פרשת המסיבות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רחוב דאונינג, המיקום בו נערכו כמה מהמסיבות והתכנסויות
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון במסיבת עיתונאים ב-20 במרץ 2020 יחד עם שר האוצר רישי סונאק וסגנית קצינת הרפואה הראשית ג'ני הריס. הסיסמה "הישארו בבית" מוצגת על אחד בימות ההרמה שלהם

פרטיגייטאנגלית: Partygate) או פרשת המסיבות[1][2] היא שערורייה פוליטית בבריטניה הכרוכה במסיבות והתכנסויות שונות של צוותי ממשל ושל חברי המפלגה השמרנית, שנערכו במהלך מגפת הקורונה בממלכה המאוחדת בשנים 2020 ו-2021, בתקופה בה הוטל סגר לאומי ברחבי בריטניה על מנת להגן על בריאות הציבור. באותה העת בה הציבור הבריטי קיבל הוראה להיות בסגר התקיימו מספר התכנסויות בדאונינג 10, בחצר האוחרית ובבנייני ממשל אחרים. הדיווחים הראשונים אודות ההתכנסויות הללו התפרסמו בסוף נובמבר 2021, והם משכו תשומת לב תקשורתית רבה, והובילו בהמשך לתגובה ציבורית ניכרת ולמחלוקת פוליטית. בסוף ינואר 2022 חקרה משטרת המטרופולין של לונדון 12 התכנסויות שונות, כולל לפחות שלוש התכנסויות בהם לקחו חלק ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון. מעל ל-50 קנסות ניתנו לאנשים שהפרו את התקנות שנוגעות למגפת הקורונה, כולל לג'ונסון, לאשתו קארי ג'ונסון, ולשר האוצר הבריטי רישי סונאק.[3]

הדיווחים הראשונים אודות ההתכנסויות פורסמו לראשונה בתקשורת ב-30 בנובמבר 2021 בעיתון הבריטי דיילי מירור. בדיווחים הראשונים נטען כי כעשרה מאנשי הצוות ברחוב דאונינג ערכו התכנסויות במהלך עונת חג המולד של 2020. ראש הממשלה בוריס ג'ונסון טען בתגובה שכל המעורבים פעלו על פי החוק, ויצאה הכחשה מצד רחוב דאונינג על כך שהתקיימה מסיבה.[4] בינואר 2022 פורסמו דיווחים כי היו כ-30 משתתפים בהתכנסות אחת, וכ-40 בהתכנסות אחרת, וכי המפגש שנערך בחצר האחורית של רחוב דאונינג 10 במהלך הסגר הלאומי הראשון היה מפגש עם משקאות. ג'ונסון אישר כי הוא נכח במפגש הזה והתנצל על כך. רחוב דאונינג התנצל בפני המלכה אליזבת השנייה על שתי התכנסויות נוספות שנערכו ב-16 באפריל 2021, יום לפני הלווייתו של הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו,[5] במהלך הסגר הלאומי השלישי שהתקיים ברחבי אנגליה. בהמשך התפרסם גם דיווח על כך שהתקיימה התכנסות בה נחגגה יום הולדתו של ג'ונסון ביוני 2020.

לאחר שסרטון מסיבת העיתונאים דלף, ב-8 בדצמבר 2021 הודיע ג'ונסון על חקירה של משרד הקבינט שיבוצע על ידי מזכיר הממשלה סיימון קייס, בה יחקרו אם המשתתפים בהתכנסויות הפרו את ההגבלות שהוטלו על הציבור הבריטי באותה העת. ב-17 בדצמבר התפרסם שקייס יחדל להוביל את החקירה בעקבות דיווחים על כך שהמשרד של קייס בעצמו ערך מסיבה במהלך דצמבר 2020. בעקבות כך האחריות על החקירה של ההתכנסויות הועברו לסו גריי (אנ'). בינואר 2022 משטרת המטרופולין של לונדון פתחה בחקירה משלה לגבי הפרות אפשריות של תקנות מגפת הקורונה בבנייני הממשל.[6]

אי-השקט הציבורי לגבי האופן שבו אנשי הממשל בווסטמינסטר הפרו את ההגבלות שהוטלו על הציבור הבריטי הובילו לירידה בתמיכה הציבורית בראש הממשלה ג'ונסון, בממשל הבריטי ובמפלגה השמרנית, וישנם הערכות כי הדבר השפיע על כך שהמפלגה השמרנית הפסידה בבחירות שהתקיימו בצפון שרופשייר ב-2021. בתחילת 2022, גורמים שונים באופוזיציה ומספר פוליטיקאים שמרנים קראו להתפטרותו של ג'ונסון או לקיים הצבעת אי אמון. בפברואר 2022 הובילה השערורייה להתפטרותם של חמישה עובדים בכירים ברחוב דאונינג, ובאפריל השערורייה הובילה להתפטרותו של השר במשרד המשפטים, הלורד דייוויד וולפסון (אנ').

הדו"ח שפרסמה סו גריי, חשף שורה של אירועים חברתיים שקיימו חברי הצוות הפוליטי של ג'ונסון והפרו את תקנות הסגר. לאחר שנדרש לתקן את הליקויים הללו, ג'ונסון העיד בפרלמנט בריטניה כי "כל ההנחיות בוצעו במלואן", ואולם הוא נחקר על ידי ועדה פרלמנטרית לגבי השאלה האם הטעה את הנבחרים ביודעין.[7]

ברקע פרשת המסיבות, חברי פרלמנט ממפלגתו יזמו הצבעת אי אמון בגונ'סון ביוני 2022. 211 חברי פרלמנט שמרנים הצביעו נגד הדחתו, ו-148 אחרים תמכו בה.[8] ביולי 2022 התגלה שג'ונסון מינה את כריס פינצ'ר לתפקיד בכיר (מצליף), על אף שהוא ידע שפינצ'ר הואשם בעבר בהטרדות מיניות. ג'ונסון הכחיש בתחילה שהוא ידע על כך, אך במהרה התברר שהוא תודרך לגבי התנהגותו של פינצ'ר לפני מינויו, ב-2019. על רקע משבר האמון שחוללה פרשת המסיבות, עורר גילוי זה סערה פוליטית. החלה התפטרות המונית של אנשי המפלגה השמרנית. גונסון תחילה סירב להתפטר אך לבסוף, ב-7 ביולי, הודיע ג'ונסון על התפטרותו מתפקידו כמנהיג המפלגה השמרנית. בנאום ההתפטרות הוא אמר שבכוונתו להישאר ראש הממשלה עד שייבחר מנהיג חדש למפלגה בסתיו 2022.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פרשת המסיבות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דוח בריטי על פרשת המסיבות של ג'ונסון: "התנהלות לא ראויה", www.maariv.co.il
  2. ^ אוריה בר-מאיר, הדרך לסוף הסאגה - פרשת המסיבות מגיעה לוועדת האתיקה, באתר יס מיניסטר, ‏2022-04-22
  3. ^ "Boris Johnson and Rishi Sunak to be fined over lockdown parties". BBC News. 12 באפריל 2022. נבדק ב-12 באפריל 2022. {{cite news}}: (עזרה)
  4. ^ Castle, Stephen (8 בדצמבר 2021). "Amid new U.K. restrictions, the government is accused of flouting rules last Christmas". The New York Times. {{cite news}}: (עזרה)
  5. ^ והסוכנויות, ynet (2022-01-14). "המלכה התאבלה לבד, אצל ג'ונסון חגגו עם DJ: ר"מ בריטניה ממשיך להסתבך". Ynet. נבדק ב-2022-07-07.
  6. ^ "Police to investigate No 10 lockdown parties". 25 בינואר 2022. נבדק ב-25 בינואר 2022. {{cite news}}: (עזרה)
  7. ^ מהמסיבות בסגר ועד האינפלציה הגואה: אלו האירועים שהובילו להתפטרותו של ג'ונסון | כלכליסט, calcalist, ‏2022-07-07
  8. ^ בריטניה: רה"מ ג'ונסון שרד הצבעת אי אמון - אך ספג מהלומה קשה - וואלה! חדשות, באתר וואלה!, ‏2022-06-06