פרשת מותו של סלומון טקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מפגינים חוסמים את צומת קריית אתא

פרשת מותו של סלמון טקה החלה בעקבות מותו של סלמון טקה, ישראלי בן 18 מקריית חיים, שהוריו עלו לישראל מאתיופיה, כתוצאה מירי של קצין במשטרת ישראל ב-30 ביוני 2019. מותו הוביל לחידוש הפגנות יוצאי אתיופיה ברחבי ישראל נגד אלימות משטרתית כלפי בני העדה ונגד מה שראו כהטיית ירי כלפיהם.

מותו של טקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקום האירוע

ביום ראשון, 30 ביוני 2019, סמוך לאחר השעה 20:00, בחורשה בסמוך למועדון נוער של עמותת "נירים"[1] בקריית חיים, נהרג טקה מקליע, שנורה על ידי קצין משטרה בלבוש אזרחי. לטענת הקצין הוא ירה על הקרקע, וטקה נהרג מנתז של הקליע[2][3].

על אודות מה שהתרחש באירוע התפרסמו גרסאות שונות. מדריך נוער במועדון "נירים" הסמוך לזירה, שהיה עד ראייה לאירוע, לצד נערים נוספים שהיו עדים לירי, העידו במח"ש כי השוטר רדף אחרי שני נערים, ביניהם טקה, כשירה[4]. חברו של טקה, שהיה עמו, טען שלא היה כל איום ממשי כלפי הקצין. מדריך הנוער טען כי הקצין נכנס לעמדת ירי למרות שלא היה באינטראקציה אלימה עם הנערים, וירה לעבר מרכז גופו של טקה ממרחק של כ-30 מטרים[5]. עוד טען המדריך, כי האבן נזרקה בתגובה לשליפת האקדח[6]. לעומת זאת, גרסת הקצין הייתה שהוא נכח בסביבה עם אשתו וילדיו כשהבחין בקטטה בין צעירים. לדבריו, כשניסה להפריד ביניהם, הם החלו לתקוף אותו וליידות לעברו אבנים, והוא, שחש סכנה מיידית לחייו ולאחר שנפצע בחלקים שונים בגופו, ירה באקדחו. בחקירתו במח"ש בחשד להריגה, מסר הקצין כי הכדור ניתז כנראה מהקרקע ופגע בטקה בחזהו[7]. בנתיחת גופתו של טקה נמצא בגופו ריכוז אלכוהול כפול מהגדרת שכרות וכן שרידי מריחואנה[8].

בעקבות איומים על חייו של הקצין היורה, מעצר הבית בוצע בבית מלון ולא בביתו[9]. עורך דינו של הקצין הגיש תלונה במשטרה בגין איומים על חיי הקצין ומשפחתו[10]. ב-15 ביולי שחרר בית המשפט את הקצין ממעצר בית[11].

עברו הפלילי של טקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר האירוע דיווחו כתבי המשטרה עדי מאירי ואבי אשכנזי כי לטקה היו 14 תיקים פליליים על תקריות אלימות שהביאו לאי-גיוסו לצה״ל, וכי בעת האירוע היה אמור לשהות במעצר בית[12][13][14]. המחלקה לחקירות שוטרים פרסמה הודעה ולפיה פורסמו דיווחים שגויים לגבי עברו הפלילי של טקה וכי תקיים בדיקה בנוגע להפצתם[15]. בהמשך דיווחה כתבת המשטרה ליה ספילקין כי לטקה לא יוחסו עבירות אלימות ולא הוטל עליו מעצר בית[16]. לפי סליפקין, הוא הורשע בעבירה אחת - סיוע לגניבת בקבוק יין בעת היותו קטין - והוגשו נגדו שתי תלונות בגין איומים: האחת לאחר שהשליך בקבוק מים במסגרת ויכוח עם אחותו (תלונה ממנה חזרה בה אחותו) והאחרת לאחר ויכוח עם אחות רפואית[16].

בעקבות ההדלפות ביקש ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים מן היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית כנגד מי שהפיץ את המידע אודות הרישום הפלילי של טקה ״במזיד על מנת לצייר את המנוח כמי שאינו קורבן תמים״[17]. בתאריך 18 ביולי 2019 פרסם היועץ המשפטי לממשלה הודעה חריגה, ולפיה הדלפת חומרי החקירה "לא נעשה על דעת גורמי אכיפת החוק" והועברה לבירור של המשנה ליועץ לעניינים פליליים וכן לבירור מול משרד הבריאות, האחראי על המרכז הלאומי לרפואה משפטית[18].

הלווייתו של טקה והפגנות העדה האתיופית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיNuvola kdict glass.png
להרחבה בנושא ראו: הפגנת יוצאי אתיופיה – 2019
מפגינים ליד משטרת זבולון בקריית חיים

בהלווייתו של טקה, שנערכה ב-2 ביולי 2019, נכחו אלפי אנשים[19][20]. בתגובה לאירוע הפגינו אלפי אנשים בכל הארץ כנגד אלימות משטרתית. חלק מהמפגינים נקטו בפעולות אלימות, הכו ופצעו שוטרים ואזרחים, הבעירו צמיגים ומכונית, וחסמו כבישים וצמתים, בהם צומת קריית אתא, נתיבי איילון[21][22], צומת קסטינה, סמוך למגדלי עזריאלי בתל אביב, הכניסה לירושלים סמוך לגשר המיתרים, וכבישים נוספים ברחבי ישראל. מדיניות המשטרה הייתה בתחילה שלא להיכנס לעימות עם המפגינים, אך לקראת שעות הערב המאוחרות פעלה המשטרה לפתיחת הצירים החסומים, והעימותים החריפו יותר.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מועדון המסייע לנוער בסיכון להשתלב בחברה הישראלית (אתר הבית של עמותת נירים)
 2. ^ "הדו"ח הבליסטי: הקצין ירה לקרקע", ערוץ 7
 3. ^ ליאור אל-חי וישי פורת, צעיר ממוצא אתיופי נהרג בחיפה מירי של שוטר, מח"ש חוקרת, באתר ynet, 1 ביולי 2019
 4. ^ הירי בצעיר האתיופי בחיפה: השוטר נעצר בחשד להריגה, www.maariv.co.il
 5. ^ יהושע (ג'וש) בריינר ונעה שפיגל, עד ראייה לתקרית בקרית חיים: "השוטר נכנס לעמדת ירי וירה בסלומון ממרחק של 30 מטר", באתר הארץ, 1 ביולי 2019
 6. ^ עד ראייה סתר את גרסת המשטרה: "קודם נשלף אקדח ואחר כך נזרקה אבן", באתר כאן, 1 ביולי 2019
 7. ^ אלון חכמון, ‏השוטר מהתקרית בחיפה: יריתי לקרקע והכדור ניתז לחזהו של הצעיר שנהרג, באתר מעריב השבוע, 1 ביולי 2019
 8. ^ משה נוסבאום, ‏פרשת הירי בסלמון טקה ז"ל: בגופו נמצאה כמות אלכוהול גדולה, צרך סם מסוג חשיש, באתר ‏mako‏‏, ‏17 ביולי 2019‏
 9. ^ פרסום ראשון בפוסטה: שוטר ירה למוות בצעיר אתיופי - פוסטה, Posta, ‏30 ביוני 2019 (בhe-IL)
 10. ^ "בלעדי: צפו- איומים ברצח ונאצות קשות כנגד השוטר היורה ומשפחתו."
 11. ^ דניאל סיריוטי, גדעון אלון, איציק סבן ואפרת פורשר, "השוטר היורה שוחרר" ישראל היום 16.07.2019
 12. ^ תוכניתו של רינו צרור בגלי צה"ל, ‏1 ביולי 2019
 13. ^ רדיו 103
 14. ^ אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש, סלומון קיבל פטור מהצבא בגלל עבר פלילי - ונלחם בשביל להתגייס, באתר ynet, 2 ביולי 2019
 15. ^ https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5545709,00.html
 16. ^ 16.0 16.1 הצעיר הועמד לדין 3 פעמים - ולא 14 כנטען, glz.co.il
 17. ^ אבישי גרינצייג
 18. ^ https://www.haaretz.co.il/news/law/1.7538931
 19. ^ "הקהילה נקרעה, וכל העם צריך להיקרע": סלומון טקה הובא למנוחות, www.maariv.co.il
 20. ^ "לא באנו לישראל כדי שירצחו את ילדינו": סלומון טקה, שמת מירי שוטר, הובא למנוחות, וואלה! חדשות, ‏2 ביולי 2019 (בhe-IL)
 21. ^ מפגינים חסמו את הכניסה לתחנת משטרת זבולון; מ"מ המפכ"ל: "רסנו את הלהט", www.maariv.co.il
 22. ^ מחאת יוצאי אתיופיה: מפגינים השליכו חזיזים - המשטרה הגיבה ברימוני הלם, וואלה! חדשות, ‏2 ביולי 2019 (בhe-IL)