הזוכה.[3]

הזוכים בפרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 2005–2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה שם הזוכה מדינה שפת כתיבה מסורת ספרותית
2005 איסמעיל קאדרה אלבניהאלבניה  אלבניה אלבנית ספרות אלבנית
2007 צ'ינואה אצ'בה ניגריהניגריה  ניגריה אנגלית ספרות ניגרית
2009 אליס מונרו קנדהקנדה  קנדה אנגלית ספרות קנדית
2011 פיליפ רות ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית אנגלית ספרות אמריקאית
2013 לידיה דייוויס ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית אנגלית ספרות אמריקאית
2015 לאסלו קרסנהורקאי הונגריההונגריה  הונגריה הונגרית ספרות הונגרית
2018 אולגה טוקרצ'וק פוליןפולין  פולין פולנית

בשנת 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזוכה היא הסופרת האן קאנג מקוריאה הדרומית על הספר "הצמחונית"[4] שנכתב בקוריאנית, והמתרגמת דבורה סמית'.

בשנת 2017[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזוכה הוא הסופר דויד גרוסמן מישראל על הספר "סוס אחד נכנס לבר" שנכתב בעברית, והמתרגמת לאנגלית ג'סיקה כהן. בכך היה גרוסמן לסופר הישראלי הראשון שזכה בפרס זה. סכום הזכייה, 50,000 ליש"ט, התחלק בינו ובין המתרגמת. יושב ראש ועדת השופטים של הפרס, ניק בארלי, שהוא גם מנהל פסטיבל הספרים הבינלאומי של אדינבורו שבסקוטלנד, אמר בנימוקי מתן הפרס:

"דויד גרוסמן ניסה בשאפתנות להלך על חבל דק בדמות רומאן, והצליח בכך באופן מרהיב. 'סוס אחד נכנס לבר' מפנה זרקור אל השפעות האבל, בלי שמץ של רגשנות. הדמות המרכזית מאתגרת ופגומה, אך לחלוטין מרתקת. נפלנו שדודים מהנכונות של גרוסמן לקחת סיכונים רגשיים, כמו גם סגנוניים: כל משפט הוא בעל משמעות, כל מילה חשובה, בדוגמה העילאית הזו למלאכת הכותב".[5]

הספר ראה אור באנגליה בהוצאת ג'ונתן קייפ, וזכה מול 126 מתחרים ב"רשימה הארוכה", שצומצמה לשישה ספרים ב"רשימה הקצרה" הסופית, שכללה אותו ואת הסופרים:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]