צבי גיורא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גיורא, 2007

צבי גיורא (1921 - אפריל 2012) היה פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבי גיורא נולד בהונגריה. אביו היה ציוני דתי ממפלגת "המזרחי". הוריו נספו באושוויץ, וגיורא נותר בחיים ביחד עם אחיו. גיורא החל ללמוד פסיכולוגיה משום הערצתו את פרויד והפסיכואנליזה שלו, לאחר שקרא בגיל צעיר את "פשר החלומות", אך במשך הזמן חל בו מהפך חשיבתי וכל ספריו מהווים רצף של התפלמסות עם פרויד. סיים את הדוקטורט בשנת 1946 באוניברסיטת בודפשט. עבודת הדוקטורט עשתה ניתוח פסיכולוגי של אחד המשוררים ההונגרים. עלה לישראל בשנת 1950 באמצעות תנועת בריחה של נוער יהודי. הם ברחו דרך ברטיסלאבה, שהייתה עיר הבירה של סלובקיה, משם לווינה שבאוסטריה, משם הועברו על ידי הסוכנות היהודית לעיר הנמל ברינדיזי שבאיטליה ושטו לישראל על גבי האוניה קוממיות שהגיעה לנמל חיפה. כשעלה ארצה עסק בטיפול פסיכולוגי. ב-1967 כשקיבלו רשות באוניברסיטת תל אביב להקים לימודי תואר שני בפסיכולוגיה, הוזמן ללמד שם, עלה בכל הדרגות האקדמיות עד להיותו פרופסור מן המניין. פרש לגמלאות בגיל שבעים כפרופסור אמריטוס. נפטר ב-2012.

מחקריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל ספריו עוסקים בפולמוס עם פרויד ותורת החלומות שלו. בחמש עשרה השנים האחרונות החל לעסוק בניתוח פסיכולוגי של תופעות שונות בעם היהודי ובמדינת ישראל.

הפסיכולוגיה של החלומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרו של צבי גיורא שראה אור בהוצאת אוניברסיטה משודרת בשנת 1989 מהווה תמצית של רעיונותיו ללא פסיכולוגים. בספרו מתאר גיורא את פרויד ורעיונותיו הבסיסיים שיצרו תקופה בתולדות הפסיכולוגיה. גיורא מתעמת איתם ומשתית תאוריית חלומות חדשה משלו.

פרויד בספרו "פשר החלומות" הגדיר את החלומות ואת העניין בחלומות כדרך המלך אל הלא מודע המודחק. עיקר התאוריה שלו הייתה תאוריית הלא-מודע המודחק, אילו כוחות פועלים שם, אילו מוטיבים וכיצד הם פועלים. החלום לפי פרויד הוא משונה, המשונות היא התולדה של קיום הלא-מודע המודחק והקונפליקט שלו עם המודע והאני העליון. המשונות היא בדיוק התולדה של קיום הלא-מודע המודחק והקונפליקט שלו עם המודע והאני העליון. החלום הוא דרך המלך אל הלא-מודע המודחק, כי החלום הוא כל כך שונה מהחשיבה בערות, על ידי כך החלום יכול לגלות לנו מה שרצינו לדעת על אותו לא מודע נפשי.

בספר זה עושה צבי גיורא מאמץ מרוכז לבחון את הדבר הפשוט הזה: גיורא שואל את השאלה האם החלומות אכן כל כך משונים והוא טוען שאין זה כך. יש סגנונות חלימה כפי שיש סגנונות חשיבה, סגנונות חלימה וסגנונות חשיבה הם רצף אחד, כי החלום הוא חשיבה בתנאי שינה. גיורא מביא הוכחות לכך מיומני חלומות שניהלו סטודנטים ומראה שיש אנשים שכל החלומות אותם הם יכולים לזכור אותם הם הגיוניים. כפי שהתזה שהחלומות משונים היה היסוד לתאוריה הפסיכולוגית של התנהגות שלמה, כך הממצא הזה שיש סגנונות חלימה ושיש אנשים שכל חלומותיהם הם הגיוניים ויש אנשים בקצה הנגדי מהווה בסיס למסקנות מרחיקות לכת, אבל שונות לגמרי מהמסקנות של פרויד.

הספר כל ספורי הלא מודע הוא גרסה אקדמית המיועדת לחוקרים של הספר "הפסיכולוגיה של החלומות" והוא סיכום שנותיו באוניברסיטה, המקור האנגלי של הספר ראה אור אצל המו"ל Jason Aronson בסדרה בשם יצירות מופת Master Work Series .

הלא-מודע ותאוריית הפסיכונוירוזות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרו זה של גיורא שראה אור ב-1988 מתפלמס עם הרעיון האדיפלי, שהוא לפי התאוריה הפסיכואנליטית מוטיב היסוד של כל אדם היכול לגרום לפסיכונוירוזות.

פסיכוהיסטוריה של העם היהודי[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהו שם מאמרו של צבי גיורא אשר ראה אור בכתב העת "נפש" באוניברסיטת חיפה (נפש 23–24 (תשסו) 5-17 2006). מחקרו נותן תשובה לטענתם החוזרת של ההיסטוריונים החדשים המתנגדים לייחוד של העם היהודי וההיסטוריה היהודית ואילו גיורא מוכיח קיומן של תופעות ייחודיות. מזה כחמישים שנה מדברים על טראומה ועל מצב פוסט-טראומטי, אבל בזמן האחרון יש יותר ויותר מחקרים פסיכולוגיים המראים על resilience שהיא עמידות נפשית בעברית. אף על פי שלאור התלאות בהן התנסה העם היהודי הוא היה אמור לסבול מתסמונת פוסט-טראומטית, הרי שגיורא טוען שלעם היהודי הייתה יכולת עמידות גדולה מן האוכלוסייה הכללית. פלא ההישרדות של היהודים אינו מושווה לשום עם בתנאים כפי שהיהודים חיו קרוב לאלפיים שנה. מאמר זה התפרסם בשפה האנגלית ב-Filosofia Oggi, כתב עת של האוניברסיטה הגרגוריאנית ברומא, השייך לוותיקן.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Psychopathology : a cognitive view / Zvi Giora; New York : Gardner Press ; distributed by Halsted Press, 1975
 • פסיכופתולוגיה: גישה קוגניטיבית/ צבי גיורא; עברית: עודד פלד. תל אביב: פפירוס, תשל"ט 1979
 • החלום וטבע האדם/ צבי גיורא. תל אביב: פפירוס, תשמ"ב 1982
 • הלא-מודע ותאוריית הפסיכונוירוזות /צבי גיורא; (תרגום: דינה גיל; עריכה: גאולה אלתמן) תל אביב : פפירוס, תשמ"ח 1988
 • פסיכולוגיה של החלומות /צבי גיורא ;(עריכה: רחל שיחור) תל אביב: אוניברסיטה משודרת, משרד הביטחון – ההוצאה לאור, תשמ"ט 1989
 • The unconscious and the theory of psychoneuroses / Zvi Giora; New York : New York University Press, 1989 Psychoanalytic crosscurrents
 • The unconscious and its narratives / Zvi Giora; Budapest : T-Twins Publishing House, 1991
 • The unconscious and its narratives / Zvi Giora. Northvale, N.J. : J. Aronson, c1991 Master work series
 • אנחנו היהודים. רעננה: הוצאת דן, 1994.
 • כל סיפורי הלא-מודע /צבי גיורא; (תרגם: עמוס כרמל). רעננה : דן, תשנ"ו 1996
 • הדיבר האחד-עשר /צבי גיורא . תל אביב : ידיעות אחרונות, 2002

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]