פרפר נחמד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פרפר נחמד
Parparnechmad.jpg
מתוך סרטון הפתיחה של התוכנית (צילום מסך)
סוגה ילדים
יוצרים שושנה צחור
כותבים דתיה בן דור, חנן פלד, טיטי אקס, אילנה לופט
בימוי יעל גרף, טיטי אקס, אריה בן ציון, בובי לקס
מנחים דודו זר, עוזי חיטמן, עפרה ויינגרטן, שלומית הגואל-טריגר, עפרה חזה, אפי בן ישראל, אדוה עדני, גיא פרידמן, אלינור אהרון
מדבבים איילת לוין, עירית שילה, איציק גייר, ז'יל בן דוד, אבי יקיר, יוני חן, צלילה ינאי, גליה ישי, עמי ויינברג
ארץ מקור ישראל
שפות עברית
מספר עונות 16
מספר פרקים כ-200
הפקה
מפיק שושנה צחור, עינת דקל ויצמן
אורך פרק 25–30 דקות
שידור
רשת שידור הטלוויזיה החינוכית
תקופת שידור מקורית 31 במרץ 19822004
קישורים חיצוניים
דף התוכנית ב-IMDb

פרפר נחמד היא תוכנית טלוויזיה חינוכית ישראלית לילדים בגילאי הגן, שדנה, באמצעות שיח בין מנחים לבובות, בדילמות וסוגיות שונות מעולמם של הילדים. הפקת פרקי התוכנית לטלוויזיה החינוכית החלה בינואר 1981, והראשון מביניהם שודר ב־31 במרץ 1982. במהלך השנים שודרו פרקי התוכנית פעמים רבות בשידורים חוזרים. הסדרה זמינה גם ב- yesVOD kids, סלקום tv, פרטנר tv וHOT VOD Young.

אופי התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קהל היעד של התוכנית, שהוגדר על ידי צוות ההפקה המקורי, הוא בני גיל שנתיים וחצי עד ארבע שנים. היא נועדה בעיקר להשלמת חסכיהם החינוכיים והתרבותיים של הילדים הרבים, שעל פי ממצאי משרד החינוך בתקופת ייזומה, לא ביקרו בגני ילדים, ולכן שודרה למענם בעיקר בשעות הבוקר. הסדרה מושתתת על מערך סדור של מטרות לימודיות וחינוכיות ועל שיקול דעת פדגוגי, המודע לעולמו של הילד, לצרכיו ולשלבי ההתפתחות שלו. התכנים מוקנים באמצעות שיח בין מנחים אנושיים לבין בובות בדמויות של בעלי חיים, שירים, משחקים, הצגות, סרטונים ריאליסטיים ואמצעים טלויזיוניים שונים.

במרכז התוכנית ניצבו דמויותיהן של בובות כפפה שהופעלו על ידי בובנאים: שבי השבלול, אוּזָה האווזה, נולי האפרוחה[1] ובץ הצב. מאוחר יותר הצטרף לבובות הכפפה פינגי הפינגווין, שהיה בובה בגודל מלא, אשר הופעלה וגולמה על ידי השחקנית גליה ישי. לאורך השנים הופיעו בתוכנית בובות נוספות בתפקידי משנה, כמו צ'יפי האפרוח ובובת "הפרפר הנחמד", שהופיעה בדרך-קבע על פרח ודובבה על ידי מיקי קם ואורנה לביא פלינט. את כל הבובות לסדרה עיצבה ובנתה יהודית גרינשפן.

לצד הבובות ניצבו מנחים שונים ששיחקו את עצמם, עמם ניתן למנות את דודו זר, עוזי חיטמן, עפרה ויינגרטן, אפי בן ישראל, שלומית טריגר-הגואל ועפרה חזה. המנחים הפגינו לרוב יחס אבהי או אמהי לבובות, ופעמים רבות אמצו גישה דידקטית ומדריכה. כמו כן הופיעו בתוכנית דמויות חוזרות כגון סבא נחמן (אברהם מור) ו"פרופסור פיתגורס" (שלרוב שוחק על ידי דודו זר) שלימד את הילדים דברים חשובים במגוון נושאים יחד עם פיט, העוזר השלומיאל שלו.

המסרים החינוכיים הועברו לילדים הצופים בבית, באמצעות סיפורים, שירים ומיצגים חזותיים בפני הבובות. השירים נכתבו והולחנו לרוב על ידי דתיה בן דור. הליווי המוזיקלי שהתלווה לתוכנית לאורך השנים בוצע בידי עוזי אסנר, רפי קדישזון ומישה בלכרוביץ.

הפרק הראשון של התוכנית, שנקרא "ידיים", שודר ב-31 במרץ 1982.

בשנת 1985 זכה הפרק "קופסאות", שנכתב על ידי דתיה בן דור ואילנה לופט, בפרס "תוכנית הטלוויזיה הטובה ביותר לגיל הרך" בתחרות פרס יפן ("הוזו בונקה"), מתוך עשרות תוכניות ילדים מ-127 מדינות שונות.[2]

ב-1995 נפטר יוני חן, מפעיל הבובה "בץ", ועקב בעיות תקציב, ב-1997 הוחלט להפסיק את צילום פרקי התוכנית לתקופה בלתי ידועה (במקור לשנה). ההחלטה הביאה למחאה של הורים ואנשי חינוך שהלכה וגברה, עד שבאותה השנה הגיעה לדיון בוועדה לחינוך לגיל הרך בכנסת. בעקבות הדיון, שבו השתתפו אנשי חינוך ושני חברי כנסת, נקבע שיש להקצות תקציב להמשיך הפקת פרקים חדשים לתוכניות.

בפרקים "מהדור המחודש", בין השנים 19982004, נעשה שימוש בתפאורה חדשה וכל הבובות, מלבד נולי, עוצבו מחדש. בנוסף, דמות הבובה פינגי וכמה מהמנחים המקוריים חדלו להופיע בתוכנית. בפרקים אלה הצטרפו לצוות המנחים גיא פרידמן, אדוה עדני ואלינור אהרון לצד אפי בן ישראל ודודו זר הוותיקים. כמו כן בשנים אלו השתתפו כשחקנים אורחים בכמה פרקים, רמה מסינגר, דרור קרן, רותם אבוהב וגיליה שטרן.

בשנתיים האחרונות של הפקת פרקי התוכנית הנחו אותה גיא פרידמן ואלינור אהרון. עם הזמן, תדירות ההפקה של תוכניות חדשות הלכה ופחתה עד שפסקה בשנת 2004. הפרק האחרון ששודר נקרא "סימנים"[1].

במהלך שנות הפקת התוכנית התחלפה התפאורה ארבע פעמים:

התפאורה הראשונה- (1982- 1983) הורכבה מבתי הבובות ושולחן ומספר אביזרים. תפאורה זו התאפיינה בכך שהייתה פשוטה יחסית ולא הצריכה הגדרה כלשהי.

התפאורה השנייה- (1984- 1995) נשאה את צורתה המשודרגת של התפאורה הראשונה שנצבעה בצבעים חדשים ועוד מספר אביזרים שנוספו אליה. זו התפאורה המוכרת ביותר אשר הייתה בשימוש במשך 11 שנים ולכן מזוהה ביותר עם התוכנית. במהלך השנים הפכה צורתה של תפאורה זו ממשהו שאינו מוגדר בהתחלה, לסוג של בית שבו "התגוררו" כל הדמויות של התוכנית.

התפאורה השלישית- (1995- 1996) תפאורה זו נכנסה לשימוש בפרק "עוברים דירה" משנת 1995 ובו כל הדמויות של פרפר נחמד עוברות לגור בדירה חדשה. מבחינה ויזואלית קיים דמיון בין הגרסה הזאת לקודמתה עם שינויים קלים בבתי הבובות. בנוסף, הושם יותר דגש בתפאורה זו על דברים שמאפיינים בית.

התפאורה הרביעית- (1997) בתפאורה הזו השתמשו בשני הפרקים ששודרו לקראת חגיגות החמישים למדינת ישראל. התפאורה הזאת תוארה כחצר של בית שבו הבובות עצמן גרות בו, והמנחים באים אליהן מבחוץ, ושמשו כמין שכנים שלהן.

התפאורה החמישית- (1998- 2004) תפאורה זו נכנסה לשימוש בפרקים שצולמו החל משנת 1998. גרסה זו התאפיינה בבית קבוע בצורת פטריה המוקף בחצר. לתפאורה זו היו שני מצבים קבועים: אחד בחצר שמחוץ לבית אשר בה התרחשו רוב הסצינות. המצב השני היה בתוך הבית עצמו אשר התאפיין בחדרים ובסלון שבמרכזו אח.

בשנת 2006 הוכרז כי יש כוונה לצלם תוכניות חדשות בסדרה, עם הבובות בעיצובן הישן ועם התפאורה הוותיקה.[3][4] בסופו של דבר כוונה זו לא יצאה לפועל מסיבה לא ידועה. מאז הופיעו מספר פעמים הבובות באירועים טלוויזיוניים חד פעמיים: בשנת 2016 בחגיגות 50 שנים לטלוויזיה החינוכית ובאותה השנה גם בתוכנית הסאטירה "גב האומה". כמו כן מופיעות הבובות בפסטיבלי ילדים ומופעים שונים עד היום.

מוצרי "פרפר נחמד", כגון: קלטות וידאו וספרים, נמכרים עד היום בחנויות, וזוכים להצלחה במיוחד אלו המוקדשים לחגי ישראל. כמו כן שווקו 4 ספרים לתוכנית, וכן גם שני תקליטים עם שירי התוכנית. בשנת 1992 ייצרה חברת תלמה חטיף המשתמש בשם התוכנית, שבשנת 1996 שונה שמו ל"פרפר" עד שהופסק שיווקו בשנת 2005.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוזה, בץ והקלטות של תוכניות בבניין הטלוויזיה החינוכית הישראלית. אפריל 2018

הבובות ומדבביהן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקנים אורחים - יגאל בשן, יוסי ידין, ליא קניג, עודד בן חור, ניסים גרמה, רמה מסינגר, אברהם מור, אבי קושניר, פטר ורטהיימר, אייל גפן, יניב פולישוק, גיליה שטרן, זוהר זמיר, דרור קרן, דובי גל, מוסקו אלקלעי, חנן גולדבלט, גיתית שובל, אלי גורנשטיין, אלברט כהן, הראל סקעת, ציפי מור, ציפי שביט, עזרא דגן, יעקב בודו, דני רובס, ג'וליאן שגרן ועוד.

שיר הפתיחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את שיר הפתיחה לתוכנית כתבה לאה נאור, הלחינה נורית הירש וביצעה הזמרת אילנית. מילות הפזמון החוזר ("אז בוא אלי פרפר נחמד") הן מחווה לשיר ילדים קלאסי מאת פניה ברגשטיין.

את סרטון ההנפשה המלווה את שיר הפתיחה צייר והנפיש טוביה קורץ, אשר צייר גם את "ציפי ציפור" מהתוכנית "רגע עם דודלי", והפיקה שושנה צחור.

התוכנית בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ב-22 ביוני 1999, הנפיק השירות הבולאי סדרה של שלושה בולים בנושא התוכנית. בבולים, בעיצובו של טוביה קורץ, מופיעים כוכבי התוכנית וכן תמונות מסרטון הפתיחה שלה.
 • בפרק של "זהו זה" משנת 1994, הוצג מערכון פרודי על התוכנית, ובו המנחים מוני מושונוב ואבי קושניר מגלמים את דמויותיהם של אוזה ושבי בהתאמה, ודב גליקמן מופיע בדמותו של יאסר ערפאת.[5]
 • במשחק המחשב "תככי הרייטינג" הוצג גרסה פרודית של פרפר נחמד עם דמויותיהם של שבי (שלא ניתן לו שם במשחק), בץ (שנקרא שם בוּץ) ושל דודו (שנקרא שם בשם גוגו).
 • במשחק המחשב "פיפוש" 1 דודו זר דיבב את עצמו במשחק ואת דמותו של צוציק. בראיון שנעשה עמו ועם צוציק הוא סיפר שהוא שחקן שייקספירי, וכן תיאר במילותיו את המשפטים שאמר בפרפר נחמד כמשפטים דרמטיים. בנוסף ראשה של אוזה הוא אחד הראשים שנמצאים באוסף הראשים של דר' מרג'ורי קול רם.
 • בתוכנית הבידור "רמי ורד" הייתה פינה בשם "צרצר נחמד", בה היו שלוש דמויות: בובו, זוזה וכץ.
 • בתוכנית המערכונים "דומינו גרוס", הוצג מערכון פרודי על התוכנית. במערכון גילם רועי בר נתן את דודו זר ושגית סול את עופרה ויינגרטן.
 • בפרסומת ל"מנה חמה" של אסם, אשר הופקה בשנת 2004, היו שתי בובות: לולי ופץ. לולי הייתה ציפור ופץ היה ארנב, ואילו את דמותו של דודו זר גילם השחקן חן חגי. זר כעס על הדרך שבה הוא הוצג, והגיש תביעה נגד יוצרי הפרסומת.
 • בספיישל של תוכנית הבידור "צחוק מעבודה" שנעשה על שנות השמונים, הציגו את אוזה כשהיא נשואה היום לאיש העסקים יצחק תשובה ואת נולי משתתפת בתוכנית הדוקומנטרית "אבודים", שם היא מגלה שאימה בושלה.
 • בתוכנית המערכונים "מטר שבעים" הופיע דודו זר בשיר פארודי המדבר על מצב הדמויות האיום כביכול, שנים לאחר התוכנית, לאחר שנשכחו בידי הציבור.[6]
 • בטקס פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה 2003, הייתה מחרוזת של בובות, בין היתר הופיעו מנחי פרפר נחמד אפי בן ישראל ודודו זר יחד עם אוזה, בץ, נולי ושבי. והם שרו לצד בובות נוספות.
 • באחד מתוכניות הספיישל "פיצוחים 50" הופיעו אחד ממנחי התוכנית גיא פרידמן יחד עם בץ והם התחרו מול מנחי "זומביט".
 • ב"שיר הסלפי" מ"פסטיגל 2014", שאותו כתב והלחין רולי אייזן, הופיעה השורה: "הייתי בפרפר נחמד, // עשיתי סלפי אוּזה."
 • במרץ 2016 הופיעו בתוכנית "גב האומה" ארבע הבובות: אוזה, נולי, שבי ובץ. יחד עם מנחי "גב האומה", הם שרו פארודיה על השיר "תמיד נשאר אני" בשם "אבל אני נשארתי תימני". כמו כן, ביולי 2018 הופיעו נולי, אוזה ובץ בלבד, וביחד עם מנחי "גב האומה", שרו את "שלום לכם" בהקשר לאי סגירת הטלוויזיה החינוכית.
 • בתוכנית הסאטירה "היהודים באים" נעשה פרודיה על פרפר נחמד בכיכובם של הבובות :מה מה הכבשה ובולי התרנגול. בתפקיד דודו היה הבדרן יניב ביטון.
 • בסרטון בשנת 2016, הוצג בץ כצב היפסטר, כשלצידו בין היתר כיכב הבדרן דודו ארז.
 • בינואר 2018 הופיעה נולי בתוכנית "שש עם" בקריאה שלא לסגור את הטלוויזיה החינוכית.
 • במרץ 2018 הבובות אוזה ובץ קיבלו חיקויים בתוכנית הסאטירה "ארץ נהדרת", וגילמו אותם הבדרנים שני כהן ואודי כגן.
 • סרטון שהופץ בפייסבוק בשנת 2018, ובו בץ מברך על הפרס שבו קיבלה הטלוויזיה החינוכית במסגרת פסטיבל "פלייקון" מטעם יוטיוב, בגין מספר מנויים שכלל כיותר מ-100,000 מנויים על הערוץ "חינוכית ראשונים בעולם", כשעל הדרך מפרקים אנשים את הסט של פרפר נחמד ומכניסים את בץ לתוך הקופסה שלידו. הסרטון מהווה מחאה של עובדי הערוץ כנגד סגירת החינוכית.
 • דמותו של בץ כיכבה בתשדיר של מחזור בקבוקים של תאגיד המיחזור אל"ה לצד המגיש דן כנר.
 • באחד התוכניות של "דודו מספר לגולו", גולו התוודה לדודו שהוא התאהב באוזה לאחר שהוא צפה בתוכנית "פרפר נחמד".

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שושנה צחור, "פרפר נחמד – סדרת תוכניות טלוויזיה לפעוטות", הד הגן, מו (1982), עמ' 243–248.
 • שושנה צחור, "פרפר נחמד (בחלקת אלוהים הקטנה שלי...)", הד הגן, 63, 1 (1998), עמ' 53–55.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ לאורך השנים הועלתה הסברה כי "נולי" נקראת על שם נולי עומר, בתו של המשורר ע. הלל, אשר הציע-לכאורה לקרוא לבובה על שמה. לדברים לא נמצא תיעוד כלשהו.
 2. ^ אייל לוי, אפקט הפרפר: התוכנית "פרפר נחמד" חוגגת 30, באתר nrg‏, 7 באפריל 2012
 3. ^ לי-אור אברבך, אז חזור אליי, פרפר נחמד, באתר nrg‏, 18 ביולי 2008
 4. ^ מירב קריסטל, היה נחמד ונחמד שהיה, באתר ynet, 17 בנובמבר 2006, כולל קטע וידאו מתוך הסדרה
 5. ^ ראו סרטונים פרפר נחמד, בביצוע זהו זה - פרודיה על החינוכית, סרטון באתר יוטיוב.
 6. ^ קובץ וידאו דודו זר – שכחתם את דודו