פרשת מותו של סלומון טקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מפגינים חוסמים את צומת קריית אתא

פרשת מותו של סלמון טקה החלה בעקבות מותו של סלמון טקה, ישראלי בן ליוצאי אתיופיה, בן 18 מקריית חיים, כתוצאה מירי של קצין במשטרת ישראל ב-30 ביוני 2019. מותו הוביל לחידוש הפגנות יוצאי אתיופיה ברחבי ישראל נגד שיטור יתר כלפי כהי עור בישראל ונגד מה שראו כהטיית ירי כלפיהם.

מותו של טקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקום האירוע

ביום ראשון, 30 ביוני 2019, סמוך לאחר השעה 20:00, פגע קליע או נתז מקליע באבי העורקים של טקה, שנורה מאקדחו של קצין משטרה בלבוש אזרחי, בחורשה הסמוכה למועדון נוער של עמותת "נירים"[1] בקריית חיים. הקצין לא הגיש עזרה לטקה הגוסס וכוחות ההצלה שהגיעו למקום נאלצו לקבוע את מותו[2].

נסיבות הירי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים הטילה צו איסור פרסום האוסר על פרסום כל פרט מחומרי החקירה[3][4], ולכן קיימת בשלב זה אי-בהירות לגבי נסיבות הירי. הצו הופר על ידי גורמים שונים במשטרה ובמשרד הבריאות, שהפיצו גרסאות סותרות אודות מהלך האירועים[5][6]. על פי כל הגרסאות שהודלפו מהעדויות שהגיעו למח"ש - בין היתר של מדריך נוער במועדון "נירים" הסמוך לזירה, שהיה עד ראייה לאירוע, לצד נערים נוספים שהיו עדים לירי - הגיע קצין המשטרה לגינת משחקים עם אשתו וילדיו, בעת שלא היה בתפקיד. מסיבות שטרם הובררו פנה הקצין לעבר חבורת נערים כהי-עור ששהו בחורשה סמוכה ודרש מהם לרוקן את כיסיהם. לאחר חילופי גידופים בין הקצין לבין הנערים, שלף הלה את אקדחו כדי להוכיח כי הוא שוטר[7] ורדף אחרי שני נערים, בהם טקה[8]. לטענת עדי הראייה למקרה ירה הקצין פעמיים, תחילה לעבר נער שהספיק לתפוס מחסה ולאחר מכן לעבר מרכז גופו של טקה, שנפגע ונפל[2].

לאחר התקרית, חברו של טקה, שהיה עמו, טען שלא היה כל איום ממשי כלפי הקצין. מדריך הנוער שהיה גם הוא עד למקרה טען כי הקצין נכנס לעמדת ירי אף שלא היה באינטראקציה אלימה עם הנערים ברגעים שלפני הירי, וירה לעבר טקה ממרחק של כ-30 מטרים[9]. עוד טען המדריך, כי האבן נזרקה בתגובה לשליפת האקדח[10].

מנגד הדליפו גורמים עלומים מהמשטרה או מהמחלקה לחקירות שוטרים כי לטענת קצין המשטרה הוא ירה פעם אחת לקרקע הסמוכה לרגלי הנערים, "על מנת להפחידם", אך הקליע ניתז לחזהו של טקה[7].

בנובמבר 2019 הודיעה מח"ש כי בכוונתה להגיש כנגד הקצין כתב אישום, בכפוך לשימוע, בגין גרימת מוות ברשלנות[11]. השוטר התרשל בתפקידו כשהשתמש בנשקו בדרך שסיכנה את חייו של טקה, הוא לא יירה לאזהרה באוויר במטרה לנטרל את הסכנה אלא ירה לרצפה דבר העומד בניגוד לפקודות המשטרה.[12]

הפולמוס הציבורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפגנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיNuvola kdict glass.png
להרחבה בנושא ראו: הפגנות יוצאי אתיופיה#פרשת מותו של סלומון טקה

בהלווייתו של טקה, שנערכה ב-2 ביולי 2019, נכחו אלפי אנשים[13][14]. באותו ערב הפגינו אלפי אנשים בכל הארץ כנגד אלימות משטרתית ושיטור יתר. מקצת המפגינים נקטו בפעולות אלימות, הכו ופצעו שוטרים ואזרחים בעימותים, הבעירו צמיגים וכלי רכב אחדים (אחד מהם היה של נהג שעקף מחסום משטרתי ודרס מפגינים[15][16], רכב אחר שהובער היה נטוש [17]), חסמו כבישים וצמתים, בהם צומת קריית אתא, נתיבי איילון[18][19], צומת קסטינה, סמוך למגדלי עזריאלי בתל אביב, הכניסה לירושלים סמוך לגשר המיתרים, וכבישים נוספים ברחבי ישראל. מנגד, נפצעו עשרות מפגינים, ביניהם דווח על מקרה של פגע וברח שתועד ליד רמלה[20]. בשעות הראשונות של ההפגנה אפשרה המשטרה את חסימות הצירים, אולם בשעות הלילה החלה בפינוי בכוח של המפגינים, תוך החרפת העימותים עמם.

מפגינים ליד משטרת זבולון בקריית חיים

מאז סיום השבעה על טקה, מקיימים פעילים מדי ערב משמרות מחאה מול בתיהם של ראשי מערכת אכיפת החוק[21], תחת הכותרת "באים לאחראים". באופן חריג הטיל מפקד מחוז מרכז במשטרה, ניצב עמי אשד, מגבלות מחמירות על חופש ההפגנה בקרבת ביתו של היועץ המשפטי לממשלה[22]. בסוף אוגוסט 2019 נערכה עצרת "הסיפורים מאחורי השמות" ברחבת מוזיאון תל אביב, בה סיפרו משפחות על בניהם שנהרגו בעקבות אלימות משטרתית[23].

פשעי שנאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר פשעי שנאה דווחו לאחר הלוויתו של טקה:

 • נהג הסעות חטף ילד כהה עור בן 11 בנקמה על כך שנתקע במשך שעתיים בחסימות הצירים לאחר הלוויתו של טקה[24][25][26].
 • בשבועיים העוקבים להלוויתו של טקה התקבלו ביחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות 75 תלונות על מקרי גזענות - פי 6 מהיקף התלונות בשגרה[27]. כמחציתן דווחו על ידי ישראלים ממוצא אתיופי. בין היתר, מנהל במשרד ממשלתי אמר לעובד שלו כי ""חבל שלא ירו בכם, היו צריכים להוריד מכם עוד 100"[28].
 • בבית כנסת של יוצאי אתיופיה באשקלון התקבל מכתב נאצה המאיים כי אם יאונה רע לקצין שהרג את טקה "ננקום בכם ללא רחמים"[29][30]. המכתב, המעוטר בצלבי קרס, הועבר לחקירת המשטרה, אך טרם נעצרו חשודים במעשה.
 • סגן ראש עיריית פתח תקווה, צדוק בן משה, השמיע מוזיקת טראנס קולנית מרכב עירייה, כדי לחבל בהפגנה הדורשת מן היועץ המשפטי לממשלה לפרסם את סרטון הירי בסלמון טקה[31].

חקירת ההדלפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי משרד המשפטים, הורשע טקה בסיוע למעשה גניבה, ושני תיקי חקירה נוספים שנפתחו נגדו עמדו בדיונים בעת מותו[32]. נתונים חסויים אלה מהמרשם הפלילי של טקה נחשפו כתגובה לפרסומים של העיתונאי אבי אשכנזי (אשר בהמשך פוטר מעבדותו [33]), והרשתות החברתיות, לפיהם היו לטקה 14 תיקי חקירה פתוחים, וכי בעת מותו היה אמור לשהות במעצר בית על הפעלת מעבדת סמים[34][35]. המחלקה לחקירות שוטרים פרסמה הודעה ולפיה פורסמו דיווחים שגויים לגבי עברו הפלילי של טקה וכי תקיים בדיקה בנוגע להפצתם[36]. בהמשך דיווחה כתבת המשטרה ליה ספילקין כי לטקה לא יוחסו עבירות אלימות ולא הוטל עליו מעצר בית[37]. לפי סליפקין, הוא הורשע בעבירה אחת – סיוע לגניבת בקבוק יין בעת היותו קטין – והוגשו נגדו שתי תלונות בגין איומים: האחת לאחר שהשליך בקבוק מים במסגרת ויכוח עם אחותו (תלונה ממנה חזרה בה אחותו) והאחרת לאחר ויכוח עם אחות רפואית[37]. בעקבות ההדלפות ביקש ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים מן היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית כנגד מי שהפיץ את המידע אודות הרישום הפלילי של טקה "במזיד על מנת לצייר את המנוח כמי שאינו קורבן תמים"[38]. ב-18 ביולי 2019 פרסם היועץ המשפטי לממשלה הודעה חריגה, ולפיה מעשה הדלפת חומרי החקירה "לא נעשה על דעת גורמי אכיפת החוק" והועברה לבירור של המשנה ליועץ לעניינים פליליים וכן לבירור מול משרד הבריאות, האחראי על המרכז הלאומי לרפואה משפטית[39]. ב-6 באוקטובר 2019 פורסם בעיתון "הארץ" כי מח"ש צפויה להאשים את השוטר שירה למוות ברשלנות[40].

ביקורת על התנהלות המשטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יומיים לאחר הירי, שנחקר על ידי מח"ש, זומן אחד העדים לירי למתן עדות בתחנת משטרת זבולון, אליה השתייך הקצין היורה[41][42]. לטענת העד ואביו, השוטרים האשימו אותו בהתפרעות קודמת ורמזו לו כי יש לו מה להפסיד מעדותו כנגד הקצין היורה[41][42]. לטענת הסנגורית הציבורית המחוזית במחוז חיפה, עו"ד ענת מיסד-כנען, שוטרי תחנת זבולון נהגו לערוך חיפושים בלתי חוקיים על נערים כהי עור, ללא חשד סביר וללא הסכמתם, ופתחו להם תיקי חקירה פליליים משהביעו התנגדות לכך[41].

בעקבות הירי הקטלני והמחאה שהצית, בחנה המשטרה כיצד התמודדו ארגוני משטרה במדינות אחרות עם תופעות שיטור יתר, והחליטו להחליף את יחידת יועצת המפכ"ל לענייני נשים ביחידה "לשוויון מגדרי ולמגוון תרבותי"[43][44]. לדברי המשטרה, היחידה "תהיה אמונה על קידום ופיתוח הכשירות התרבותית במשטרה, ועל מתן כלים לשוטרים בכדי לשפר את הממשק עם אוכלוסיות מיוחדות בחברה הישראלית, כל אחת על פי תרבותה הייחודית"[44]. בנוסף החליטה המשטרה לשלוח קציני משטרה לסיורים באתיופיה, על מנת "ללמוד על חיי הקהילה וחיי התרבות שלה"[45]. על מהלכים אלה נמתחה ביקורת, בטענה כי בעיית שיטור היתר נובעת מיחס מפלה של שוטרים כלפי צעירים כהי עור, שמרביתם נולדו ממילא בישראל, בעוד שתוכניות "כשירות תרבותית" תולות את האשמה בהבדלי התרבות בין ישראל לבין אתיופיה[46][47][45].

שלושה שבועות לאחר הירי הודתה המשטרה כי הקצין היורה הוא בן-דודה של ראשת אגף משאבי אנוש במשטרה, ניצב עינת גיל צובארי[48][49]. לטענת המשטרה הופקד הטיפול במקרה בידי סגנה של ניצב צובארי, אולם לטענת עורך הדין איציק דסה המייצג את משפחת טקה, קיים ניגוד עניינים מובהק בהפקדת התיק בידי פקודה הישיר של ניצב צובארי[48][49]. עו"ד דסה הוסיף וטען כי היחס המועדף לבן-דודה של ניצב צובארי בא לידי ביטוי בשחרורו המהיר למעצר בית, בניגוד למקובל במקרים דומים, בשיכונו בבית מלון ובהכפשות השקריות שהפיצה דוברות המשטרה[48][49].

השלכות פוליטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גל המחאה נגד שר המשפטים ונגד השר לביטחון פנים, חברי מפלגת הליכוד, מונף למטרות פוליטיות במסגרת מסע הבחירות לכנסת העשרים ושתיים. רשימת כחול לבן הקימה מטה ייעודי שתכליתו להסיט קולות בוחרים מסיעות הימין לסיעת כחול לבן[50], תוך הדגשת העובדה כי ברשימת כחול לבן שובצו שני חברי כנסת מקהילת יוצאי אתיופיה (פנינה תמנו-שטה וגדי יברקן), בעוד שברשימת הליכוד נדחק חבר הכנסת אברהם נגוסה למקום ה-51[51]. בנוסף הקים הפעיל החברתי אבי ילאו את מפלגת צדק, המאגדת קבוצות מחאה שונות בחברה הישראלית, לרבות ישראלים יוצאי אתיופיה[52][53]. בפועל נרשמו דפוסי הצבעה דומים לפני ואחרי מותו של טקה, לטובת רשימות הליכוד וש"ס, אף כי היקף ההצבעה לרשימת כחול לבן גבר קמעה לאחר מותו של טקה[54][55][56][57]. מפלגת צדק קבלה כשלושת אלפים קולות, ולא עברה את אחוז החסימה[58].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מועדון המסייע לנוער בסיכון להשתלב בחברה הישראלית (אתר הבית של עמותת נירים)
 2. ^ 2.0 2.1 מעריב אונליין, ‏עדות מתקרית הירי בסלומון טקה: "ירי בוצע לפני הרמת האבן", באתר מעריב השבוע, 7 באוגוסט 2019
 3. ^ שוקי טאוסיג, עיתונות משבשת חקירה?, באתר העין השביעית, 4 ביולי 2019
 4. ^ שוקי טאוסיג, צווי איסור הפרסום בפרשת סלומון טקה מופרים, באתר העין השביעית, 10 ביולי 2019
 5. ^ שגיאת ציטוט: תג <ref> לא תקין; לא נכתב טקסט עבור הערות השוליים בשם טאוסיג
 6. ^ שגיאת ציטוט: תג <ref> לא תקין; לא נכתב טקסט עבור הערות השוליים בשם טאוסיג 2
 7. ^ 7.0 7.1 אלון חכמון, ‏השוטר מהתקרית בחיפה: יריתי לקרקע והכדור ניתז לחזהו של הצעיר שנהרג, באתר מעריב השבוע, 1 ביולי 2019
 8. ^ הירי בצעיר האתיופי בחיפה: השוטר נעצר בחשד להריגה, www.maariv.co.il
 9. ^ יהושע (ג'וש) בריינר ונעה שפיגל, עד ראייה לתקרית בקרית חיים: "השוטר נכנס לעמדת ירי וירה בסלומון ממרחק של 30 מטר", באתר הארץ, 1 ביולי 2019
 10. ^ עד ראייה סתר את גרסת המשטרה: "קודם נשלף אקדח ואחר כך נזרקה אבן", באתר כאן, 1 ביולי 2019
 11. ^ יואב איתיאל , מאיה הורודניצ'אנו ודניאל דולב‏, הירי בסלומון טקה: השוטר יועמד לדין בגין גרימת מוות ברשלנות, באתר וואלה! NEWS‏, 19 בנובמבר 2019
 12. ^ דניאל סיריוטי, בכפוף לשימוע: השוטר שירה בסלומון טקה יואשם בגרימת מוות ברשלנות, www.israelhayom.co.il, ‏19 לנובמבר 2019
 13. ^ "הקהילה נקרעה, וכל העם צריך להיקרע": סלומון טקה הובא למנוחות, באתר מעריב השבוע, 2 ביולי 2019
 14. ^ יואב איתיאל ואבי אשכנזי‏, "לא באנו לישראל כדי שירצחו את ילדינו": סלומון טקה, שמת מירי שוטר, הובא למנוחות, באתר וואלה! NEWS‏, 02 ביולי 2019
 15. ^ בתגובה ה6 מהסוף, הועלה הסרטון שמתעד כל האירוע ורואים שהבחור אכן עבר את המחסום המשטרתי בתחילת הכביש ודורס מפגינים. מה שהופץ בתקשורת זה רק החלק שהם מגיבים., Asher Elias, www.facebook.com (בעברית)
 16. ^ נהג רכב נמלט מחסימת הכביש בת"א - ומותקף ע"י מפגינים | תיעוד, וואלה! חדשות, ‏2019-07-02 (בhe-IL)
 17. ^ צפו: מפגינים מבעירים רכב נטוש בהפגנה בקריית אתא (בעברית), בדיקה אחרונה ב-24 באוקטובר 2019 
 18. ^ אלון חכמון, ‏מפגינים חסמו את הכניסה לתחנת משטרת זבולון; מ"מ המפכ"ל: "רסנו את הלהט", באתר מעריב השבוע, 1 ביולי 2019
 19. ^ אבי אשכנזי, אור רביד, יניר יגנה, יואב איתיאל ושלומי גבאי‏, מחאת יוצאי אתיופיה: מפגינים השליכו חזיזים - המשטרה הגיבה ברימוני הלם, באתר וואלה! NEWS‏, 1 ביולי 2019
 20. ^ פגע וברח בעיצומה של המחאה: מפגין נדרס ונפצע בינוני | תיעוד, ynet, ‏2019-07-03 (בעברית)
 21. ^ בר פלג, במקום חסימות ומעצרים, מחאת יוצאי אתיופיה מתמקדת בבכירים, www.haaretz.co.il, ‏2 באוגוסט 2019 (בעברית)
 22. ^ פוסט של פנינה תמנו- שטה, באתר פייסבוק
 23. ^ אורן זיו, "כך הרגו אותם". משפחות יוצאי אתיופיה מספרות על אלימות המשטרה, שיחה מקומית, ‏29 באוגוסט 2019 (בhe-IL)
 24. ^ מיכל פעילן, ‏כך "נקם" הנהג בילד ממוצא אתיופי, באתר ‏mako‏‏, ‏8 ביולי 2019‏
 25. ^ מיכל פעילן, ‏"הבן שלי מפחד, חזר בעיניים אדומות", באתר ‏mako‏‏, ‏9 ביולי 2019‏
 26. ^ ערוץ 7, דרישה: לחקור התעללות בקטין אתיופי, באתר ערוץ 7, 10 ביולי 2019
 27. ^ נתונים מדאיגים: עלייה בכמות הפניות ליחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, באתר גלצ
 28. ^ פוסט של היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, באתר פייסבוק
 29. ^ גדי דויטש, ‏"ננקום ללא רחמים": מכתב איום הושלך לבית כנסת של יוצאי אתיופיה באשקלון, באתר מעריב השבוע, 28 ביולי 2019
 30. ^ יניר יגנה‏, "ראו הוזהרתם": מכתב נאצה הושלך לבית כנסת של יוצאי אתיופיה, באתר וואלה! NEWS‏, 28 ביולי 2019
 31. ^ מזל טלבי לוי וטל סרוסי, צפו בתגובה להפגנות בכפר גנים: רכב עירוני שמשמיע מוזיקה וסגן ראש עיר שרוקד ומפזז, מלאבס פתח תקווה, 14 באוגוסט 2019
 32. ^ איציק וולף, פוטר כתב הפלילים של וואלה, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 21 ביולי 2019
 33. ^ אבי אשכנזי פוטר מוואלה לאחר שהעליל על סלמון טאקה שהיו לו 14 תיקים במשטרה, משטרת הרווחה Welfare Police, ‏2019-07-21 (בhe-IL)
 34. ^ רדיו 103
 35. ^ https://cdn.the7eye.org.il/uploads/2019/07/45354.pdf
 36. ^ אחיה ראב"ד וישי פורת, השוטר שירה בסלומון טקה שחזר; מח"ש: לפי הבדיקה הוא ירה לרצפה, באתר ynet, 8 ביולי 2019
 37. ^ 37.0 37.1 הצעיר הועמד לדין 3 פעמים - ולא 14 כנטען, glz.co.il
 38. ^ אבישי גרינצייג
 39. ^ יהושע (ג'וש) בריינר, אביו של סלומון טקה: הפרסומים המכפישים הורגים לי את הבן בפעם השנייה, באתר הארץ, 18 ביולי 2019
 40. ^ יהושע (ג'וש) בריינר, מקורות בתיק הרג סלומון טקה: מח"ש צפויה להאשים את השוטר בגרימת מוות ברשלנות, www.haaretz.co.il (בעברית)
 41. ^ 41.0 41.1 41.2 הדר גיל-עד, "עוצרים אותנו על שטויות, עושים לנו דברים שבחיים לא היו עושים", באתר ynet, 3 ביולי 2019
 42. ^ 42.0 42.1 https://twitter.com/kann_news/status/1146034579633049602
 43. ^ נעם ברקן, מיוחד: כך תפעל היחידה למניעת שיטור יתר וגזענות בקרב שוטרים, באתר ynet, 7 באוגוסט 2019
 44. ^ 44.0 44.1 תוקם יחידה במשטרת ישראל לשוויון מגדרי ולמגוון תרבותי, משטרת ישראל, 29 ביולי 2019
 45. ^ 45.0 45.1 איציק סבן, ‏הפקת לקחים מפרשת סלומון טקה: קציני משטרה יצאו לסיור באתיופיה, באתר ישראל היום, 23 בספטמבר 2019
 46. ^ ד"ר גליה בונה ועו"ד אווקה זנה, לא זה הפתרון לגזענות במשטרה, באתר ynet, 15 באוגוסט 2019
 47. ^ דפנה ארד, לתת לשוטרים אנג'רה לא יעזור. צריך מודעות לסבל ולגבורת עולי אתיופיה, באתר Xnet
 48. ^ 48.0 48.1 48.2 אלון חכמון, ‏הדירה עצמה מהפרשה: השוטר שירה בסלומון טקה - בן דודה של ראש אמ"ש, באתר מעריב השבוע, 21 ביולי 2019
 49. ^ 49.0 49.1 49.2 יהושע (ג'וש) בריינרראשת אגף משאבי אנוש במשטרה לא תעסוק בשוטר שירה בסלומון טקה בשל קרבת משפחה, באתר הארץ, 21 ביולי 2019
 50. ^ שש אמנון לוי 23.09.19 התכנית המלאה - מלחמתו של אבא, באתר החדשות 13
 51. ^ דנה ירקצי‏, "הליכוד עשה את שלו": אחרי המחאה, יוצאי אתיופיה מחפשים בית פוליטי חדש, באתר וואלה! NEWS‏, 16 בספטמבר 2019
 52. ^ אתר מפלגת צדק
 53. ^ עטרה גרמן, ‏ילאו הגיש את רשימת 'צדק': "לא מפלגה לאתיופים", באתר "סרוגים", 1 באוגוסט 2019
 54. ^ אורטל מוגוס, בחירות אחרי המחאה: בקהילה האתיופית נטשו את הליכוד | ניתוח התוצאות, באתר ynet, 18 בספטמבר 2019
 55. ^ למשל: https://votes21.bechirot.gov.il/ballotresults?cityID=7400&BallotNumber=86 לעומת https://votes22.bechirot.gov.il/ballotresults?cityID=7400&BallotNumber=86
 56. ^ יהושע (ג'וש) בריינר ואלמוג בן זכרי ובר פלג ונעה שפיגל, מי כבש את גוש דן וכיצד הצביעו במעוזי הליכוד: תוצאות הבחירות לפי אזורים, באתר הארץ, 18 בספטמבר 2019
 57. ^ ניב שטנדל, ‏כל קול קובע: 17 הערות על המספרים שמאחורי התוצאות, באתר ‏mako‏‏, ‏23 בספטמבר 2019‏
 58. ^ https://votes22.bechirot.gov.il/nationalresults