צבי מלכת שבא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןצבי מלכת שבא
זוג צביים שצולמו בשבי המשתייכים לכאורה לצבי מלכת שבא
מצב שימור
נכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חששנכחד
נכחד (EX)[1]
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
סדרה: מכפילי פרסה
משפחה: פריים
תת־משפחה: צבאיים
שבט: אנטילופות ערבה
סוג: צבי
מין: צבי מלכת שבא
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Gazella bilkis
‏1985
תחום תפוצה
Gazella bilkis map.png
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

צבי מלכת שבא (שם מדעי: Gazella bilkis), היה מין אנטילופה בסוג צבי, אשר תפוצתו הייתה מוגבלת בעבר לאזורים מסוימים בתימן עד אשר הוכחד מן העולם. הוא תואר מדעית לראשונה בשנת 1985 על ידי הזואולוג האוסטרלי קולין גרובס - כ-40 שנה לאחר שנצפה בפעם האחרונה. המעמד הטקסונומי של מין זה אינו ברור דיו, ויש הסבורים כי למעשה מדובר בתת-מין של צבי מצוי, צבי ערבי או באוכלוסייה של צבי ארלנג'ר; על כל פנים מוסכם שאוכלוסייה זו של צבאים אינה קיימת כיום. צבי זה קרוי על שמה של מלכת שבא, אשר ממלכתה השתרעה כנראה בתימן. בערבית, הוא מוכר גם בשם צבי תימני (غزال اليمن), אך אין להתבלבל בינו לבין תת-המין Gazella gazella cora של צבי מצוי המכונה לעיתים "צבי תימני".

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבי מלכת שבא היה אנדמי למישורים הגבוהים והגבעות המקיפות את העיר תעז שבתימן בגובה של 2,150-1,230 מטר מעל פני הים, שם הוא נצפה מהלך בבדידות או בקבוצות של 3 פרטים בחיפוש אחר מקורות מזון צמחיים. צבי מלכת שבא מעולם לא נצפה באזורים נמוכים או בצידי כבישים ויישובי אדם. בין האזורים שבהם נוכחותו אושרה בוודאות היו ואדי מאלח, אוסאיפירה וג'בל זארבה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1951, נטען כי צביי מלכת שבא נמצאים במספרים גדולים סביבות העיר תעז, ובאותה השנה ניצודו 5 פרטים שפוחלציהם נשלחו עבור מוזיאון פילד להיסטוריה של הטבע בשיקגו. מאז, לא דווח יותר על שום צפייה בצביים הללו. בשנת 1992, צוות חוקרים יצא לחקור את אזור ההיסטורי שהיה ידוע בעבר כמאכלס צביי מלכת שבא, אולם הם לא הצליחו למצוא כל פרט חי, והתושבים המקומיים באזור דיווחו שהם לא ראו אף צבי באזור בעשורים האחרונים. לרוע המזל, צבי מלכת שבא מעולם לא נלכד בחיים עבור גני חיות באירופה או באמריקה, כך שלא היה ניתן להקים אוכלוסייה שבויה שתושב לטבע.

הכחדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההנחה שצבי מלכת שבא נכחד, הועלתה כבר ב-1991, על ידי קבוצת מומחים של האיגוד העולמי לשימור הטבע (IUCN) אשר נטלה חלק בתוכנית הפעולה האזורית לשימור אנטילופות באפריקה, אסיה והמזרח התיכון, והדבר נרשם בדו"ח שנשלח עבור הארגון. ההודעה הרשמית על ההכחדה של צבי מלכת שבא נמסרה בשנת 1999 - אז המין סווג לראשונה על ידי הרשימה האדומה של IUCN כמין נכחד (EX). על פי IUCN, סיבת ההכחדה הייתה ציד נרחב על ידי קציני צבא של ממלכת תימן.

מאז 1951, סקרים שנעשו בתחום התפוצה ההיסטורי שלהם לא הצליחו למצוא כל סימן לנוכחותם של צבאי מלכת שבא. בשנת 1985, זוג צביים צולם באוסף פרטי בשמורת הטבע אל-וואברה בקטר. הזואולוג קולין גרובס שבחן את התמונה, טען שהצביים הללו עשויים להיות שרידים של צבי מלכת שבא ששרדו, אך הוא לא אישר זאת בוודאות.

מעמד טקסונומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז גילויו של המין היו מחלוקות רבות האם אכן מדובר בצבי הזכאי למעמד טקסונומי נפרד. בחצי האי ערב מצויים כיום צבי פרסי, צבי מצוי וצבי ארלנג'ר (מוכר עדיין כתת-מין של האחרון). הגילוי של מין נוסף באזור תימן, התקבל בספק על ידי זואולוגים מסוימים, כשרבים טוענים שמדובר באחד מתת-המינים של צבי מצוי או לחלופין באוכלוסייה של צבי ארלנג'ר שנכחדה.

כאמור, מספר צביי מלכת שבא נשלחו בזמנו עבור מוזיאון פילד להיסטוריה של הטבע בשיקגו. מכיוון שמעמדו הטקסונומי של צבי זה מוטל בספק, נדרש לבצע בדיקות DNA על פוחלצי הצבי במוזיאון ולהשוות אותם לתת-מינים של צבי מצוי החיים במרכז רבייה בשבי בקטר כדי לראות האם אכן מדובר במין נפרד. בדיקות DNA רבות נעשו כבר על כל סוגי הצביים המאכלסים את חצי האי ערב כדי לקבל הבחנה ברורה בין מינים ותת-מינים, ולאור זאת ניתן להמתין לבדיקות כדי לאשש את ההכחדה של צבי מלכת שבא.

לצד צבי מלכת שבא, ישנם שלושה מיני צביי מדבר אחרים שאף הם הוכחדו, ומעמדם הטקסונומי מוטל בספק: צבי סעודי וצבי ערבי שחיו בחצי האי ערב, וצבי אדום שדגימות שלו נקנו באלג'יריה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ צבי מלכת שבא באתר הרשימה האדומה של IUCN