פרס רקנאטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פרס רקנאטי
תיאור פרס למורים ועובדים סוציאליים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
נוסד 2004 עריכת הנתון בוויקינתונים
נקרא על שם ליאון רקנאטי (הנכד) עריכת הנתון בוויקינתונים
www.rcr.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

פרס רקנאטי - קופ -רש"י, הוא פרס כספי אישי בגובה 10,000 שקל המחולק למורים ולעובדים סוציאליים יזמים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרס רקנאטי-קופ-צ'ייס-רש"י נוסד על ידי איש העסקים ליאון רקנאטי ופרופ' יעקב קופ, לשעבר ראש מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית. בשלב השני חברו אליהם אלי אלאלוף, מנכ"ל קרן רש"י, וסטנלי צ'ייס, איש עסקים מארצות הברית שהיה פעיל בישראל בתחומי החברה והחינוך. המייסדים רואים בתחומי החינוך והרווחה מפתח לקידום הקהילה והחברה בישראל. הפרס בא לעודד דפוסי עבודה של יזמים במערכות חינוך ורווחה, להבליטם, ולהפנות את תשומת הלב הציבורית ליזמים אלה - הן כיחידים והן כחלק ממערכות השואפות לשפר איכויותיהן.

הפרס הוא יוזמה של ליאון רקנאטי ופרופ' יעקב קופ המשמשים גם כיושבי ראש ועדת ההיגוי של הפרס.

סוגי הפרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרס ניתן לשתי אוכלוסיות:

  • פרס המורה היזם
  • פרס העו"ס היזם.

פרס המורה היזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב"פרס המורה היזם" מחולק למורים שפיתחו היבטים ייחודיים בעבודתם, ואשר יוזמותיהם הייחודיות מקדמות את ההישגים הלימודיים והחינוכיים של תלמידיהם.

מורים אלו יכולים להיות מכל מסגרות החינוך, ומכל המקצועות הנלמדים, ובתנאי שיוזמותיהם ישפרו את סיכויי תלמידיהם להמשיך בהתקדמותם לאחר סיום לימודיהם. הפרס מיועד למורים פעילים (כולל גננות/גננים ויועצות/יועצים), המלמדים בגני ילדים, בבתי ספר. הפרס חולק לראשונה בשנת 2004, ובאותה שנה חולק ל-17 יוזמות[1]. התוכנית קיבלה את ברכת משרד החינוך. יזמות מורים דומה ליזמות פנים-מפעלית במגזר העסקי. לצידן של יוזמות עסקיות המתבצעות כהזנק (סטארט-אפ) של מפעלים חדשים, יזמות פנים-ארגונית מתבצעת כאשר עובד מפתח רעיון או מוצר ומטפח אותו בתוך הארגון. המורה הוגה רעיון לימודי-חינוכי, מטפח אותו, מיישמו בכיתתו והדבר מביא לתוצאות חינוכיות משופרות.

פרס העו"ס היזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרס העו"ס היזם" מחולק לעובדים סוציאליים (עו"סים), שפיתחו היבטים ייחודיים בעבודתם, זיהו בעיה חברתית ויצרו לה מענה, ושפעילותם משרתת את צורכי האוכלוסייה ותוך שימוש בכלים חדשניים ויצירתיים.

הפרס מיועד לאנשי שדה בקהילת העובדים הסוציאליים מכל תחומי העבודה הסוציאלית בישראל. הפרס חולק לראשונה בשנת 2006. התוכנית קיבלה את ברכתו של משרד הרווחה והשירותים החברתיים.

תהליך השיפוט ובחירת הזוכים בפרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנהלת הפרס נעזרת בוועדות היגוי ומועצות ציבוריות, המלוות את הפעילות. מועצות הפרס מלוות את ההנהלה, מייעצות לה בקידום יעדי התוכניות, ומהוות גורם מקשר בין המגזרים השונים. החברים במועצת פרס המורה היזם הם ראשי מערכת החינוך, משרד החינוך, ארגוני המורים, השלטון המקומי, המגזר העסקי, האקדמיה, ההורים, המורים והארגונים הציבוריים השונים. החברים במועצת פרס העובד הסוציאלי היזם הם אנשי מקצוע ואישי ציבור ממערכת הרווחה, המערכת החברתית והמערכת העסקית בישראל. דבר קיומו של הפרס מתפרסם באמצעות אתר האינטרנט של הפרס, ביטאוני מערכות החינוך והרווחה, ארגוני המורים ואיגוד העובדים הסוציאליים, בתי הספר ולשכות העובדים הסוציאליים. בתגובה ל”קול קורא” בשנת 2014-15 הוגשו לשיפוט כ- 280 יוזמות של מורים ומורות וכ- 40 יוזמות של עובדים סוציאליים .

על תהליך המיון, הבחינה והבחירה של היוזמות הראויות לפרס המורה היזם הופקדו ארבעים ושמונה שופטים ורכזי שיפוט, ועל תהליך הבחירה של היוזמות המועמדות לפרס העובד הסוציאלי היזם, הופקדו חמישה עשר שופטים. השופטים של יוזמות המורים הם ראשי מכללות ומנהלי בתי ספר, מנהלים פדגוגיים ואנשי מינהל בכירים בתחום החינוך, מרצים, מפקחים, חוקרים, מורים וותיקים ואנשי אקדמיה המתמחים בפיתוח תוכניות לימוד חדשניות. בצוות השופטים של יוזמות העובדים הסוציאליים משתתפים אנשי מקצוע מובילים בתחומם, עובדים סוציאליים ותיקים ועתירי ניסיון, אנשי ניהול ומומחים בתחום העבודה הסוציאלית. בשלב הבחירה האחרון מצטרפים למעריכים גם נציגים מוועדת ההיגוי ומן המועצה הציבורית של הפרסים.

כל היוזמות המועמדות לפרס נבחנות בתהליך ממושך בן שישה שלבים. הקריטריונים להערכת היוזמות ולבחירת הזוכים הושתתו על בחינת הייחוד של התכנים, על מקוריותן של היוזמות המוצעות בהשוואה לתוכניות ולפתרונות הקיימים במערכת, ועל חדשנותן. כמו כן נבחנת דרך פעולתו של היזם מן השלב הראשוני שבו נהגה הרעיון, דרך פיתוחו ויישומו, ועד לזיהוי התוצאות המוכחות ולפוטנציאל ההפצה וההטמעה של היוזמה במערכת.

צוותי השיפוט בחרו בשנת 2015 אחת עשרה יוזמות מתחום החינוך ושלוש יוזמות מתחום העבודה הסוציאלית. היוזמות הזוכות מגיעות מכל רחבי הארץ, נמנות עם מגזרים שונים, מאופיינות במגוון רחב של פעילויות, ומיושמות בקשת מגוונת של מוסדות ברחבי הארץ. לכל אחד מן הזוכים מוענק פרס כספי בסך 10,000 ₪ כעידוד ליוזמתו. בפרס המורה היזם ובפרס העובד הסוציאלי היזם נבחנות אפשרויות להפצת היוזמות הזוכות במערכת החינוך. כמו כן, נבחנת האפשרות ליצור קשרים בין הזוכים בפרס לבין גופים בעלי עניין בארץ ובחו”ל. ראשי הארגון מקווים, כי פרסי רקנאטי-קופ-רש”י למורה היזם ולעובד הסוציאלי היזם יוסיפו ויגבירו את החשיפה ליוזמות מתחומי החינוך, הקהילה והרווחה. בכל שנה מוענקים הפרסים ל-10 עד 12 פרסי מורים ו-3 עובדים סוציאליים והם נבחרים מתוך כ 300 מועמדים מורים וכ-50 עובדים סוציאליים. בשנת 2015 הגישו כ- 300 מורים וכ- 50 עובדים סוציאליים את מועמדותם לפרס. בשנת 2014 נבחרו 11 יוזמות של מורים ו-3 יוזמות של עובדים סוציאליים, שהצטרפו ל-102 המורים ו- 23 העובדים הסוציאליים אשר זכו בשנים הקודמות. חלק מהיוזמות ננקטו על ידי צוותים של שניים או שלושה אנשים, וכך מספר הזוכים גדול ממספר היוזמות, ובסה”כ זכו עד כה בפרס 125 מורים ו- 28 עובדים סוציאליים בשנים האחרונות הונהגה גם הכרה ליזמים נבחרים שלא זכו בפרס אך יוזמתם הוכרה כראויה לציון. מועמדים שעברו בהצלחה את מרבית שלבי השיפוט זכו בתעודה המציינת את הישגם. שניים מהפרסים מוקדשים לזכרם של שני מורים דגולים שמואל וסימה לטיצ’בסקי ז”ל אשר בני משפחתם החליטו לציין בדרך זו את תרומתם לחינוך. בפרסים אלה זכו השנה "מאיצים את הפיזיקה" של המורה חזי יצחק ו"חוויה היסטורית" של המורה עמית מירז.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ תחיה שירן, שכר יוזמה, הקיבוץ, 24 ביוני 2004
Nuvola apps bookcase.png ערך זה הוא קצרמר בנושא חינוך. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.