צבא הכיבוש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צבא הכיבוש
جيش الفتح
סמל מפקדת צבא פתח הכיבושים
תקופת הפעילות 25 במרץ 2015 – ינואר 2017 (כשנה ו־40 שבועות)
אידאולוגיה אסלאם סוני סלפי
קבוצות אתניות ערבים, טורקמנים
מטה אידליב, סוריה
אזורי פעילות

סוריה:

מחוז אידליב
מחוז לטקיה
מחוז חומס
מחוז דרעא
מדינה סוריה עריכת הנתון בוויקינתונים
חברים 20,000
הבא תחריר אל-שאם
מתנגדים המדינה האסלאמית
חזבאללה
הכוחות המזוינים של סוריה
קרבות מלחמת האזרחים בסוריה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

צבא הכיבוש[1]ערבית: جيش الفتح, בהגייה עברית: ג'יש אל-פתח) או צבא פתח הכיבושים הייתה מפקדת תיאום של ארגוני טרור סוניים ג'יהאדיסטים, הנלחמים במלחמת האזרחים בסוריה נגד צבא סוריה והמדינה האסלאמית, ונמצאים גם בסכסוך מול הכורדים ומול הארגונים החילוניים באופוזיציה המתונה. המפקדה הוקמה במרץ 2015 במחוז אידליב של סוריה ביוזמת ג'בהת אל-נוסרה (בין 5,000-7,000 חמושים), שלוחתו של אל-קאעידה בסוריה דאז, והצטרפו אליו ארגונים סלאפיים גדולים לרבות לגיון א-שאם (מעל 500 חמושים), אחראר אל-שאם (מעל 10,000 חמושים), חברי ברית המהגרים והסייענים (פחות 6,000 חמושים) וארגונים ג'יהאדיסטיים קטנים נוספים.

בהמשך 2015, הנחיל צבא הכיבוש תבוסות לצבא אסד במחוז אידליב והרחיב את התיאום בין הארגונים הסלאפיים למחוזות סוריים נוספים. נכון לאמצע 2015, צבא הכיבוש היווה את אחד הכוחות הדומיננטיים במלחמת האזרחים בסוריה. בינואר 2017 התיאום בין הארגונים השתבש ומפקדת התיאום התפרקה לתחריר אל-שאם הקיצוני יותר (מזוהה עם אל-קאעדה) ואחראר אל-שאם שנחשב יותר פרגמטי, אך עדיין מחשב ארגון ג'יהאדיסטי.

שם המפקדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם המפקדה "פתח" - מקורו במושג מראשית האסלאם ״פתוחאת האסלאם״ (כיבושים של האסלאם בתקופת הנביא ואחריו), כאשר הפירוש המילולי למילה "פתח" הוא "פתיחה של אזור" בראייה האסלאמית. לפי האסלאם השמרני, העולם סגור ורק שהאסלאם כובש הוא "פותח" אותו דרך המרת הדת.

יחסים עם הקואליציה הלאומית הסורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני חברי מפקדת התיאום - אחראר אל-שאם (חבר בברית החזית האסלאמית) ולגיון אל-שאם הם למעשה גם קשורים למועצת הפיקוד של הקואליציה הלאומית הסורית - ארגון האופוזיציה המוביל, כך שיחסי צבא פתח הכיבושים עם האופוזיציה המתונה הם מורכבים. לעומת זאת, חלק מחברי המפקדה, לרבות ג'בהת אל-נוסרה וברית המהגרים והסייענים, נמצאים למעשה בקונפליקט עם הקואליציה המתונה.

התפתחויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברית "צבא הכיבוש" רשמה הישגים בצפון־מערב סוריה מאז מאי 2015, כאשר בשיתוף עם ארגוני מורדים נוספים כבשה את העיר אידליב והעיירה ג'יסר א־שוג'ור מידי כוחות ממשל הבעת' והחלה להתקדם לכיוון החוף.

מוקדים של "צבא הכיבוש" במחוז אידליב הותקפו בגל התקיפות הראשון של חיל האוויר הרוסי בספטמבר-אוקטובר 2015.[2] בינואר 2017 התיאום בין הארגונים השתבש ומפקדת התיאום התפרקה לתחריר אל-שאם הקיצוני יותר (מזוהה עם אל-קאעדה) ואחראר אל-שאם שנחשב יותר פרגמטי, אך עדיין נחשב ארגון ג'יהאדיסטי.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]