פרפר נחמד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פרפר נחמד
Parparnechmad.jpg
מתוך סרטון הפתיחה של התוכנית
סוגה ילדים
יוצרים שושנה צחור
בימוי יעל גרף, טיטי אקס, אריה בן ציון, בובי לקס
שחקנים דודו זר, עוזי חיטמן, עפרה ויינגרטן, שלומית טריגר-הגואל, עפרה חזה, אפי בן ישראל, גיא פרידמן, דרור קרן,אלינור אהרון, רמה מסינגר, יגאל בשן, חני נחמיאס, ניסים גרמה, אברהם מור, עמי ויינברג, אלי גורנשטיין, זוהר זמיר, ליא קניג, יוסף ידין
ארץ מקור ישראל
מספר פרקים כ-200
הפקה
אורך פרק 25 - 30 דקות
שידור
רשת שידור הטלוויזיה החינוכית
תקופת שידור מקורית 31 במרץ 19822004

פרפר נחמד היא תוכנית טלוויזיה חינוכית ישראלית לילדים בגילאי הגן ובית הספר היסודי, שדנה, באמצעות שיח בין מנחים לבובות, בדילמות וסוגיות שונות מעולמם של הילדים. הפקת פרקי התוכנית לטלוויזיה החינוכית החלה בינואר 1981 והראשון מביניהם שודר במרץ 1982. במהלך השנים, שודרו פרקי התוכנית פעמים רבות בשידורים חוזרים.

אופי התוכנית והדמויות בה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרכז התוכנית ניצבו דמויותיהן של בובות כפפה שהופעלו על ידי בובנאים: שבי השבלול, אוּזָה האווזה, נולי האפרוחה[1] ובץ הצב. מאוחר יותר הצטרף לבובות הכפפה פינגי הפינגווין, שהיה בובה בגודל מלא. לאורך השנים הופיעו בתוכנית בובות נוספות בתפקידי משנה, כמו צ'יפי האפרוח ובובת "הפרפר הנחמד", שהופיעה בדרך-קבע על פרח. את כל הבובות לסדרה עיצבה ובנתה יהודית גרינשפן.

לצד הבובות ניצבו מנחים שונים, עמם ניתן למנות את דודו זר, עוזי חיטמן, עפרה ויינגרטן, אפי בן ישראל, שלומית טריגר-הגואל, גיא פרידמן, דרור קרן, אלינור אהרון, רמה מסינגר, יגאל בשן ועפרה חזה. המנחים הפגינו לרוב יחס אבהי או אמהי לבובות, ופעמים רבות אמצו גישה דידקטית ומדריכה. המסרים החינוכיים הועברו לילדים הצופים בבית, באמצעות סיפורים, שירים ומיצגים חזותיים בפני הבובות. השירים נכתבו והולחנו לרוב על ידי דתיה בן דור. המוזיקה שנוגנה בתוכנית לאורך השנים הייתה בעיקר פרי עמלו של עוזי אסנר, כשלצידו תרמו גם רפי קדישזון ומישה בלכרוביץ.

מוצרי "פרפר נחמד", כגון קלטות וידאו וספרים, נמכרים עד היום בחנויות, וזוכים להצלחה במיוחד אלו המוקדשים לחגי ישראל. בשנת 1992 ייצרה חברת תלמה חטיף המשתמש בשם הסדרה, הנמכר ומשווק עד היום (בסוף שנות התשעים שונה השם ל"פרפר"). בטקס מיוחד שהיה ביפן, זכתה התוכנית בתואר "תוכנית הילדים הטובה ביותר" מתוך עשרות תוכניות ילדים מ-127 מדינות שונות.‏[2]

ב-1995, נפטר יוני חן, מפעיל הבובה "בץ", ועקב בעיות תקציב, הוחלט להפסיק את צילום פרקי התוכנית לתקופה בלתי ידועה. ההחלטה הביאה למחאה של הורים ואנשי חינוך שהלכה וגברה, עד שב-1997 הגיעה לדיון בכנסת. בעקבות הדיון, בו השתתפו אנשי חינוך ושני חברי כנסת, נקבע שיש להמשיך להפיק פרקים חדשים בתוכניות. בפרקים "מהדור המחודש", בין השנים 19982004, נעשה שימוש בתפאורה חדשה וכל הבובות, מלבד נולי, עוצבו מחדש. בנוסף, דמות הבובה "פינגי" וכמה מהמנחים המקוריים חדלו להופיע בתוכנית.

בשנת 2006 הוכרז כי יש כוונה לצלם תוכניות חדשות בסדרה, עם הבובות בעיצובן הישן ועם התפאורה הוותיקה.‏[3] בסופו של דבר כוונה זו לא יצאה לפועל מסיבה לא ידועה.

מפעילי הבובות ומדבביהן[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקנים בולטים בתוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיר הפתיחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את שיר הפתיחה לתוכנית כתבה לאה נאור, הלחינה נורית הירש וביצעה הזמרת אילנית. מילות הפזמון החוזר ("אז בוא אלי פרפר נחמד") הן מחווה לשיר ילדים קלאסי מאת פניה ברגשטיין.

את סרטון ההנפשה המלווה את שיר הפתיחה צייר והנפיש טוביה קורץ, אשר צייר גם את "ציפי ציפור" מהתוכנית "רגע עם דודלי", והפיקה שושנה צחור.

התוכנית בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ב-22 ביוני 1999, הנפיק השירות הבולאי סדרה של שלושה בולים בנושא התוכנית. בבולים, בעיצובו של טוביה קורץ, מופיעים כוכבי התוכנית וכן תמונות מסרטון הפתיחה שלה.
  • בפרק של "זהו זה" משנת 1994, הוצג מערכון פרודי על התוכנית, ובו המנחים מוני מושונוב ואבי קושניר מגלמים את דמויותיהם של אוזה ושבי בהתאמה, ודב גליקמן מופיע בדמותו של יאסר ערפאת.
  • בתוכנית הבידור "רמי ורד" הייתה פינה בשם "צרצר נחמד", בה היו שלוש דמויות: בובו, זוזה וכץ.
  • בתוכנית המערכונים "דומינו גרוס", הוצג מערכון פרודי על התוכנית. במערכון גילם רועי בר נתן את דודו זר ושגית סול את עופרה ויינגרטן.
  • בפרסומת ל"מנה חמה" של אסם, אשר הופקה בשנת 2004, היו שתי בובות: לולי ופץ. לולי הייתה ציפור ופץ היה ארנב, ואילו את דמותו של דודו זר גילם השחקן חן חגי. זר כעס על הדרך שבה הוא הוצג, והגיש תביעה נגד יוצרי הפרסומת.
  • בספיישל של תוכנית הבידור צחוק מעבודה שנעשה על שנות השמונים, הציגו את אוזה כשהיא נשואה היום לאיש העסקים יצחק תשובה ואת נולי משתתפת בתוכנית התחקירים אבודים ששם היא מגלה שאימה בושלה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ נולי נקראת על שם נולי עומר, בתו של המשורר ע. הלל, שהציע לקרוא לבובה על שמה.[דרוש מקור]
  2. ^ אייל לוי, אפקט הפרפר: התוכנית "פרפר נחמד" חוגגת 30, באתר nrg‏, 7 באפריל 2012
  3. ^ מירב קריסטל, היה נחמד ונחמד שהיה, באתר ynet‏, 17 בנובמבר 2006, כולל קטע וידאו מתוך הסדרה