צבע הכשף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

צבע הכשףאנגלית: The Colour of Magic) הוא ספר פנטזיה הומוריסטי מאת טרי פראצ'ט, הספר הראשון בסדרת עולם הדיסק. הספר ראה אור ב-1983, תורגם לעברית על ידי איה בר ב-1997.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדמות הראשית בספר היא סתמרוח. סתמרוח הוא סטודנט כושל באוניברסיטה, שתואר לעתים קרובות על ידיו מוריו כ"שווה הערך הכישופי למספר אפס". סתמרוח מצטייר כאדם פחדן ביותר, חסר מזל ובעל גישה צינית לחיים. אולם במקרים רבים, למרות היותו לא-יוצלח, מצליח סתמרוח להתגבר על המכשולים ולהציל את העולם שוב ושוב.

כתוצאה מצירוף מקרים הוא מוכרח על ידי שליט העיר אנק מורפורק, האציל האבלוק וטינרי, לשמש כמדריך של זוגפרח. זוגפרח הוא תייר עשיר ונאיבי שהגיע כל הדרך מהאימפריה האגאטיאנית כדי לטייל ולחזות בפלאיה של העיר אנק מורפורק. במולדתו הוא עובד כסוכן ביטוח.

סתמרוח מדריך את זוגפרח במרחבי העיר ושמו של התייר העשיר יוצא למרחקים. זוגפרח מוכר פוליסת ביטוח לבעלי הפאב התוף השבור וזה מצית אותו כדי לגבות את הכסף, דבר שמביא לפריצת שריפה ענקית ברחבי העיר. סתמרוח וזופרח מצליחים להימלט מן העיר. מבלי ידיעת מסעם מונחה על ידי משחק בין האלים, הגבירה מפעילה את סתמרוח וזוגפרח בעוד גורל מנסה להכשיל ולהצר את צעדיה.

עיבוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ב-1986 יצא משחק הרפתקה ממוחשב מבוסס טקסט בעל שם זהה שהיה מבוסס בדייקנות אחרי עלילת הספר.
  • ב-1992 הספר עובד לרומן גרפי שנכתב על ידי סקוט רוקוול ואויר על ידי סטבן רוס.
  • ב-2008 הספר עובד לסדרת טלוויזיה בת שני חלקים, למרות שהסדרה הייתה בעלת שם זהה לספר היא כללה גם את עלילת ספר ההמשך אור מופלא. דיוויד ג'ייסון שיחק את סתמרוח ושון אוסטין שיחק את זוגפרח.